High School Results – Saturday, January 18, 2014

Benson Braves Classic
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 264.0
2. Benson 145.0
3. Fergus Falls 131.0
4. Ortonville 115.0
5. Minnewaska Area 103.5
6. BOLD 94.0
Cambridge-Isanti Duals
1st Place
Cambridge-Isanti 43 Ellsworth WI 12
3rd Place
Moorhead 54 Mora 12
5th Place
Perham 48 Forest Lake 20
7th Place
Andover 48 North Branch 26
Round 1 - Pool A
Cambridge-Isanti 49 Forest Lake 27
Moorhead 58 Andover 18
Round 2 - Pool A
Cambridge-Isanti 59 Andover 15
Moorhead 52 Forest Lake 18
Round 3 - Pool A
Cambridge-Isanti 55 Moorhead 6
Forest Lake 47 Andover 27
Round 1 - Pool B
Ellsworth WI 61 North Branch 13
Mora 38 Perham 31
Round 2 - Pool B
Perham 48 North Branch 15
Ellsworth 44 Mora 25
Round 3 Pool B
Mora 45 North Branch 30
Ellsworth WI 41 Perham 24
Champlin Park Duals
Round 1
White Bear Lake 36 Maple Grove 33
Apple Valley 59 Champlin Park 3
Round 2
Hibbing 43 Champlin Park 12
Saint Francis 38 Maple Grove 24
Round 13
Apple Valley 68 Hibbing 3
Saint Francis 35 White Bear Lake 30
1st: Apple Valley 67 Saint Francis 6
3rd: White Bear Lake 40 Hibbing 33
5th: Maple Grove 45 Champlin Park 11
Eastview Lightning Invite
1. Shakopee 191.0
2. Scott West 176.5
3. Eastview 146.0
4. Rosemount 144.5
5. Coon Rapids 134.5
6. Amery 118.0
7. Park 115.0
8. Farmington 85.5
9. Wayzata 82.5
10. Winona 64.0
11. Faribault 49.0
12. Minneapolis South 10.0
Eden Prairie Invite
1. Saint Michael-Albertville 213.5
2. Anoka 159.5
3. Pierz 145.5
4. New Richmond 106.0
5. Sibley East  102.0
6. Owatonna 85.0
7. Eden Prairie 67.5
8. Spectrum 39.0
9. Somerset 26.0
Elk River Invite
1. Elk River 187.0
2. Eagan 147.5
3. Chanhassen 142.5
4. Royalton/Upsala 133.5
5. Brainerd/Pillager 131.0
6. Northfield 99.5
7. Osseo 88.5
8. Zimmerman 73.5
9. Saint Paul Harding 39.0
10. Robbinsdale Cooper 14.0
Estherville Lincoln Central Duals
1st Place - Blue Earth Area
2nd Place - Linn-Mar
3rd Place - Estherville Lincoln Central
4th Place - Forest City
5th Place - Bishop Heelan Catholic
6th Place - Spirit Lake Park
Round 1
Estherville Lincoln Central defeated Spirit Lake Park 51-18
Linn-Mar defeated Bishop Heelan Catholic 57-24
Blue Earth Area defeated Forest City 57-13
Round 2
Blue Earth Area defeated Estherville Lincoln Central 60-14
Forest City defeated Bishop Heelan Catholic 39-36
Linn-Mar defeated Spirit Lake Park 59-14
Round 3
Estherville Lincoln Central defeated Forest City 45-30
Bishop Heelan Catholic defeated Spirit Lake Park 45-36
Blue Earth Area defeated Linn-Mar 39-28
Round 4
Linn-Mar defeated Estherville Lincoln Central 45-27
Blue Earth Area defeated Bishop Heelan Catholic 64-12
Forest City defeated Spirit Lake Park 43-42
Round 5
Estherville Lincoln Central defeated Bishop Heelan Catholic 53-30
Linn-Mar defeated Forest City 44-30
Blue Earth Area defeated Spirit Lake Park 63-15
Hayfield Tournament
1. Hayfield 199.5
2. Rochester Mayo 194.5
3. Saint James Area 124.0
4. Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland 118.0
5. Fairmont/Martin County West 116.0
6. Medford 108.5
7. Waseca 107.0
8. Rochester John Marshall 85.0
9. Minneapolis Southwest 47.5
Henry Sibley Invitational
1. Henry Sibley 227.0
2. Cannon Falls 203.5
3. Spring Lake Park/Saint Anthony 121.0
4. Burnsville 90.5
5. Saint Paul Johnson 76.5
6. Irondale 56.5
7. Saint Paul Humboldt 41.0
8. Saint Paul Highland Park 38.0
Hillsboro WI Tiger Invite
1. Fennimore 147.5
2. Mondovi 134.0
3. Auburndale 104.0
4. Royall 103.0
5. LaCresent 98.5
6. Wautoma/Wild Rose 82.5
7. Necedah 82.0
8. Pittsville 76.5
9. Kickapoo/La Farge 73.0
10. Hillsboro 62.0
11. Montello 0.0
Hutchinson Tigers Invitational
1. Prior Lake 235.0
2. Atwater-Cosmos-Grove City 203.0
3. Jackson County Central 166.5
4. Willmar 151.0
5. Hutchinson 150.0
t6. Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 110.5
t6. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 110.5
LCWM AREA Invitational
1. Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 225.0
2. Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 181.0
3. Austin/Austin Pacelli 121.0
4. Pine Island 116.0
5. Litchfield 115.5
6. LeSueur-Henderson 85.5
7. Benilde-Saint Margaret's 76.5
8. Madelia/Truman/Martin Luther 70.0
9. Blooming Prairie 62.0
10. Redwood Valley/Cedar Mountain 48.0
Lake Mills IA Duals
United South Central 46 Lake Mills 26
United South Central 46 North Butler 27
United South Central 42 Humboldt 39
Lisbon ND Storhaug Invitational
1. South Border 204.5
2. Oakes 175.0
3. Lisbon 166.5
4. Wahpeton 163.5
5. Valley City 136.0
6. Napoleon 135.5
7. Central Cass 132.0
8. Border West 121.0
9. Jamestown 99.0
10. Bismark St. Mary`s 93.5
11. Hillsboro 91.0
12. Linton-HMB 85.0
13. Kindred 51.0
14. Grafton 44.0
15. Breckenridge/Campbell-Tintah 42.0
15. LaMoure 42.0
17. New Salem-Almont 35.0
18. Ellendale-Edgeley-Kulm 15.0
19. Lisbon JV 10.0
20. Tiospa Zina 2.0
MAD Wrestling Classic
1. Kenyon-Wanamingo 265.5
2. Tri-City United 202.5
3. Trinity at River Ridge 113.0
4. Orono 95.0
5. East Ridge 91.5
6. Cretin-Derham Hall 88.0
7. Mahtomedi 76.0
8. Minnehaha Academy/DeLaSalle 59.0
9. Saint Thomas Academy 54.0
Minnesota Ninth Grade League Team State Tournament
Place Matches
1st: Hastings 38 Anoka 26
3rd: Saint Michael-Albertville 36 Minneota 21
5th: Albert Lea 49 Hutchinson 24
7th: Foley 39 Big Lake 25
Tier I Consolation
South Saint Paul 31 Coon Rapids 30
Tier II Consolation
Kerkhoven Murdock Sunburg 43 Becker 24
Mitchell SD Invite
1. Totino-Grace 169.5
2. Parkston SD 163.0
3. Pierre SD 155.0
4. Rapid City Stevens SD 140.0
5. Mitchell SD 109.0
6. Bon Homme SD 100.5
7. Sturgis SD 98.0
8. Winner SD 77.0
9. Wagner SD 70.5
10. Howard SD 55.0
Rock Valley IA Nighthawk Invitational
1. MOC-Floyd Valley 178.0
2. Worthington 169.0
3. Boyden-Hull/Rock Valley 158.5
4. Central Lyon/George Little Rock 141.0
5. Marcus-Meriden-Cleghorn 106.5
6. Western Christian/Unity Christian 89.0
7. Okoboji 88.0
8. Akron-Westfield 61.5
9. Sioux Falls Lincoln 52.0
9. West SIoux 52.0
Rogers Royal Rumble
Quarterfinals
Holdingford 49 Mille Lacs 21
Blaine 60 Goodhue 6
Dassel-Cokato 48 Saint Cloud Tech 27
Rogers 48 Saint Agnes 12
Semifinals
Holdingford 37 Blaine 36 - criteria D
Rogers 41 Dassel-Cokato 26
Consolation Semifinals
Goodhue 53 Mille Lacs 15
Saint Cloud Tech 52 Saint Agnes 9
3rd Round
1st: Rogers 39 Holdingford 34
3rd: Blains 38 Dassel-Cokato 28
5th: Goodhue 39 Saint Cloud Tech 30
7th: Mille Lacs 42 Saint Agnes 21
South Saint Paul Quadrangular
Robbinsdale Armstrong 42, Saint Croix Lutheran 35
Robbinsdale Armstrong 45, Brooklyn Center/Concordia Academy 21
South Saint Paul 51, Robbinsdale Armstrong 18
South Saint Paul 53, Brooklyn Center/Concordia Academy 15
South Saint Paul 69, Saint Croix Lutheran 12
Saint Croix Lutheran 33, Brooklyn Center/Concordia Academy 26
Staples-Motley Don Dravis Duals
Long Prairie-Grey Eagle 30 Crosby-Ironton 15
Kimball 65 Crosby-Ironton 17
Quad County 32 Aitkin 24
Quad County 45 Kimball 29
Quad County 36 Sartell-Saint Stephen 30
Aitkin 50 Long Prairie-Grey Eagle 21
Staples-Motley 48 Crosby-Ironton 24
Staples-Motley 39 Long Prairie-Grey Eagle 31
Sartell-Saint Stephen 38 Kimball 35
Sartell-Saint Stephen 34 Aitkin 29
Stillwater Tournament
First Round
Albert Lea 57, Osceola, Wis. 18
Chatfield 84, Minneapolis Roosevelt 0
Hudson, Wis. 35, Bloomington Kennedy 26
WEM/JWP 39, Stillwater 34
Consolation Semfinal
Bloomington Kennedy 57, Osceola, Wis. 18
Stillwater 75, Minneapolis Roosevelt 0
Semifinals
Albert Lea 36, Hudson, Wis. 35
Chatfield 50, WEM/JWP 17
Seventh Place
Osceola, Wis. 48, Minneapolis Roosevelt 9
Fifth Place
Bloomington Kennedy 43, Stillwater 27
Third Place
Hudson, Wis. 53, WEM/JWP 18
Championship
Chatfield 45, Albert Lea 18
Tartan Tournament
First Round
Becker 43, Hopkins 23
Grand Rapids 70, Nashwauk-Keewatin/Greenway 6
New Prague 72, All Stars 6
Tartan 57, Roseville 12
Consolation Semifinals
Hopkins 48, All Stars 30
Roseville 39, Nashwauk-Keewatin/Greenway 37
Semifinals
New Prague 43, Becker 29
Tartan 39, Grand Rapids 33
Fifth Place
Hopkins 42, Roseville 20
Third Place
Becker 44, Grand Rapids 27
Championship
New Prague 38, Tartan 27
Thief River Falls Tournament
1. Bemidji 161.0
2. Badger/Greenbush-Middle River 135.5
3. Thief River Falls 127.5
4. Crookston 122.0
5. Fargo Davies 113.0
6. New York Mills 96.5
7. Detroit Lakes 95.5
8. Park Rapids Area 80.5
9. Blackduck/Cass Lake-Bena 77.0
10. Fertile-Beltrami 75.0
11. Roseau 64.5
12. Norwood Young America 61.5
13. Prairie Valley 37.0
14. Red Lake County Central 33.5
15. Ottertail Central 32.0
16. Browerville 26.5
17. East Grand Forks/Sacred Heart 22.0
18. Deer River 18.0
19. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 13.0
20. West Marshall 0.0
TMB/WWG Tournament
First Round
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 60, Luverne 12
MAHACA 49, Marshall/Lakeview 18
New Ulm 68, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 12
Second Round
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 66, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 15
Minneota 61, MAHACA 18
Minneota 72, New Ulm 6
Third Round
MAHACA 54, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 28
Marshall/Lakeview 34, Luverne 33
New Ulm 49, Luverne 22
Fourth Round
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 60, New Ulm 12
Marshall/Lakeview 48, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 36
Minneota 75, Luverne 3
Zumbrota-Mazeppa Duals
Quarterfinals
Barnesville 45 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 31 
Dover-Eyota 52 Glenwood City 22
Stewartville 43 Maple River 31
Zumbrota-Mazeppa 54 Wabasha-Kellogg 23
Championship Semifinals
Dover-Eyota 40 Barnsville 30
Zumbrota-Mazeppa 40 Stewartville 23
Consolation Semifinals
Maple River 56 Wabasha-Kellogg 6
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 45 Glenwood City 31
7th: Wabasha-Kellogg 46 Glenwood City 34
5th: Maple River 41 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 31
3rd: Stewartville 38 Barnsville 22
1st: Zumbrota-Mazeppa 41 Dover-Eyota 25