SDSU Warren Williamson/Daktronics Open

SDSU Warren Williamson/Daktronics Open results. November 2, 2014 at Brookings, South Dakota.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Open – 125
1st Place – Steven Polakowski of Minnesota
2nd Place – Skyler Petry of Minnesota
3rd Place – Isaac Andrade of South Dakota State
4th Place – TJ North of Augustana
5th Place – Ethan Lizak of Minnesota
6th Place – Christopher Walters of South Dakota State
1st:Steven Polakowski (Minnesota) won by decision over Skyler Petry (Minnesota) (Dec 6-2)
3rd:Isaac Andrade (South Dakota State) won in sudden victory – 1 over TJ North (Augustana) (SV-1 5-3)
5th:Ethan Lizak (Minnesota) won by fall over Christopher Walters (South Dakota State) (Fall 6:52)

Open – 133
1st Place – Dalton Brady of Arizona State
2nd Place – Brance Simms of South Dakota State
3rd Place – Ben Morgan of Minnesota
4th Place – Kyle Gliva of North Dakota State
5th Place – Justin Scherkenbach of North Dakota State
6th Place – Hunter Weber of North Dakota State
1st:Dalton Brady (Arizona State) won by decision over Brance Simms (South Dakota State) (Dec 7-4)
3rd:Ben Morgan (Minnesota) won by fall over Kyle Gliva (North Dakota State) (Fall 3:58)
5th:Justin Scherkenbach (North Dakota State) won by decision over Hunter Weber (North Dakota State) (Dec 6-1)

Open – 141
1st Place – Mitchell Bengtson of North Dakota State
2nd Place – Lucas Zilverberg of South Dakota State
3rd Place – Thomas Thorn of Minnesota
4th Place – Demechino Spraggins of Arizona State
5th Place – Clayton Cathey of North Dakota State
6th Place – Colton McCrystal of University of Nebraska
1st:Mitchell Bengtson (North Dakota State) won by medical forfeit over Lucas Zilverberg (South Dakota State) (MFF)
3rd:Thomas Thorn (Minnesota) won by major decision over Demechino Spraggins (Arizona State) (Maj 8-0)
5th:Clayton Cathey (North Dakota State) won by fall over Colton McCrystal (University of Nebraska) (Fall 2:23)

Open – 149
1st Place – Colin Holler of South Dakota State
2nd Place – Tyler Berger of University of Nebraska
3rd Place – Christian Pagdilao of Arizona State
4th Place – Clayton Ream of North Dakota State
5th Place – Preston McCalmon of Arizona State
6th Place – Tanner Carlisle of North Dakota State
1st:Colin Holler (South Dakota State) won by decision over Tyler Berger (University of Nebraska) (Dec 3-2)
3rd:Christian Pagdilao (Arizona State) won by decision over Clayton Ream (North Dakota State) (Dec 3-2)
5th:Preston McCalmon (Arizona State) won by decision over Tanner Carlisle (North Dakota State) (Dec 1-0)

Open – 157
1st Place – Cody Pack of South Dakota State
2nd Place – Gene `Oliver` Pierce of Arizona State
3rd Place – Joel Smith of Arizona State
4th Place – Richie Lewis of Iowa Central Community College
5th Place – Steven Keogh of North Dakota State
6th Place – Jack Bass of Minnesota
1st:Cody Pack (South Dakota State) won by decision over Gene `Oliver` Pierce (Arizona State) (Dec 3-1)
3rd:Joel Smith (Arizona State) won by decision over Richie Lewis (Iowa Central Community College) (Dec 4-2)
5th:Steven Keogh (North Dakota State) won by decision over Jack Bass (Minnesota) (Dec 5-2)

Open – 165
1st Place – Parker Swanson of Augustana
2nd Place – Dustin Williams of University of Nebraska
3rd Place – Bradyn Neises of Augustana
4th Place – Joseph Brewster of South Dakota State
5th Place – Matthew Gray of North Dakota State
6th Place – Jacen Petersen of Arizona State
1st:Parker Swanson (Augustana) won by decision over Dustin Williams (University of Nebraska) (Dec 4-1)
3rd:Bradyn Neises (Augustana) won by decision over Joseph Brewster (South Dakota State) (Dec 3-2)
5th:Matthew Gray (North Dakota State) won by decision over Jacen Petersen (Arizona State) (Dec 10-7)

Open – 174
1st Place – Kurtis Julson of North Dakota State
2nd Place – Raymond Waters of Arizona State
3rd Place – David Kocer of South Dakota State
4th Place – Colin Carr of Minnesota
5th Place – Ben Goodwin of Unattached
6th Place – Kyle Gerlach of Dakota Wesleyan

Open – 184
1st Place – Blake Stauffer of Arizona State
2nd Place – Hayden Zillmer of North Dakota State
3rd Place – Kevin Radford of Arizona State
4th Place – Aero Amo of Augustana
5th Place – Aaron Studebaker of University of Nebraska
6th Place – Brady Ayers of South Dakota State
1st:Blake Stauffer (Arizona State) won in sudden victory – 2 over Hayden Zillmer (North Dakota State) (SV-2 4-2)
3rd:Kevin Radford (Arizona State) won by major decision over Aero Amo (Augustana) (Maj 12-2)
5th:Aaron Studebaker (University of Nebraska) won by fall over Brady Ayers (South Dakota State) (Fall 3:40)

Open – 197
1st Place – Patrick Downey of Iowa Central Community College
2nd Place – Nathan Rotert of South Dakota State
3rd Place – Derek White of University of Nebraska
4th Place – Wesley Moore of Arizona State
5th Place – Micah Barnes of University of Nebraska
6th Place – Joshua Dasilveira of Arizona State
1st:Patrick Downey (Iowa Central Community College) won by decision over Nathan Rotert (South Dakota State) (Dec 9-6)
3rd:Derek White (University of Nebraska) won by decision over Wesley Moore (Arizona State) (Dec 7-3)
5th:Micah Barnes (University of Nebraska) won by decision over Joshua Dasilveira (Arizona State) (Dec 2-1)

Open – 285
1st Place – Evan Knutson of North Dakota State
2nd Place – J.J. Everard of South Dakota State
3rd Place – Chace Eskam of Arizona State
4th Place – Michael Lowman of Augustana
5th Place – Nyle Bartling of University of Nebraska
6th Place – Mitchell Eull of Minot State
1st:Evan Knutson (North Dakota State) won by decision over J.J. Everard (South Dakota State) (Dec 6-1)
3rd:Chace Eskam (Arizona State) won by decision over Michael Lowman (Augustana) (Dec 5-2)
5th:Nyle Bartling (University of Nebraska) won by decision over Mitchell Eull (Minot State) (Dec 8-4)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.