NCAA Division I National Championships

NCAA Division I National Championships results. March 20-22, 2014 at Oklahoma City, Okla.

1. Penn St. 109.5
2. Minnesota 104.0
3. Oklahoma St. 96.5
4. Iowa 78.5
5. Edinboro 62.0
6. Ohio St. 57.0
7. Cornell 53.0
8. Virginia Tech 49.0
9. Northwestern 46.0
10. Oklahoma 45.0
11. Nebraska 43.5
12. Iowa St. 42.0
13. Illinois 41.0
14. Missouri 40.5
15. UNI 40.0
16. Wisconsin 36.0
17. Michigan 35.0
18. Lehigh 29.5
19. North Carolina St. 24.0
20. Maryland 21.0
21. North Dakota St. 20.5
22. Pittsburgh 20.0
23. Old Dominion 18.5
23. Virginia 18.5
25. Boise State 15.5
25. Indiana 15.5
25. North Carolina 15.5
28. Oregon St. 14.5
29. Duke 13.5
29. Kent St. 13.5
31. Citadel 13.0
32. Michigan St. 12.5
33. Central Mich. 12.0
34. Rutgers 11.5
35. Ohio 10.5
36. Penn 10.0
37. Rider 9.5
38. Bloomsburg 8.0
39. Purdue 7.5
40. Clarion 7.0
40. Hofstra 7.0
40. Navy 7.0
40. Stanford 7.0
44. Frank. & Marsh. 6.5
45. Boston U. 6.0
46. Brown 5.5
47. CSU Bakersfield 5.0
47. Eastern Mich. 5.0
49. Binghamton 4.5
50. Army 4.0
51. Chattanooga 3.5
51. Columbia 3.5
53. Bucknell 3.0
53. Northern Ill. 3.0
53. Wyoming 3.0
56. American 2.5
56. Lock Haven 2.5
58. Air Force 2.0
58. Arizona St. 2.0
58. Harvard 2.0
61. Gardner-Webb 1.5
61. West Virginia 1.5
63. Cal Poly 1.0
64. Princeton 0.5
64. Utah Valley 0.5
66. Appalachian St. 0.0
66. Buffalo 0.0
66. Campbell 0.0
66. Davidson 0.0
66. Drexel 0.0
66. SIU Edwardsville 0.0
66. South Dakota St. 0.0

NCAA Division I National Championships brackets

Brackets/Results on TrackWrestling.com

ESPN3 Replay

NCAA

125 Results
1st Place – Jesse Delgado of Illinois
2nd Place – Nahshon Garrett of Cornell
3rd Place – Nicholas Megaludis of Penn St.
4th Place – Joey Dance of Virginia Tech
5th Place – Cory Clark of Iowa
6th Place – Dylan Peters of UNI
7th Place – Darian Cruz of Lehigh
8th Place – Earl Hall of Iowa St.
1st: Jesse Delgado (Illinois) 30-2, RS Jr. over Nahshon Garrett (Cornell) 34-2, So. (Dec 3-2).
3rd: Nicholas Megaludis (Penn St.) 31-4, Jr. over Joey Dance (Virginia Tech) 29-10, Fr. (Dec 6-1).
5th: Cory Clark (Iowa) 22-4, RS Fr. over Dylan Peters (UNI) 34-7, RS Fr. (Dec 8-1).
7th: Darian Cruz (Lehigh) 28-9, Fr. over Earl Hall (Iowa St.) 21-15, Fr. (TB-2 2-1).

133 Results
1st Place – Tony Ramos of Iowa
2nd Place – Tyler Graff of Wisconsin
3rd Place – Joe Colon of UNI
4th Place – Aaron (A.J.) Schopp of Edinboro
5th Place – David Thorn of Minnesota
6th Place – Mason Beckman of Lehigh
7th Place – Joe Roth of Central Mich.
8th Place – Cody Brewer of Oklahoma
1st: Tony Ramos (Iowa) 32-2, RS Sr. over Tyler Graff (Wisconsin) 31-5, RS Sr. (TB-1 3-1).
3rd: Joe Colon (UNI) 35-2, RS Sr. over Aaron (A.J.) Schopp (Edinboro) 35-3, RS Jr. (Dec 1-0).
5th: David Thorn (Minnesota) 29-8, RS Sr. over Mason Beckman (Lehigh) 28-6, RS So. (Dec 5-3).
7th: Joe Roth (Central Mich.) 28-9, RS Sr. over Cody Brewer (Oklahoma) 23-10, RS So. (Dec 8-6).

141 Results
1st Place – Logan Stieber of Ohio St.
2nd Place – Devin Carter of Virginia Tech
3rd Place – Mitchell Port of Edinboro
4th Place – Evan Henderson of North Carolina
5th Place – Zain Retherford of Penn St.
6th Place – Joey Lazor of UNI
7th Place – Stephen Dutton III of Michigan
8th Place – Richard Durso of Frank. & Marsh.
1st: Logan Stieber (Ohio St.) 30-1, RS Jr. over Devin Carter (Virginia Tech) 18-1, RS Jr. (MD 10-1).
3rd: Mitchell Port (Edinboro) 32-1, RS Jr. over Evan Henderson (North Carolina) 37-8, Jr. (MD 9-1).
5th: Zain Retherford (Penn St.) 33-3, Fr. over Joey Lazor (UNI) 20-8, RS Sr. (M. For.).
7th: Stephen Dutton III (Michigan) 13-6, RS Jr. over Richard Durso (Frank. & Marsh.) 37-6, Jr. (Dec 6-5).

149 Results
1st Place – Jason Tsirtsis of Northwestern
2nd Place – Joshua Kindig of Oklahoma St.
3rd Place – Eric Grajales of Michigan
4th Place – David Habat of Edinboro
5th Place – Drake Houdashelt of Missouri
6th Place – Mitchell Minotti of Lehigh
7th Place – James English of Penn St.
8th Place – Kendric Maple of Oklahoma
1st: Jason Tsirtsis (Northwestern) 32-3, RS Fr. over Joshua Kindig (Oklahoma St.) 24-9, RS Jr. (SV-1 3-1).
3rd: Eric Grajales (Michigan) 26-11, RS Sr. over David Habat (Edinboro) 32-6, RS Jr. (Dec 4-2).
5th: Drake Houdashelt (Missouri) 38-3, RS Fr. over Mitchell Minotti (Lehigh) 25-11, So. (Dec 3-0).
7th: James English (Penn St.) 16-7, RS Sr. over Kendric Maple (Oklahoma) 25-7, RS Sr. (TB-1 2-1).

157 Results
1st Place – Alex Dieringer of Oklahoma St.
2nd Place – Dylan Ness of Minnesota
3rd Place – James Green of Nebraska
4th Place – Ian Miller of Kent St.
5th Place – Derek St. John of Iowa
6th Place – Brian Realbuto of Cornell
7th Place – Isaac Jordan of Wisconsin
8th Place – Anthony Perrotti of Rutgers
1st: Alex Dieringer (Oklahoma St.) 32-1, RS So. over Dylan Ness (Minnesota) 23-6, RS Jr. (MD 13-4).
3rd: James Green (Nebraska) 35-2, So. over Ian Miller (Kent St.) 31-6, Fr. (MD 13-1).
5th: Derek St. John (Iowa) 30-6, RS Sr. over Brian Realbuto (Cornell) 36-10, Fr. (M. For.).
7th: Isaac Jordan (Wisconsin) 31-7, RS Fr. over Anthony Perrotti (Rutgers) 22-15, RS So. (Dec 2-0).

165 Results
1st Place – David Taylor of Penn St.
2nd Place – Tyler Caldwell of Oklahoma St.
3rd Place – Steven Monk of North Dakota St.
4th Place – Nicholas Sulzer of Virginia
5th Place – Michael Moreno of Iowa St.
6th Place – Turtogtokh Luvsandorj of Citadel
7th Place – Daniel Zilverberg of Minnesota
8th Place – Pierce Harger of Northwestern
1st: David Taylor (Penn St.) 34-0, RS Sr. over Tyler Caldwell (Oklahoma St.) 28-4, RS Sr. (Dec 6-0).
3rd: Steven Monk (North Dakota St.) 36-2, Sr. over Nicholas Sulzer (Virginia) 36-3, RS Jr. (Fall 5:26).
5th: Michael Moreno (Iowa St.) 31-9, RS Jr. over Turtogtokh Luvsandorj (Citadel) 39-9, RS Sr. (Dec 9-3).
7th: Daniel Zilverberg (Minnesota) 24-15, RS Sr. over Pierce Harger (Northwestern) 29-10, RS Jr. (Dec 6-2).

174 Results
1st Place – Chris Perry of Oklahoma St.
2nd Place – Andrew Howe of Oklahoma
3rd Place – Logan Storley of Minnesota
4th Place – Robert Kokesh of Nebraska
5th Place – Matt Brown of Penn St.
6th Place – Michael Evans of Iowa
7th Place – Tyler Wilps of Pittsburgh
8th Place – Bryce Hammond of CSU Bakersfield
1st: Chris Perry (Oklahoma St.) 30-1, RS Sr. over Andrew Howe (Oklahoma) 28-2, RS Sr. (Dec 4-0).
3rd: Logan Storley (Minnesota) 35-6, Jr. over Robert Kokesh (Nebraska) 37-3, RS So. (TB-1 3-1).
5th: Matt Brown (Penn St.) 33-6, RS Jr. over Michael Evans (Iowa) 28-7, RS Jr. (Dec 6-3).
7th: Tyler Wilps (Pittsburgh) 32-7, RS Jr. over Bryce Hammond (CSU Bakersfield) 24-11, RS Fr. (Dec 4-2).

184 Results
1st Place – Edward Ruth of Penn St.
2nd Place – Jimmy Sheptock of Maryland
3rd Place – Gabriel Dean of Cornell
4th Place – Jack Dechow of Old Dominion
5th Place – Kevin Steinhaus of Minnesota
6th Place – Lawrence Thomas of Penn
7th Place – Jacob Swartz of Boise State
8th Place – Ophir Bernstein of Brown
1st: Edward Ruth (Penn St.) 34-1, RS Sr. over Jimmy Sheptock (Maryland) 32-1, RS Sr. (Dec 7-2).
3rd: Gabriel Dean (Cornell) 40-3, Fr. over Jack Dechow (Old Dominion) 21-6, RS Fr. (Dec 5-4).
5th: Kevin Steinhaus (Minnesota) 26-8, RS Sr. over Lawrence Thomas (Penn) 30-11, RS So. (TF-1.5 6:03 (18-2)).
7th: Jacob Swartz (Boise State) 17-3, RS Sr. over Ophir Bernstein (Brown) 36-11, Jr. (Dec 6-1).

197 Results
1st Place – J`Den Cox of Missouri
2nd Place – Nick Heflin of Ohio St.
3rd Place – Scott Schiller of Minnesota
4th Place – Kyven Gadson of Iowa St.
5th Place – Conner Hartmann of Duke
6th Place – Chris Penny of Virginia Tech
7th Place – Morgan McIntosh of Penn St.
8th Place – Nathan Burak of Iowa
1st: J`Den Cox (Missouri) 38-2, . over Nick Heflin (Ohio St.) 28-2, RS Sr. (Dec 2-1).
3rd: Scott Schiller (Minnesota) 34-5, RS Jr. over Kyven Gadson (Iowa St.) 30-4, RS Jr. (Dec 9-6).
5th: Conner Hartmann (Duke) 28-11, RS So. over Chris Penny (Virginia Tech) 28-14, RS Sr. (M. For.).
7th: Morgan McIntosh (Penn St.) 32-5, RS So. over Nathan Burak (Iowa) 19-8, So. (Dec 3-1).

285 Results
1st Place – Nick Gwiazdowski of North Carolina St.
2nd Place – Anthony Nelson of Minnesota
3rd Place – Michael McMullan of Northwestern
4th Place – Bobby Telford of Iowa
5th Place – Mike McClure of Michigan St.
6th Place – Adam Chalfant of Indiana
7th Place – Jeremy Johnson of Ohio
8th Place – Austin Marsden of Oklahoma St.
1st: Nick Gwiazdowski (North Carolina St.) 43-2, RS So. over Anthony Nelson (Minnesota) 30-5, RS Sr. (Dec 4-2).
3rd: Michael McMullan (Northwestern) 20-5, Jr. over Bobby Telford (Iowa) 26-7, RS Jr. (Dec 3-1).
5th: Mike McClure (Michigan St.) 32-9, RS Sr. over Adam Chalfant (Indiana) 28-6, RS Jr. (Dec 3-2).
7th: Jeremy Johnson (Ohio) 41-5, RS Sr. over Austin Marsden (Oklahoma St.) 23-9, RS So. (Dec 4-2).

Bookmark the permalink.

Comments are closed.