2014 Class A Section 8 Team Tournament

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

High School Tournament Time Report High School Results

Reload this page in your browser for the latest information.



Preliminaries

Preliminaries individual results

Park Rapids Area 42 Red Lake County Central 32

Crookston 82 West Marshall 0

Fertile-Beltrami 63 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 18

Quarterfinals

Quarterfinals individual results

Frazee 63 Park Rapids Area 10

Dilworth-Glyndon-Felton 45 Mahnomen/Waubun 28

United North Central 39 Crookston 34

Badger/Greenbush-Middle River 70 Fertile-Beltrami 3

Semifinals

Frazee 63 Dilworth-Glyndon-Felton 14
106: Tanner Eichens (FRA) over Jack Fuchs (DGF) Fall 3:05
113: Tanner Reetz (FRA) Fall 1:39 over Austin Bitker (DGF)
120: Byron Byer, (FRA) fall 1:14 over Andrew Oberg, (DGF)
126: Ethan Byer (FRA) Fall 5:59 over Wyatt Whiteaker (DGF)
132: Jordan Olson (FRA) Fall 5:14 over Jacob Schlicting (DGF)
138: Austin Skillings (FRA) won by Forfeit
145: Hunter Sorenson (FRA) 15-0 over Trent Default (DGF)
152: Nathan Starry (FRA) 3-0 over Adam Olson (DGF)
160: Tanner Bachmann (FRA) Fall 5:06 over Ethan Johnson (DGF)
170: Alex Fuchs (DGF) Fall 4:50 over McKalen Hedlund (FRA)
182: Kody VanDenEykel (FRA) Fall 2:33 over Ben Martin (DGF)
195: Garrett Pemelton (DGF) 15-4 over Ryan Brandt (FRA)
220: Garrett Malstrom (FRA) 5-0 over Tyler Oberg (DGF)
285: Drew Hawk (DGF) 11-1 over Brandon DeGroat (FRA)

Badger/Greenbush-Middle River 41 United North Central 26
106: Isaak Isane (BGMR) win over Ben Johnson (UNC) 7-3
113: Nash Sovde (BGMR) won by forfeit
120: Wyatt Becker (BGMR) 8-0 over Toby Hintzman (UNC)
126: Nick Kaml (BGMR) 14-1 over Austin Bacon (UNC)
132: Devin Dostal (BGMR) 3-0 over Tommy Tellers (UNC)
138: Trevor Underberg (BGMR) Fall 4:25 over Logan Walz (UNC)
145: Cory Hasbrouck (BGMR) Fall :14 over Wyatt Puttonen (UNC)
160: Sam Tellers (UNC) 7-2 over Dakota Gullickson (BGMR)
170: Dylan Huttunen (UNC) Fall 1:38 over Elias Jacobson (BGMR)
182: Tanenr Bacon (UNC) Fall 1:55 over Daron Sikorski (BGMR)
195: Tristan Palmer (UNC) Fall 1:58 over Beau Blumer (BGMR)
220: Taylor Carlson (UNC) Fall 1:32 over Trinity Clark (BGMR)
285: Douglas Peterson (BGMR) 7-2 over Landon Oshie (UNC)

Championship

Frazee 46 Badger/Greenbush-Middle River 12
106: Tannet Eischens (FRA) 2-1 over Isaak Isane (BGMR)
113: Tanner Reetz (FRA) 11-2 over Nash Sovde (BGMR)
120: Wyatt Becker (BGMR) 2-0 over Byron Byer (FRA)
126: Grant Jepson (FRA) 3-1 over Nick Kaml (BGMR)
132: Devin Dostal (BGMR) 5-2 over Jordan Olson (FRA)
138: Austin Skillings (FRA) Fall :54 over Trevor Undeberg (BGMR)
145: Cory Hasbrouck (BGMR) 6-4 over Hunter Sorenson (FRA)
152: Brandon Waage (BGMR) 2-0 over Nate Starry (FRA)
160: Tanner Bachman (FRA) 4-3 over Dakota Gullickson (BGMR)
170: Calvin Streeper (FRA) Fall 1:34 over Daron Sikorski (BGMR)
182: Kody VanDerEykel (FRA) Fall 2:34 over Devin Pries (BGMR)
195: Ryan Brandt (FRA) 2-0 over Beau Blumer (BGMR)
220: Brandon DeGroat (FRA) Fall 1:34 over Adam Lorenson (BGMR)
285: Garrett Malstrom (FRA) Fall 1:51 over Doug Peterson (BGMR)

Comments are closed.