Minnesota Elite Golden Gophers top field of 22

NWCA/USA Wrestling National Scholastic Duals results. April 11-12, 2014 at Crawfordsville, IN.

Minnesota Elite Golden Gophers won the championship in a field of 22 teams representing seven states. In the championship dual, Minnesota Elite Golden Gophers defeated Illinois Outsiders 30-23. Two other Minnesota teams competed – Minnesota Elite Maroon and Minnesota Elite Gold.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

usa-wrestling

 

nwca_logo

 

Championship Results

Gold Pool
1st Place – Minnesota Elite Golden Gophers
2nd Place – Illinois Outsiders
3rd Place – Indiana Gold
4th Place – Colorado
5th Place – Virginia
6th Place – Ohio `Room Wrestling`

Silver Pool
1st Place – Illinois Inferno
2nd Place – Indiana Blue
3rd Place – Indiana Gorillas
4th Place – Kentucky Blue
5th Place – Ohio Mafia
6th Place – Minnesota Elite Maroon

Bronze Pool
1st Place – Illinois South
2nd Place – Indiana Renegades Gold
3rd Place – Indiana Renegades Black
4th Place – Kentucky Mudcats
5th Place – Ohio 1030

Copper Pool
1st Place – Minnesota Elite Gold
2nd Place – Ohio Titan – Blue
3rd Place – Ohio Stomp
4th Place – Kentucky Red
5th Place – Ohio Titan – Red


Minnesota Elite Golden Gophers Results:

Pool B

Preliminary Match #1: Minnesota Elite Golden Gophers defeated Ohio Titan – Blue 75-0
106 – kyle ratham (Minnesota Elite Golden Gophers) over Justin Mitchell (Ohio Titan – Blue) Fall 0:19
113 – wade sullivan (Minnesota Elite Golden Gophers) over Drew Fairbanks (Ohio Titan – Blue) Dec 11-5
120 – mitchell mckee (Minnesota Elite Golden Gophers) over Travis Pidgeon (Ohio Titan – Blue) Fall 0:13
126 – quinten berres (Minnesota Elite Golden Gophers) over Joey Tromba (Ohio Titan – Blue) Maj 9-1
132 – alex coleman (Minnesota Elite Golden Gophers) over Adam Dingey (Ohio Titan – Blue) Fall 1:09
138 – james pleski (Minnesota Elite Golden Gophers) over Brett Bailey (Ohio Titan – Blue) Fall 2:58
145 – carson brolsma (Minnesota Elite Golden Gophers) over Hunter McPeak (Ohio Titan – Blue) Fall 1:37
152 – owen webster (Minnesota Elite Golden Gophers) over Joe Hawthorne (Ohio Titan – Blue) Fall 0:17
160 – lucas westrich (Minnesota Elite Golden Gophers) over Evan Schenk (Ohio Titan – Blue) Maj 17-3
170 – mark hall (Minnesota Elite Golden Gophers) over Hayden Miller (Ohio Titan – Blue) TF 19-4
182 – bobby steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) over Unknown (Unattached) Forf
195 – gable steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) over Tyler Rowlands (Ohio Titan – Blue) TF 20-5
220 – justin cumberbatch (Minnesota Elite Golden Gophers) over Matthew Slater (Ohio Titan – Blue) Fall 1:28
285 – kevin kneisl (Minnesota Elite Golden Gophers) over Unknown (Unattached) Forf

Preliminary Match #2: Minnesota Elite Golden Gophers defeated Kentucky Blue 49-9
106 – kyle ratham (Minnesota Elite Golden Gophers) over Saul Ervin (Kentucky Blue) Dec 10-4
113 – Bryce Sheffer (Kentucky Blue) over wade sullivan (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 9-4
120 – mitchell mckee (Minnesota Elite Golden Gophers) over Logan Erdman (Kentucky Blue) TF 18-2
126 – quinten berres (Minnesota Elite Golden Gophers) over Keegan Duncan (Kentucky Blue) Dec 3-2
132 – Hudson Heidorf (Kentucky Blue) over tyson leon (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 9-3
138 – james pleski (Minnesota Elite Golden Gophers) over Angel Vasquez (Kentucky Blue) Dec 5-1
145 – carson brolsma (Minnesota Elite Golden Gophers) over Leland Phelps (Kentucky Blue) TF 15-0
152 – owen webster (Minnesota Elite Golden Gophers) over Jon Green (Kentucky Blue) Dec 16-9
160 – lucas westrich (Minnesota Elite Golden Gophers) over Casey Cornett (Kentucky Blue) Fall 1:15
170 – mark hall (Minnesota Elite Golden Gophers) over Lucas Miozza (Kentucky Blue) Fall 1:21
182 – bobby steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) over Mikey Smith (Kentucky Blue) Maj 19-6
195 – gable steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) over Brett Graziani (Kentucky Blue) TF 17-1
220 – Austin Myers (Kentucky Blue) over justin cumberbatch (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 9-6
285 – kevin kneisl (Minnesota Elite Golden Gophers) over Raynel Brown (Kentucky Blue) Fall 1:33

Gold Pool

Championship Match #1 Round 1: Minnesota Elite Golden Gophers defeated Colorado 42-12
106 – kyle ratham (Minnesota Elite Golden Gophers) over Fabian Guiterrez (Colorado) Dec 7-6
113 – Ryan Deakin (Colorado) over wade sullivan (Minnesota Elite Golden Gophers) Fall 5:51
120 – mitchell mckee (Minnesota Elite Golden Gophers) over Sam Turner (Colorado) Fall 5:03
126 – quinten berres (Minnesota Elite Golden Gophers) over Sage Budd (Colorado) Dec 8-5
132 – Bo Pipher (Colorado) over alex coleman (Minnesota Elite Golden Gophers) UTB 7-6
138 – james pleski (Minnesota Elite Golden Gophers) over Danny Murphy (Colorado) Dec 6-2
145 – carson brolsma (Minnesota Elite Golden Gophers) over Parker Simington (Colorado) Dec 4-1
152 – owen webster (Minnesota Elite Golden Gophers) over Roman Ortiz (Colorado) Dec 7-3
160 – lucas westrich (Minnesota Elite Golden Gophers) over Konner Schmidt (Colorado) Maj 13-4
170 – mark hall (Minnesota Elite Golden Gophers) over TJ Shelton (Colorado) Fall 1:11
182 – bobby steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) over Ty Taylor (Colorado) TF 19-4
195 – Jacob Seely (Colorado) over gable steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) SV-1 11-9
220 – justin cumberbatch (Minnesota Elite Golden Gophers) over Devin Rothrock (Colorado) Dec 11-8
285 – kevin kneisl (Minnesota Elite Golden Gophers) over Dane Drimmer (Colorado) Dec 7-4

Championship Match #2 Round 2: Minnesota Elite Golden Gophers defeated Indiana Gold 35-27
106 – PAUL KONRATH (Indiana Gold) over kyle ratham (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 4-1
113 – GARRETT PEPPLE (Indiana Gold) over wade sullivan (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 5-0
120 – CHAD RED (Indiana Gold) over mitchell mckee (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 5-1
126 – NICK LEE (Indiana Gold) over quinten berres (Minnesota Elite Golden Gophers) Fall 2:00
132 – BRANDON JAMES (Indiana Gold) over tyson leon (Minnesota Elite Golden Gophers) Fall 5:05
138 – james pleski (Minnesota Elite Golden Gophers) over TOMMY CASH (Indiana Gold) Dec 7-3
145 – carson brolsma (Minnesota Elite Golden Gophers) over BEN HARVEY (Indiana Gold) Maj 12-2
152 – owen webster (Minnesota Elite Golden Gophers) over DARDEN SCHURG (Indiana Gold) Fall 5:56
160 – lucas westrich (Minnesota Elite Golden Gophers) over GABE KOONTZ (Indiana Gold) Fall 2:21
170 – mark hall (Minnesota Elite Golden Gophers) over JACOB STEVENSON (Indiana Gold) Fall 0:55
182 – bobby steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) over BLAKE RYPEL (Indiana Gold) Dec 3-0
195 – gable steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) over RANDY SCOTT (Indiana Gold) Maj 14-6
220 – justin cumberbatch (Minnesota Elite Golden Gophers) over Seth Meyer (Indiana Gold) Dec 5-0
285 – Shawn Streck (Indiana Gold) over kevin kneisl (Minnesota Elite Golden Gophers) Inj 1:57

Championship Match #3 Round 3: Minnesota Elite Golden Gophers defeated Ohio `Room Wrestling` 45-14
106 – kyle ratham (Minnesota Elite Golden Gophers) over Anthony Jagel (Ohio `Room Wrestling`) Maj 9-1
113 – Skyler Turner (Ohio `Room Wrestling`) over wade sullivan (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 8-6
120 – mitchell mckee (Minnesota Elite Golden Gophers) over Michael May (Ohio `Room Wrestling`) Fall 3:39
126 – quinten berres (Minnesota Elite Golden Gophers) over Henry Danishek (Ohio `Room Wrestling`) Fall 1:13
132 – alex coleman (Minnesota Elite Golden Gophers) over Noah Mattin (Ohio `Room Wrestling`) Dec 2-1
138 – james pleski (Minnesota Elite Golden Gophers) over Ryan Ford (Ohio `Room Wrestling`) Dec 4-1
145 – carson brolsma (Minnesota Elite Golden Gophers) over Kaleb Romero (Ohio `Room Wrestling`) Dec 1-0
152 – owen webster (Minnesota Elite Golden Gophers) over Jesse Beverly (Ohio `Room Wrestling`) Dec 5-2
160 – Ben Schram (Ohio `Room Wrestling`) over lucas westrich (Minnesota Elite Golden Gophers) Fall 1:24
170 – mark hall (Minnesota Elite Golden Gophers) over Nick Svarda (Ohio `Room Wrestling`) Fall 1:29
182 – bobby steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) over Ryan Patchin (Ohio `Room Wrestling`) Dec 7-3
195 – gable steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) over Kent Peterson (Ohio `Room Wrestling`) Maj 15-2
220 – justin cumberbatch (Minnesota Elite Golden Gophers) over Adrian Harding (Ohio `Room Wrestling`) Maj 14-3
285 – Isaiah Harding (Ohio `Room Wrestling`) over Unknown (Unattached) Forf
Ohio `Room Wrestling`’s team score was adjusted by -1.000 for unsportsmanlike

Championship Match #4 Round 4: Minnesota Elite Golden Gophers defeated Virginia 40-12
106 – kyle ratham (Minnesota Elite Golden Gophers) over Dante Wiles (Virginia) Dec 9-3
113 – Daniel Ariola (Virginia) over wade sullivan (Minnesota Elite Golden Gophers) SV-1 6-4
120 – mitchell mckee (Minnesota Elite Golden Gophers) over Lio Quezada (Virginia) Fall 0:46
126 – quinten berres (Minnesota Elite Golden Gophers) over Adam Wilmer (Virginia) Maj 11-2
132 – tyson leon (Minnesota Elite Golden Gophers) over Bill Adusei-Poku (Virginia) Dec 7-2
138 – james pleski (Minnesota Elite Golden Gophers) over J.D. Stone (Virginia) Dec 2-0
145 – Neal Richards (Virginia) over carson brolsma (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 8-7
152 – owen webster (Minnesota Elite Golden Gophers) over Unknown (Unattached) Forf
160 – lucas westrich (Minnesota Elite Golden Gophers) over Nevin O`Brien (Virginia) Fall 5:30
170 – mark hall (Minnesota Elite Golden Gophers) over Anthony Carter (Virginia) Fall 1:45
182 – bobby steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) over Dylan Wisman (Virginia) UTB 4-3
195 – Tyler Love (Virginia) over gable steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 5-3
220 – Patrick Grayson (Virginia) over justin cumberbatch (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 8-3
285 – Double Forfeit

Championship Match #5 Round 5: Minnesota Elite Golden Gophers defeated Illinois Outsiders 30-23
106 – Jason Renteria (Illinois Outsiders) over kyle ratham (Minnesota Elite Golden Gophers) Maj 11-2
113 – Rudy Yates (Illinois Outsiders) over wade sullivan (Minnesota Elite Golden Gophers) Maj 16-8
120 – mitchell mckee (Minnesota Elite Golden Gophers) over Gabe Townsell (Illinois Outsiders) Fall 1:26
126 – quinten berres (Minnesota Elite Golden Gophers) over Dylan Thurston (Illinois Outsiders) Dec 7-3
132 – Ameen Hamdan (Illinois Outsiders) over alex coleman (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 2-0
138 – james pleski (Minnesota Elite Golden Gophers) over JJ Wolfe (Illinois Outsiders) SV-1 4-2
145 – carson brolsma (Minnesota Elite Golden Gophers) over Eric Barone (Illinois Outsiders) Dec 7-6
152 – Carver James (Illinois Outsiders) over owen webster (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 7-3
160 – Matt Rundell (Illinois Outsiders) over lucas westrich (Minnesota Elite Golden Gophers) Dec 14-9
170 – mark hall (Minnesota Elite Golden Gophers) over Tyler DeMoss (Illinois Outsiders) TF 15-0
182 – bobby steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) over Chris Brunner (Illinois Outsiders) Maj 15-6
195 – gable steveson (Minnesota Elite Golden Gophers) over Kailor Hecox (Illinois Outsiders) Dec 3-1
220 – justin cumberbatch (Minnesota Elite Golden Gophers) over Lucas Warren (Illinois Outsiders) Dec 6-4
285 – Bryan Ditchman (Illinois Outsiders) over Unknown (Unattached) Forf


Minnesota Elite Maroon Results:

Pool C

Preliminary Match #1 Semifinal: Minnesota Elite Maroon defeated Ohio 1030 47-28
106 – tucker sjomeling (Minnesota Elite Maroon) over Chad Craft (Ohio 1030) TF 16-1
113 – noah buck (Minnesota Elite Maroon) over Chase Craft (Ohio 1030) Fall 4:00
120 – Ben Cauffman (Ohio 1030) over riley white (Minnesota Elite Maroon) Dec 6-3
126 – seth elwood (Minnesota Elite Maroon) over Tim McIntyre (Ohio 1030) Fall 3:09
132 – Lucas Bowen (Ohio 1030) over Unknown (Unattached) Forf
138 – matthew rustad (Minnesota Elite Maroon) over Chris Tingle (Ohio 1030) Fall 2:56
145 – lucas jeske (Minnesota Elite Maroon) over Trenton Dempler (Ohio 1030) Fall 2:48
152 – nicholas green (Minnesota Elite Maroon) over Hunter Smith (Ohio 1030) Fall 1:02
160 – Colton Gonzalez (Ohio 1030) over cory flaata (Minnesota Elite Maroon) SV-1 10-8
170 – garrett beaman (Minnesota Elite Maroon) over Open Open (Ohio 1030) Fall 4:44
182 – Riley Etherington (Ohio 1030) over tyler berdahl (Minnesota Elite Maroon) Inj 0:42
195 – Jacob Daniel (Ohio 1030) over jackson dunnell (Minnesota Elite Maroon) Maj 11-3
220 – adam evenson (Minnesota Elite Maroon) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Ben Ferguson (Ohio 1030) over alex nelson (Minnesota Elite Maroon) Fall 2:32
Minnesota Elite Maroon’s team score was adjusted by 5.000 for Tech
Minnesota Elite Maroon’s team score was adjusted by -5.000 for fix

Preliminary Match #2 1st Place Match: Indiana Gold defeated Minnesota Elite Maroon 61-9
106 – PAUL KONRATH (Indiana Gold) over tucker sjomeling (Minnesota Elite Maroon) Dec 8-6
113 – GARRETT PEPPLE (Indiana Gold) over noah buck (Minnesota Elite Maroon) Dec 6-0
120 – CHAD RED (Indiana Gold) over riley white (Minnesota Elite Maroon) Fall 0:23
126 – NICK LEE (Indiana Gold) over seth elwood (Minnesota Elite Maroon) Maj 21-8
132 – BRANDON JAMES (Indiana Gold) over Unknown (Unattached) Forf
138 – TOMMY CASH (Indiana Gold) over matthew rustad (Minnesota Elite Maroon) Fall 5:59
145 – lucas jeske (Minnesota Elite Maroon) over BEN HARVEY (Indiana Gold) Fall 0:48
152 – DARDEN SCHURG (Indiana Gold) over nicholas green (Minnesota Elite Maroon) Dec 10-6
160 – GABE KOONTZ (Indiana Gold) over cory flaata (Minnesota Elite Maroon) Fall 4:00
170 – garrett beaman (Minnesota Elite Maroon) over JACOB STEVENSON (Indiana Gold) Dec 5-4
182 – BLAKE RYPEL (Indiana Gold) over Unknown (Unattached) Forf
195 – RANDY SCOTT (Indiana Gold) over jackson dunnell (Minnesota Elite Maroon) Fall 2:32
220 – ELISEO GUERRA (Indiana Gold) over adam evenson (Minnesota Elite Maroon) Fall 2:52
285 – Shawn Streck (Indiana Gold) over alex nelson (Minnesota Elite Maroon) Fall 0:04

Silver Pool

Championship Match #1 Round 1: Illinois Inferno defeated Minnesota Elite Maroon 44-12
106 – tucker sjomeling (Minnesota Elite Maroon) over Ulises Jacobo (Illinois Inferno) Dec 11-4
113 – Alex Madrigal (Illinois Inferno) over noah buck (Minnesota Elite Maroon) Dec 7-3
120 – Jake Silzer (Illinois Inferno) over riley white (Minnesota Elite Maroon) Dec 2-1
126 – seth elwood (Minnesota Elite Maroon) over Christian Robertson (Illinois Inferno) Dec 4-0
132 – Juan Blanco (Illinois Inferno) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Jake Tucker (Illinois Inferno) over matthew rustad (Minnesota Elite Maroon) Dec 4-3
145 – Jose Champagne (Illinois Inferno) over lucas jeske (Minnesota Elite Maroon) Dec 11-6
152 – Trace Carello (Illinois Inferno) over nicholas green (Minnesota Elite Maroon) Dec 10-6
160 – Brian Krasowski (Illinois Inferno) over cory flaata (Minnesota Elite Maroon) Maj 9-0
170 – Mason DeLong (Illinois Inferno) over garrett beaman (Minnesota Elite Maroon) Dec 4-3
182 – Jenner Hecox (Illinois Inferno) over Unknown (Unattached) Forf
195 – jackson dunnell (Minnesota Elite Maroon) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Josh King (Illinois Inferno) over adam evenson (Minnesota Elite Maroon) TF 15-0
285 – Matt Allen (Illinois Inferno) over alex nelson (Minnesota Elite Maroon) TF 22-7

Championship Match #2 Round 2: Indiana Gorillas defeated Minnesota Elite Maroon 42-25
106 – tucker sjomeling (Minnesota Elite Maroon) over Colton Cummings (Indiana Gorillas) Fall 5:07
113 – Jeremiah Retiz (Indiana Gorillas) over noah buck (Minnesota Elite Maroon) Maj 10-0
120 – Connor Knapp (Indiana Gorillas) over riley white (Minnesota Elite Maroon) TF 15-0
126 – Gaige Torres (Indiana Gorillas) over seth elwood (Minnesota Elite Maroon) Dec 3-1
132 – Zach Donaldson (Indiana Gorillas) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Drew Hughes (Indiana Gorillas) over matthew rustad (Minnesota Elite Maroon) Fall 1:27
145 – lucas jeske (Minnesota Elite Maroon) over Bam Lawrence (Indiana Gorillas) Fall 3:07
152 – nicholas green (Minnesota Elite Maroon) over Josh Garman (Indiana Gorillas) Maj 9-1
160 – cory flaata (Minnesota Elite Maroon) over Bryce Baumgartner (Indiana Gorillas) Dec 6-2
170 – garrett beaman (Minnesota Elite Maroon) over Scottie Sopko (Indiana Gorillas) Fall 1:29
182 – Jonathan Morales (Indiana Gorillas) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Bo Davis (Indiana Gorillas) over jackson dunnell (Minnesota Elite Maroon) Fall 5:57
220 – Gunnar Larson (Indiana Gorillas) over adam evenson (Minnesota Elite Maroon) Dec 5-2
285 – Blake Davis (Indiana Gorillas) over alex nelson (Minnesota Elite Maroon) Dec 2-0

Championship Match #3 Round 3: Indiana Blue defeated Minnesota Elite Maroon 34-16
106 – tucker sjomeling (Minnesota Elite Maroon) over BREYDEN BAILEY (Indiana Blue) Maj 10-2
113 – Austin Holmes (Indiana Blue) over noah buck (Minnesota Elite Maroon) Dec 6-2
120 – GRIFFIN SCHERMER (Indiana Blue) over riley white (Minnesota Elite Maroon) Dec 9-8
126 – CLARENCE JOHNSON (Indiana Blue) over seth elwood (Minnesota Elite Maroon) Dec 4-3
132 – DEVIN CHILDERS (Indiana Blue) over Unknown (Unattached) Forf
138 – JACOB COVACIU (Indiana Blue) over matthew rustad (Minnesota Elite Maroon) Dec 4-3
145 – lucas jeske (Minnesota Elite Maroon) over PARKER FRITZ (Indiana Blue) Dec 6-1
152 – nicholas green (Minnesota Elite Maroon) over CJ DAMLER (Indiana Blue) Dec 3-1
160 – ISAIAH KEMPER (Indiana Blue) over cory flaata (Minnesota Elite Maroon) Fall 2:12
170 – garrett beaman (Minnesota Elite Maroon) over DILLON JACKSON (Indiana Blue) Fall 4:50
182 – COREY HINKLE (Indiana Blue) over Unknown (Unattached) Forf
195 – KOBE WOODS (Indiana Blue) over jackson dunnell (Minnesota Elite Maroon) Maj 10-1
220 – Double Forfeit
285 – Double Forfeit

Championship Match #4 Round 4: Ohio Mafia defeated Minnesota Elite Maroon 36-23
106 – tucker sjomeling (Minnesota Elite Maroon) over Justin Stickley (Ohio Mafia) Maj 13-4
113 – JD Stickley (Ohio Mafia) over noah buck (Minnesota Elite Maroon) Dec 3-0
120 – James Wimer (Ohio Mafia) over riley white (Minnesota Elite Maroon) Dec 8-1
126 – seth elwood (Minnesota Elite Maroon) over Brendan Fitzgerald (Ohio Mafia) Dec 9-2
132 – Jake Gutierrez (Ohio Mafia) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Wade Smiddy (Ohio Mafia) over matthew rustad (Minnesota Elite Maroon) Dec 7-4
145 – lucas jeske (Minnesota Elite Maroon) over Cody Ohnmeiss (Ohio Mafia) Fall 4:36
152 – Tyler Sowards (Ohio Mafia) over nicholas green (Minnesota Elite Maroon) Dec 11-7
160 – cory flaata (Minnesota Elite Maroon) over Michael Herbert (Ohio Mafia) Fall 1:57
170 – garrett beaman (Minnesota Elite Maroon) over Kavan Sarver (Ohio Mafia) Maj 15-3
182 – Double Forfeit
195 – Jack Harris (Ohio Mafia) over jackson dunnell (Minnesota Elite Maroon) Fall 5:55
220 – Aaron Leciejewski (Ohio Mafia) over adam evenson (Minnesota Elite Maroon) Fall 0:35
285 – Deaken McCoy (Ohio Mafia) over alex nelson (Minnesota Elite Maroon) Fall 4:48

Championship Match #5 Round 5: Kentucky Blue defeated Minnesota Elite Maroon 36-34
106 – tucker sjomeling (Minnesota Elite Maroon) over Saul Ervin (Kentucky Blue) Fall 2:27
113 – Bryce Sheffer (Kentucky Blue) over noah buck (Minnesota Elite Maroon) Fall 2:12
120 – Logan Erdman (Kentucky Blue) over riley white (Minnesota Elite Maroon) Fall 3:33
126 – seth elwood (Minnesota Elite Maroon) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Hudson Heidorf (Kentucky Blue) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Angel Vasquez (Kentucky Blue) over matthew rustad (Minnesota Elite Maroon) Dec 2-1
145 – lucas jeske (Minnesota Elite Maroon) over Leland Phelps (Kentucky Blue) TF 17-2
152 – nicholas green (Minnesota Elite Maroon) over Jon Green (Kentucky Blue) Maj 13-4
160 – cory flaata (Minnesota Elite Maroon) over Casey Cornett (Kentucky Blue) Dec 6-3
170 – garrett beaman (Minnesota Elite Maroon) over Lucas Miozza (Kentucky Blue) Fall 2:24
182 – Mikey Smith (Kentucky Blue) over Unknown (Unattached) Forf
195 – jackson dunnell (Minnesota Elite Maroon) over Brett Graziani (Kentucky Blue) Maj 13-2
220 – Austin Myers (Kentucky Blue) over adam evenson (Minnesota Elite Maroon) Fall 0:18
285 – Raynel Brown (Kentucky Blue) over alex nelson (Minnesota Elite Maroon) Dec 4-3


Minnesota Elite Gold Results:

Pool F

Preliminary Match #1: Ohio `Room Wrestling` defeated Minnesota Elite Gold 61-3
106 – Anthony Jagel (Ohio `Room Wrestling`) over phil skeps (Minnesota Elite Gold) TF 20-5
113 – Skyler Turner (Ohio `Room Wrestling`) over mitchell lewison (Minnesota Elite Gold) Maj 15-7
120 – Michael May (Ohio `Room Wrestling`) over gunner charbonneau (Minnesota Elite Gold) Dec 5-3
126 – jalen thul (Minnesota Elite Gold) over Henry Danishek (Ohio `Room Wrestling`) Dec 4-3
132 – Noah Mattin (Ohio `Room Wrestling`) over seth anderson (Minnesota Elite Gold) Dec 6-1
138 – Ryan Ford (Ohio `Room Wrestling`) over arthur quinones (Minnesota Elite Gold) TF 16-1
145 – Kaleb Romero (Ohio `Room Wrestling`) over josh lorenz (Minnesota Elite Gold) Fall 4:38
152 – Jesse Beverly (Ohio `Room Wrestling`) over dalton peterson (Minnesota Elite Gold) Maj 14-6
160 – Ben Schram (Ohio `Room Wrestling`) over dustin neu (Minnesota Elite Gold) TF 17-2
170 – Nick Svarda (Ohio `Room Wrestling`) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Ryan Patchin (Ohio `Room Wrestling`) over michael schluter (Minnesota Elite Gold) Fall 2:00
195 – Kent Peterson (Ohio `Room Wrestling`) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Adrian Harding (Ohio `Room Wrestling`) over Jordan Shafer (Minnesota Elite Gold) TF 19-4
285 – Isaiah Harding (Ohio `Room Wrestling`) over walker russek (Minnesota Elite Gold) Dec 6-1

Preliminary Match #2: Illinois South defeated Minnesota Elite Gold 44-15
106 – phil skeps (Minnesota Elite Gold) over Ben Schlueter (Illinois South) Dec 3-2
113 – gavin greenlee (Minnesota Elite Gold) over Jaelyn Watkins (Illinois South) SV-1 8-3
120 – Tyler Dunn (Illinois South) over jacob forar (Minnesota Elite Gold) Dec 12-5
126 – jalen thul (Minnesota Elite Gold) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Cole Wysocki (Illinois South) over seth anderson (Minnesota Elite Gold) Maj 13-1
138 – Phyllip Deloach (Illinois South) over arthur quinones (Minnesota Elite Gold) Fall 2:55
145 – Nicholas DeLoach (Illinois South) over josh lorenz (Minnesota Elite Gold) Fall 2:57
152 – Qiante Wagner (Illinois South) over dalton peterson (Minnesota Elite Gold) Dec 5-1
160 – dustin neu (Minnesota Elite Gold) over Austin Thurman (Illinois South) Dec 7-0
170 – Matt Striegel (Illinois South) over Unknown (Unattached) Forf
182 – James Waters (Illinois South) over michael schluter (Minnesota Elite Gold) Dec 9-4
195 – Dewayne Hill (Illinois South) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Matt Sarhage (Illinois South) over Jordan Shafer (Minnesota Elite Gold) Dec 14-7
285 – Antonio James (Illinois South) over walker russek (Minnesota Elite Gold) Maj 16-7

Copper Pool

Championship Match #1 Round 1: Minnesota Elite Gold received a Bye

Championship Match #2 Round 2: Minnesota Elite Gold defeated Ohio Titan – Blue 36-36
106 – phil skeps (Minnesota Elite Gold) over Justin Mitchell (Ohio Titan – Blue) Dec 2-1
113 – Drew Fairbanks (Ohio Titan – Blue) over gavin greenlee (Minnesota Elite Gold) Fall 1:18
120 – Travis Pidgeon (Ohio Titan – Blue) over jacob forar (Minnesota Elite Gold) Dec 4-1
126 – jalen thul (Minnesota Elite Gold) over Joey Tromba (Ohio Titan – Blue) Dec 2-1
132 – seth anderson (Minnesota Elite Gold) over Adam Dingey (Ohio Titan – Blue) Fall 2:54
138 – Brett Bailey (Ohio Titan – Blue) over arthur quinones (Minnesota Elite Gold) Fall 1:17
145 – Hunter McPeak (Ohio Titan – Blue) over josh lorenz (Minnesota Elite Gold) Fall 0:49
152 – dalton peterson (Minnesota Elite Gold) over Joe Hawthorne (Ohio Titan – Blue) Fall 1:03
160 – Evan Schenk (Ohio Titan – Blue) over dustin neu (Minnesota Elite Gold) Dec 11-5
170 – Hayden Miller (Ohio Titan – Blue) over Unknown (Unattached) Forf
182 – michael schluter (Minnesota Elite Gold) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Tyler Rowlands (Ohio Titan – Blue) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Jordan Shafer (Minnesota Elite Gold) over Matthew Slater (Ohio Titan – Blue) Fall 3:49
285 – walker russek (Minnesota Elite Gold) over Unknown (Unattached) Forf

Championship Match #3 Round 3: Minnesota Elite Gold defeated Ohio Titan – Red 40-15
106 – phil skeps (Minnesota Elite Gold) over Noah Georgian (Ohio Titan – Red) Dec 4-3
113 – Mitchell Skleres (Ohio Titan – Red) over mitchell lewison (Minnesota Elite Gold) Dec 4-0
120 – Logan Kissell (Ohio Titan – Red) over gunner charbonneau (Minnesota Elite Gold) Dec 7-5
126 – jalen thul (Minnesota Elite Gold) over Jaiki Portais (Ohio Titan – Red) TF 15-0
132 – seth anderson (Minnesota Elite Gold) over Braxton Young (Ohio Titan – Red) Dec 6-4
138 – Dustin Marteney (Ohio Titan – Red) over arthur quinones (Minnesota Elite Gold) Fall 1:12
145 – josh lorenz (Minnesota Elite Gold) over Kyle Young (Ohio Titan – Red) Fall 3:23
152 – dalton peterson (Minnesota Elite Gold) over Damion Vitt (Ohio Titan – Red) TF 15-0
160 – dustin neu (Minnesota Elite Gold) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Double Forfeit
182 – Double Forfeit
195 – michael schluter (Minnesota Elite Gold) over Cody Jenkins (Ohio Titan – Red) Fall 2:41
220 – Jordan Shafer (Minnesota Elite Gold) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Tristan Roberts (Ohio Titan – Red) over walker russek (Minnesota Elite Gold) Dec 7-2

Championship Match #4 Round 4: Minnesota Elite Gold defeated Ohio Stomp 37-16
106 – phil skeps (Minnesota Elite Gold) over Kobe Cunningham (Ohio Stomp) Dec 5-3
113 – gavin greenlee (Minnesota Elite Gold) over Schuyler Caprella (Ohio Stomp) Dec 5-2
120 – Ruger Goeltzenleuchter (Ohio Stomp) over jacob forar (Minnesota Elite Gold) Dec 4-3
126 – jalen thul (Minnesota Elite Gold) over Clay Jones (Ohio Stomp) Dec 8-4
132 – seth anderson (Minnesota Elite Gold) over Kobe Raypole (Ohio Stomp) Dec 7-0
138 – Caleb Shultz (Ohio Stomp) over arthur quinones (Minnesota Elite Gold) Dec 6-2
145 – josh lorenz (Minnesota Elite Gold) over Unknown (Unattached) Forf
152 – dalton peterson (Minnesota Elite Gold) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Double Forfeit
170 – Kody Caudle (Ohio Stomp) over dustin neu (Minnesota Elite Gold) Maj 12-3
182 – michael schluter (Minnesota Elite Gold) over Cole Draper (Ohio Stomp) Dec 7-0
195 – Jack Huffman (Ohio Stomp) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Jordan Shafer (Minnesota Elite Gold) over Bailey Young (Ohio Stomp) Maj 9-0
285 – walker russek (Minnesota Elite Gold) over Jessie Lawson (Ohio Stomp) Fall 1:23

Championship Match #5 Round 5: Kentucky Red defeated Minnesota Elite Gold 27-27
106 – Brady Wells (Kentucky Red) over phil skeps (Minnesota Elite Gold) Maj 8-0
113 – Tucker Hurst (Kentucky Red) over gavin greenlee (Minnesota Elite Gold) TF 20-5
120 – jacob forar (Minnesota Elite Gold) over Bryan Holden (Kentucky Red) Dec 7-4
126 – gunner charbonneau (Minnesota Elite Gold) over Brad Krebs (Kentucky Red) Dec 8-1
132 – Bryan Spahr (Kentucky Red) over seth anderson (Minnesota Elite Gold) Dec 4-0
138 – Jeremy Henehan (Kentucky Red) over arthur quinones (Minnesota Elite Gold) Fall 1:59
145 – Ben Barton (Kentucky Red) over josh lorenz (Minnesota Elite Gold) Dec 2-1
152 – dalton peterson (Minnesota Elite Gold) over Alex Wright (Kentucky Red) Fall 1:10
160 – Double Forfeit
170 – Max Emerson (Kentucky Red) over Unknown (Unattached) Forf
182 – michael schluter (Minnesota Elite Gold) over Gram O`Brien (Kentucky Red) Dec 9-8
195 – Double Forfeit
220 – Jordan Shafer (Minnesota Elite Gold) over Unknown (Unattached) Forf
285 – walker russek (Minnesota Elite Gold) over Unknown (Unattached) Forf

exhibition:

Ohio 1030 defeated Minnesota Elite Gold 39-16
106 – Chad Craft (Ohio 1030) over phil skeps (Minnesota Elite Gold) Dec 7-0
113 – Chase Craft (Ohio 1030) over mitchell lewison (Minnesota Elite Gold) Fall 5:49
120 – Ben Cauffman (Ohio 1030) over gavin greenlee (Minnesota Elite Gold) Maj 16-6
126 – gunner charbonneau (Minnesota Elite Gold) over Tim McIntyre (Ohio 1030) Dec 6-4
132 – seth anderson (Minnesota Elite Gold) over Lucas Bowen (Ohio 1030) Fall 3:42
138 – Chris Tingle (Ohio 1030) over arthur quinones (Minnesota Elite Gold) Maj 12-0
145 – josh lorenz (Minnesota Elite Gold) over Trenton Dempler (Ohio 1030) SV-1 5-3
152 – dalton peterson (Minnesota Elite Gold) over Hunter Smith (Ohio 1030) Maj 15-3
160 – Colton Gonzalez (Ohio 1030) over dustin neu (Minnesota Elite Gold) Maj 11-3
170 – Double Forfeit
182 – Riley Etherington (Ohio 1030) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Double Forfeit
220 – Jacob Daniel (Ohio 1030) over Jordan Shafer (Minnesota Elite Gold) Fall 3:34
285 – Ben Ferguson (Ohio 1030) over walker russek (Minnesota Elite Gold) Fall 4:57

Bookmark the permalink.

Comments are closed.