High School Results – Friday, January 10, 2014

Barnesville 68 Columbia Heights 12
Bemidji 39 Barnesville 25
Blue Earth Area 48, Fairmont/Martin County West 18
Eagan 50, Bloomington Kennedy 15
Foley 51 Zimmerman 18
Goodhue 41, Hayfield 27
Milaca 43 Mora 22
Osseo 64 Park Center 12
Pierz 38 Little Falls 24
Quad County 63 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 6
Sauk Centre-Melrose 47 Long Prairie-Grey Eagle 27
Totino-Grace 79 Robbinsdale Cooper 0
Apple Valley Triangular
Apple Valley 55 Lakeville North 9
Apple Valley 57 Saint Francis 9
Becker Quadrangular
Becker 49 Delano 22
Delano 36 Fergus Falls 30
Delano 58 North Saint Paul 15
Fergus Falls 66 Minneapolis North 9
Becker 49 Fergus Falls 25
Buffalo Quadrangular
Rogers 39 Buffalo 28
Howard Lake Waverly Winsted 40 Fridley 36
Buffalo 48 Howard Lake-Waverly-Winsted 18
Rogers 61 Fridley 12
Buffalo 68 Fridley 9
Rogers 45 Howard Lake-Waverly-Winsted 21
Dassel-Cokato Quadrangular
New London-Spicer 31 Dassel-Cokato 30 criteria
New London-Spicer 48 Litchfield 18
Annandale/Maple Lake 48 Litchfield 18
Dassel-Cokato 25 Annandale/Maple Lake 33
Hutchinson Quadrangular
Minneota 41 Chaska 28
Minneota 47 Eden Prairie 16
Hutchinson 36 Minneota 29
Mahnomen Cougar Duals
Quarterfinals
Badger/Greenbush-Middle River 58, East Grand Forks/Sacred Heart 24
Crookston 60, Wadena-Deer Creek 24
Frazee 64, Mahnomen/Waubun 9
United North Central 60, Red Lake County Central 16
Consolation Semifinal
Mahnomen/Waubun 54, Wadena-Deer Creek 21
Red Lake County Central 43, East Grand Forks/Sacred Heart 27
Semifinal
Badger/Greenbush-Middle River 44, United North Central 21
Frazee 49, Crookston 21
Seventh Place
East Grand Forks/Sacred Heart 44, Wadena-Deer Creek 27
Fifth Place
Mahnomen/Waubun 51, Red Lake County Central 43
Third Place
United North Central 51, Crookston 27
Championship
Frazee 51, Badger/Greenbush-Middle River 15
May-Port-CG Duals
Fosston-Bagley 51 Larimore 28
Larimore 54 West Marshall 3
Hillsboro 42 Larimore 36
Hillsboro 42 May-Port-CG 39
May-Port-CG 66 West Marshall 0
Fertile-Beltrami 48 May-Port-CG 33
Milbank SD Tournament
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 69 Milbank 3
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 71 Marshall/Lakeview 3
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 79 Sisseton 0
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 33 Sioux Falls Washington 30
Minnetonka Invite
1. Henry Sibley 231.5
2. Minnetonka 198.5
3. Benilde-Saint Margaret's 173.5
4. Mound-Westonka 130.0
5. Orono 127.0
6. Burnsville 82.0
7. Minneapolis Washburn 78.0
8. Brooklyn Center/Concordia Academy 62.0
Osakis Duals
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 59, Ottertail Central 6
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 41, Pequot Lakes/Pine River-Backus 27
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 44 Osakis 20
Kimball 42 Osakis 33
Pequot Lakes/Pine River-Backus 45 Kimball 27
Kimball 50 Albany 27
Paynesville Tournament
1. Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 217.5
2. Sartell-Saint Stephen 164.5
3. Rocori 143.5
4. MAHACA 133.0
5. Holdingford 120.0
6. Eden Valley-Watkins 102.0
7. Paynesville Area 99.0
8. Belgrade-Brooten-Elrosa 90.0
Sibley East Triangular
Sibley East 56 Spectrum 15
Sibley East 54 LeSueur-Henderson 23
White Bear Lake Triangular
Stillwater 60, Cretin-Derham Hall 21
White Bear Lake 49, Cretin-Derham Hall 15
White Bear Lake 42, Stillwater 27

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?