Dakota Wesleyan Open

Dakota Wesleyan Open results. November 16, 2013 at Mitchell, S.D.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

OPEN – 125
1st Place – Ryak Finch of Grand View University
2nd Place – Anthony Bruno of Northern State University
3rd Place – Morgan Engbrecht of Augustana College
4th Place – Oscar Marin of York College
6th Place – Bo Bettinson of Waldorf
6th Place – David Potratz of Augustana College
1st: Ryak Finch (Grand View University) won by major decision over Anthony Bruno (Northern State University) (Maj 14-3)
3rd: Morgan Engbrecht (Augustana College) won by tech fall over Oscar Marin (York College) (TF 15-0)

OPEN – 133
1st Place – Blake Jans of Augustana College
2nd Place – Richard Rios of Dakota Wesleyan University
3rd Place – Angelo Crinzi of Grand View University
4th Place – Raymond McQueen of Waldorf
6th Place – Cody Voegeli of Northern State University
6th Place – Jacob Grant of Grand View University
1st: Blake Jans (Augustana College) won by decision over Richard Rios (Dakota Wesleyan University) (Dec 2-1)
3rd: Angelo Crinzi (Grand View University) won by decision over Raymond McQueen (Waldorf) (Dec 3-2)

OPEN – 141
1st Place – Colt Rogers of Bethany
2nd Place – Blake Fruchtl of Hastings College
4th Place – Jacob Anderson of Augustana College
4th Place – Brandon Charbonneau of Augustana College
6th Place – Dillon Spates of Waldorf
6th Place – Brian Warren of Grand View University
1st: Colt Rogers (Bethany) won by decision over Blake Fruchtl (Hastings College) (Dec 5-2)
3rd Place Match

OPEN – 149
1st Place – Colby Crank of Bethany
2nd Place – Bruce Lemon of Augustana College
3rd Place – Zach Friederich of Augustana College
4th Place – Sean Elkins of Dickinson State University
6th Place – Carl Elmer of St. Olaf
6th Place – Beau Voegeli of Northern State University
1st: Colby Crank (Bethany) won by decision over Bruce Lemon (Augustana College) (Dec 12-7)
3rd: Zach Friederich (Augustana College) won by fall over Sean Elkins (Dickinson State University) (Fall 2:43)

OPEN – 157
1st Place – Jonathan Blackwell of Bethany
2nd Place – Kyle Gerlach of Dakota Wesleyan University
3rd Place – Sean Havlovic of Northern State University
4th Place – Ryan Roach of Dakota Wesleyan University
6th Place – Dusty Paulsen of Dakota Wesleyan University
6th Place – Connor Malone of Augustana College
1st: Jonathan Blackwell (Bethany) won by fall over Kyle Gerlach (Dakota Wesleyan University) (Fall 6:10)
3rd: Sean Havlovic (Northern State University) won by major decision over Ryan Roach (Dakota Wesleyan University) (Maj 12-0)

OPEN – 165
1st Place – Trever Devestern of Dakota Wesleyan University
2nd Place – Jon Solano of Dickinson State University
3rd Place – Jordon Ward of Bethany
4th Place – Zach Fishman of Northwestern College
6th Place – Parker Swanson of Augustana College
6th Place – Tanner Olson of Northern State University
1st: Trever Devestern (Dakota Wesleyan University) won by decision over Jon Solano (Dickinson State University) (Dec 3-2)
3rd: Jordon Ward (Bethany) won by major decision over Zach Fishman (Northwestern College) (Maj 11-2)

OPEN – 174
1st Place – Anthony Pike of Briar Cliff University
2nd Place – Matt Atwood of Bethany
3rd Place – Dylan Blackford of Grand View University
4th Place – Jaykob Miller of Jamestown College
6th Place – Ben Goodwin of Minnesota West Community College
6th Place – Blake Lundgren of Northern State University
1st: Anthony Pike (Briar Cliff University) won by fall over Matt Atwood (Bethany) (Fall 4:16)
3rd: Dylan Blackford (Grand View University) won by decision over Jaykob Miller (Jamestown College) (Dec 8-7)

OPEN – 184
1st Place – Aero Amo of Augustana College
2nd Place – Dalton Peterson of Grand View University
3rd Place – Lane Oversen of Dickinson State University
4th Place – Trevor Whittaker of Bethany
6th Place – Sean Derry of Augustana College
6th Place – Matthew DeGarmo of Wayne State
1st: Aero Amo (Augustana College) won by decision over Dalton Peterson (Grand View University) (Dec 3-1)
3rd: Lane Oversen (Dickinson State University) won by fall over Trevor Whittaker (Bethany) (Fall 0:40)

OPEN – 197
1st Place – Tyler Sarringar of Dakota Wesleyan University
2nd Place – Taylor Baird of Bethany
3rd Place – Joe Gomez of Northern State University
4th Place – Lane Lettau of Augustana College
6th Place – Skyler Carroll of Dickinson State University
6th Place – Malcolm Norris of Bethany
1st: Tyler Sarringar (Dakota Wesleyan University) won by decision over Taylor Baird (Bethany) (Dec 5-2)
3rd: Joe Gomez (Northern State University) won by decision over Lane Lettau (Augustana College) (Dec 8-2)

OPEN – 285
1st Place – Saia Lotulelei of York College
2nd Place – Abram Reynolds of Briar Cliff University
3rd Place – Brian Klevis of Dickinson State University
4th Place – Zach Anderson of Bethany
6th Place – Dallas Mitchell of Unattached
6th Place – Dustin Caspers of Northern State University
1st: Saia Lotulelei (York College) won by decision over Abram Reynolds (Briar Cliff University) (Dec 2-0)
3rd: Brian Klevis (Dickinson State University) won by decision over Zach Anderson (Bethany) (Dec 3-2)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?