High School Results – Thursday, January 30, 2014

Aitkin 72 Ogilvie 6
Alexandria 62 Saint Cloud Apollo 15
Apple Valley 50 Eagan 18
Benilde-Saint Margaret's 44 Minneapolis Patrick Henry 21
Big Lake 63 Columbia Heights 18
Crookston 56, East Grand Forks/Sacred Heart 15
Farmington 64 Northfield 9
Foley 29, Hutchinson 24
Grafton 47 West Marshall 9
Hibbing 45 Deer River 28
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 35 Canby 22
Little Falls 60 Sauk Rapids-Rice 18
Mahnomen/Waubun 44 Fertile-Beltrami 34
Mankato West 43 Rochester Century 36
Medford 38 Blooming Prairie 34
Mora 48 Becker 25
New London-Spicer 46 Orono 12
New Prague 29 Farmington 28
Red Lake County Central 45 United Clay Becker 30
Rochester John Marshall 39, Winona 29
Rochester Mayo 49 Mankato West 27
Rocori 61 Fergus Falls 14
Royalton/Upsala 45, Belgrade-Brooten-Elrosa 15
Sartell-Saint Stephen 40 Saint Cloud Tech 26
Shakopee 43 Farmington 20
Stillwater 32 Forest Lake 30
Washington Technology 34 Saint Paul Harding 33 - Criteria D
Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 42 Chaska/Chanhassen 21
Willmar 57 Sauk Rapids-Rice 14
Woodbury 48 Mounds View 27
Atwater-Cosmos-Grove City Quadrangular
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 33 Atwater-Cosmos-Grove City 32
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 34 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 24
Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 39 Sibley East 24
Atwater-Cosmos-GroveCity 48 Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 24
Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 38 Sibley East 29
Atwater-Cosmos-Grove City 41 Sibley East 18
Barnesville
Barnesville 36 Border West 32
Moorhead 49 Barnesville 20
Bemidji Triangular
Bemidji 46 Brainerd 24
Bemidji 54 Roseau 15
Benson Triangular
Minneota 73 Benson 0
Minneota 39 Wabasso/Red Rock Central 21
Cannon Falls Triangular
Cannon Falls 49 Goodhue 22
Goodhue 33 Lake City 29
Eden Valley-Watkins
Eden Valley-Watkins 44 Howard Lake-Waverly-Winsted 33
Litchfield 48 Eden Valley-Watkins 9
Kenyon Wanamingo Triangular
Hayfield 60, La Crescent 16
Kenyon-Wanamingo 76, La Crescent 0
Kenyon-Wanamingo 48, Hayfield 21
Kimball Double Dual
Kimball 50 Rockford 24
Pierz 51 Kimball 18
LeSueur-Henderson Triangular
WEM/JWP 58 LeSueur-Henderson 24
WEM/JWP 60 Waseca 18
LeSueur-Henderson 42 Waseca 29
Luverne Triangular
Pipestone Area 29 Marshall/Lakeview 17
Luverne 38 Marshall/Lakeview 30
Pipestone Area 41 Luverne 30
Northfield Triangular
Farmington 64, Northfield 9
New Prague 29, Farmington 28
Owatonna Triangular
Cambridge-Isanti 36, Owatonna 26
Simley 44, Owatonna 14
Cambridge-Isanti 34, Simley 20
Pine Island Triangular
Stewartville 48 Byron 24
Stewartville 46 Pine Island 16
Byron 34 Pine Island 33
Quad County Triangular
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 69 Fulda/Murray County Central 9
Quad County 60 Fulda/Murray County Central 16
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 55 Quad County 6
Saint Clair Triangular
New Ulm 34, Saint Clair/Mankato Loyola 32
New Ulm 49, River Valley 22
Saint Paul Humboldt Triangular
Saint Paul Central 72, Saint Paul Humboldt 3
Saint Paul Central 76, Minneapolis Edison 0
South Saint Paul Triangular
Centennial 84, Minneapolis Washburn 0
South Saint Paul 33, Centennial 31
South Saint Paul 71, Minneapolis Washburn 9
Thief River Falls Triangular
Detroit Lakes 54 Fosston/Bagley 21
Thief River Falls 35 Detroit Lakes 32
Thief River Falls 51 Fosston/Bagley 24
Tri Metro Conference Tournament
1. Trinity at River Ridge 181.0
2. Spectrum 173.0
3. Brooklyn Center/Concordia Academy 131.0
4. Saint Agnes 104.0
5. Saint Croix Lutheran 102.0
6. Minnehaha Academy/DeLaSalle 80.0
Triton Triangular
Kasson-Mantorville 37, Zumbrota-Mazeppa 21
Kasson-Mantorville 70, Triton 6
Zumbrota-Mazeppa 71, Triton 12
Wadena-Deer Creek Triangular
Park Rapids Area 48, Wadena-Deer Creek 31
Park Rapids Area 57, Crosby-Ironton 21
Wadena-Deer Creek 46, Crosby-Ironton 36
Wayzata
Minnetonka 41 Wayzata 28
Mound-Westonka 44 Minnetonka 27
Mound-Westonka 42, Wayzata 24

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?