Buena Vista Open

Buena Vista Open results. December 6, 2014 at Storm Lake, Iowa.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Tournament Results
College – 125
1st Place – Alfredo Rodriguez of Iowa Lakes
2nd Place – Da`Wayne Robertson of Minnesota State- Mankato
3rd Place – Jacob Hergott of Central (IA)
4th Place – Abe Fernandez of Central (IA)
5th Place – Bryce Meyer of Northern Iowa
6th Place – Brent Curtis of Morningside
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Austin Boles of Northwestern
8th Place – Kyle Robison of Briar Cliff
1st: Alfredo Rodriguez (Iowa Lakes) won by decision over Da`Wayne Robertson (Minnesota State- Mankato) (Dec 8-4)
3rd: Jacob Hergott (Central (IA)) won by medical forfeit over Abe Fernandez (Central (IA)) (MFF)
5th: Bryce Meyer (Northern Iowa) won by tech fall over Brent Curtis (Morningside) (TF 17-2)
7th: Kyle Robison (Briar Cliff) and Austin Boles (Northwestern) (DFF)

College – 133
1st Place – Josh Alber of Northern Iowa
2nd Place – Eric Franklin of Concordia (Neb.)
3rd Place – Josh Heinzer of Midland (Neb.)
4th Place – Jake Challen of Central (IA)
5th Place – Jacob Igartua of Ellsworth CC
6th Place – Emilio Rivera of Concordia (Neb.)
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Ricky Ortiz of Northwestern
8th Place – Jacob Kristensen of Iowa Lakes
1st: Josh Alber (Northern Iowa) won by decision over Eric Franklin (Concordia (Neb.)) (Dec 5-1)
3rd: Josh Heinzer (Midland (Neb.)) won by fall over Jake Challen (Central (IA)) (Fall 0:44)
5th: Jacob Igartua (Ellsworth CC) won by decision over Emilio Rivera (Concordia (Neb.)) (Dec 7-0)
7th: Ricky Ortiz (Northwestern) and Jacob Kristensen (Iowa Lakes) (DFF)

College – 141
1st Place – Jake Koethe of Northern Iowa
2nd Place – Saidyokub Kakhramanov of Ellsworth CC
3rd Place – Jesse Etherington of Northern Iowa
4th Place – Clay Walker of Iowa Central
5th Place – Alphonso Vruno of Minnesota State- Mankato
6th Place – Sonny Gulesian of Briar Cliff
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Nashid Barrow of Buena Vista
8th Place – Tanner Mills of Minnesota State- Mankato
1st: Jake Koethe (Northern Iowa) won by major decision over Saidyokub Kakhramanov (Ellsworth CC) (Maj 13-2)
3rd: Jesse Etherington (Northern Iowa) won by fall over Clay Walker (Iowa Central) (Fall 4:44)
5th: Alphonso Vruno (Minnesota State- Mankato) won by decision over Sonny Gulesian (Briar Cliff) (Dec 4-2)
7th: Nashid Barrow (Buena Vista) and Tanner Mills (Minnesota State- Mankato) (DFF)

College – 149
1st Place – Kurtis Loftis of Southwest Minnesota State
2nd Place – Gunner Wolfensperger of Northern Iowa
3rd Place – Teddie Harvey of Iowa Central
4th Place – Isaac Rentas of Ellsworth CC
5th Place – Kevin Cooper of Ellsworth CC
6th Place – Steven Garcia of Morningside
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Jake Slocum of Southwest Minnesota State
8th Place – Dyan Herman of Minnesota State- Mankato
1st: Kurtis Loftis (Southwest Minnesota State) won by fall over Gunner Wolfensperger (Northern Iowa) (Fall 2:31)
3rd: Teddie Harvey (Iowa Central) won by decision over Isaac Rentas (Ellsworth CC) (Dec 14-8)
5th: Kevin Cooper (Ellsworth CC) won by decision over Steven Garcia (Morningside) (Dec 5-2)
7th: Dyan Herman (Minnesota State- Mankato) and Jake Slocum (Southwest Minnesota State) (DFF)

College – 157
1st Place – Adam Cooling of Minnesota State- Mankato
2nd Place – Enrique Barajas of Concordia (Neb.)
3rd Place – Joseph Weber of Briar Cliff
4th Place – Efosa Eboigbe of Wartburg
5th Place – Sawyer Hoffman of Minnesota State- Mankato
6th Place – Leivon Lewis of Ellsworth CC
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Austin Starkey of Concordia (Neb.)
8th Place – Nate Taylor of Morningside
1st: Adam Cooling (Minnesota State- Mankato) won by decision over Enrique Barajas (Concordia (Neb.)) (Dec 1-1)
3rd: Joseph Weber (Briar Cliff) won by decision over Efosa Eboigbe (Wartburg) (Dec 5-3)
5th: Sawyer Hoffman (Minnesota State- Mankato) won by fall over Leivon Lewis (Ellsworth CC) (Fall 2:03)
7th: Nate Taylor (Morningside) and Austin Starkey (Concordia (Neb.)) (DFF)

College – 165
1st Place – Taylor Berger of Northern Iowa
2nd Place – Cody Quinn of unattached
3rd Place – Matthew Rodriguez-Kirkland of Ellsworth CC
4th Place – Travis Willers of unattached
5th Place – Drew Foster of Northern Iowa
6th Place – Mark Weber of Wartburg
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Devin Richter of Ellsworth CC
8th Place – Seth Shatto of Buena Vista
1st: Taylor Berger (Northern Iowa) won by decision over Cody Quinn (unattached) (Dec 6-1)
3rd: Matthew Rodriguez-Kirkland (Ellsworth CC) won by decision over Travis Willers (unattached) (Dec 9-6)
5th: Drew Foster (Northern Iowa) won by fall over Mark Weber (Wartburg) (Fall 2:05)
7th: Devin Richter (Ellsworth CC) and Seth Shatto (Buena Vista) (DFF)

College – 174
1st Place – Tyler McMichael of Midland (Neb.)
2nd Place – Zach Fishman of Northwestern
3rd Place – Michael Nord of Jamestown (N.D.)
4th Place – Chase Shedenhelm of Northern Iowa
5th Place – Tyree Cox of Northwestern
6th Place – Austin Fehlhafer of Concordia (Neb.)
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Sadarriss Patterson of Ellsworth CC
8th Place – Darick Vancura of Minnesota State- Mankato
1st: Tyler McMichael (Midland (Neb.)) won by decision over Zach Fishman (Northwestern) (Dec 2-0)
3rd: Michael Nord (Jamestown (N.D.)) won by decision over Chase Shedenhelm (Northern Iowa) (Dec 8-6)
5th: Tyree Cox (Northwestern) won by decision over Austin Fehlhafer (Concordia (Neb.)) (Dec 10-5)
7th: Sadarriss Patterson (Ellsworth CC) and Darick Vancura (Minnesota State- Mankato) (DFF)

College – 184
1st Place – Rulin Pederson of Morningside
2nd Place – Matt Hurford of Ellsworth CC
3rd Place – Sterling Terry of Midland (Neb.)
4th Place – Corey Abernathy of Minnesota State- Mankato
5th Place – Scott VanDeLoo of Minnesota State- Mankato
6th Place – Adam Drain of Northern Iowa
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Asiah Dyer of Midland (Neb.)
8th Place – Steven Candley of Ellsworth CC
1st: Rulin Pederson (Morningside) won by decision over Matt Hurford (Ellsworth CC) (Dec 8-6)
3rd: Sterling Terry (Midland (Neb.)) won by fall over Corey Abernathy (Minnesota State- Mankato) (Fall 0:36)
5th: Scott VanDeLoo (Minnesota State- Mankato) won by decision over Adam Drain (Northern Iowa) (Dec 5-3)
7th: Asiah Dyer (Midland (Neb.)) and Steven Candley (Ellsworth CC) (DFF)

College – 197
1st Place – John Sievert of Morningside
2nd Place – Basil Minto of Northern Iowa
3rd Place – Chris Zimmer of Minnesota State- Mankato
4th Place – Cody Krumweide of Northern Iowa
5th Place – Sharod Wilson of Ellsworth CC
6th Place – Ken Burkhardt Jr of Concordia (Neb.)
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Christian Dulaney of Northern Iowa
8th Place – Terry Martin Jr. of Ellsworth CC
1st: John Sievert (Morningside) won by decision over Basil Minto (Northern Iowa) (Dec 6-2)
3rd: Chris Zimmer (Minnesota State- Mankato) won by decision over Cody Krumweide (Northern Iowa) (Dec 3-2)
5th: Sharod Wilson (Ellsworth CC) won by decision over Ken Burkhardt Jr (Concordia (Neb.)) (Dec 4-2)
7th: Terry Martin Jr. (Ellsworth CC) and Christian Dulaney (Northern Iowa) (DFF)

College – 285
1st Place – Adarios Jones of Northern Iowa
2nd Place – Tyler Yonkovic of Wartburg
3rd Place – Malcolm Allen of Minnesota State- Mankato
4th Place – Dalton Presley of Briar Cliff
5th Place – Chris Ballard of Iowa Central
6th Place – Ceron Francisco of Concordia (Neb.)
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Dalonte Holland of Ellsworth CC
8th Place – Abram Reynolds of Briar Cliff
1st: Adarios Jones (Northern Iowa) won by fall over Tyler Yonkovic (Wartburg) (Fall 2:24)
3rd: Malcolm Allen (Minnesota State- Mankato) won by fall over Dalton Presley (Briar Cliff) (Fall 3:37)
5th: Chris Ballard (Iowa Central) won in sudden victory – 1 over Ceron Francisco (Concordia (Neb.)) (SV-1 3-1)
7th: Abram Reynolds (Briar Cliff) and Dalonte Holland (Ellsworth CC) (DFF)

View more college results

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?