Hutchinson Tigers Invitational

Hutchinson Tigers Invitational
1. Prior Lake (PL) 235
2. Atwater-Cosmos-Grove City (ACGC) 203
3. Jackson County Central (JCC) 166.5
4. Willmar (WIL) 151
5. Hutchinson (HUT) 150
t6. Watertown-Mayer/Mayer Lutheran (WM) 110.5
t6. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (NRHEG) 110.5

Notes:
75th Pin – Logan Peterson, Atwater-Cosmos-Grove City, 12th, 152 lbs
75th Win – Jackson Sweeney, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran, 120 lbs
75th Win – Jordan Fester, Atwater-Cosmos-Grove City, 12th, 220 lbs
25th Pin – Derek Dengerud, Atwater-Cosmos-Grove City, 11th, 138 lbs

Photos by Roger Mischke

Brackets/Results

Placement Matches:

106 Pounds
Zach Smith (PL) Default Kendal Nowlan (WT)
Third Place
Rylan Molinaro (ACGC) Dec. Clay Carlson (WIL) 9-2
Fifth Place
Cole Lenort (NRHEG) Dec. Jacob Tvinnereim (JCC) 6-5
113 Pounds
Championship
Juan Resendez (WIL) Dec. Dillon Kubiatowicz (NRHEG) 3-1 OT
Third Place
Dalton Wagner (JCC) Dec. Gunner Charbonneau (PL) 4-2 OT
Fifth Place
Brennen Holien (ACGC) Dec. Dylan Pundsack (HUT) 10-8 OT
120 Pounds
Championship
Dylan Sogge (PL) Dec. Jackson Sweeney (WT) 3-1
Third Place
Ryker VanderWoude (JCC) Maj. Dec. A. J. Schmidt (ACGC) 13-3
Fifth Place
Cordell Peterson (NRHEG) Fall Jayden MacKedanz (HUT) 4:34
126 Pounds
Championship
Jordan Biehn (JCC) Dec. Kenny O’Neil (PL) 6-2
Third Place
Logan Walkow (WIL) Dec. Cameron Whitcomb (ACGC) 12-5
Fifth Place
Bryce Duske (WM) Dec. Palmer Peterson (NRHEG) 5-1
132 Pounds
Championship
Austin Miley (WIL) Dec. Tyler Berghuis (ACGC) 5-0
Third Place
Tyler Karl (HUT) Fall Tyler Hanson (PL) 3:43
Fifth Place
Corey Jobe (WM) Dec. Dakota Rossow (JCC) 3-2
138 Pounds
Championship
Tryston Kostelecky (HUT) Fall Derek Dengerud (ACGC) :34
Third Place
Wyatt Benson (PL) Default Levi Milhausen (WIL)
Fifth Place
Jared Bakalyar (JCC) Fall Karter Sletten (NRHEG) 1:14
145 Pounds
Championship
Larry Bomstad (ACGC) Fall Aaron Sweeney (WM) 1:14
Third Place
Estevan Navarro (WIL) Tech. Fall Jet Wayne (NRHEG) 5:06
Fifth Place
Luke Pygman (JCC) DefaultBlake Carlisle (PL)
152 Pounds
Championship
Logan Peterson (ACGC) Maj. Dec. Chris Schmidt (HUT) 14-6
Third Place
Paden Moore (JCC) Tech. Fall Tyler Logan (NRHEG) 4:26
Fifth Place
Anthony Perez (PL) Dec. Andy Traen (WM) 4-2
160 Pounds
Championship
Luke Norland (JCC) Dec. Colton Carlson (WIL) 5-1
Third Place
Sean O’Neil (PL) Maj. Dec. Jon Vouk (WM) 11-2
Fifth Place
Sheldon Rasmussen (ACGC) Fall Ethan Link (HUT) :32
170 Pounds
Championship
Robby Schultz (PL) Dec. Dillon Parpart (NRHEG) 7-2
Third Place
Vaughn Johnson (WIL) Maj. Dec. Jordan Nelson (ACGC) 13-5
Fifth Place
Gregor Fraser (HUT) Fall Jesse Heck (JCC) 1:12
182 Pounds
Championship
Keegan Moore (JCC) Dec. Maverick Whitcomb (ACGC) 9-4
Third Place
Gannon Jordahl (HUT) Dec. Nick Bartness (NRHEG) 7-2
Fifth Place
Abe Ngaima (PL) Maj. Dec. Kory Welgraven (WIL) 12-4
195 Pounds
Championship
Rylee Streifel (PL) Fall Paxton Jordahl (HUT) 2:20
Third Place
Logan Cooper (WM) Jack Ziemer (JCC) Maj. Dec. Logan Cooper (WT) 12-4
Fifth Place
Cody Berghuis (ACGC) Dec. Jalen Cabrera (WIL) 6-3
220 Pounds
Championship
Alex Hart (PL) Dec. Jake Filk (HUT) 9-8
Third Place
Todd Erickson (NRHEG) Fall Jordan Fester (ACGC) 1:59
Fifth Place
Zeke Erickson (NRHGE) Fall Justin Tirevold (JCC) :51
285 Pounds
Championship
Luis Pinto (PL) Fall Leon Richards (WIL) 3:25
Third Place
Jake VanderHeiden (HUT) Fall Lucas Damm (ACGC) 1:57
Fifth Place
Nate Horn (JCC) Dec. Zach Larson (WM) 2-1

Semifinals:

106 Pounds
Kendal Nowland (WM) Dec. Rylan Molinaro (ACGC) 7-3
Zach Smith (PL) Maj. Dec. Clay Carlson (WIL) 15-3
113 Pounds
Dillon Kubiatowicz (NRHEG) Dec.Gunnar Charbonneau (PL) 3-2 OT (SD)
Juan Resendez (WIL) Fall Brennen Holien (ACGC) :46
120 Pounds
Dylan Sooge (PL) Dec. A. J. Schmidt (ACGC) 5-0
Jackson Sweeney (WM) Maj. Dec. Ryker VanderWoude (JCC) 12-2
126 Pounds
Jordan Biehn (JCC) Fall Logan Walkow (WIL) 1:59
Kenny O’Neil (PL) Maj. Dec. Bryce Duske (WM) 11-3
`132 Pounds
Tyler Berghuis (ACGC) Maj. Dec. Tyler Hanson (PL) 13-3
Austin Miley (WIL) Dec. Tyler Karl (HUT) 8-2
138 Pounds
Derek Dengerud (ACGC) Fall Jared Bakalyar (JCC) 3:18
Tryston Kostelecky (HUT) Fall Karter Sletten (NRHEG) :17
145 Pounds
Larry Bomstad (ACGC) Tech. Fall Esteban Navarro (WIL) 4:00
Aaron Sweeney (WM) Default Blake Carlisle (PL)
152 Pounds
Logan Peterson (ACGC) Fall Tyler Logan (NRHEG) :36
Chris Schmidt (HUT) Dec. Paden Moore (JCC) 6-4
160 Pounds
Colten Carlson (WIL) Fall Jon Vouk (WM) :55
Luke Norland (JCC) Dec. Sean O’Neil (PL) 3-0
170 Pounds
Dillon Parpart (NRHEG) Dec. Jordan Nelson (ACGC) 3-0
Robby Schultz (PL) Maj. Dec. Vaughn Johnson (WIL) 13-4
182 Pounds
Keegan Moore (JCC) Fall Nick Bartness (NRHEG) 2:40
Maverick Whitcomb (ACGC) Dec. Gannon Jordahl (HUT) 9-7 OT
195 Pounds
Paxton Jordahl (HUT) Maj. Dec. Logan Cooper (WM) 10-2
Rylee Streifel (PL) Dec. Jack Ziemer (JCC) 7-0
220 Pounds
Alex Hart (PL) Fall Todd Erickson (NRHEG) 2:54
Jake Filk (HUT) Fall Jordan Fester (ACGC) 3:23
285 Pounds
Leon Richards (WIL) Fall Lucas Damm (ACGC)
Luis Pinto (PL) Fall Jake VanderHeiden (HUT) 4:59

Hutchinson Tigers Junior Varsity Invitational

CHAMPIONS
94 Pounds
Justin Heckard (JCC)
100 Pounds
Curtis LeMair (PL)
106 Pounds
Adam Seeney (WM)
113 Pounds
Kevin Burns (WM)
120 Pounds
Jacob Whitcomb (ACGC)
126 Pounds
Brayden Snow (WM)
132 Pounds
Jeremy Nelson (ACGC)
138 Pounds
Keaton Kaisersatt (PL)
152 Pounds
Ian O’Conner
160 Pounds
Tanner Fester (ACGC)
170 Pounds
Tye Olson (ACGC)
182 Pounds
Lucas Pumper (PL)
195 Pounds
Jesse Miller (PL)
220 Pounds
Collin O’Brien (PL)
285 Pounds
Jerrod Chambers (PL)