NJCAA National Championships

NJCAA National Championships results. February 28-March 1, 2014 at Spokane, Wash.

Team Scores
1. Northeastern Oklahoma A & M 169.0
2. Northwest College 149.0
3. Clackamas Community College 139.0
4. Colby Community College 84.5
5. Neosho County Community College 83.0
6. North Idaho College 72.0
7. Iowa Central Community College 66.0
8. Ellsworth Community College 65.5
9. Muskegon College 62.0
10. North Iowa Area Community College 60.0
11. Rochester Community & Technical College 52.5
12. Iowa Lakes Community College 51.5
13. Iowa Western 51.0
14. Lincoln College 50.0
15. Southwestern Oregon Community College 45.0
16. Harper College 43.5
17. Darton College 39.5
18. Labette Community College 29.5
19. Mercyhurst 27.5
19. Spartanburg Methodist College 27.5
21. Niagara County Community College 24.0
22. Northwest Kansas Tech 23.0
23. Jamestown Community College 22.5
24. Gloucester Community College 22.0
25. Ridgewater College 19.5
26. Nassau Community College 19.0
27. Northland Community & Technical College 15.0
28. Itasca Community College 14.5
29. Highline Community College 12.5
30. Springfield Tech Community College 12.0
31. Waubonsee College 10.5
32. Bergen Community College 9.5
32. Pratt Community College 9.5
34. Western Wyoming College 9.0
35. Triton College 7.5
36. Middlesex Community College 6.0
37. SUNY Sullivan 5.0
38. Minnesota West Community & Technical College 0.0
38. Wentworth Junior College 0.0

Awards
Ernest Gould Outstanding Wrestler Award: VJ Giulio, North Idaho College, 197

Bruce Traphagen Fall Award: Chris Schleuger, Iowa Western, 285

Joseph Rockenbach Sportsmanship Award: Zach Loveless, Northwest College, 141

Non-Scholarship Coach of the Year: Randy Rager, Rochester Community and Technical College

Scholarship Coach of the Year: Joe Renfro, Northeastern Oklahoma A&M

NJCAA Wrestling Man of the Year: Bob Purcell of Minnesota West Community and Technical College

NJCAA Academic Team of the Year: With a team GPA of 3.49, Highline Community College from Des Moines, Washington

Hall of Fame Inductees: Jose Medina, former Triton College and University of Nebraska at Omaha wrestler; Matt Lindland, former Clackamas Community College and University of Nebraska wrestler and Olympic athlete; former North Idaho College and Montana State University—Northern wrestler; and Pat Whitcomb, former North Idaho College, Oklahoma University, and Western Montana wrestler and four-time NJCAA championship head coach at NIC.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125 Results
1st Place – Alfredo Rodriguez of Iowa Lakes Community College
2nd Place – Josh Walker of Northeastern Oklahoma A & M
3rd Place – Da`Wayne Robertson of Ellsworth Community College
4th Place – Cody Vichi of Northwest College
5th Place – Tim Prescott of Neosho County Community College
6th Place – Matthew Nguyen of Southwestern Oregon Community College
7th Place – Jake Bellis of Harper College
8th Place – Hunter Price of Colby Community College
1st: Alfredo Rodriguez (Iowa Lakes Community College) 32-8, Fr. over Josh Walker (Northeastern Oklahoma A & M) 7-1, So. (Dec 6-1).
3rd: Da`Wayne Robertson (Ellsworth Community College) 38-13, So. over Cody Vichi (Northwest College) 7-2, So. (MD 13-5).
5th: Tim Prescott (Neosho County Community College) 23-8, So. over Matthew Nguyen (Southwestern Oregon Community College) 4-4, Fr. (TF-1.5 6:24 (20-4)).
7th: Jake Bellis (Harper College) 4-2, Fr. over Hunter Price (Colby Community College) 6-5, Fr. (Fall 6:29).

133 Results
1st Place – Cary J Palmer of Clackamas Community College
2nd Place – John Dillon of Mercyhurst
3rd Place – Zachary Cooper of Muskegon College
4th Place – Lemuel Johnson of Neosho County Community College
5th Place – Davion Caston of Darton College
6th Place – Jake Nicholson of Jamestown Community College
7th Place – Darrell Pampkin of Iowa Central Community College
8th Place – Josh Ailey of Northeastern Oklahoma A & M
1st: Cary J Palmer (Clackamas Community College) 28-2, So. over John Dillon (Mercyhurst) 4-1, Fr. (Dec 4-0).
3rd: Zachary Cooper (Muskegon College) 6-1, Fr. over Lemuel Johnson (Neosho County Community College) 29-7, Fr. (Fall 2:28).
5th: Davion Caston (Darton College) 15-4, . over Jake Nicholson (Jamestown Community College) 3-3, Fr. (Dec 12-7).
7th: Darrell Pampkin (Iowa Central Community College) 20-13, So. over Josh Ailey (Northeastern Oklahoma A & M) 5-4, Fr. (SV-1 8-6).

141 Results
1st Place – Zac Loveless of Northwest College
2nd Place – Michael Williams of Northeastern Oklahoma A & M
3rd Place – Ronald Wells of Colby Community College
4th Place – Joe Munos of Rochester Community & Technical College
5th Place – Matt Gay of Southwestern Oregon Community College
6th Place – Robbie Rizzolino of Clackamas Community College
7th Place – Peter Stewart of Iowa Western
8th Place – Zach Wright of Darton College
1st: Zac Loveless (Northwest College) 8-0, So. over Michael Williams (Northeastern Oklahoma A & M) 7-1, So. (MD 9-0).
3rd: Ronald Wells (Colby Community College) 8-2, Fr. over Joe Munos (Rochester Community & Technical College) 22-3, So. (Dec 3-2).
5th: Matt Gay (Southwestern Oregon Community College) 6-3, Fr. over Robbie Rizzolino (Clackamas Community College) 26-11, Fr. (Dec 3-1).
7th: Peter Stewart (Iowa Western) 33-8, So. over Zach Wright (Darton College) 17-9, Fr. (MD 11-2).

149 Results
1st Place – Nosomy Pozo of North Iowa Area Community College
2nd Place – Zack Dobbins of Northeastern Oklahoma A & M
3rd Place – Jeff McCormick of Northwest College
4th Place – Daniel Pak of Gloucester Community College
5th Place – Tyler Nation of Iowa Western
6th Place – Tyler Stenberg of Muskegon College
7th Place – Elijah Davis of Northwest Kansas Tech
8th Place – Blake Santi of Harper College
1st: Nosomy Pozo (North Iowa Area Community College) 25-3, Fr. over Zack Dobbins (Northeastern Oklahoma A & M) 7-1, Fr. (MD 18-6).
3rd: Jeff McCormick (Northwest College) 8-1, RS Fr. over Daniel Pak (Gloucester Community College) 37-5, So. (Dec 3-2).
5th: Tyler Nation (Iowa Western) 25-17, So. over Tyler Stenberg (Muskegon College) 3-3, Fr. (Dec 6-3).
7th: Elijah Davis (Northwest Kansas Tech) 6-3, Fr. over Blake Santi (Harper College) 3-3, So. (Dec 3-1).

157 Results
1st Place – Yoanse Mejias of North Iowa Area Community College
2nd Place – Richie Lewis of Iowa Central Community College
3rd Place – Mark Hobson of Northeastern Oklahoma A & M
4th Place – Eleazar DeLuca of Clackamas Community College
5th Place – Kyle Wade of Nassau Community College
6th Place – Konnor Kriss of Colby Community College
7th Place – Anthony Smith of Darton College
8th Place – Greg Jacquez of Harper College
1st: Yoanse Mejias (North Iowa Area Community College) 37-2, Fr. over Richie Lewis (Iowa Central Community College) 20-6, Fr. (Dec 7-3).
3rd: Mark Hobson (Northeastern Oklahoma A & M) 9-1, Fr. over Eleazar DeLuca (Clackamas Community College) 33-7, Fr. (Dec 6-3).
5th: Kyle Wade (Nassau Community College) 19-7, Fr. over Konnor Kriss (Colby Community College) 4-4, Fr. (Dec 12-6).
7th: Anthony Smith (Darton College) 16-9, Fr. over Greg Jacquez (Harper College) 3-3, Fr. (Dec 3-2).

165 Results
1st Place – Diorian Coleman of Northwest College
2nd Place – Calvin Ochs of Colby Community College
3rd Place – Kyle Bateman of Clackamas Community College
4th Place – Ritchie Guillaume of Ellsworth Community College
5th Place – O`shea Smith-Traylor of Neosho County Community College
6th Place – David Frazier of Lincoln College
7th Place – Jordan Engen of Northland Community & Technical College
8th Place – Ryan Niven of Iowa Central Community College
1st: Diorian Coleman (Northwest College) 6-1, So. over Calvin Ochs (Colby Community College) 6-2, Fr. (Dec 3-1).
3rd: Kyle Bateman (Clackamas Community College) 29-17, Fr. over Ritchie Guillaume (Ellsworth Community College) 23-3, Fr. (Fall 5:26).
5th: O`shea Smith-Traylor (Neosho County Community College) 24-8, So. over David Frazier (Lincoln College) 3-3, Fr. (Inj. 0:00).
7th: Jordan Engen (Northland Community & Technical College) 18-10, Fr. over Ryan Niven (Iowa Central Community College) 22-14, Fr. (Dec 11-8).

174 Results
1st Place – Payne Hatter of Northeastern Oklahoma A & M
2nd Place – Jared Johnson of Colby Community College
3rd Place – Garrett Miller of Rochester Community & Technical College
4th Place – Brandon Sorenson of Iowa Lakes Community College
5th Place – Cole McArthur of Northwest College
6th Place – Derrick Booth of North Idaho College
7th Place – Cody Carson of Pratt Community College
8th Place – Thomas Daniels of North Iowa Area Community College
1st: Payne Hatter (Northeastern Oklahoma A & M) 7-0, So. over Jared Johnson (Colby Community College) 5-2, Fr. (Dec 6-3).
3rd: Garrett Miller (Rochester Community & Technical College) 27-8, So. over Brandon Sorenson (Iowa Lakes Community College) 33-11, Fr. (Fall 5:15).
5th: Cole McArthur (Northwest College) 9-2, RS So. over Derrick Booth (North Idaho College) 25-18, . (Dec 5-1).
7th: Cody Carson (Pratt Community College) 7-3, So. over Thomas Daniels (North Iowa Area Community College) 18-11, So. (For.).

184 Results
1st Place – Adrian Salas of Clackamas Community College
2nd Place – Matt Hurford of Ellsworth Community College
3rd Place – Miles Nixon of Northwest College
4th Place – Tyler White of Labette Community College
5th Place – Austin Warren of Neosho County Community College
6th Place – Brandon Riggins of Springfield Tech Community College
7th Place – Kolbjorn Skaflestad of Southwestern Oregon Community College
8th Place – Caleb Cotter of Northeastern Oklahoma A & M
1st: Adrian Salas (Clackamas Community College) 24-7, Fr. over Matt Hurford (Ellsworth Community College) 33-5, Fr. (Fall 3:00).
3rd: Miles Nixon (Northwest College) 9-1, RS So. over Tyler White (Labette Community College) 5-3, Fr. (Dec 9-3).
5th: Austin Warren (Neosho County Community College) 21-17, So. over Brandon Riggins (Springfield Tech Community College) 4-3, Fr. (Inj. 0:00).
7th: Kolbjorn Skaflestad (Southwestern Oregon Community College) 8-3, So. over Caleb Cotter (Northeastern Oklahoma A & M) 5-3, So. (Dec 7-5).

197 Results
1st Place – Vj Giulio of North Idaho College
2nd Place – Jonathan Wixom of Northwest College
3rd Place – Ihoghama Odighizuwa of Clackamas Community College
4th Place – Donavan Fouchey of Muskegon College
5th Place – Shelby Krout of Northeastern Oklahoma A & M
6th Place – Stephon Rudicil of Lincoln College
7th Place – Michael Amaro of Bergen Community College
8th Place – Dillon Archer of Neosho County Community College
1st: Vj Giulio (North Idaho College) 37-5, . over Jonathan Wixom (Northwest College) 5-2, Fr. (Fall 1:29).
3rd: Ihoghama Odighizuwa (Clackamas Community College) 29-8, Fr. over Donavan Fouchey (Muskegon College) 5-2, Fr. (MD 10-0).
5th: Shelby Krout (Northeastern Oklahoma A & M) 8-2, So. over Stephon Rudicil (Lincoln College) 3-3, So. (Dec 8-2).
7th: Michael Amaro (Bergen Community College) 5-2, So. over Dillon Archer (Neosho County Community College) 25-14, Fr. (MD 14-2).

285 Results
1st Place – Dequence Goodman of Lincoln College
2nd Place – Malcolm Allen of Iowa Central Community College
3rd Place – Evan McGee of Northeastern Oklahoma A & M
4th Place – John Griswold of Spartanburg Methodist College
5th Place – Chris Schleuger of Iowa Western
6th Place – Taylor Kornoely of North Idaho College
7th Place – Alex Yeager of Itasca Community College
8th Place – Brandon Johnson of Clackamas Community College
1st: Dequence Goodman (Lincoln College) 5-0, So. over Malcolm Allen (Iowa Central Community College) 30-8, RS So. (Dec 4-3).
3rd: Evan McGee (Northeastern Oklahoma A & M) 8-1, Fr. over John Griswold (Spartanburg Methodist College) 25-4, So. (Fall 3:00).
5th: Chris Schleuger (Iowa Western) 10-5, Fr. over Taylor Kornoely (North Idaho College) 32-13, . (Fall 3:13).
7th: Alex Yeager (Itasca Community College) 14-4, Fr. over Brandon Johnson (Clackamas Community College) 21-18, Fr. (Fall 2:33).