Benson Triangular

Benson Triangular

Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 61 Sauk Centre-Melrose 6
106- Peyton Mortenson of united won by forfeit
113- Donny Bothun of united beat Jordan Winter of SCM by a 7-2 decision
120- Jordan Bothun of united beat Abel Vazquez of SCM by fall with a fall time of 1:06
126- Bailey Eickhoff of united beat Kolten Kuhlmann of SCM by fall with a fall time of 1:46
132- Spencer Sulflow of united beat Will Funk of SCM by a 12-6 decision
138- Luke Glasener of SCM beat Matt Henriksen of united by a 6-8 decision
145- Mitch Kwilinski of united beat Rodrigo Milla of SCM by fall with a fall time of 1:10
152- Keith Abraham of united beat Dalton Reinke of SCM by a 10-1 major decision
160- Mason Kwilinski of united won by forfeit
170- Anthony Quigley of united won by forfeit
182- Artruo Stefanoni of SCM beat Wyatt Ireland of united by a 7-2 decision
195- Markus Kranz of united beat Clayton Mensen of SCM by a 5-2 decision
220- David Nelson of united beat Jimmy Thomas of SCM by fall with a fall time of 0:48
Heavy- Jake Lehmann of united beat Charlie Barhorst of SCM by fall with a fall time of 4:25

Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 73 Benson 0
106- Peyton Mortenson of united beat Jared Knutson of Benson by a 12-2 major decision
113- Donny Bothun of united beat Wyatt McGee of Benson by fall with a fall time of 1:37
120- Jordan Bothun of united beat Ethan Lagge of Benson by fall with a fall time of 0:57
126- Bailey Eickhoff of united beat Lane Geyer of Benson by fall with a fall time of 4:45
132- Spencer Sulflow of united beat Aaron Zosel of Benson by fall with a fall time of 0:48
138- Logan Knoshal of united beat Grant Ascheman of Benson by a 3-0 decision
145- Mitch Kwilinski of united beat Dan Lenarz of Benson by fall with a fall time of 0:18
152- Keith Abraham of united beat Bryce Goff of Benson by a 7-3 decision
160- Mason Kwilinski of united beat Mitch Koosman of Benson by a 2-1 decision
170- Joe weeding of united beat Matt Wieber of Benson by fall with a fall time of 1:33
182- Wyatt Ireland of united beat Trevor Berreau of Benson by fall with a fall time of 3:42
195- Markus Kranz of united beat RJ Hogrefe of Benson by fall with a fall time of 1:47
220- David Nelson of united beat Dakota Watkins of Benson by fall with a fall time of 1:01
Heavy- Jake Lehmann of united won by forfeit

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?