The Guillotine Class AAA HS Rankings – November 21, 2014

The Guillotine Class AAA High School Top Team and Individual Rankings

Rankings Input | Past Rankings

Class AAA Rankings Editor: John Nalan

Editor’s note: The team rankings in the print edition of the November 21st, 2014 issue of The Guillotine Newsmagazine are incorrect. They are the final team rankings from last season. The team rankings on this page are the correct team rankings for November 21st, 2014. Apologies to John Nalan and the teams involved in the Class AAA rankings.

(Section in parenthesis)

Class AAA Teams
1. Apple Valley (3)
2. St. Michael-Albertville (7)
3. Prior Lake (2)
4. Shakopee (2)
5. Anoka (7)
6. Hastings (1)
7. Moorhead (8)
8. Coon Rapids (7)
9. Willmar (6)
10. St. Francis (7)
11. Lakeville North (2)
12. White Bear Lake Area (4)

Lean and Mean
Farmington (1), Centennial (5), Elk River (7), Eastview (3), Alexandria (8)

Class AAA Individuals

106 pounds
1. Victor Gliva, Farmington (1) 11
2. Samuel Webster, Shakopee (2) 9
3. Peyton Robb, Owatonna (1) 9
4. Reuben Cephas, Rosemount (3) 11
5. Sodan Ka, Eagan (3) 12
6. Curtis LeMair, Prior Lake (2) 9
7. Nate Larson, Apple Valley (3) 9
8. Israel Navarro, Willmar (6) 9
9. Zachary Ferguson, St. Paul Central (4) 12
10. Devon Nelson, Little Falls (8) 12
113 pounds
1. Rylee Molitor, Sartell-St. Stephen (8) 10
2. Kyle Rathman, Apple Valley (3) 10
3. Tyler Eischens, Anoka (7) 9
4. Jack Bergeland, Centennial (5) 12
5. Alex Crowe, Shakopee (2) 10
6. Zach Smith, Prior Lake (2) 9
7. Cole Kubesh, Brainerd/Pillager (8) 10
8. Boyd Mumbuwa, Wayzata (6) 9
9. Adam McSorley, Hastings (1) 10
10. Nicholas Carline, Osseo (5) 10
120 pounds
1. Brent Jones, Shakopee (2) 10
2. Brian Maas, Bemidji (8) 12
3. Jake Bergeland, Centennial (5) 9
4. Garrett Caldon, Elk River (7) 12
5. Noah Buck, Apple Valley (3) 10
6. Tanner Day, Mounds View (5) 11
7. Grant Brendemuhl, Moorhead (8) 12
8. Matt Muedeking, White Bear Lake Area (4) 10
9. Andy Schlosser, Brainerd/Pillager (8) 10
10. Spencer Kopp, Hastings (1) 11
126 pounds
1. Mitchell McKee, St. Michael-Albertville (7) 11
2. Alex Lloyd, Shakopee (2) 9
3. Wade Sullivan, Lakeville North (2) 10
4. George Farmah, Eastview (3) 12
5. Malik Stewart, Blaine (7) 11
6. Tanner Cole, Owatonna (1) 10
7. Tyler Shilson, Centennial (5) 10
8. Jamin LeDuc, Farmington (1) 11
9. Calvin Germinaro, Anoka (7) 10
10. Karl Keeler, Mounds View (5) 12
132 pounds
1. Jake Allar, St. Michael-Albertville (7) 10
2. Adam Hedin, Rosemount (3) 11
3. Sam Bennyhoff, Mound-Westonka (6) 12
4. Logan Saltou, Rochester John Marshall (1) 11
5. Austin Brenner, St. Cloud Tech (8) 9
6. Collin LaBrosse, Park (3) 11
7. Brad Osatiuk, Maple Grove (5) 12
8. Jarod Julkowski, Coon Rapids (7) 12
9. Joe Carlson, Blaine (7) 12
10. Austin Braun, Woodbury (4) 10
138 pounds
1. Maolu Woiwor, Apple Valley (3) 12
2. Grant Bolduan, White Bear Lake Area (4) 12
3. Tyson Leon, Shakopee (2) 12
4. Matt Rustad, Farmington (1) 12
5. Ty Johnson, Woodbury (4) 12
6. Mike Matheson, Centennial (5) 11
7. Dylan Sogge, Prior Lake (2) 12
8. Aaron Wilson, St. Francis (7) 12
9. Peter Nelson, St. Cloud Apollo (8) 10
10. December Htoo, Roseville Area (4) 12
145 pounds
1. James Pleski, Forest Lake (7) 12
2. Ben Brancale, Eden Prairie (2) 12
3. Brock Morgan, Apple Valley (3) 11
4. Taylor Venz, Farmington (1) 11
5. Miles Patton, Rochester Mayo (1) 12
6. Elijah Muedeking, White Bear Lake Area (4) 12
7. Austin Eichmann, Hastings (1) 11
8. Alex Coleman, Shakopee (2) 12
9. Estevan Navarro, Willmar (6) 12
10. Kenny O’Neil, Prior Lake (2) 9
152 pounds
1. Carson Brolsma, Osseo (5) 12
2. Ben Donnelly, Woodbury (4) 12
3. Colten Carlson, Willmar (6) 11
4. Dalton Peterson, Lakeville South (2) 12
5. Jake Anderson, Hastings (1) 12
6. Kyle Benjamin, Farmington (1) 12
7. Luke Schmalz, Mound-Westonka (6) 12
8. Zach Chytka, Apple Valley (3) 10
9. Preston Flaherty, Anoka (7) 12
10. Axel Lange, Little Falls (8) 12
160 pounds
1. Owen Webster, Shakopee (2) 11
2. Lucas Westrich, Lakeville North (2) 12
3. Brenden Olevson, Chanhassen (2) 11
4. Brandon Moen, Owatonna (1) 10
5. Matt Njos, Anoka (7) 12
6. Travis Deegan, Willmar (6) 12
7. Brady Nelson, Rochester Mayo (1) 12
8. Justin Jenks, Little Falls (8) 11
9. Kiyanu Baker, Coon Rapids (7) 12
10. David Kent, Cambridge-Isanti (7) 12
170 pounds
1. Mark Hall, Apple Valley (3) 11
2. Stuart Mattison, Hastings (1) 12
3. Avery Garski, Minnetonka (6) 12
4. Daniel Vitale, Sartell-St. Stephen (8) 12
5. Seth Gardner, St. Michael-Albertville (7) 11
6. Eri Gonzalez, Robbinsdale Armstrong (6) 12
7. Cory Flaata, Park (3) 12
8. Tyler Graham, Roseville Area (4) 12
9. Samuel Grove, Moorhead (8) 10
10. Jebah Doe, Maple Grove (5) 12
182 pounds
1. Jordan Joseph, St. Michael-Albertville (7) 12
2. Garrett Beaman, Henry Sibley (3) 12
3. Vaughn Johnson, Willmar (6) 12
4. Zach Rygg, Robbinsdale Armstrong (6) 12
5. Luke Dodd, Eastview (3) 12
6. Joseph Grove, Moorhead (8) 11
7. Alex King, Shakopee (2) 11
8. Will Suehr, Maple Grove (5) 12
9. Michael Bothwell, Coon Rapids (7) 12
10. Brayden Morris, Bloomington Jefferson (2) 12
195 pounds
1. Bobby Steveson, Apple Valley (3) 12
2. Tristyn Hanson, Lakeville North (2) 12
3. Tyler Berdahl, Coon Rapids (7) 12
4. Janse Anderson, White Bear Lake Area (4) 12
5. Jordan Lemcke, Rogers (5) 12
6. Evan Foster, St. Michael-Albertville (7) 11
7. Simeon Tschumper, Eden Prairie (2) 12
8. Mark Vaith, Hastings (1) 11
9. Augustine Hahn, Willmar (6) 12
10. Elerson Smith, Minneapolis South (6) 11
220 pounds
1. Justin Cumberbatch, Alexandria (8) 12
2. Gable Steveson, Apple Valley (3) 9
3. Rylee Streifel, Prior Lake (2) 12
4. Jake Briggs, St. Michael-Albertville (7) 12
5. Adam Treptau, Buffalo-West Lutheran (6) 11
6. Kenny Maclin, Rochester John Marshall (1) 12
7. Jake Owens, Rogers (5) 12
8. Jeremy Rodman, Anoka (7) 11
9. Brody Wilander, Bemidji (8) 11
10. Matt Hennes, Willmar (6) 12
285 pounds
1. Alex Hart, Prior Lake (2) 12
2. Andrew Piehl, Rogers (5) 11
3. Jon Zeidler, Lakeville South (2) 12
4. Bobby Schmitz, Elk River (7) 12
5. Joe Nelson, Centennial (5) 12
6. Eli Kaercher, Austin/Austin Pacelli (1) 11
7. Travis Mollen, Osseo (5) 12
8. Isaac Schmaedeke, Roseville Area (4) 12
9. Aaron Moore, Minnetonka (6) 10
10. Jesse Heifort, Anoka (7) 11

Bookmark the permalink.

Comments are closed.