NJCAA North Central District Tournament

NJCAA North Central District Tournament results. February 16, 2014 at Spencer, Iowa.

1. Iowa Central Community College 150.0
2. Ellsworth Commuity College 138.0
3. Rochester Commuity & Technical College 133.0
4. North Iowa Area Community College 122.0
5. Iowa Western 98.5
6. Iowa Lakes Community College 95.0
7. Ridgewater College 72.5
8. Itasca Community College 47.0
9. Northland Commuity & Technical College 30.0
10. Minnesota West Community & Technical College 21.5

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Bold Wrestlers advance to National Championship – *Wild Card Selection – ^Returning All-American

125 Results
1st Place – Dakota Trom of Rochester Commuity & Technical College
2nd Place – Alfredo Rodriguez of Iowa Lakes Community College
3rd Place – Da`Wayne Robertson of Ellsworth Commuity College
4th Place – Nate Smith of Iowa Central Community College
5th Place – Adrian Lozano of Iowa Western
6th Place – Adam Sutlief of Ridgewater College*
7th Place – JP Gamez of North Iowa Area Community College
8th Place – Kareed Williams of Minnesota West Community & Technical College
1st: Dakota Trom (Rochester Commuity & Technical College) 16-1, Fr. over Alfredo Rodriguez (Iowa Lakes Community College) 27-8, Fr. (Dec 6-5).
3rd: Da`Wayne Robertson (Ellsworth Commuity College) 33-12, So. over Nate Smith (Iowa Central Community College) 24-18, Fr. (Dec 7-3).
5th: Adrian Lozano (Iowa Western) 20-10, So. over Adam Sutlief (Ridgewater College) 23-19, Fr. (Dec 6-3).
7th: JP Gamez (North Iowa Area Community College) 4-7, So. over Kareed Williams (Minnesota West Community & Technical College) 5-14, Fr. (Fall 1:48).

133 Results
1st Place – Darrell Pampkin of Iowa Central Community College
2nd Place – Eric Franklin of Ellsworth Commuity College^
3rd Place – Juan Torres of Iowa Lakes Community College
4th Place – Label Lewis of Rochester Commuity & Technical College
5th Place – Jorge Pau of North Iowa Area Community College
6th Place – Frank Wilczek of Ridgewater College*
7th Place – Wilfred Charbono of Iowa Western
8th Place – Ed Watts of Itasca Community College
1st: Darrell Pampkin (Iowa Central Community College) 16-11, So. over Eric Franklin (Ellsworth Commuity College) 20-9, So. (Dec 5-4).
3rd: Juan Torres (Iowa Lakes Community College) 12-9, Fr. over Label Lewis (Rochester Commuity & Technical College) 34-10, Fr. (Inj. 0:00).
5th: Jorge Pau (North Iowa Area Community College) 10-16, Fr. over Frank Wilczek (Ridgewater College) 9-8, So. (Dec 6-4).
7th: Wilfred Charbono (Iowa Western) 10-19, Fr. over Ed Watts (Itasca Community College) 4-15, Fr. (MD 9-0).

141 Results
1st Place – Peter Stewart of Iowa Western
2nd Place – Joe Munos of Rochester Commuity & Technical College
3rd Place – Teddy Harvey of Iowa Central Community College
4th Place – Blake Spotts of North Iowa Area Community College
5th Place – Mike Stewart of Ellsworth Commuity College
6th Place – Cody Cline of Iowa Lakes Community College
1st: Peter Stewart (Iowa Western) 29-6, So. over Joe Munos (Rochester Commuity & Technical College) 18-1, So. (Dec 11-7).
3rd: Teddy Harvey (Iowa Central Community College) 13-15, Fr. over Blake Spotts (North Iowa Area Community College) 17-9, So. (Fall 5:54).
5th: Mike Stewart (Ellsworth Commuity College) 16-10, Fr. over Cody Cline (Iowa Lakes Community College) 5-12, So. (Dec 7-1).
7th: () , . over () , . (Bye).

149 Results
1st Place – Tyler Nation of Iowa Western
2nd Place – Nosomy Pozo of North Iowa Area Community College
3rd Place – Matt Meyer of Ridgewater College
4th Place – Marcus Peterson of Iowa Central Community College
5th Place – Austin Koski of Rochester Commuity & Technical College
6th Place – Jacob Igartua of Ellsworth Commuity College*
7th Place – Mike Tanner of Minnesota West Community & Technical College
8th Place – Josh Greetan of Itasca Community College
1st: Tyler Nation (Iowa Western) 21-15, So. over Nosomy Pozo (North Iowa Area Community College) 20-3, Fr. (Dec 7-5).
3rd: Matt Meyer (Ridgewater College) 35-17, Fr. over Marcus Peterson (Iowa Central Community College) 8-6, RS Fr. (Dec 8-6).
5th: Austin Koski (Rochester Commuity & Technical College) 15-12, Fr. over Jacob Igartua (Ellsworth Commuity College) 17-15, Fr. (MD 8-0).
7th: Mike Tanner (Minnesota West Community & Technical College) 6-16, So. over Josh Greetan (Itasca Community College) 3-21, So. (MD 13-5).

157 Results
1st Place – Yoanse Mejias of North Iowa Area Community College
2nd Place – Richie Lewis of Iowa Central Community College
3rd Place – Anthony Cimorosi of Ellsworth Commuity College
4th Place – Daniel Wieman of Ridgewater College
5th Place – Tyler Ellwood of Iowa Lakes Community College
6th Place – Zach Pickering of Rochester Commuity & Technical College*
7th Place – Marcus Riggle of Itasca Community College
8th Place – Jared Nickman of Minnesota West Community & Technical College
1st: Yoanse Mejias (North Iowa Area Community College) 32-2, Fr. over Richie Lewis (Iowa Central Community College) 16-5, Fr. (Dec 5-3).
3rd: Anthony Cimorosi (Ellsworth Commuity College) 11-5, Fr. over Daniel Wieman (Ridgewater College) 7-15, So. (Fall 1:35).
5th: Tyler Ellwood (Iowa Lakes Community College) 23-18, Fr. over Zach Pickering (Rochester Commuity & Technical College) 16-12, Fr. (Dec 10-3).
7th: Marcus Riggle (Itasca Community College) 9-18, Fr. over Jared Nickman (Minnesota West Community & Technical College) 18-14, Fr. (MD 14-5).

165 Results
1st Place – Ritchie Guillaume of Ellsworth Commuity College
2nd Place – Jordan Engen of Northland Commuity & Technical College
3rd Place – Ryan Niven of Iowa Central Community College
4th Place – Sha-Keno Jenkins of North Iowa Area Community College
5th Place – Elijah Dennis of Iowa Lakes Community College
6th Place – Zach Revier of Ridgewater College*
7th Place – Ben Tinkham of Rochester Commuity & Technical College*
8th Place – Jacob Ludovissie of Itasca Community College
1st: Ritchie Guillaume (Ellsworth Commuity College) 18-1, Fr. over Jordan Engen (Northland Commuity & Technical College) 14-8, Fr. (SV-1 9-7).
3rd: Ryan Niven (Iowa Central Community College) 19-11, Fr. over Sha-Keno Jenkins (North Iowa Area Community College) 15-8, So. (Inj. 0:00).
5th: Elijah Dennis (Iowa Lakes Community College) 17-11, Fr. over Zach Revier (Ridgewater College) 19-16, Fr. (Dec 4-2).
7th: Ben Tinkham (Rochester Commuity & Technical College) 15-14, So. over Jacob Ludovissie (Itasca Community College) 3-9, Fr. (Fall 0:53).

174 Results
1st Place – Garrett Miller of Rochester Commuity & Technical College^
2nd Place – Thomas Daniels of North Iowa Area Community College
3rd Place – Brandon Sorenson of Iowa Lakes Community College
4th Place – Ben Goodwin of Minnesota West Community & Technical College
5th Place – Jake Meehan of Iowa Central Community College
6th Place – Matt Mason of Itasca Community College
7th Place – Matt Walker of Iowa Western
8th Place – Edwin Wilson of Ellsworth Commuity College
1st: Garrett Miller (Rochester Commuity & Technical College) 22-7, So. over Thomas Daniels (North Iowa Area Community College) 14-8, So. (Fall 0:18).
3rd: Brandon Sorenson (Iowa Lakes Community College) 29-9, Fr. over Ben Goodwin (Minnesota West Community & Technical College) 17-6, So. (Fall 2:31).
5th: Jake Meehan (Iowa Central Community College) 4-10, Fr. over Matt Mason (Itasca Community College) 5-21, So. (TF-1.5 7:00 (18-3)).
7th: Matt Walker (Iowa Western) 12-11, Fr. over Edwin Wilson (Ellsworth Commuity College) 10-14, So. (DQ).

184 Results
1st Place – Matt Hurford of Ellsworth Commuity College
2nd Place – David Johnson of Rochester Commuity & Technical College
3rd Place – Craig Williams of Northland Commuity & Technical College
4th Place – Quinton Swanberg of Iowa Western
5th Place – Andy Glaser of North Iowa Area Community College
6th Place – James Connaghan of Iowa Lakes Community College
7th Place – Schoen Kichler of Ridgewater College
8th Place – Michael Licht of Iowa Central Community College
1st: Matt Hurford (Ellsworth Commuity College) 29-4, Fr. over David Johnson (Rochester Commuity & Technical College) 11-1, Fr. (Inj. 0:00).
3rd: Craig Williams (Northland Commuity & Technical College) 11-9, Fr. over Quinton Swanberg (Iowa Western) 15-10, Fr. (Fall 3:27).
5th: Andy Glaser (North Iowa Area Community College) 19-9, Fr. over James Connaghan (Iowa Lakes Community College) 10-19, Fr. (Fall 5:50).
7th: Schoen Kichler (Ridgewater College) 10-24, Fr. over Michael Licht (Iowa Central Community College) 5-18, So. (Dec 10-3).

197 Results
1st Place – Bryce Fisher of Iowa Central Community College
2nd Place – Shakheim Chapman of North Iowa Area Community College^
3rd Place – Josh Vaughan of Rochester Commuity & Technical College
4th Place – Tim McDonald of Iowa Western
5th Place – Chaeden Grace-Reyes of Ellsworth Commuity College
6th Place – Dakoda Simula of Iowa Lakes Community College
7th Place – Joel Koch of Ridgewater College
8th Place – Justin Peper of Itasca Community College
1st: Bryce Fisher (Iowa Central Community College) 22-7, Fr. over Shakheim Chapman (North Iowa Area Community College) 20-3, So. (Dec 4-2).
3rd: Josh Vaughan (Rochester Commuity & Technical College) 9-3, So. over Tim McDonald (Iowa Western) 12-10, Fr. (Dec 9-4).
5th: Chaeden Grace-Reyes (Ellsworth Commuity College) 9-6, Fr. over Dakoda Simula (Iowa Lakes Community College) 6-14, Fr. (Dec 10-8).
7th: Joel Koch (Ridgewater College) 4-21, So. over Justin Peper (Itasca Community College) 2-19, Fr. (Dec 9-2).

285 Results
1st Place – Malcolm Allen of Iowa Central Community College
2nd Place – Alex Yeager of Itasca Community College
3rd Place – Zane Petersen of Ridgewater College
4th Place – Chris Schleuger of Iowa Western
5th Place – Dortanyia McIntyre of Ellsworth Commuity College
6th Place – Davion Franklin of Iowa Lakes Community College*
7th Place – Mike Dyer of Rochester Commuity & Technical College*
8th Place – Alex Stockton of North Iowa Area Community College*
1st: Malcolm Allen (Iowa Central Community College) 26-7, RS So. over Alex Yeager (Itasca Community College) 10-2, Fr. (Dec 7-1).
3rd: Zane Petersen (Ridgewater College) 27-8, So. over Chris Schleuger (Iowa Western) 4-3, Fr. (Fall 5:15).
5th: Dortanyia McIntyre (Ellsworth Commuity College) 19-14, So. over Davion Franklin (Iowa Lakes Community College) 16-9, Fr. (Fall 4:57).
7th: Mike Dyer (Rochester Commuity & Technical College) 14-17, So. over Alex Stockton (North Iowa Area Community College) 4-12, So. (Fall 0:19).

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?