Heartland Elementary National Duals

Heartland Elementary National Duals results. April 13-14th, 2013 at Ralston, Nebraska.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Three Minnesota teams (Storm, Blizzard and Lightning) finished in the top 9 out of 30 teams of the National Event.

Gold Bracket Results
1st Place – Minnesota Storm
2nd Place – Ohio Grapplers
3rd Place – Indiana Gold
4th Place – IKWF Gold
5th Place – Missouri United
6th Place – Minnesota Blizzard
7th Place – Kansas Scarecrows
8th Place – Nebraska Black Hawks

Silver Bracket Results
1st Place – Minnesota Lightning
2nd Place – IKWF Silver
3rd Place – South Dakota Badlands
4th Place – Iowa Red
5th Place – Kansas Tin Men
6th Place – South Dakota Young Guns
7th Place – North Dakota Blizzard
8th Place – Texas Blue

Bronze Bracket Results
1st Place – Greater Heights Missouri
2nd Place – Indiana Blue
3rd Place – Iowa Blue
4th Place – Kansas Lions
5th Place – Nebraska Go Big Red
6th Place – North Dakota Twisters
7th Place – Nebraska Blue Crush
8th Place – South Dakota Rushmore

Heartland Elementary National Duals Team Minnesota

Heartland Elementary National Duals Team Minnesota


Minnesota Storm Results:

Pool D – Minnesota Storm is guaranteed 1st place
Match #1 Round 1: Minnesota Storm defeated USA Vision 98-0
50 – Jore Volk (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
55 – Derrick Cardinal (Minnesota Storm) over Sawyer Bowers (USA Vision) TF 18-2
60 – Seth Bakken (Minnesota Storm) over Jordan Rueb (USA Vision) Maj 9-0
65 – Dakari Saunders (Minnesota Storm) over Angelo Ferrari (USA Vision) Pin 2:45
70 – Jeron Matson (Minnesota Storm) over Truman Stoller (USA Vision) Pin 1:03
75 – Mitchel Petersen (Minnesota Storm) over Zach McKee (USA Vision) Pin 1:03
80 – Sebas Swiggum (Minnesota Storm) over Iverson White (USA Vision) Pin 2:27
85 – Phil Skeps (Minnesota Storm) over Sean Calderon (USA Vision) Pin 2:21
90 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Konner Tannahill (USA Vision) Pin 2:09
95 – Will Harter (Minnesota Storm) over Carson Zwingman (USA Vision) Pin 2:46
100 – Devin Roberts (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
105 – Anthony Jackson (Minnesota Storm) over Jose Najar (USA Vision) Pin 0:16
112 – Jackson Held (Minnesota Storm) over Luke Stone (USA Vision) TF 17-1
120 – Daniel Kerkvliet (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
130 – Marcus Otomo (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
140 – Calvin Menke (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Nicky Pierce (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2: Minnesota Storm defeated North Dakota Twisters 85-6
50 – Jore Volk (Minnesota Storm) over Evan Fleck (North Dakota Twisters) TF 17-1
55 – Derrick Cardinal (Minnesota Storm) over Ethan Miller (North Dakota Twisters) Pin 1:13
60 – Seth Bakken (Minnesota Storm) over Joel Bowman (North Dakota Twisters) Pin 1:53
65 – Dakari Saunders (Minnesota Storm) over Mason Defoe (North Dakota Twisters) Pin 0:58
70 – Jeron Matson (Minnesota Storm) over Chandler Nagel (North Dakota Twisters) Pin 1:04
75 – Mitchel Petersen (Minnesota Storm) over Kyle Burwick (North Dakota Twisters) Dec 7-1
80 – Sebas Swiggum (Minnesota Storm) over Chauncey Dittus (North Dakota Twisters) Dec 14-7
85 – Phil Skeps (Minnesota Storm) over Matthew Rader (North Dakota Twisters) TF 17-2
90 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Garlan LaBaron (North Dakota Twisters) TF 16-1
95 – Will Harter (Minnesota Storm) over Colten Reisenauer (North Dakota Twisters) Pin 0:47
100 – Devin Roberts (Minnesota Storm) over Colten Jangula (North Dakota Twisters) Pin 0:25
105 – Anthony Jackson (Minnesota Storm) over Traeden Bertch (North Dakota Twisters) Pin 0:50
112 – Jackson Held (Minnesota Storm) over Coy Spooner (North Dakota Twisters) Pin 2:15
120 – Daniel Kerkvliet (Minnesota Storm) over Conner Roll (North Dakota Twisters) Maj 12-4
130 – Matthew Kaylor (North Dakota Twisters) over Marcus Otomo (Minnesota Storm) Pin 4:09
140 – Calvin Menke (Minnesota Storm) over Jacob Boehm (North Dakota Twisters) Pin 3:54
160 – Nicky Pierce (Minnesota Storm) over Kobe Poitra (North Dakota Twisters) Pin 2:50

Match #3 Round 3: Minnesota Storm defeated Kansas Lions 86-0
50 – Jore Volk (Minnesota Storm) over AB Stokes (Kansas Lions) Pin 2:38
55 – Derrick Cardinal (Minnesota Storm) over Cael Alderman (Kansas Lions) Dec 7-4
60 – Seth Bakken (Minnesota Storm) over Christian Finley (Kansas Lions) Dec 10-5
65 – Dakari Saunders (Minnesota Storm) over Dallas Koelzer (Kansas Lions) Pin 1:22
70 – Jeron Matson (Minnesota Storm) over Cason Lindsey (Kansas Lions) Dec 4-1
75 – Mitchel Petersen (Minnesota Storm) over Nolan Craine (Kansas Lions) TF 22-6
80 – Sebas Swiggum (Minnesota Storm) over Brett Minor (Kansas Lions) TF 16-0
85 – Phil Skeps (Minnesota Storm) over Drew Burgoon (Kansas Lions) Maj 12-4
90 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Samuel Loerke (Kansas Lions) Maj 12-0
95 – Will Harter (Minnesota Storm) over Cayden Atkins (Kansas Lions) Pin 1:03
100 – Devin Roberts (Minnesota Storm) over Chase Pywell (Kansas Lions) Pin 0:32
105 – Anthony Jackson (Minnesota Storm) over Chase Carter (Kansas Lions) Pin 0:46
112 – Jackson Held (Minnesota Storm) over Riley Smith (Kansas Lions) Pin 0:45
120 – Daniel Kerkvliet (Minnesota Storm) over Zachary Gonzales (Kansas Lions) TF 20-4
130 – Marcus Otomo (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
140 – Calvin Menke (Minnesota Storm) over Nolan Parker (Kansas Lions) Pin 0:47
160 – Nicky Pierce (Minnesota Storm) over Evan Dean (Kansas Lions) Pin 0:29

Match #4 Round 4: Minnesota Storm defeated IKWF Silver 71-10
50 – Jore Volk (Minnesota Storm) over William Baysingar (IKWF Silver) Pin 2:09
55 – Derrick Cardinal (Minnesota Storm) over Ethan Parola (IKWF Silver) Pin 4:08
60 – Austin Spacht (IKWF Silver) over Seth Bakken (Minnesota Storm) Maj 10-2
65 – Dakari Saunders (Minnesota Storm) over Josh Koderhandt (IKWF Silver) Dec 4-2
70 – Jeron Matson (Minnesota Storm) over Andrew Baysingar (IKWF Silver) Pin 2:10
75 – Mitchel Petersen (Minnesota Storm) over Michael Leveille (IKWF Silver) Pin 0:58
80 – Giovanni Cassioppi (IKWF Silver) over Sebas Swiggum (Minnesota Storm) Dec 7-4
85 – Phil Skeps (Minnesota Storm) over Eddie Villalobos (IKWF Silver) UTB 4-2
90 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Noah Boles (IKWF Silver) Pin 0:23
95 – Will Harter (Minnesota Storm) over Thomas Schroeder (IKWF Silver) Pin 1:07
100 – Devin Roberts (Minnesota Storm) over Grant Ripperda (IKWF Silver) TF 15-0
105 – Anthony Jackson (Minnesota Storm) over Devin Wills (IKWF Silver) Pin 1:27
112 – Jackson Held (Minnesota Storm) over Corey Sapp (IKWF Silver) Dec 5-0
120 – Daniel Kerkvliet (Minnesota Storm) over John Hawkins (IKWF Silver) Pin 0:38
130 – Peyton Hammerich (IKWF Silver) over Marcus Otomo (Minnesota Storm) Dec 8-7
140 – Calvin Menke (Minnesota Storm) over Tyreek Austin (IKWF Silver) Dec 10-4
160 – Nicky Pierce (Minnesota Storm) over Joseph Aletto (IKWF Silver) Pin 3:21

Match #5 Round 5: Minnesota Storm defeated Missouri United 50-18
50 – Jore Volk (Minnesota Storm) over Kolby Warren (Missouri United) Pin 2:22
55 – Derrick Cardinal (Minnesota Storm) over Dawson Fansher (Missouri United) Dec 6-0
60 – Seth Bakken (Minnesota Storm) over Eli Rocha (Missouri United) Dec 6-4
65 – Dakari Saunders (Minnesota Storm) over Carter Smith (Missouri United) Dec 7-1
70 – Jeremiah Reno (Missouri United) over Jeron Matson (Minnesota Storm) Dec 6-3
75 – Mitchel Petersen (Minnesota Storm) over Blake Ackerman (Missouri United) Dec 7-5
80 – Sebas Swiggum (Minnesota Storm) over Mitchell Bohlken (Missouri United) Dec 4-0
85 – Phil Skeps (Minnesota Storm) over Drake Smith (Missouri United) Maj 12-2
90 – Robert Weber (Missouri United) over Colby Njos (Minnesota Storm) Pin 2:05
95 – Will Harter (Minnesota Storm) over Devin Schwartzkopf (Missouri United) Maj 12-2
100 – Devin Roberts (Minnesota Storm) over Chase Stegall (Missouri United) Pin 1:09
105 – Anthony Jackson (Minnesota Storm) over Blake Hopson (Missouri United) Dec 6-1
112 – David Olejnik (Missouri United) over Jackson Held (Minnesota Storm) Dec 4-0
120 – Daniel Kerkvliet (Minnesota Storm) over Kolby Estes (Missouri United) TF 20-1
130 – Colton Hobbs (Missouri United) over Marcus Otomo (Minnesota Storm) Dec 5-0
140 – Calvin Menke (Minnesota Storm) over Clint Herrick (Missouri United) Pin 0:45
160 – Brooks Baker (Missouri United) over Nicky Pierce (Minnesota Storm) Dec 3-1
Minnesota Storm’s team score was adjusted by 1.000 for unsportman like conduct

Gold Bracket – Minnesota Storm is guaranteed 1st place
Match #1 Quarterfinal: Minnesota Storm defeated Nebraska Black Hawks 67-16
50 – Jore Volk (Minnesota Storm) over Bryce Jackson (Nebraska Black Hawks) Maj 15-3
55 – Derrick Cardinal (Minnesota Storm) over Nathaniel Sanchez (Nebraska Black Hawks) Pin 1:57
60 – Seth Bakken (Minnesota Storm) over Christopher Williams (Nebraska Black Hawks) Dec 2-0
65 – Dakari Saunders (Minnesota Storm) over Antrell Taylor (Nebraska Black Hawks) Pin 0:58
70 – Jeron Matson (Minnesota Storm) over Maxx Mayfield (Nebraska Black Hawks) Dec 5-0
75 – Mitchel Petersen (Minnesota Storm) over Nicholas Stoltenberg (Nebraska Black Hawks) TF 15-0
80 – Sebas Swiggum (Minnesota Storm) over Grant Guyott (Nebraska Black Hawks) Pin 0:59
85 – Chance Fry (Nebraska Black Hawks) over Phil Skeps (Minnesota Storm) Dec 5-3
90 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Creighton Baughman (Nebraska Black Hawks) Pin 2:31
95 – Will Harter (Minnesota Storm) over Cole Huss (Nebraska Black Hawks) Pin 2:26
100 – Devin Roberts (Minnesota Storm) over James Burkes (Nebraska Black Hawks) Maj 14-2
105 – Anthony Jackson (Minnesota Storm) over Zane Bennett (Nebraska Black Hawks) Pin 4:06
112 – Jackson Held (Minnesota Storm) over Alexander VanDyke (Nebraska Black Hawks) Pin 2:28
120 – Zachery Borer (Nebraska Black Hawks) over Daniel Kerkvliet (Minnesota Storm) Dec 5-3
130 – Marcus Otomo (Minnesota Storm) over Trent Reed (Nebraska Black Hawks) Pin 3:18
140 – Sam Kolterman (Nebraska Black Hawks) over Calvin Menke (Minnesota Storm) Pin 2:40
160 – Jack Sutton (Nebraska Black Hawks) over Nicky Pierce (Minnesota Storm) Maj 10-0

Match #2 Semifinal: Minnesota Storm defeated IKWF Gold 43-27
80 – Dylan Burnoski (IKWF Gold) over Sebas Swiggum (Minnesota Storm) Dec 8-3
85 – Juan Bazadula (IKWF Gold) over Phil Skeps (Minnesota Storm) Dec 6-1
90 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Peter Ferraro (IKWF Gold) Inj 1:17
95 – Will Harter (Minnesota Storm) over Peter Christensen (IKWF Gold) Pin 4:30
100 – Devin Roberts (Minnesota Storm) over Baylor Fernandes (IKWF Gold) Dec 7-2
105 – Anthony Jackson (Minnesota Storm) over Julien Broderson (IKWF Gold) Pin 2:46
112 – Jackson Held (Minnesota Storm) over Trevor Swier (IKWF Gold) Dec 5-3
120 – Brad Gross (IKWF Gold) over Daniel Kerkvliet (Minnesota Storm) Dec 6-4
130 – Daniel Benoit (IKWF Gold) over Marcus Otomo (Minnesota Storm) Dec 4-0
140 – Kobe Howard (IKWF Gold) over Calvin Menke (Minnesota Storm) Pin 1:12
160 – Jacob Kaminski (IKWF Gold) over Nicky Pierce (Minnesota Storm) Pin 0:48
50 – Jore Volk (Minnesota Storm) over Ethan Spacht (IKWF Gold) Dec 6-3
55 – Derrick Cardinal (Minnesota Storm) over Nick Gonzalez (IKWF Gold) Dec 8-4
60 – Diego Sotelo (IKWF Gold) over Seth Bakken (Minnesota Storm) Dec 3-2
65 – Dakari Saunders (Minnesota Storm) over Matt Ramos (IKWF Gold) Pin 2:10
70 – Jeron Matson (Minnesota Storm) over Dylan Ragusin (IKWF Gold) Dec 6-0
75 – Mitchel Petersen (Minnesota Storm) over Trevor Chumbley (IKWF Gold) Maj 12-3

Match #3 1st Place Match: Minnesota Storm defeated Ohio Grapplers 38-33
85 – Jeffry Thomas (Ohio Grapplers) over Phil Skeps (Minnesota Storm) Dec 4-3
90 – Manzona Bryant (Ohio Grapplers) over Colby Njos (Minnesota Storm) Dec 2-1
95 – Will Harter (Minnesota Storm) over Najee Locket (Ohio Grapplers) Dec 8-6
100 – Devin Roberts (Minnesota Storm) over Sam Dover (Ohio Grapplers) Pin 0:31
105 – Connor Brady (Ohio Grapplers) over Anthony Jackson (Minnesota Storm) Dec 3-0
112 – Jackson Held (Minnesota Storm) over Zack Savage (Ohio Grapplers) Pin 0:22
120 – Connor Beard (Ohio Grapplers) over Daniel Kerkvliet (Minnesota Storm) Dec 6-3
130 – Michael Baker (Ohio Grapplers) over Marcus Otomo (Minnesota Storm) Pin 1:05
140 – Garrett Bledsoe (Ohio Grapplers) over Calvin Menke (Minnesota Storm) Pin 1:19
160 – Vincent Albertini (Ohio Grapplers) over Nicky Pierce (Minnesota Storm) Dec 3-1
50 – Patrick Reineke (Ohio Grapplers) over Jore Volk (Minnesota Storm) SV-1 6-4
55 – Derrick Cardinal (Minnesota Storm) over Aidan Agin (Ohio Grapplers) TF 15-0
60 – Zack Mattin (Ohio Grapplers) over Seth Bakken (Minnesota Storm) Dec 4-0
65 – Dakari Saunders (Minnesota Storm) over Dustin Norris (Ohio Grapplers) Pin 1:06
70 – Jeron Matson (Minnesota Storm) over Mick Burnett (Ohio Grapplers) Pin 4:15
75 – Mitchel Petersen (Minnesota Storm) over Logan Agin (Ohio Grapplers) Dec 3-0
80 – Sebas Swiggum (Minnesota Storm) over Cole Mattin (Ohio Grapplers) SV-1 8-6


Minnesota Blizzard Results:

Pool C – Minnesota Blizzard is guaranteed 2nd place
Match #1 Round 1: Minnesota Blizzard defeated Iowa Red 56-19
50 – Parker Janssen (Minnesota Blizzard) over Cael Sampson (Iowa Red) TF 15-0
55 – Colby Dunkel (Minnesota Blizzard) over Mark Sunlin (Iowa Red) SV-1 5-3
60 – Paxton Creese (Minnesota Blizzard) over Jacob Moore (Iowa Red) Pin 3:51
65 – Nic Cantu (Minnesota Blizzard) over Kain Luensman (Iowa Red) Maj 13-0
70 – Adam Allard (Iowa Red) over Regan Schrempp (Minnesota Blizzard) Dec 6-2
75 – Reid Ballantyne (Minnesota Blizzard) over Chase Luensman (Iowa Red) Maj 13-0
80 – Cade DeVos (Iowa Red) over Brennan Rutt (Minnesota Blizzard) Dec 9-5
85 – Will Jefferson (Iowa Red) over Tyler Shackle (Minnesota Blizzard) Dec 5-2
90 – Lance Runyon (Iowa Red) over Brady Gross (Minnesota Blizzard) Dec 6-5
95 – Tyler Ryan (Minnesota Blizzard) over Kory Van Oort (Iowa Red) Pin 1:11
100 – Aden Reeves (Iowa Red) over Patrick Kennedy (Minnesota Blizzard) Maj 13-5
105 – Hunter Koenig (Minnesota Blizzard) over Tristin Westphal-Edwards (Iowa Red) Pin 2:52
112 – Ravin Jackson (Minnesota Blizzard) over Thomas Bentley (Iowa Red) Pin 1:06
120 – Hunter Burow (Minnesota Blizzard) over Gabe Christenson (Iowa Red) Pin 4:08
130 – Kyler Jondle (Iowa Red) over Drew Copley (Minnesota Blizzard) Dec 5-1
140 – Will Gleason (Minnesota Blizzard) over Joe Kaiser (Iowa Red) Pin 1:52
160 – Bryce Benhart (Minnesota Blizzard) over Lake Stahlberg (Iowa Red) Maj 13-4

Match #2 Round 2: Minnesota Blizzard defeated North Dakota Thunder 93-0
50 – Parker Janssen (Minnesota Blizzard) over Connor Senn (North Dakota Thunder) Pin 0:45
55 – Colby Dunkel (Minnesota Blizzard) over Tyler Porter (North Dakota Thunder) Dec 6-0
60 – Paxton Creese (Minnesota Blizzard) over Tanner Defoe (North Dakota Thunder) Pin 0:09
65 – Nic Cantu (Minnesota Blizzard) over Max Kringlie (North Dakota Thunder) Pin 1:18
70 – Regan Schrempp (Minnesota Blizzard) over Luke Leshuk (North Dakota Thunder) Dec 3-1
75 – Reid Ballantyne (Minnesota Blizzard) over Kyle Alfson (North Dakota Thunder) Pin 2:39
80 – Brennan Rutt (Minnesota Blizzard) over Levi Lang (North Dakota Thunder) Pin 4:10
85 – Tyler Shackle (Minnesota Blizzard) over Austin Hendrickson (North Dakota Thunder) Pin 2:16
90 – Brady Gross (Minnesota Blizzard) over Kaden Kuntz (North Dakota Thunder) Dec 2-0
95 – Tyler Ryan (Minnesota Blizzard) over Tate Hoggarth (North Dakota Thunder) Pin 0:34
100 – Patrick Kennedy (Minnesota Blizzard) over Clay Mattern (North Dakota Thunder) Pin 0:30
105 – Hunter Koenig (Minnesota Blizzard) over Dalton Black (North Dakota Thunder) Pin 0:58
112 – Ravin Jackson (Minnesota Blizzard) over Ty Warbis (North Dakota Thunder) Pin 1:52
120 – Hunter Burow (Minnesota Blizzard) over Cade Pederson (North Dakota Thunder) Pin 4:10
130 – Drew Copley (Minnesota Blizzard) over Joe Ellison (North Dakota Thunder) Pin 1:08
140 – Will Gleason (Minnesota Blizzard) over Carlton Turnquist (North Dakota Thunder) Pin 1:00
160 – Bryce Benhart (Minnesota Blizzard) over Paulson Schlotman (North Dakota Thunder) Pin 2:26

Match #3 Round 3: Minnesota Blizzard defeated South Dakota Badlands 58-17
50 – Parker Janssen (Minnesota Blizzard) over Gabe Turman (South Dakota Badlands) Pin 0:50
55 – Colby Dunkel (Minnesota Blizzard) over Blake Judson (South Dakota Badlands) SV-1 4-2
60 – Paxton Creese (Minnesota Blizzard) over Daschle Lamer (South Dakota Badlands) Maj 13-4
65 – Chance Lamer (South Dakota Badlands) over Nic Cantu (Minnesota Blizzard) Dec 4-1
70 – Kellyn March (South Dakota Badlands) over Regan Schrempp (Minnesota Blizzard) Dec 9-4
75 – Reid Ballantyne (Minnesota Blizzard) over Jason Nixon (South Dakota Badlands) Pin 1:40
80 – Legend Lamer (South Dakota Badlands) over Brennan Rutt (Minnesota Blizzard) Dec 10-6
85 – Tyler Shackle (Minnesota Blizzard) over Jack Smith (South Dakota Badlands) Dec 7-4
90 – Collin Becker (South Dakota Badlands) over Brady Gross (Minnesota Blizzard) Dec 2-1
95 – Tyler Ryan (Minnesota Blizzard) over Brock Baker (South Dakota Badlands) Pin 4:03
100 – Patrick Kennedy (Minnesota Blizzard) over Sam Stroup (South Dakota Badlands) Pin 0:22
105 – Hunter Koenig (Minnesota Blizzard) over Jaden Kindopp (South Dakota Badlands) TF 15-0
112 – Ravin Jackson (Minnesota Blizzard) over Jacob Schoon (South Dakota Badlands) Dec 5-0
120 – John Henrich (South Dakota Badlands) over Hunter Burow (Minnesota Blizzard) Pin 2:29
130 – Drew Copley (Minnesota Blizzard) over Peyton Johnson (South Dakota Badlands) Pin 0:51
140 – Will Gleason (Minnesota Blizzard) over Gage Rinehart (South Dakota Badlands) Pin 1:01
160 – Bryce Benhart (Minnesota Blizzard) over Gage Gehring (South Dakota Badlands) Maj 12-0
South Dakota Badlands’s team score was adjusted by -1.000 for Unnecessary Ruffness

Match #4 Round 4: Minnesota Blizzard defeated Nebraska Go Big Red 73-12
50 – Parker Janssen (Minnesota Blizzard) over Andon Stenger (Nebraska Go Big Red) Pin 3:38
55 – Colby Dunkel (Minnesota Blizzard) over Drew Garfield (Nebraska Go Big Red) Pin 3:00
60 – Paxton Creese (Minnesota Blizzard) over Shawn Buchanan (Nebraska Go Big Red) Dec 4-1
65 – Jakason Burkes (Nebraska Go Big Red) over Nic Cantu (Minnesota Blizzard) Dec 4-2
70 – Regan Schrempp (Minnesota Blizzard) over Zach Hamilton (Nebraska Go Big Red) Pin 0:44
75 – Reid Ballantyne (Minnesota Blizzard) over Gage Krolikowski (Nebraska Go Big Red) Pin 0:23
80 – Brennan Rutt (Minnesota Blizzard) over Cody Carlson (Nebraska Go Big Red) SV-1 10-8
85 – Tyler Shackle (Minnesota Blizzard) over Wuanya Smith (Nebraska Go Big Red) Dec 6-5
90 – Brady Gross (Minnesota Blizzard) over Chayton Koch (Nebraska Go Big Red) Pin 2:26
95 – Brett Riggs (Nebraska Go Big Red) over Tyler Ryan (Minnesota Blizzard) Pin 3:33
100 – Patrick Kennedy (Minnesota Blizzard) over Andrew Herley (Nebraska Go Big Red) Pin 0:12
105 – Hunter Koenig (Minnesota Blizzard) over Isaac Trumble (Nebraska Go Big Red) Pin 1:19
112 – Ravin Jackson (Minnesota Blizzard) over Grady Griess (Nebraska Go Big Red) Maj 15-4
120 – Hunter Burow (Minnesota Blizzard) over Unknown (Unattached) Forf
130 – Tommy Bragg (Nebraska Go Big Red) over Drew Copley (Minnesota Blizzard) Dec 6-2
140 – Will Gleason (Minnesota Blizzard) over Edwin Baptitsa (Nebraska Go Big Red) Pin 1:17
160 – Bryce Benhart (Minnesota Blizzard) over Ross Klitz (Nebraska Go Big Red) Pin 0:42

Match #5 Round 5: Indiana Gold defeated Minnesota Blizzard 40-22
50 – Tyson Lane (Indiana Gold) over Parker Janssen (Minnesota Blizzard) Dec 4-1
55 – Nicolas Castelluccio (Indiana Gold) over Colby Dunkel (Minnesota Blizzard) SV-1 8-6
60 – Paxton Creese (Minnesota Blizzard) over Jesse Sills (Indiana Gold) Dec 6-5
65 – Nic Cantu (Minnesota Blizzard) over Raymond Rioux (Indiana Gold) Dec 3-2
70 – Trey Lane (Indiana Gold) over Regan Schrempp (Minnesota Blizzard) Dec 7-1
75 – Asa Garcia (Indiana Gold) over Reid Ballantyne (Minnesota Blizzard) Dec 7-4
80 – Jake Schoenegge (Indiana Gold) over Brennan Rutt (Minnesota Blizzard) Dec 4-0
85 – Tyler Shackle (Minnesota Blizzard) over Johnny Parker Jr. (Indiana Gold) Pin 2:15
90 – Peyton Pruett (Indiana Gold) over Brady Gross (Minnesota Blizzard) TB-1 5-2
95 – Tyler Ryan (Minnesota Blizzard) over Nathan Conley (Indiana Gold) Dec 7-4
100 – Patrick Kennedy (Minnesota Blizzard) over Tucker Coffman (Indiana Gold) Maj 12-2
105 – Carson Brewer (Indiana Gold) over Hunter Koenig (Minnesota Blizzard) Dec 3-1
112 – Brooks Wathen (Indiana Gold) over Ravin Jackson (Minnesota Blizzard) Maj 12-4
120 – Eli Pokorney (Indiana Gold) over Hunter Burow (Minnesota Blizzard) Dec 9-3
130 – Alex Hirschfield (Indiana Gold) over Drew Copley (Minnesota Blizzard) Pin 3:44
140 – Will Gleason (Minnesota Blizzard) over Andrew Irick (Indiana Gold) Dec 7-6
160 – Franklin Hammond (Indiana Gold) over Bryce Benhart (Minnesota Blizzard) Pin 0:47

Gold Bracket – Minnesota Blizzard is guaranteed 6th place
Match #1 Quarterfinal: IKWF Gold defeated Minnesota Blizzard 43-27
50 – Parker Janssen (Minnesota Blizzard) over Ethan Spacht (IKWF Gold) Pin 0:44
55 – Nick Gonzalez (IKWF Gold) over Colby Dunkel (Minnesota Blizzard) Dec 4-3
60 – Paxton Creese (Minnesota Blizzard) over Diego Sotelo (IKWF Gold) Dec 10-4
65 – Matt Ramos (IKWF Gold) over Nic Cantu (Minnesota Blizzard) Dec 7-1
70 – Dylan Ragusin (IKWF Gold) over Regan Schrempp (Minnesota Blizzard) Maj 10-0
75 – Reid Ballantyne (Minnesota Blizzard) over Trevor Chumbley (IKWF Gold) Dec 10-4
80 – Dylan Burnoski (IKWF Gold) over Brennan Rutt (Minnesota Blizzard) Dec 7-2
85 – Juan Bazadula (IKWF Gold) over Tyler Shackle (Minnesota Blizzard) Pin 2:53
90 – Brady Gross (Minnesota Blizzard) over Cameron Wolf (IKWF Gold) Dec 7-2
95 – Tyler Ryan (Minnesota Blizzard) over Peter Christensen (IKWF Gold) Dec 4-2
100 – Patrick Kennedy (Minnesota Blizzard) over Baylor Fernandes (IKWF Gold) Dec 9-6
105 – Hunter Koenig (Minnesota Blizzard) over Julien Broderson (IKWF Gold) Pin 1:03
112 – Brad Gross (IKWF Gold) over Ravin Jackson (Minnesota Blizzard) Pin 0:59
120 – Trevor Swier (IKWF Gold) over Hunter Burow (Minnesota Blizzard) Dec 3-0
130 – Daniel Benoit (IKWF Gold) over Drew Copley (Minnesota Blizzard) Pin 0:26
140 – Kobe Howard (IKWF Gold) over Will Gleason (Minnesota Blizzard) Pin 1:25
160 – Jacob Kaminski (IKWF Gold) over Bryce Benhart (Minnesota Blizzard) Dec 7-2

Match #2 Cons. Semi: Minnesota Blizzard defeated Nebraska Black Hawks 45-30
50 – Parker Janssen (Minnesota Blizzard) over Bryce Jackson (Nebraska Black Hawks) Dec 6-2
55 – Colby Dunkel (Minnesota Blizzard) over Nathaniel Sanchez (Nebraska Black Hawks) Dec 12-8
60 – Christopher Williams (Nebraska Black Hawks) over Paxton Creese (Minnesota Blizzard) Dec 2-0
65 – Antrell Taylor (Nebraska Black Hawks) over Nic Cantu (Minnesota Blizzard) Dec 6-2
70 – Regan Schrempp (Minnesota Blizzard) over Maxx Mayfield (Nebraska Black Hawks) Dec 1-0
75 – Reid Ballantyne (Minnesota Blizzard) over Nicholas Stoltenberg (Nebraska Black Hawks) Pin 3:41
80 – Brennan Rutt (Minnesota Blizzard) over Grant Guyott (Nebraska Black Hawks) Pin 1:25
85 – Chance Fry (Nebraska Black Hawks) over Tyler Shackle (Minnesota Blizzard) Pin 3:47
90 – Brady Gross (Minnesota Blizzard) over Creighton Baughman (Nebraska Black Hawks) Dec 5-3
95 – Tyler Ryan (Minnesota Blizzard) over Cole Huss (Nebraska Black Hawks) Pin 4:14
100 – James Burkes (Nebraska Black Hawks) over Patrick Kennedy (Minnesota Blizzard) Dec 7-4
105 – Hunter Koenig (Minnesota Blizzard) over Zane Bennett (Nebraska Black Hawks) Pin 2:22
112 – Ravin Jackson (Minnesota Blizzard) over Alexander VanDyke (Nebraska Black Hawks) Dec 7-5
120 – Zachery Borer (Nebraska Black Hawks) over Hunter Burow (Minnesota Blizzard) Pin 3:54
130 – Drew Copley (Minnesota Blizzard) over Trent Reed (Nebraska Black Hawks) Pin 1:05
140 – Sam Kolterman (Nebraska Black Hawks) over Will Gleason (Minnesota Blizzard) Pin 2:17
160 – Jack Sutton (Nebraska Black Hawks) over Bryce Benhart (Minnesota Blizzard) Dec 9-2

Match #3 5th Place Match: Missouri United defeated Minnesota Blizzard 50-19
85 – Drake Smith (Missouri United) over Tyler Shackle (Minnesota Blizzard) Dec 8-1
90 – Robert Weber (Missouri United) over Brady Gross (Minnesota Blizzard) Maj 14-2
95 – Devin Schwartzkopf (Missouri United) over Tyler Ryan (Minnesota Blizzard) Maj 9-1
100 – Patrick Kennedy (Minnesota Blizzard) over Chase Stegall (Missouri United) Maj 11-1
105 – Blake Hopson (Missouri United) over Hunter Koenig (Minnesota Blizzard) Dec 10-7
112 – David Olejnik (Missouri United) over Ravin Jackson (Minnesota Blizzard) Pin 1:11
120 – Kolby Estes (Missouri United) over Hunter Burow (Minnesota Blizzard) Dec 9-7
130 – Colton Hobbs (Missouri United) over Drew Copley (Minnesota Blizzard) Pin 1:22
140 – Clint Herrick (Missouri United) over Will Gleason (Minnesota Blizzard) UTB 4-3
160 – Brooks Baker (Missouri United) over Bryce Benhart (Minnesota Blizzard) Dec 2-1
50 – Parker Janssen (Minnesota Blizzard) over Kolby Warren (Missouri United) Pin 0:51
55 – Dawson Fansher (Missouri United) over Colby Dunkel (Minnesota Blizzard) Dec 6-3
60 – Eli Rocha (Missouri United) over Paxton Creese (Minnesota Blizzard) Dec 6-0
65 – Nic Cantu (Minnesota Blizzard) over Carter Smith (Missouri United) Dec 4-0
70 – Jeremiah Reno (Missouri United) over Regan Schrempp (Minnesota Blizzard) Pin 3:59
75 – Reid Ballantyne (Minnesota Blizzard) over Blake Ackerman (Missouri United) Pin 1:27
80 – Mitchell Bohlken (Missouri United) over Brennan Rutt (Minnesota Blizzard) Dec 3-2


Minnesota Lightning Results:

Pool A – Minnesota Lightning is guaranteed 3rd place
Match #1 Round 1: Ohio Grapplers defeated Minnesota Lightning 57-18
50 – Patrick Reineke (Ohio Grapplers) over Koy Buesgens (Minnesota Lightning) Maj 9-1
55 – Aidan Agin (Ohio Grapplers) over Ethan Fischer (Minnesota Lightning) Dec 5-0
60 – Zack Mattin (Ohio Grapplers) over Jacob Thomas (Minnesota Lightning) Maj 17-3
65 – Dustin Norris (Ohio Grapplers) over Nathan Nygaard (Minnesota Lightning) Dec 6-2
70 – Brandon Psyk (Minnesota Lightning) over Mick Burnett (Ohio Grapplers) Dec 7-2
75 – Trayton Anderson (Minnesota Lightning) over Logan Agin (Ohio Grapplers) Dec 1-0
80 – Cole Mattin (Ohio Grapplers) over Unknown (Unattached) Pin 0:00
85 – Mark Buringa (Minnesota Lightning) over Jeffry Thomas (Ohio Grapplers) Dec 2-0
90 – Manzona Bryant (Ohio Grapplers) over Trey Kruse (Minnesota Lightning) Pin 0:00
95 – Najee Locket (Ohio Grapplers) over Cade King (Minnesota Lightning) Dec 8-2
100 – Zach Glazier (Minnesota Lightning) over Sam Dover (Ohio Grapplers) Pin 0:00
105 – Connor Brady (Ohio Grapplers) over Garsen Schorr (Minnesota Lightning) Maj 13-0
112 – Riley Habisch (Minnesota Lightning) over Zack Savage (Ohio Grapplers) Dec 8-5
120 – Connor Beard (Ohio Grapplers) over Sam Dunker (Minnesota Lightning) Pin 0:00
130 – Michael Baker (Ohio Grapplers) over Grant Parrish (Minnesota Lightning) Pin 0:00
140 – Garrett Bledsoe (Ohio Grapplers) over Jacob Hertzog (Minnesota Lightning) Pin 0:00
160 – Vincent Albertini (Ohio Grapplers) over Tyler Nachtigal (Minnesota Lightning) Pin 0:00

Match #2 Round 2: Nebraska Black Hawks defeated Minnesota Lightning 43-35
55 – Ethan Fischer (Minnesota Lightning) over Nathaniel Sanchez (Nebraska Black Hawks) Pin 0:00
60 – Christopher Williams (Nebraska Black Hawks) over Jacob Thomas (Minnesota Lightning) Dec 1-0
65 – Nathan Nygaard (Minnesota Lightning) over Antrell Taylor (Nebraska Black Hawks) Pin 0:00
70 – Maxx Mayfield (Nebraska Black Hawks) over Brandon Psyk (Minnesota Lightning) Dec 4-3
75 – Trayton Anderson (Minnesota Lightning) over Nicholas Stoltenberg (Nebraska Black Hawks) Dec 8-4
80 – Jake Svihel (Minnesota Lightning) over Grant Guyott (Nebraska Black Hawks) Maj 10-1
85 – Chance Fry (Nebraska Black Hawks) over Mark Buringa (Minnesota Lightning) Pin 0:00
90 – Trey Kruse (Minnesota Lightning) over Creighton Baughman (Nebraska Black Hawks) Pin 0:00
95 – Cade King (Minnesota Lightning) over Cole Huss (Nebraska Black Hawks) Maj 12-4
100 – James Burkes (Nebraska Black Hawks) over Zach Glazier (Minnesota Lightning) Dec 6-2
105 – Zane Bennett (Nebraska Black Hawks) over Garsen Schorr (Minnesota Lightning) Maj 9-0
112 – Riley Habisch (Minnesota Lightning) over Alexander VanDyke (Nebraska Black Hawks) Pin 0:00
120 – Zachery Borer (Nebraska Black Hawks) over Sam Dunker (Minnesota Lightning) Pin 0:00
130 – Trent Reed (Nebraska Black Hawks) over Grant Parrish (Minnesota Lightning) Dec 13-9
140 – Sam Kolterman (Nebraska Black Hawks) over Jacob Hertzog (Minnesota Lightning) Pin 0:00
160 – Jack Sutton (Nebraska Black Hawks) over Tyler Nachtigal (Minnesota Lightning) Pin 0:00
50 – Bryce Jackson (Nebraska Black Hawks) over Koy Buesgens (Minnesota Lightning) Dec 4-0

Match #3 Round 3: Minnesota Lightning defeated Kansas Flying Monkeys 63-12
60 – Jacob Thomas (Minnesota Lightning) over Bishop Murray (Kansas Flying Monkeys) Dec 8-3
65 – Nathan Nygaard (Minnesota Lightning) over Alec Segarra (Kansas Flying Monkeys) Dec 6-3
70 – Brandon Psyk (Minnesota Lightning) over Logan Elbrader (Kansas Flying Monkeys) TF 18-1
75 – Trayton Anderson (Minnesota Lightning) over Parker Winder (Kansas Flying Monkeys) Pin 0:00
80 – Darryl Rylant (Kansas Flying Monkeys) over Jake Svihel (Minnesota Lightning) Dec 8-4
85 – Mark Buringa (Minnesota Lightning) over Aiden Campbell (Kansas Flying Monkeys) Maj 9-0
90 – Trey Kruse (Minnesota Lightning) over Jordan Finnesy (Kansas Flying Monkeys) Pin 0:00
95 – Cade King (Minnesota Lightning) over Tanner Johnson (Kansas Flying Monkeys) Pin 0:00
100 – Zach Glazier (Minnesota Lightning) over Cade Lautt (Kansas Flying Monkeys) Pin 0:00
105 – Garsen Schorr (Minnesota Lightning) over Joey Hancock (Kansas Flying Monkeys) Pin 0:00
112 – Riley Habisch (Minnesota Lightning) over Cole Bradford (Kansas Flying Monkeys) Dec 5-0
120 – Gavin Carter (Kansas Flying Monkeys) over Sam Dunker (Minnesota Lightning) Dec 4-2
130 – Grant Parrish (Minnesota Lightning) over Judson Wiltfong (Kansas Flying Monkeys) Pin 0:00
140 – Jon Burks (Kansas Flying Monkeys) over Jacob Hertzog (Minnesota Lightning) Dec 3-2
160 – Tyler Nachtigal (Minnesota Lightning) over Mario Perez (Kansas Flying Monkeys) Pin 0:00
50 – Koy Buesgens (Minnesota Lightning) over Hunter Taylor (Kansas Flying Monkeys) Dec 5-1
55 – Kolton Misener (Kansas Flying Monkeys) over Ethan Fischer (Minnesota Lightning) Dec 9-2

Match #4 Round 4: Minnesota Lightning defeated Iowa White 93-3
65 – Nathan Nygaard (Minnesota Lightning) over Brooks Meyer (Iowa White) Pin 0:00
70 – Brandon Psyk (Minnesota Lightning) over Gabe Sanders (Iowa White) Pin 0:00
75 – Trayton Anderson (Minnesota Lightning) over Daniel Max Magayna (Iowa White) Pin 0:00
80 – Jake Svihel (Minnesota Lightning) over Zach Hemer (Iowa White) Pin 0:00
85 – Mark Buringa (Minnesota Lightning) over Brady Hahn (Iowa White) Pin 0:00
90 – Trey Kruse (Minnesota Lightning) over Keaton Roscovius (Iowa White) Pin 0:00
95 – Cade King (Minnesota Lightning) over Eric Owens (Iowa White) Pin 0:00
100 – Zach Glazier (Minnesota Lightning) over Matthew Doyle (Iowa White) Pin 0:00
105 – Garsen Schorr (Minnesota Lightning) over Garrett Bruce (Iowa White) Dec 10-3
112 – Riley Habisch (Minnesota Lightning) over Cole Davis (Iowa White) Pin 0:00
120 – Sam Dunker (Minnesota Lightning) over Unknown (Unattached) Forf
130 – Grant Parrish (Minnesota Lightning) over Unknown (Unattached) Forf
140 – Jacob Hertzog (Minnesota Lightning) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Tyler Nachtigal (Minnesota Lightning) over Alexander Stoltzfus (Iowa White) Pin 0:00
50 – Koy Buesgens (Minnesota Lightning) over Isaac Lomas (Iowa White) Pin 0:00
55 – Ethan Fischer (Minnesota Lightning) over Anders Kittelson (Iowa White) Pin 0:00
60 – Beau Klingensmith (Iowa White) over Jacob Thomas (Minnesota Lightning) Dec 6-5

Match #5 Round 5: Minnesota Lightning defeated Greater Heights Missouri 44-30
70 – Garrett Raynor (Greater Heights Missouri) over Brandon Psyk (Minnesota Lightning) Pin 0:00
75 – Jake Svihel (Minnesota Lightning) over Grayston Diblasi (Greater Heights Missouri) Maj 8-0
80 – Austin Kolvek (Greater Heights Missouri) over Trayton Anderson (Minnesota Lightning) Dec 6-4
85 – Mark Buringa (Minnesota Lightning) over Dalton Hembree (Greater Heights Missouri) Dec 6-4
90 – Trey Kruse (Minnesota Lightning) over Greyden Penner (Greater Heights Missouri) Pin 0:00
95 – Cade King (Minnesota Lightning) over Dayton Fields (Greater Heights Missouri) Pin 0:00
100 – Zach Glazier (Minnesota Lightning) over Jake Lebar (Greater Heights Missouri) Maj 12-2
105 – Garsen Schorr (Minnesota Lightning) over Grayson Wren (Greater Heights Missouri) Pin 0:00
112 – Riley Habisch (Minnesota Lightning) over Devin Winston (Greater Heights Missouri) Dec 9-2
120 – Sam Dunker (Minnesota Lightning) over Alex Geisert (Greater Heights Missouri) Pin 0:00
130 – Grant Parrish (Minnesota Lightning) over Ashton Sharp (Greater Heights Missouri) Pin 0:00
140 – Chad Tinney (Greater Heights Missouri) over Jacob Hertzog (Minnesota Lightning) Dec 3-2
160 – Zach Russell (Greater Heights Missouri) over Tyler Nachtigal (Minnesota Lightning) Dec 5-0
50 – Brock Coleman (Greater Heights Missouri) over Koy Buesgens (Minnesota Lightning) Dec 5-2
55 – Ryker Smith (Greater Heights Missouri) over Ethan Fischer (Minnesota Lightning) Dec 5-3
60 – Cael Keck (Greater Heights Missouri) over Jacob Thomas (Minnesota Lightning) Pin 0:00
65 – Kal Miller (Greater Heights Missouri) over Nathan Nygaard (Minnesota Lightning) SV-1 6-4

Silver Bracket – Minnesota Lightning is guaranteed 1st place
Match #1 Quarterfinal: Minnesota Lightning defeated North Dakota Blizzard 52-33
50 – Koy Buesgens (Minnesota Lightning) over Trace Hoggarth (North Dakota Blizzard) Pin 0:35
55 – Cole Gerhardt (North Dakota Blizzard) over Ethan Fischer (Minnesota Lightning) Maj 9-0
60 – Jacob Thomas (Minnesota Lightning) over Kaden Renner (North Dakota Blizzard) Pin 0:42
65 – Nathan Nygaard (Minnesota Lightning) over Joseph Thompson (North Dakota Blizzard) Pin 4:04
70 – Laken Boese (North Dakota Blizzard) over Brandon Psyk (Minnesota Lightning) Dec 8-6
75 – Trayton Anderson (Minnesota Lightning) over Garrett Jangula (North Dakota Blizzard) Dec 4-0
80 – Ryan Ripplinger (North Dakota Blizzard) over Jake Svihel (Minnesota Lightning) Dec 5-0
85 – Mark Buringa (Minnesota Lightning) over William Kleinknecht (North Dakota Blizzard) Pin 1:00
90 – Trey Kruse (Minnesota Lightning) over Lucas Geiszler (North Dakota Blizzard) Dec 4-2
95 – Cade King (Minnesota Lightning) over Riley Kringlie (North Dakota Blizzard) Maj 15-3
100 – Zach Glazier (Minnesota Lightning) over Jeremiah Sullivan (North Dakota Blizzard) Pin 1:01
105 – Garsen Schorr (Minnesota Lightning) over Nathan Kaim (North Dakota Blizzard) Pin 0:40
112 – Riley Habisch (Minnesota Lightning) over Brian Anaya (North Dakota Blizzard) Pin 2:15
120 – Kaden Wolsky (North Dakota Blizzard) over Sam Dunker (Minnesota Lightning) Pin 0:22
130 – Mark Hastings (North Dakota Blizzard) over Grant Parrish (Minnesota Lightning) TF 18-2
140 – Chase Dockter (North Dakota Blizzard) over Jacob Hertzog (Minnesota Lightning) Pin 1:54
160 – Cade Merrigan (North Dakota Blizzard) over Tyler Nachtigal (Minnesota Lightning) Pin 0:55

Match #2 Semifinal: Minnesota Lightning defeated South Dakota Badlands 48-37
80 – Legend Lamer (South Dakota Badlands) over Jake Svihel (Minnesota Lightning) Pin 0:38
85 – Mark Buringa (Minnesota Lightning) over Jack Smith (South Dakota Badlands) TF 16-1
90 – Trey Kruse (Minnesota Lightning) over Collin Becker (South Dakota Badlands) Dec 8-6
95 – Cade King (Minnesota Lightning) over Brock Baker (South Dakota Badlands) Pin 1:00
100 – Zach Glazier (Minnesota Lightning) over Sam Stroup (South Dakota Badlands) Pin 0:54
105 – Garsen Schorr (Minnesota Lightning) over Jaden Kindopp (South Dakota Badlands) Dec 4-0
112 – Riley Habisch (Minnesota Lightning) over Jacob Schoon (South Dakota Badlands) Maj 8-0
120 – John Henrich (South Dakota Badlands) over Sam Dunker (Minnesota Lightning) Pin 0:17
130 – Grant Parrish (Minnesota Lightning) over Peyton Johnson (South Dakota Badlands) Pin 1:43
140 – Jacob Hertzog (Minnesota Lightning) over Gage Rinehart (South Dakota Badlands) Pin 3:18
160 – Gage Gehring (South Dakota Badlands) over Tyler Nachtigal (Minnesota Lightning) Pin 0:44
50 – Gabe Turman (South Dakota Badlands) over Koy Buesgens (Minnesota Lightning) Maj 11-2
55 – Blake Judson (South Dakota Badlands) over Ethan Fischer (Minnesota Lightning) Dec 6-3
60 – Jacob Thomas (Minnesota Lightning) over Daschle Lamer (South Dakota Badlands) Dec 3-2
65 – Chance Lamer (South Dakota Badlands) over Nathan Nygaard (Minnesota Lightning) Pin 0:23
70 – Kellyn March (South Dakota Badlands) over Brandon Psyk (Minnesota Lightning) Pin 3:55
75 – Trayton Anderson (Minnesota Lightning) over Jason Nixon (South Dakota Badlands) Pin 2:35

Match #3 1st Place Match: Minnesota Lightning defeated IKWF Silver 49-32
50 – Koy Buesgens (Minnesota Lightning) over William Baysingar (IKWF Silver) Dec 4-0
55 – Ethan Fischer (Minnesota Lightning) over Unknown (Unattached) Forf
60 – Austin Spacht (IKWF Silver) over Jacob Thomas (Minnesota Lightning) Dec 8-5
65 – Nathan Nygaard (Minnesota Lightning) over Josh Koderhandt (IKWF Silver) Pin 2:38
70 – Andrew Baysingar (IKWF Silver) over Brandon Psyk (Minnesota Lightning) TF 15-0
75 – Michael Leveille (IKWF Silver) over Trayton Anderson (Minnesota Lightning) Dec 10-8
80 – Giovanni Cassioppi (IKWF Silver) over Jake Svihel (Minnesota Lightning) Dec 5-0
85 – Mark Buringa (Minnesota Lightning) over Eddie Villalobos (IKWF Silver) Pin 4:00
90 – Trey Kruse (Minnesota Lightning) over Noah Boles (IKWF Silver) Pin 4:26
95 – Cade King (Minnesota Lightning) over Thomas Schroeder (IKWF Silver) Dec 9-5
100 – Zach Glazier (Minnesota Lightning) over Grant Ripperda (IKWF Silver) Pin 1:24
105 – Garsen Schorr (Minnesota Lightning) over Devin Wills (IKWF Silver) Dec 9-3
112 – Riley Habisch (Minnesota Lightning) over Corey Sapp (IKWF Silver) Maj 8-0
120 – John Hawkins (IKWF Silver) over Sam Dunker (Minnesota Lightning) Pin 2:50
130 – Grant Parrish (Minnesota Lightning) over Peyton Hammerich (IKWF Silver) Pin 3:55
140 – Tyreek Austin (IKWF Silver) over Jacob Hertzog (Minnesota Lightning) Pin 3:31
160 – Joseph Aletto (IKWF Silver) over Tyler Nachtigal (Minnesota Lightning) Pin 4:13

Bookmark the permalink.

Comments are closed.