Central College Invitational

Central College Invitational results. January 11, 2014 at Pella, Iowa.

1. Central 161.0
2. William Penn 132.0
3. Hannibal-LaGrange 61.0
4. St. Olaf 30.0
5. Unattached 22.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125 Results
1st Place – Daniel Page of Central
2nd Place – Abe Fernandez of Central
3rd Place – Brady Sloup of Hannibal-LaGrange
4th Place – Jacob Hergott of Central
1st: Daniel Page (Central) 2-0, Jr. over Abe Fernandez (Central) 2-1, Jr. (Fall 2:41).
3rd: Brady Sloup (Hannibal-LaGrange) 12-12, . over Jacob Hergott (Central) 2-2, Fr. (Dec 9-5).

133 Results
1st Place – Aaron Anderson of Central
2nd Place – Jordan Richardson of Central
3rd Place – Trey Busick of William Penn
4th Place – Aaron King of William Penn
1st: Aaron Anderson (Central) 2-0, So. over Jordan Richardson (Central) 1-1, Fr. (Dec 12-5).
3rd: Trey Busick (William Penn) 7-11, Fr. over Aaron King (William Penn) 2-2, Fr. (Dec 8-3).

141 Results
1st Place – Lane Colwell of William Penn
2nd Place – Joao Vicente of William Penn
3rd Place – Brad Watson of William Penn
4th Place – Mitchell Hunt of Central
1st: Lane Colwell (William Penn) 6-8, So. over Joao Vicente (William Penn) 7-3, So. (For.).
3rd: Brad Watson (William Penn) 8-10, So. over Mitchell Hunt (Central) 1-2, Fr. (Fall 2:28).

149 Results
1st Place – Tyler Peretti of Central
2nd Place – Tyler Sonnabend of Hannibal-LaGrange
3rd Place – Angelo Kelley of William Penn
4th Place – Blake Rogers of William Penn
1st: Tyler Peretti (Central) 3-0, Sr. over Tyler Sonnabend (Hannibal-LaGrange) 2-1, . (Dec 6-3).
3rd: Angelo Kelley (William Penn) 4-5, RS Jr. over Blake Rogers (William Penn) 2-2, Jr. (Dec 6-0).

157 Results
1st Place – Joel Northrup of Unattached
2nd Place – Charlton Benjamin of William Penn
3rd Place – Carl Elmer of St. Olaf
4th Place – Ryan Vandall of Central
1st: Joel Northrup (Unattached) 3-0, . over Charlton Benjamin (William Penn) 12-12, Jr. (TF-1.5 4:30 (17-1)).
3rd: Carl Elmer (St. Olaf) 14-3, Jr. over Ryan Vandall (Central) 2-2, Fr. (Dec 9-4).

165 Results
1st Place – Jay Fresh of William Penn
2nd Place – Keegan Overbey of Central
3rd Place – Zachary Moss of Central
4th Place – Dillon Anderson of Central
1st: Jay Fresh (William Penn) 7-4, So. over Keegan Overbey (Central) 2-1, Sr. (Fall 3:33).
3rd: Zachary Moss (Central) 2-1, Fr. over Dillon Anderson (Central) 2-2, Jr. (Dec 6-2).

174 Results
1st Place – Grant Godfrey of Hannibal-LaGrange
2nd Place – Ishmael Rempson of William Penn
3rd Place – Nick Wise of William Penn
4th Place – Tyler Booth of Central
1st: Grant Godfrey (Hannibal-LaGrange) 5-2, . over Ishmael Rempson (William Penn) 9-7, Jr. (Fall 2:15).
3rd: Nick Wise (William Penn) 5-9, So. over Tyler Booth (Central) 1-2, Jr. (Fall 4:24).

184 Results
1st Place – Dan Capp of Hannibal-LaGrange
2nd Place – David Demmer of Central
3rd Place – Benjamin Melisi of Central
4th Place – Joe Sumner of William Penn
1st: Dan Capp (Hannibal-LaGrange) 8-3, . over David Demmer (Central) 1-1, Jr. (Dec 7-3).
3rd: Benjamin Melisi (Central) 3-1, Fr. over Joe Sumner (William Penn) 3-4, Sr. (Dec 7-3).

197 Results
1st Place – Tyler Lowy of Central
2nd Place – Kyle Soderblom of William Penn
3rd Place – Robert Caulfield of St. Olaf
4th Place – Benjamin Miller of Central
1st: Tyler Lowy (Central) 2-0, Jr. over Kyle Soderblom (William Penn) 7-7, Jr. (Dec 5-4).
3rd: Robert Caulfield (St. Olaf) 5-9, So. over Benjamin Miller (Central) 1-2, Fr. (Fall 5:08).

285 Results
1st Place – Zack Gibson of St. Olaf
2nd Place – Mike Wright of Hannibal-LaGrange
3rd Place – Jaime Miranda of Central
4th Place – Mark Gadson of William Penn
1st: Zack Gibson (St. Olaf) 15-2, So. over Mike Wright (Hannibal-LaGrange) 14-11, . (Dec 8-1).
3rd: Jaime Miranda (Central) 3-1, Fr. over Mark Gadson (William Penn) 2-4, RS So. (Fall 2:24).

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?