Jimmie Open

Jimmie Open results. Saturday, November 23, 2013 at Jamestown, ND.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

College – 125
1st Place – Shane Novak of MSU-Moorhead
2nd Place – Deshun Haynes of Dickinson State
3rd Place – Cade Coles of Dickinson State
4th Place – Brice Gorsline of Dickinson State
5th Place – Hunter Menendez of Mary
6th Place – Taylor Curtis of Southwest Minnesota
1st: Shane Novak (MSU-Moorhead) won by fall over Deshun Haynes (Dickinson State) (Fall 3:56)
3rd: Cade Coles (Dickinson State) won by decision over Brice Gorsline (Dickinson State) (Dec 8-5)
5th: Hunter Menendez (Mary) won by decision over Taylor Curtis (Southwest Minnesota ) (Dec 6-2)

College – 133
1st Place – Justin Reinsma of Southwest Minnesota
2nd Place – Joshua Douglas of Minot State University
3rd Place – Tommy Walton of Unattached
4th Place – Zach Matthys of Itasca
5th Place – Adam Sutlief of Ridgewater
6th Place – Matt Chambers of Dickinson State
1st: Justin Reinsma (Southwest Minnesota ) won in sudden victory – 1 over Joshua Douglas (Minot State University) (SV-1 6-4)
3rd: Tommy Walton (Unattached) won by decision over Zach Matthys (Itasca) (Dec 4-2)
5th: Adam Sutlief (Ridgewater) won by decision over Matt Chambers (Dickinson State) (Dec 6-2)

College – 141
1st Place – Mitch Friedman of Unattached
2nd Place – Ethan Hildebrandt of Southwest Minnesota
3rd Place – Trent Butcher of Southwest Minnesota
4th Place – Zachary Cummings of Minot State University
5th Place – Edward Wilson of Jamestown College, ND
6th Place – Jordan Delp of Dickinson State
1st: Mitch Friedman (Unattached) won by decision over Ethan Hildebrandt (Southwest Minnesota ) (Dec 4-0)
3rd: Trent Butcher (Southwest Minnesota ) won by decision over Zachary Cummings (Minot State University) (Dec 8-4)
5th: Edward Wilson (Jamestown College, ND) won by decision over Jordan Delp (Dickinson State) (Dec 12-7)

College – 149
1st Place – Cole Sladek of Unattached
2nd Place – Alex Blaney of Unattached
3rd Place – Manny Reyes of Dickinson State
4th Place – Dillon Kifer of Unattached
5th Place – Zach Revier of Ridgewater
6th Place – Pat Tangen of Dickinson State
1st: Cole Sladek (Unattached) won by decision over Alex Blaney (Unattached) (Dec 10-3)
3rd: Manny Reyes (Dickinson State) won by decision over Dillon Kifer (Unattached) (Dec 11-6)
5th: Zach Revier (Ridgewater) won by decision over Pat Tangen (Dickinson State) (Dec 7-0)

College – 157
1st Place – Grant Nehring of Unattached
2nd Place – Ricards Avakovs of Minot State University
3rd Place – Codie Lane of Southwest Minnesota
4th Place – Jevon Schnaubert of Jamestown College, ND
5th Place – Devan Williams of Dickinson State
6th Place – Matt Meyer of Ridgewater
1st: Grant Nehring (Unattached) won in sudden victory – 1 over Ricards Avakovs (Minot State University) (SV-1 4-2)
3rd: Codie Lane (Southwest Minnesota ) won by decision over Jevon Schnaubert (Jamestown College, ND) (Dec 11-10)
5th: Devan Williams (Dickinson State) won by fall over Matt Meyer (Ridgewater) (Fall 1:01)

College – 165
1st Place – Marcus Polak of Minot State University
2nd Place – Pat Nord of Unattached
3rd Place – Brock Krumm of Mary
4th Place – Kyle Begin of Southwest Minnesota
5th Place – Trevour Chavez of Unattached
6th Place – Jon Solano of Dickinson State
1st: Marcus Polak (Minot State University) won by decision over Pat Nord (Unattached) (Dec 5-3)
3rd: Brock Krumm (Mary) won by fall over Kyle Begin (Southwest Minnesota ) (Fall 5:29)
5th: Trevour Chavez (Unattached) won by decision over Jon Solano (Dickinson State) (Dec 1-0)

College – 174
1st Place – Michael Joseph of MSU-Moorhead
2nd Place – Tiger Paasch of Minot State University
3rd Place – Tyler Brown of Dickinson State
4th Place – Conner Monk of MSU-Moorhead
5th Place – John Devito of Mary
6th Place – Jaykob Miller of Jamestown College, ND
1st: Michael Joseph (MSU-Moorhead) won by injury default over Tiger Paasch (Minot State University) (Inj. 3:57)
3rd: Tyler Brown (Dickinson State) won by fall over Conner Monk (MSU-Moorhead) (Fall 1:46)
5th: John Devito (Mary) won by medical forfeit over Jaykob Miller (Jamestown College, ND) (MFF)

College – 184
1st Place – Travis Peralta of Southwest Minnesota
2nd Place – Matthew Lewellen of MSU-Moorhead
3rd Place – Andrew Rodas of Southwest Minnesota
4th Place – Christopher Bascon of MSU-Moorhead
5th Place – Lane Oversen of Dickinson State
6th Place – William Dean of Southwest Minnesota
1st: Travis Peralta (Southwest Minnesota ) won by decision over Matthew Lewellen (MSU-Moorhead) (Dec 7-6)
3rd: Andrew Rodas (Southwest Minnesota ) won by major decision over Christopher Bascon (MSU-Moorhead) (Maj 16-8)
5th: Lane Oversen (Dickinson State) won by fall over William Dean (Southwest Minnesota ) (Fall 1:25)

College – 197
1st Place – Micah Larson of Southwest Minnesota
2nd Place – Tommy Petersen of Unattached
3rd Place – Eugene Martin of Southwest Minnesota
4th Place – Mitchell Eull of Minot State University
5th Place – Tyler Schlosser of MSU-Moorhead
6th Place – Tom Devito of Mary
1st: Micah Larson (Southwest Minnesota ) won by decision over Tommy Petersen (Unattached) (Dec 9-4)
3rd: Eugene Martin (Southwest Minnesota ) won by decision over Mitchell Eull (Minot State University) (Dec 6-3)
5th: Tyler Schlosser (MSU-Moorhead) won by fall over Tom Devito (Mary) (Fall 4:59)

College – 285
1st Place – Brian Klevis of Dickinson State
2nd Place – Antonio Lopez of Jamestown College, ND
3rd Place – Zane Petersen of Ridgewater
4th Place – Taylor Hellman of Mary
5th Place – Kyle Johnson of MSU-Moorhead
6th Place – Cole Wilson of Southwest Minnesota
1st: Brian Klevis (Dickinson State) won by decision over Antonio Lopez (Jamestown College, ND) (Dec 4-0)
3rd: Zane Petersen (Ridgewater) won by decision over Taylor Hellman (Mary) (Dec 6-2)
5th: Kyle Johnson (MSU-Moorhead) won by medical forfeit over Cole Wilson (Southwest Minnesota ) (MFF)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?