2014 Class A Section 4 Team Tournament

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

High School Tournament Time Report High School Results

Reload this page in your browser for the latest information.



Preliminaries

Trinity at River Ridge 42 River Valley 26

Madelia/Truman/Martin Luther 60 Minneapolis North 3

Sibley East 60 LeSueur-Henderson 16

Quarterfinals

Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 60 Trinity at River Ridge 17

Norwood Young America 39 Spectrum 34

Saint James 54 Madelia/Truman/Martin Luther 19

Sibley East 60 LeSueur-Henderson 16
106 Keon Naranjo (LSH) over Tommy Wentzlaff (Sibley East) — Fall: 4:55
113 Tanner Pasvogel (Sibley East) over Tucker Colling (LSH) — Fall: 2:58
120 Austin Anderly (LSH) over Mitch Heibel (Sibley East) — Major Decision: 13-4
126 Mason Voight (Sibley East) over Jordan Carlson (LSH) — Major Decision: 12-1
132 Jason Meyer (Sibley East) over Luke Wilson (LSH) — Major Decision: 11-2
138 Quinlan Riffenburg (Sibley East) over Trevor Block (LSH) — Major Decision: 11-1
145 Austin Brockhoff (Sibley East) over Grant Miller (LSH) — Fall: 1:33
152 Hunter Retzlaff (Sibley East) over Forfeit (LSH) — Win by Forfeit
160 Mitch Wentzlaff (Sibley East) over Mason Straub (LSH) — Fall: 2:25
170 Jake Wentzlaff (Sibley East) over Forfeit (LSH) — Win by Forfeit
182 Trenton Rogich (LSH) over Austin Kube (Sibley East) — Fall: 4:24
195 Cody Voight (Sibley East) over Clayton Colling (LSH) — Fall: 4:34
220 Jon DuFrane (Sibley East) over Forfeit (LSH) — Win by Forfeit
285 Nathan Rose (Sibley East) over Joe Abrahamson (LSH) — Fall: 0:57

Semifinals

Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 51 Norwood Young America 9

Sibley East 61 Saint James 6
106 Tanner Pasvogel (SE) over Mario Garcia (STJ) — Major Decision: 10-2
113 Tommy Wentzlaff (SE) over Sam Kulseth (STJ) — Fall: 1:11
120 Mitch Heibel (SE) over Angel Zamarripa (STJ) — Decision: 4-3
126 Mason Voight (SE) over Joe Dominguez (STJ) — Decision: 5-2
132 Jason Meyer (SE) over Tyler Westman (STJ) — Fall: 3:59
138 Austin Brockhoff (SE) over Mark Alvarado (STJ) — Major Decision: 8-0
145 Mitch Wentzlaff (SE) over Kody Curry (STJ) — Major Decision: 9-0
152 Quinlan Riffenburg (SE) over Josh Stordalen (STJ) — Decision: 7-0
160 Hunter Retzlaff (SE) over Simon Beck (STJ) — Fall: 0:37
170 Jake Wentzlaff (SE) over Alejandro Lara (STJ) — Major Decision: 9-1
182 Chris Johnson (STJ) over Paul Schmidt (SE) — Fall: 1:48
195 Cody Voight (SE) over Ethan Stick (STJ) — Fall: 1:22
220 Nathan Rose (SE) over Colin Hoppe (STJ) — Fall: 3:57
285 Jon DuFrane (SE) over Andrew Kinnetz (STJ) — Fall: 3:10

Championship

Sibley East 31 Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 23
106 Tommy Wentzlaff (SE) over Riley Bohnert (LCWM) — Win by DQ
113 Tanner Pasvogel (SE) over Wallace Michels (LCWM) — Decision: 4-0
120 Brandon Laborde (LCWM) over Mitch Heibel (SE) — Decision: 2-0
126 Louie Sanders (LCWM) over Mason Voight (SE) — Major Decision: 13-5
132 Levi Marsh (LCWM) over Jason Meyer (SE) — Decision: 5-4
138 Austin Brockhoff (SE) over Devan Hagge (LCWM) — Major Decision: 10-0
145 Mitch Wentzlaff (SE) over Damon Schmalzriedt (LCWM) — Decision: 4-2
152 Quinlan Riffenburg (SE) over Dylan Keck (LCWM) — Decision: 9-8
160 Hunter Retzlaff (SE) over Kalen Magers (LCWM) — Fall: 2:43
170 Dalton Elliot (LCWM) over Jake Wentzlaff (SE) — Decision: 6-3
182 Sid Scott (LCWM) over Cody Voight (SE) — Decision: 7-5 (OT)
195 Nathan Rose (SE) over Ari Harnitz (LCWM) — Fall: 0:51
220 Nick Meizell (LCWM) over Jon DuFrane (SE) — Major Decision: 13-0
285 Shane Nelson (LCWM) over Jadan Podratz (SE) — Decision: 3-0

Comments are closed.