Buena Vista Open

Buena Vista Open results. December 7, 2013 at Storm Lake, Iowa.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

BVU Open – 125
1st Place – Adrian Lozano of Iowa Western
2nd Place – Austin Mogg of Concordia
3rd Place – Slade Stiles of Buena Vista University
4th Place – Nate Smith of Iowa Central CC
5th Place – Keegan Williams of Morningside
6th Place – Jordan Ihle of Grandview
7th Place – Taylor Curtis of Southwest Minnesota State
8th Place – Trevor Schultz of Minnesota State Mankato
1st: Adrian Lozano (Iowa Western) won by decision over Austin Mogg (Concordia) (Dec 6-4)
3rd: Slade Stiles (Buena Vista University) won by fall over Nate Smith (Iowa Central CC) (Fall 1:08)
5th: Keegan Williams (Morningside) won by decision over Jordan Ihle (Grandview) (Dec 10-3)
7th: Taylor Curtis (Southwest Minnesota State) won by decision over Trevor Schultz (Minnesota State Mankato) (Dec 9-3)

BVU Open – 133
1st Place – Richard Rios of Dakota Wesleyan
2nd Place – Eric Franklin of Ellsworth
3rd Place – Jacob Igartua of Ellsworth
4th Place – Andrew Clark of Grandview
5th Place – Kodie Cole of Concordia
6th Place – Kenny Anderson of Unattached
7th Place – Robert Rivera of Concordia
8th Place – Carter Tegeler of Morningside
1st: Richard Rios (Dakota Wesleyan) won by decision over Eric Franklin (Ellsworth) (Dec 4-2)
3rd: Jacob Igartua (Ellsworth) won by decision over Andrew Clark (Grandview) (Dec 13-8)
5th: Kodie Cole (Concordia) won by medical forfeit over Kenny Anderson (Unattached) (MFF)
7th: Robert Rivera (Concordia) won by decision over Carter Tegeler (Morningside) (Dec 8-5)

BVU Open – 141
1st Place – Alphonso Vruno of Minnesota State Mankato
2nd Place – Kevin Olson of Morningside
3rd Place – Alex Stepanek of Concordia
4th Place – Foster Bunce of Concordia
5th Place – Dexter Bass of Wartburg
6th Place – Sonny Gulesian of Briar Cliff
7th Place – Eliot Jurries of Minnesota State Mankato
8th Place – Gilberto Sa of Iowa Lakes CC
1st: Alphonso Vruno (Minnesota State Mankato) won by major decision over Kevin Olson (Morningside) (Maj 18-4)
3rd: Alex Stepanek (Concordia) won by decision over Foster Bunce (Concordia) (Dec 6-0)
5th: Dexter Bass (Wartburg) won by medical forfeit over Sonny Gulesian (Briar Cliff) (MFF)
7th: Eliot Jurries (Minnesota State Mankato) won by decision over Gilberto Sa (Iowa Lakes CC) (Dec 6-1)

BVU Open – 149
1st Place – Kyle Gerlach of Dakota Wesleyan
2nd Place – Tyler Lashbrook of Morningside
3rd Place – Adam Cooling of Minnesota State Mankato
4th Place – Brady Meyer of Wartburg
5th Place – Tyler Nation of Iowa Western
6th Place – Miguel Calixto of Iowa Lakes CC
7th Place – Joe Franta of Minnesota State Mankato
8th Place – Jacob Spadoni of Briar Cliff
1st: Kyle Gerlach (Dakota Wesleyan) won by decision over Tyler Lashbrook (Morningside) (Dec 2-0)
3rd: Adam Cooling (Minnesota State Mankato) won by decision over Brady Meyer (Wartburg) (Dec 8-1)
5th: Tyler Nation (Iowa Western) won by medical forfeit over Miguel Calixto (Iowa Lakes CC) (MFF)
7th: Joe Franta (Minnesota State Mankato) won by major decision over Jacob Spadoni (Briar Cliff) (Maj 19-8)

BVU Open – 157
1st Place – Zach Fishman of Northwestern
2nd Place – Kris Guthrie of Iowa Western
3rd Place – Jordan Langley of Morningside
4th Place – Dusty Paulsen of Dakota Wesleyan
5th Place – Branden Madsen of Wartburg
6th Place – Dillon Coe of North Iowa
7th Place – Sawyer Hoffman of Minnesota State Mankato
8th Place – Jaime Gray of Wartburg
1st: Zach Fishman (Northwestern) won by fall over Kris Guthrie (Iowa Western) (Fall 1:31)
3rd: Jordan Langley (Morningside) won by major decision over Dusty Paulsen (Dakota Wesleyan) (Maj 11-1)
5th: Branden Madsen (Wartburg) won by medical forfeit over Dillon Coe (North Iowa ) (MFF)
7th: Sawyer Hoffman (Minnesota State Mankato) won by major decision over Jaime Gray (Wartburg) (Maj 13-0)

BVU Open – 165
1st Place – Cole Welter of Wartburg
2nd Place – Cody Quinn of Minnesota State Mankato
3rd Place – Trever Devestern of Dakota Wesleyan
4th Place – Malcolm Johnson of Morningside
5th Place – Tim Hester of Iowa Western
6th Place – Jarrick Jensen of Dakota Wesleyan
7th Place – Joseph Andrews of Briar Cliff
8th Place – Seth Shatto of Buena Vista University
1st: Cole Welter (Wartburg) won by medical forfeit over Cody Quinn (Minnesota State Mankato) (MFF)
3rd: Trever Devestern (Dakota Wesleyan) won by fall over Malcolm Johnson (Morningside) (Fall 3:22)
5th: Tim Hester (Iowa Western) won by medical forfeit over Jarrick Jensen (Dakota Wesleyan) (MFF)
7th: Joseph Andrews (Briar Cliff) won by decision over Seth Shatto (Buena Vista University) (Dec 6-2)

BVU Open – 174
1st Place – Landon Williams of Wartburg
2nd Place – Darick Vancura of Minnesota State Mankato
3rd Place – Dylan Blackford of Grandview
4th Place – Anthony Pike of Briar Cliff
5th Place – Austin Fehlhafer of Concordia
6th Place – Jon Williams of Wayne State College
7th Place – Brandon Sorenson of Iowa Lakes CC
8th Place – Austin Hayes of Buena Vista University
1st: Landon Williams (Wartburg) won by major decision over Darick Vancura (Minnesota State Mankato) (Maj 9-0)
3rd: Dylan Blackford (Grandview) won by medical forfeit over Anthony Pike (Briar Cliff) (MFF)
5th: Austin Fehlhafer (Concordia) won by decision over Jon Williams (Wayne State College) (Dec 9-2)
7th: Brandon Sorenson (Iowa Lakes CC) won by fall over Austin Hayes (Buena Vista University) (Fall 3:48)

BVU Open – 184
1st Place – Sam Upah of Wartburg
2nd Place – Randall Null of Northwestern
3rd Place – Scott VanDeLoo of Minnesota State Mankato
4th Place – Matthew DeGarmo of Wayne State College
5th Place – Quinton Swanberg of Iowa Western
6th Place – Casey Paprocki of Buena Vista University
7th Place – Kale Hintz of Concordia
8th Place – Noel Richardson of Concordia
1st: Sam Upah (Wartburg) won by decision over Randall Null (Northwestern) (Dec 9-3)
3rd: Scott VanDeLoo (Minnesota State Mankato) won by decision over Matthew DeGarmo (Wayne State College) (Dec 8-1)
5th: Quinton Swanberg (Iowa Western) won by medical forfeit over Casey Paprocki (Buena Vista University) (MFF)
7th: Kale Hintz (Concordia) won by decision over Noel Richardson (Concordia) (Dec 6-3)

BVU Open – 197
1st Place – Punahele Soriano of Wartburg
2nd Place – Tyler Sarringar of Dakota Wesleyan
3rd Place – David Carter of Northwestern
4th Place – Shea Klooster of Dakota Wesleyan
5th Place – Eugene Martin of Southwest Minnesota State
6th Place – Derek Jaurigue of Northwestern
7th Place – Adam Walther of Grandview
8th Place – Jordan Watkins of Briar Cliff
1st: Punahele Soriano (Wartburg) won by decision over Tyler Sarringar (Dakota Wesleyan) (Dec 3-1)
3rd: David Carter (Northwestern) won by major decision over Shea Klooster (Dakota Wesleyan) (Maj 12-4)
5th: Eugene Martin (Southwest Minnesota State) won by decision over Derek Jaurigue (Northwestern) (Dec 3-0)
7th: Adam Walther (Grandview) won by decision over Jordan Watkins (Briar Cliff) (Dec 8-2)

BVU Open – 285
1st Place – Ryan Fank of Wartburg
2nd Place – Dean Broghammer of Grandview
3rd Place – Dortanyia McIntyre of Ellsworth
4th Place – Corby Running of Minnesota State Mankato
5th Place – Eric Gruis of Dakota Wesleyan
6th Place – Tyler Kacmarynski of Morningside
7th Place – Spencer Foucher of Iowa Lakes CC
8th Place – Brian Ervin of Briar Cliff
1st: Ryan Fank (Wartburg) won by major decision over Dean Broghammer (Grandview) (Maj 11-0)
3rd: Dortanyia McIntyre (Ellsworth) won by decision over Corby Running (Minnesota State Mankato) (Dec 10-8)
5th: Eric Gruis (Dakota Wesleyan) won by injury default over Tyler Kacmarynski (Morningside) (Inj. 0:00)
7th: Spencer Foucher (Iowa Lakes CC) won by fall over Brian Ervin (Briar Cliff) (Fall 1:50)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?