Northern Plains Freestyle Senior Regional Championships

Northern Plains Freestyle Senior Regional Championships results. May 11, 2013 at Waterloo, Iowa.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Mens Freestyle – 55 KG
1st Place – Kyle Hutter of HRWA/VBRTC
2nd Place – Bo Bettinson of Waldorf
3rd Place – Izzy Balsiger of Lacrosse
4th Place – Timmy Peskar of Midland Mug Dog
1st: 1st Place Match – Kyle Hutter (HRWA/VBRTC) won by tech fall over Bo Bettinson (Waldorf) (TF 6-0,6-0)
3rd: 3rd Place Match – Izzy Balsiger (Lacrosse) won by decision over Timmy Peskar (Midland Mug Dog) (Dec 2-2,2-1,5-4)

Mens Freestyle – 60 KG
1st Place – Zach Synon of Missouri WC
2nd Place – Brandon Wright of Viking Wrestling Club
3rd Place – Bebeto Yewah of LVAC
4th Place – William Simpson of US ARMY
1st: 1st Place Match – Zach Synon (Missouri WC) won by decision over Brandon Wright (Viking Wrestling Club) (Dec 0-7,2-2,6-0)
3rd: 3rd Place Match – Bebeto Yewah (LVAC) won by decision over William Simpson (US ARMY) (Dec 4-3,8-0)

Mens Freestyle – 66 KG
1st Place – Kyle Ruschell of Badger
2nd Place – Nick Dardanes of Minnesota Storm
3rd Place – Jason Chamberlain of Titan Mercury Wrestling Club
4th Place – Matt Collum of Timberwolf Extremes
1st: 1st Place Match – Kyle Ruschell (Badger) won by decision over Nick Dardanes (Minnesota Storm) (Dec 4-3,3-0)
3rd: 3rd Place Match – Jason Chamberlain (Titan Mercury Wrestling Club) won by decision over Matt Collum (Timberwolf Extremes) (Dec 6-0,3-0)

Mens Freestyle – 74 KG
1st Place – Vladyslal Dombrouskyy of Rocklin
2nd Place – Ethan Ball of Coe
3rd Place – Derek St. John of Hawkeye Wrestling Club
4th Place – Dylan Reel of Minnesota Storm
1st: 1st Place Match – Vladyslal Dombrouskyy (Rocklin) won by decision over Ethan Ball (Coe) (Dec 5-0,5-0)
3rd: 3rd Place Match – Derek St. John (Hawkeye Wrestling Club) won by decision over Dylan Reel (Minnesota Storm) (Dec 2-0,7-3)

Mens Freestyle – 84 KG
1st Place – Logan Storley of Minnesota Storm
2nd Place – Zeb Wahle of MWC
3rd Place – Dusty Jentz of Luther College
4th Place – Richard Carlson of Lacrosse
1st: 1st Place Match – Logan Storley (Minnesota Storm) won by decision over Zeb Wahle (MWC) (Dec 4-0,4-0)
3rd: 3rd Place Match – Dusty Jentz (Luther College) won by tech fall over Richard Carlson (Lacrosse) (TF 6-0,1-6,8-2)

Mens Freestyle – 96 KG
1st Place – Scott Schiller of Minnesota Storm
2nd Place – Spencer Johnson of Nebraska Wrestling Training Ce
3rd Place – Justin Heberlie of Unattached
4th Place – Jack Jensen of US ARMY
1st: 1st Place Match – Scott Schiller (Minnesota Storm) won by decision over Spencer Johnson (Nebraska Wrestling Training Ce) (Dec 5-0,4-0)
3rd: 3rd Place Match – Justin Heberlie (Unattached) won by decision over Jack Jensen (US ARMY) (Dec 5-2,1-0)

Mens Freestyle – 120 KG
1st Place – Jarod Trice of NYAC
2nd Place – Angel Gomez of Waldorf
3rd Place – Jon Schmidt of Ringers
4th Place – Jahsua Marsh of Midland Mug Dog
1st: 1st Place Match – Jarod Trice (NYAC) won by decision over Angel Gomez (Waldorf) (Dec 3-0,5-0)
3rd: 3rd Place Match – Jon Schmidt (Ringers) won by decision over Jahsua Marsh (Midland Mug Dog) (Dec 0-1,3-1,7-1)

Women`s Freestyle – 59 KG
1st Place – Sharice Schnell of unattached
1st: 1st Place Match – Sharice Schnell (unattached) received a bye () (Bye)

Women`s Freestyle – 67 KG
1st Place – Michele Muscato of unattached
1st: 1st Place Match – Michele Muscato (unattached) received a bye () (Bye)

Women`s Freestyle – 72 KG
1st Place – Christen Dierken of Williamsburg
1st: 1st Place Match – Christen Dierken (Williamsburg) received a bye () (Bye)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.