Art Kraft Memorial Tournament

Art Kraft Memorial Tournament results. December 14, 2013 at River Grove, Ill.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

College – 125
1st Place – Jake Bellis of Harper College
2nd Place – Leslie Williams of Lincoln
3rd Place – Devane Dodgens of Muskegon Community College
4th Place – Brandon Walz of Waubonsee College
5th Place – James Pellegrino of Triton College
6th Place – Jewell Webb of Lincoln
1st: 1st Place Match – Jake Bellis (Harper College) won by fall over Leslie Williams (Lincoln) (Fall 1:30)
3rd: 3rd Place Match – Devane Dodgens (Muskegon Community College) won by decision over Brandon Walz (Waubonsee College) (Dec 5-2)
5th: 5th Place Match – James Pellegrino (Triton College) won by decision over Jewell Webb (Lincoln) (Dec 7-5)

College – 133
1st Place – Zachary Cooper of Muskegon Community College
2nd Place – Robert Turner of Triton College
3rd Place – Jameel Carter of Triton College
4th Place – Camron Halton of Lincoln
5th Place – Jon Arenas of Harper College
6th Place – Adrian Alvair of Waubonsee College
1st: 1st Place Match – Zachary Cooper (Muskegon Community College) won by major decision over Robert Turner (Triton College) (Maj 15-5)
3rd: 3rd Place Match – Jameel Carter (Triton College) won by major decision over Camron Halton (Lincoln) (Maj 16-7)
5th: 5th Place Match – Jon Arenas (Harper College) won by fall over Adrian Alvair (Waubonsee College) (Fall 4:45)

College – 141
1st Place – Blake Tisza of Harper College
2nd Place – John Walker of Harper College
3rd Place – Matt Quigley of Elmhurst College
4th Place – Kerin Rameraz of Harper College
5th Place – Dan Roach of Harper College
6th Place – Troy Valdez of Triton College
1st: 1st Place Match – Blake Tisza (Harper College) won by fall over John Walker (Harper College) (Fall 1:03)
3rd: 3rd Place Match – Matt Quigley (Elmhurst College) won by decision over Kerin Rameraz (Harper College) (Dec 12-8)
5th: 5th Place Match – Dan Roach (Harper College) won by injury default over Troy Valdez (Triton College) (Inj. 0:00)

College – 149
1st Place – Blake Santi of Harper College
2nd Place – Elvis Peacock of Muskegon Community College
3rd Place – Robbie Elsea of Elmhurst College
4th Place – Ramsey Beard of Unattached
5th Place – Ryan Fulton of Triton College
6th Place – Jordan Palanca of Mercyhurst CC
1st: 1st Place Match – Blake Santi (Harper College) won by decision over Elvis Peacock (Muskegon Community College) (Dec 11-6)
3rd: 3rd Place Match – Robbie Elsea (Elmhurst College) won by decision over Ramsey Beard (Unattached) (Dec 5-2)
5th: 5th Place Match – Ryan Fulton (Triton College) won by decision over Jordan Palanca (Mercyhurst CC) (Dec 2-1)

College – 157
1st Place – Nick DiNardo of Elmhurst College
2nd Place – Jared Nickman of Minnisota West
3rd Place – Luke Dunn of Lincoln
4th Place – Pedro Martinez of Triton College
5th Place – Sergio Lopez of Elmhurst College
6th Place – Romero Stancle of Lincoln
1st: 1st Place Match – Nick DiNardo (Elmhurst College) won by decision over Jared Nickman (Minnisota West) (Dec 5-2)
3rd: 3rd Place Match – Luke Dunn (Lincoln) won by decision over Pedro Martinez (Triton College) (Dec 10-5)
5th: 5th Place Match – Sergio Lopez (Elmhurst College) won by major decision over Romero Stancle (Lincoln) (Maj 10-2)

College – 165
1st Place – Lukas Gilmore of Muskegon Community College
2nd Place – John Marino of Triton College
3rd Place – Tim Vargo of Mercyhurst CC
4th Place – Tyler Thomas of Harper College
5th Place – Alex Contini of Waubonsee College
6th Place – Patrick Jackson of Triton College
1st: 1st Place Match – Lukas Gilmore (Muskegon Community College) won by major decision over John Marino (Triton College) (Maj 9-1)
3rd: 3rd Place Match – Tim Vargo (Mercyhurst CC) won by decision over Tyler Thomas (Harper College) (Dec 8-7)
5th: 5th Place Match – Alex Contini (Waubonsee College) won by fall over Patrick Jackson (Triton College) (Fall 5:15)

College – 174
1st Place – Joseph Sika of Muskegon Community College
2nd Place – Michael Cole of Waubonsee College
3rd Place – David Hughes of Harper College
4th Place – Hunter Proctor of Mercyhurst CC
5th Place – Exvontae Jones of Harper College
6th Place – Justin Bernero of Harper College
1st: 1st Place Match – Joseph Sika (Muskegon Community College) won by decision over Michael Cole (Waubonsee College) (Dec 6-4)
3rd: 3rd Place Match – David Hughes (Harper College) won by decision over Hunter Proctor (Mercyhurst CC) (Dec 7-1)
5th: 5th Place Match – Exvontae Jones (Harper College) won by decision over Justin Bernero (Harper College) (Dec 9-6)

College – 184
1st Place – Archie Williams of Lincoln
2nd Place – Michael Romanelli of Harper College
3rd Place – Bobby Schillinger of Elmhurst College
4th Place – Steven Malloy of Muskegon Community College
5th Place – Mason Courtright of Muskegon Community College
6th Place – Myron Hosey of Muskegon Community College
1st: 1st Place Match – Archie Williams (Lincoln) won by decision over Michael Romanelli (Harper College) (Dec 13-8)
3rd: 3rd Place Match – Bobby Schillinger (Elmhurst College) won by decision over Steven Malloy (Muskegon Community College) (Dec 3-2)
5th: 5th Place Match – Mason Courtright (Muskegon Community College) won by fall over Myron Hosey (Muskegon Community College) (Fall 1:32)

College – 197
1st Place – Myron Hamilton of Lincoln
2nd Place – Donavan Fouchey of Muskegon Community College
3rd Place – Bryce Sellers of Elmhurst College
4th Place – Nik Countryman of Elmhurst College
5th Place – Stephon Rudicil of Lincoln
6th Place – Ian Early of Lincoln
1st: 1st Place Match – Myron Hamilton (Lincoln) won by decision over Donavan Fouchey (Muskegon Community College) (Dec 3-2)
3rd: 3rd Place Match – Bryce Sellers (Elmhurst College) won by decision over Nik Countryman (Elmhurst College) (Dec 4-3)
5th: 5th Place Match – Stephon Rudicil (Lincoln) won by decision over Ian Early (Lincoln) (Dec 0-0)

College – 285
1st Place – Lavontay Cobb of Harper College
2nd Place – Dequence Goodman of Lincoln
3rd Place – Lorenzo Maddox of Mercyhurst CC
4th Place – Shawn Chamberlain of Muskegon Community College
5th Place – Zack Urbanski of Elmhurst College
6th Place – Shane Vincent of Elmhurst College
1st: 1st Place Match – Lavontay Cobb (Harper College) won by injury default over Dequence Goodman (Lincoln) (Inj. 0:00)
3rd: 3rd Place Match – Lorenzo Maddox (Mercyhurst CC) won by decision over Shawn Chamberlain (Muskegon Community College) (Dec 7-4)
5th: 5th Place Match – Zack Urbanski (Elmhurst College) won by injury default over Shane Vincent (Elmhurst College) (Inj. 0:00)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?