Big Ten Championships

Big Ten Championships results. March 8-9, 2014 at Madison, Wisc.

Final Team Scores
1. Penn State 140.5
2. Iowa 135.0
3. Minnesota 118.5
4. Ohio State 86.5
5. Nebraska 79.0
6. Illinois 78.5
7. Wisconsin 73.0
8. Michigan 71.5
9. Northwestern 58.0
10. Indiana 37.0
11. Purdue 34.5
12. Michigan State 21.5

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Big Ten Championships brackets

BIG TEN WRESTLING CHAMPIONSHIPS INDIVIDUAL AWARDS
Wrestler of the Year: David Taylor, Penn State
Freshman of the Year: Jason Tsirtsis, Northwestern
Coach of the Year: Cael Sanderson, Penn State
Wrestler of the Championships: David Taylor, Penn State

2014 ALL-BIG TEN TEAM
Jesse Delgado, Illinois
Tony Ramos, Iowa
Tony Nelson, Minnesota
James Green, Nebraska
Robert Kokesh, Nebraska
Jason Tsirtsis, Northwestern
Nick Heflin, Ohio State
Logan Stieber, Ohio State
Ed Ruth, Penn State
David Taylor, Penn State

*Automatic NCAA Tournament Qualifiers in bold.

125 Results
1st Place – Jesse Delgado of Illinois
2nd Place – Nico Megaludis of Penn State
3rd Place – Ryan Taylor of Wisconsin
4th Place – Cory Clark of Iowa
5th Place – Tim Lambert of Nebraska
6th Place – Nick Roberts of Ohio State
7th Place – Conor Youtsey of Michigan
8th Place – Camden Eppert of Purdue
1st: Jesse Delgado (Illinois) 23-2, Jr. over Nico Megaludis (Penn State ) 26-3, Jr. (TB-2 3-2).
3rd: Ryan Taylor (Wisconsin) 17-4, Fr. over Cory Clark (Iowa) 17-2, Fr. (Dec 9-5).
5th: Tim Lambert (Nebraska) 22-11, Fr. over Nick Roberts (Ohio State) 27-14, So. (Fall 4:24).
7th: Conor Youtsey (Michigan) 19-11, Fr. over Camden Eppert (Purdue) 16-14, Sr. (Dec 2-1).

133 Results
1st Place – Tony Ramos of Iowa
2nd Place – Tyler Graff of Wisconsin
3rd Place – Cashe Quiroga of Purdue
4th Place – David Thorn of Minnesota
5th Place – Zane Richards of Illinois
6th Place – Johnni DiJulius of Ohio State
7th Place – Jimmy Gulibon of Penn State
8th Place – Dominick Malone of Northwestern
1st: Tony Ramos (Iowa) 27-2, Sr. over Tyler Graff (Wisconsin) 27-4, Sr. (Dec 2-1).
3rd: Cashe Quiroga (Purdue) 16-6, Sr. over David Thorn (Minnesota) 24-6, Sr. (Dec 6-3).
5th: Zane Richards (Illinois) 17-7, Fr. over Johnni DiJulius (Ohio State) 26-7, So. (Dec 10-4).
7th: Jimmy Gulibon (Penn State ) 17-13, Fr. over Dominick Malone (Northwestern) 16-15, So. (MD 9-1).
9th: Rossi Bruno (Michigan) 18-14, So. over Shawn Nagel (Nebraska) 14-10, Jr. (MD 10-1).

141 Results
1st Place – Logan Stieber of Ohio State
2nd Place – Zain Retherford of Penn State
3rd Place – Chris Dardanes of Minnesota
4th Place – Stephen Dutton III of Michigan
5th Place – Josh Dziewa of Iowa
6th Place – Steven Rodrigues of Illinois
7th Place – Jesse Thielke of Wisconsin
8th Place – Danny Sabatello of Purdue
1st: Logan Stieber (Ohio State) 25-1, Jr. over Zain Retherford (Penn State ) 29-1, Fr. (Dec 7-3).
3rd: Chris Dardanes (Minnesota) 25-6, Jr. over Stephen Dutton III (Michigan) 8-4, Jr. (TB-1 7-6).
5th: Josh Dziewa (Iowa) 25-8, Jr. over Steven Rodrigues (Illinois) 11-9, So. (Dec 3-2).
7th: Jesse Thielke (Wisconsin) 20-13, Fr. over Danny Sabatello (Purdue) 22-12, So. (MD 18-6).

149 Results
1st Place – Jason Tsirtsis of Northwestern
2nd Place – Jake Sueflohn of Nebraska
3rd Place – Nick Dardanes of Minnesota
4th Place – Eric Grajales of Michigan
5th Place – James English of Penn State
6th Place – Rylan Lubeck of Wisconsin
7th Place – Ian Paddock of Ohio State
8th Place – Caleb Ervin of Illinois
1st: Jason Tsirtsis (Northwestern) 27-3, Fr. over Jake Sueflohn (Nebraska) 29-4, Jr. (Dec 6-2).
3rd: Nick Dardanes (Minnesota) 32-3, Jr. over Eric Grajales (Michigan) 20-10, Sr. (Dec 12-5).
5th: James English (Penn State ) 11-5, Sr. over Rylan Lubeck (Wisconsin) 12-12, Fr. (Dec 3-2).
7th: Ian Paddock (Ohio State) 25-14, Sr. over Caleb Ervin (Illinois) 6-8, So. (MD 15-3).

157 Results
1st Place – James Green of Nebraska
2nd Place – Derek St. John of Iowa
3rd Place – Isaac Jordan of Wisconsin
4th Place – Brian Murphy of Michigan
5th Place – Taylor Walsh of Indiana
6th Place – Dylan Ness of Minnesota
7th Place – Zach Brunson of Illinois
8th Place – Dylan Alton of Penn State
1st: James Green (Nebraska) 29-1, So. over Derek St. John (Iowa) 25-4, Sr. (Dec 7-4).
3rd: Isaac Jordan (Wisconsin) 27-5, Fr. over Brian Murphy (Michigan) 18-7, Fr. (SV-1 3-1).
5th: Taylor Walsh (Indiana) 34-5, So. over Dylan Ness (Minnesota) 19-7, Jr. (M. For.).
7th: Zach Brunson (Illinois) 17-12, Fr. over Dylan Alton (Penn State ) 18-5, Jr. (MD 13-4).
9th: Randall Languis (Ohio State) 20-22, Jr. over Alex Griffin (Purdue) 18-13, Fr. (Inj. 1:33).

165 Results
1st Place – David Taylor of Penn State
2nd Place – Nick Moore of Iowa
3rd Place – Danny Zilverberg of Minnesota
4th Place – Pierce Harger of Northwestern
5th Place – Jackson Morse of Illinois
6th Place – Austin Wilson of Nebraska
7th Place – Dan Yates of Michigan
8th Place – Ryan Leblanc of Indiana
1st: David Taylor (Penn State ) 29-0, Sr. over Nick Moore (Iowa) 21-3, Jr. (MD 14-5).
3rd: Danny Zilverberg (Minnesota) 19-13, Sr. over Pierce Harger (Northwestern) 26-7, Jr. (Dec 4-3).
5th: Jackson Morse (Illinois) 20-6, Jr. over Austin Wilson (Nebraska) 22-14, Fr. (Dec 6-2).
7th: Dan Yates (Michigan) 18-7, Sr. over Ryan Leblanc (Indiana) 35-13, Sr. (Dec 4-0).
9th: Bobby Nash (Michigan State) 17-17, Sr. over Pat Robinson (Purdue) 11-10, Jr. (Dec 7-3).

174 Results
1st Place – Robert Kokesh of Nebraska
2nd Place – Mike Evans of Iowa
3rd Place – Matt Brown of Penn State
4th Place – Logan Storley of Minnesota
5th Place – Tony Dallago of Illinois
6th Place – Scott Liegel of Wisconsin
7th Place – Mark Martin of Ohio State
8th Place – Collin Zeerip of Michigan
1st: Robert Kokesh (Nebraska) 32-1, So. over Mike Evans (Iowa) 25-4, Jr. (Dec 6-4).
3rd: Matt Brown (Penn State ) 28-4, Jr. over Logan Storley (Minnesota) 30-5, Jr. (Dec 2-1).
5th: Tony Dallago (Illinois) 15-10, Sr. over Scott Liegel (Wisconsin) 18-13, Sr. (Dec 6-4).
7th: Mark Martin (Ohio State) 27-11, So. over Collin Zeerip (Michigan) 18-15, Jr. (Dec 6-2).

184 Results
1st Place – Ed Ruth of Penn State
2nd Place – Ethen Lofthouse of Iowa
3rd Place – Domenic Abounader of Michigan
4th Place – Kevin Steinhaus of Minnesota
5th Place – Kenny Courts of Ohio State
6th Place – Nikko Reyes of Illinois
7th Place – John Rizqallah of Michigan State
8th Place – Luke Sheridan of Indiana
1st: Ed Ruth (Penn State ) 29-1, Sr. over Ethen Lofthouse (Iowa) 20-3, Sr. (MD 10-2).
3rd: Domenic Abounader (Michigan) 15-9, Fr. over Kevin Steinhaus (Minnesota) 21-6, Sr. (Dec 6-4).
5th: Kenny Courts (Ohio State) 29-7, So. over Nikko Reyes (Illinois) 16-10, Fr. (MD 16-6).
7th: John Rizqallah (Michigan State) 20-10, Jr. over Luke Sheridan (Indiana) 27-14, So. (Dec 4-2).

197 Results
1st Place – Nick Heflin of Ohio State
2nd Place – Morgan McIntosh of Penn State
3rd Place – Scott Schiller of Minnesota
4th Place – Alex Polizzi of Northwestern
5th Place – Nathan Burak of Iowa
6th Place – Braden Atwood of Purdue
7th Place – Timmy McCall of Wisconsin
8th Place – Mario Gonzalez of Illinois
1st: Nick Heflin (Ohio State) 24-4, Sr. over Morgan McIntosh (Penn State ) 27-3, So. (SV-2 5-3).
3rd: Scott Schiller (Minnesota) 29-4, Jr. over Alex Polizzi (Northwestern) 24-10, Jr. (Dec 6-1).
5th: Nathan Burak (Iowa) 16-5, So. over Braden Atwood (Purdue) 25-10, Jr. (Dec 2-1).
7th: Timmy McCall (Wisconsin) 16-14, Jr. over Mario Gonzalez (Illinois) 10-4, Sr. (Inj. 0:00).
9th: Caleb Kolb (Nebraska) 8-8, Jr. over Nick McDiarmid (Michigan State) 18-11, Jr. (SV-1 3-1).

285 Results
1st Place – Tony Nelson of Minnesota
2nd Place – Adam Chalfant of Indiana
3rd Place – Bobby Telford of Iowa
4th Place – Mike McClure of Michigan State
5th Place – Michael McMullan of Northwestern
6th Place – Jon Gingrich of Penn State
7th Place – Connor Medbery of Wisconsin
8th Place – Nick Tavanello of Ohio State
9th Place – Adam Coon of Michigan
1st: Tony Nelson (Minnesota) 26-4, Sr. over Adam Chalfant (Indiana) 25-3, Jr. (TB-1 2-1).
3rd: Bobby Telford (Iowa) 22-5, Jr. over Mike McClure (Michigan State) 27-7, Sr. (Dec 3-2).
5th: Michael McMullan (Northwestern) 13-4, Jr. over Jon Gingrich (Penn State ) 22-8, Jr. (Dec 8-2).
7th: Connor Medbery (Wisconsin) 24-7, So. over Nick Tavanello (Ohio State) 21-17, Fr. (Dec 7-0).
9th: Adam Coon (Michigan) 30-3, Fr. over Collin Jensen (Nebraska) 20-13, Fr. (Fall 1:24).

Bookmark the permalink.

Comments are closed.