Dick Walker Invitational

Dick Walker Invitational results. December 14, 2013 at Waverly, Iowa.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Gold – 125
1st Place – De`Shun Brown of Ellsworth
2nd Place – Nate Smith of Iowa Central
3rd Place – Jake Agnitsch of Wartburg
4th Place – Robert Boesch of Wartburg
5th Place – James Goman of Augsburg
6th Place – Jake Gotto of Coe
1st: 1st Place Match – De`Shun Brown (Ellsworth) won by decision over Nate Smith (Iowa Central) (Dec 10-7)
3rd: 3rd Place Match – Jake Agnitsch (Wartburg) won by medical forfeit over Robert Boesch (Wartburg) (MFF)
5th: 5th Place Match – James Goman (Augsburg) won by major decision over Jake Gotto (Coe) (Maj 13-1)

Gold – 133
1st Place – Eric Franklin of Ellsworth
2nd Place – Chad Bartschenfeld of Augsburg
3rd Place – Charlie Jones of Wartburg
4th Place – Roarke Langer of Augsburg
5th Place – Nathan Shank of Cornell College
6th Place – Luke Kremer of Coe
1st: 1st Place Match – Eric Franklin (Ellsworth) won in sudden victory – 1 over Chad Bartschenfeld (Augsburg) (SV-1 7-5)
3rd: 3rd Place Match – Charlie Jones (Wartburg) won by fall over Roarke Langer (Augsburg) (Fall 2:26)
5th: 5th Place Match – Nathan Shank (Cornell College) won by decision over Luke Kremer (Coe) (Dec 11-4)

Gold – 141
1st Place – Connor Campo of Wartburg
2nd Place – William Butler of Briar Cliff
3rd Place – Dexter Bass of Wartburg
4th Place – Sonny Gulesian of Briar Cliff
5th Place – Zachary Becicka of Cornell College
6th Place – Tucker Sarbacker of Augsburg
1st: 1st Place Match – Connor Campo (Wartburg) won by decision over William Butler (Briar Cliff) (Dec 4-1)
3rd: 3rd Place Match – Dexter Bass (Wartburg) won by decision over Sonny Gulesian (Briar Cliff) (Dec 6-4)
5th: 5th Place Match – Zachary Becicka (Cornell College) won by medical forfeit over Tucker Sarbacker (Augsburg) (MFF)

Gold – 149
1st Place – Josh Donkle of Coe
2nd Place – Andrew Steiert of Wartburg
3rd Place – Joseph Weber of Briar Cliff
4th Place – Adrian Collier of Dubuque
5th Place – Quade Zupko of Augsburg
6th Place – Tj Morrell of Coe
1st: 1st Place Match – Josh Donkle (Coe) won by decision over Andrew Steiert (Wartburg) (Dec 4-0)
3rd: 3rd Place Match – Joseph Weber (Briar Cliff) won by major decision over Adrian Collier (Dubuque) (Maj 9-1)
5th: 5th Place Match – Quade Zupko (Augsburg) won by injury default over Tj Morrell (Coe) (Inj. 3:59)

Gold – 157
1st Place – Nicholas Michael of Wartburg
2nd Place – Anthony Cimorosi of Ellsworth
3rd Place – Cody Fritz of Coe
4th Place – Zach Muller of Wartburg
5th Place – Tyler Ellwood of Iowa Lakes
6th Place – Grant Parker of Augsburg
1st: 1st Place Match – Nicholas Michael (Wartburg) won by decision over Anthony Cimorosi (Ellsworth) (Dec 5-2)
3rd: 3rd Place Match – Cody Fritz (Coe) won by medical forfeit over Zach Muller (Wartburg) (MFF)
5th: 5th Place Match – Tyler Ellwood (Iowa Lakes) won by decision over Grant Parker (Augsburg) (Dec 4-1)

Gold – 165
1st Place – Cole Welter of Wartburg
2nd Place – Brett Yonkovic of Wartburg
3rd Place – Joseph Andrews of Briar Cliff
4th Place – Mark Weber of Wartburg
5th Place – Crobin Farrell of Iowa Central
6th Place – Brian Cristion of Cornell College
1st: 1st Place Match – Cole Welter (Wartburg) won by medical forfeit over Brett Yonkovic (Wartburg) (MFF)
3rd: 3rd Place Match – Joseph Andrews (Briar Cliff) won by decision over Mark Weber (Wartburg) (Dec 9-3)
5th: 5th Place Match – Crobin Farrell (Iowa Central) won by decision over Brian Cristion (Cornell College) (Dec 3-1)

Gold – 174
1st Place – Landon Williams of Wartburg
2nd Place – Nick Fuller of Wartburg
3rd Place – Tyrell Martin of Augsburg
4th Place – Garrett Kelson of Coe
5th Place – Michael Rathbun of Coe
6th Place – Curtis Bright of Briar Cliff
1st: 1st Place Match – Landon Williams (Wartburg) won by medical forfeit over Nick Fuller (Wartburg) (MFF)
3rd: 3rd Place Match – Tyrell Martin (Augsburg) won by decision over Garrett Kelson (Coe) (Dec 7-3)
5th: 5th Place Match – Michael Rathbun (Coe) won by fall over Curtis Bright (Briar Cliff) (Fall 1:11)

Gold – 184
1st Place – Gerard Roman of Wartburg
2nd Place – Matt Hurford of Ellsworth
3rd Place – Brit Bastow of Wartburg
4th Place – Daniel Harvey of Briar Cliff
5th Place – Eddie Pietrenka of Coe
6th Place – Colton Kelly of Cornell College
1st: 1st Place Match – Gerard Roman (Wartburg) won by fall over Matt Hurford (Ellsworth) (Fall 6:24)
3rd: 3rd Place Match – Brit Bastow (Wartburg) won by fall over Daniel Harvey (Briar Cliff) (Fall 3:24)
5th: 5th Place Match – Eddie Pietrenka (Coe) won by forfeit over Colton Kelly (Cornell College) (FF)

Gold – 197
1st Place – Punahele Soriano of Wartburg
2nd Place – Casey Rohret of Coe
3rd Place – Sharod Wilson of Ellsworth
4th Place – Zachary Henaman of Wartburg
5th Place – Marcus Smith of Ellsworth
6th Place – Cameron Foucher of Iowa Lakes
1st: 1st Place Match – Punahele Soriano (Wartburg) won by major decision over Casey Rohret (Coe) (Maj 18-5)
3rd: 3rd Place Match – Sharod Wilson (Ellsworth) won by decision over Zachary Henaman (Wartburg) (Dec 9-5)
5th: 5th Place Match – Marcus Smith (Ellsworth) won by medical forfeit over Cameron Foucher (Iowa Lakes) (MFF)

Gold – 285
1st Place – Ryan Fank of Wartburg
2nd Place – Benjamin Nagle of Wartburg
3rd Place – Abram Reynolds of Briar Cliff
4th Place – Martin Flemming of Dubuque
5th Place – Logan Hortop of Augsburg
6th Place – Alex Steffen of Dubuque
1st: 1st Place Match – Ryan Fank (Wartburg) won by decision over Benjamin Nagle (Wartburg) (Dec 5-0)
3rd: 3rd Place Match – Abram Reynolds (Briar Cliff) won by decision over Martin Flemming (Dubuque) (Dec 9-2)
5th: 5th Place Match – Logan Hortop (Augsburg) won by fall over Alex Steffen (Dubuque) (Fall 3:59)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?