Brainerd Paul Bunyan Tournament

Brainerd Paul Bunyan Tournament
1. Frazee 178.5
2. Moorhead 150.5
3. Mound-Westonka 147.5
4. Foley 132.5
5. Sauk Rapids-Rice 122.0
6. Pierz 121.0
7. Little Falls 107.5
8. Bemidji 100.0
9. Atwater-Cosmos-Grove City 94.0
10. Brainerd/Pillager 93.5
11. Chisago Lakes Area 86.5
12. Grand Rapids 81.0
13. Robbinsdale Armstrong 74.0
14. Becker 63.0

Brackets/Results

Placement Matches
106 Pounds
Championship
Aaron Cashman (M) Maj. Dec. Tanner Schermerhorn (FRA) 13-2
Third Place
Zac Spohn (SR) Fall Devin Nelson (LF) 2:30
Fifth Place
C. J. Orsburn ((BR) Dec. Reese Kapsner (PIE) 11-6
Seventh Place
Brennan Arndt (ACGC) Dec. Jacob Berning (BEC)

113 Pounds
Championship
Cole Kubesh (BR) Dec. Hunter Rajowski (SR) 7-3
Third Place
Jon Dierkes (FOL) Maj. Dec. Kellen Schauer (GR) 14-5
Fifth Place
Ben Schmalz (MW) Maj. Dec. Derrick Kluger (CL) 9-1
Seventh Place
Jon Solum (BEM) Dec. Logan Jurek (BEC) 6-2

120 Pounds
Championship
Brian Maas (BEM) Dec. Cole Jones (GR) 9-3
Third Place
Andy Schlosser (BR) Fall Tanner Reetz (FRA) 2:23
Fifth Place
Ethan Tallakson (MHD) Dec. Rylan Molinaro (ACGC) 3-1
Seventh Place
Austin Loehrer (FOL0 Grant Litke ((LF)
Seventh Place
Austin Loehrer (FOL) Dec. Grant Litke (LF) 4-2

126 Pounds
Championship
Teddy Pierce (CL) Dec. Ethan Byer (FR) 8-6
Third Place
Grant Brendemuhl (MHD) Maj. Dec. Tony Bemboom (SR) 9-1
Fifth Place
Brennen Holien (ACGC) Dec. Noah Lefebvre (FOL) 6-0
Seventh Place
Lane Rutten (LF) Tech. Fall Indi Farris (BEM) 3:28

132 Pounds
Championship
Taylor Rau (SR) Maj. Dec. Lee Schmalz (MW) 12-0
Third Place
Byran Byer (FRA) Fall Logan Kapphahn (LF) 2:29
Fifth Place
Aaron Sistrunk (CL) Dec. Joe Palik (GR) 5-4
Seventh Place
Colten Demant (BEC) Default Drew Breun (BRD)

138 Pounds
Championship
Sam Bennyhoff (MW) Maj. Dec. Korey Keske (SR) 12-4
Third Place
Grant Jepson (FRA) Dec. Andrew Tomala (PIE) 5-1
Fifth Place
Dylon Sauceda (BEM) Dec. Cameron Whitcomb (ACGC) 11-8
Seventh Place
Mitch Rothfork (FOL) Dec. Noah Arrogoni (BEC) 3-2

145 Pounds
Championship
Dylan Connell (CL) Dec. Austin Skillings (FRA) 3-1 OT
Third Place
Ryan Reid (MW) Dec. Alex O’Neal (BEM) 6-5
Fifth Place
Josh Beack (LF) Default Caleb Vekved (BEC)
Seventh Place
Taylor Laidlaw (MHD) Fall Noah Byers ((MW) :56

152 Pounds
Championship
Jackson Schauer (GR) Dec. Luke Schmalz (MW) 3-2
Third Place
Hassan As-Sidig (ARM) Dec. Nathan Goulet (FOL) 8-5
Fifth Place
Lane Girtz (PIE) Dec. Cody Ferris (BEC) 3-2
Seventh Place
Austin Beaty (FRA) over Isaac Schermerhorn (FRA) Forfeit

160 Pounds
Championship
Colton Eischens (PIE) Fall Justin Jenks (LF) 2:18
Third Place
Brandon Jackson (FOL) Dec. Wyatt Hanson (MHD) 2-1 OT
Fifth Place
Calvin Streeper (FRA) Fall Austin Nelson (GR) 4:09
Seventh Place
Mike Bliskowski (CL) Dec. Frankie Baker (BEC) 6-1

170 Pounds
Championship
Carter Nielsen (FOL) Dec.Sam Grove (MHD) 6-2
Third Place
Derek Dengerud (ACGC) Dec. Matt Kummet (PIE) 5-0
Fifth Place
Gannon Strain (BEM) Dec. Beau Casteel (GR) 7-3
Seventh Place
Beau Casteel (GR) Dec. Morgan Gibson (BRA)

182 Pounds
Championship
Zachary Rygg (ARM) Dec. Sheldon Rasmussen (ACGC) 5-4
Third Place
Jonah Lange (FRA) Dec. Joseph Grove (MHD) 7-5
Fifth Place
Spencer Elwell (FOL) Dec. Nick Peterson (BEM) 7-3
Seventh Place
Jesse Roach (LF) over Eric Burski (SR)

195 Pounds
Championship
Eri Gonzales (ARM) Maj. Dec. Ted Dehler (PIE) 14-4
Third Place
Dylan Crandall (BRD) Fall Ben Lien (MHD) 3:04
Fifth Place
Mickel Schultz (LF) Dec. Jon Olson (FOL) 10-5
Seventh Place
Billy Winkleman (FOL) Trevor Goodrich (BEC) 7-6

220 Pounds
Championship
Brody Jerome (MHD) Fall Cody Berghuis (ACGC) 3:02
Third Place
Chris Weberg (BEC)Dec. Gage Blechinger (LF) 7-6
Fifth Place
Austin Gall (PIE) Default Brody Wilander (BEM)
Seventh Place
Saylor Schmidt (FOL) Fall Cody Case (BEC) :30

285 Pounds
Championship
Garrett Malstrom (FRA) Fall Kyle Johnson (MW) 5:46
Third Place
Grant Trowbridge (MHD) Dec. Wyatt Yoemans (BEM) 5-2
Fifth Place
Kolton Farnick (SRR) Fall Jax Ebbenga (CL) 1:11
Seventh Place
Stanley Dokken (ARM) Fall Jakob Edling (BEC) 2:18


SEMIFINALS

106 Pounds
Tanner Schermerhorn (FRA) Dec. Zac Spohn (SR) 6-1
Aaron Cashman (MW) Maj. Dec. Devon Nelson (LF) 9-0

113 Pounds
Cole Kubesh (BRA) Dec. Jon Dierkes (FOL) 9-2
Hunter Rajkowski (SR) Fall Kellen Schauer (GR) 5:59

120 Pounds
Brian Maas (BEM) Dec. Andy Schlosser (BRA) 6-3
Cole Jones (GR) Dec. Tanner Reetz (FRA) 7-4

126 Pounds
Ethan Byer (FRA) Fall Grant Brendemuhl (MHD) 5:31
Teddy Pierce (CL) Default Tony Bemboom (SR)

132 Pounds
Lee Schmalz (MW) Dec. Aaron Sistrunk (CL) 8-4
Taylor Rau (SR) Fall Byron Byer (FR) 2:50

138 Pounds
Sam Bennyhoff (MW) Dec. Dylon Sauceda (BEM) 7-5 OT
Korey Keske (SR) Dec. Cameron Whitcomb (ACGC) 7-3

145 Pounds
Dylan Connell (CL) Default Caleb Vekved (BEC)
Austin Skillings (FR) Dec. Ryan Reid (MW) 7-3

152 Pounds
Jackson Schauer (GR) Dec. Nathan Goulet (FOL) 4-3
Luke Schmalz (MW) Dec. Cody Ferris (BEC) 3-1 OT

160 Pounds
Colton Eischens (PIE) Dec. Brandon Jackson (FOL) 2-0
Justin Jenks (LF) Dec. Wyatt Hanson (MHD) 6-0

170 Pounds
Carter Nielsen (FOL) Maj. Dec. Matt Kummet (PIE) 13-2
Samuel Grove (MHD) Fall Derek Dengerud (ACGC) 4:33

182 Pounds
Sheldon Rasmussen (ACGC) Dec. Joseph Grove (MHD) 3-1
Zachary Rygg (ARM) Dec. Jonah Lange (FRA) 3-1

195 Pounds
Eri Gonzales (ARM) Fall Jon Olson (FOL) 5-3
Ted Dehler (PIE) Fall Mickel Schultz (LF) 1:27

220 Pounds
Cody Berghuis (ACGC) Dec. Chris Weberg (BEC) 4-2
Brody Jerome (MHD) Default Brody Wilander (BEM)

285 Pounds
Garrett Malstrom (FRA) Fall Wyatt Yoemans (BEM) 5:52
Kyle Johnson (MW) Fall Kolton Farnick (SR) 3:30