Madison Invitational

Madison Invitational
1. Spearfish 224.5
2. West Central 193.5
3. Brookings 193.0
4. Madison 147.0
5. Harrisburg 138.0
6. Luverne 115.0
7. Wagner 103.0
8. Howard 98.5
9. Lennox 93.0
10. Sioux Falls Lincoln 62.0
11. Chamberlain 58.5
12. Tea Area 43.5
13. Kingsbury 41.0
14. Dell Rapids 36.0
14. Sioux Falls O`Gorman 36.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106 Results
1st Place – Tyson Stoebner of Lennox
2nd Place – Haydn Gilbertson of Kingsbury
3rd Place – Jacob Hanssen of Harrisburg
4th Place – Tigh Hight of Sioux Falls O`Gorman
5th Place – Colton Frei of Wagner
6th Place – Derick Dower of Spearfish
1st: Tyson Stoebner (Lennox) 18-2, 8th. over Haydn Gilbertson (Kingsbury) 11-1, So. (MD 11-2).
3rd: Jacob Hanssen (Harrisburg) 12-3, Fr. over Tigh Hight (Sioux Falls O`Gorman) 6-4, Fr. (Dec 10-6).
5th: Colton Frei (Wagner) 10-7, Fr. over Derick Dower (Spearfish) 10-6, 8th. (Dec 6-4).

113 Results
1st Place – Jacob Puppe of Brookings
2nd Place – Slayton Ludens of Spearfish
3rd Place – Michael Kumlien of Harrisburg
4th Place – Wesley Weischedel of Lennox
5th Place – Ben Soukup of Wagner
6th Place – Stephan St. Pierre of Sioux Falls Lincoln
1st: Jacob Puppe (Brookings) 7-2, Jr. over Slayton Ludens (Spearfish) 9-4, Jr. (Dec 7-0).
3rd: Michael Kumlien (Harrisburg) 11-4, Fr. over Wesley Weischedel (Lennox) 14-7, So. (MD 14-6).
5th: Ben Soukup (Wagner) 10-6, So. over Stephan St. Pierre (Sioux Falls Lincoln) 10-8, 8th. (Fall 2:51).

120 Results
1st Place – Tyler Waterson of Spearfish
2nd Place – Brody Harkness of Kingsbury
3rd Place – Cole Halouska of Lennox
4th Place – Jake Haugen of Luverne
5th Place – Nolan Hoback of Harrisburg
6th Place – Nolan Johnson of Madison
1st: Tyler Waterson (Spearfish) 11-2, So. over Brody Harkness (Kingsbury) 8-2, Sr. (Fall 3:05).
3rd: Cole Halouska (Lennox) 15-6, So. over Jake Haugen (Luverne) 9-7, 8th. (For.).
5th: Nolan Hoback (Harrisburg) 5-7, Fr. over Nolan Johnson (Madison) 7-7, 8th. (Fall 2:29).

126 Results
1st Place – Austin Ideker of West Central
2nd Place – Bailey Mennis of Madison
3rd Place – Spencer Kirkpatrick of Chamberlain
4th Place – Caleb Deist of Harrisburg
5th Place – Chase Foster of Dell Rapids
6th Place – Mitchell Messersmith of Tea Area
1st: Austin Ideker (West Central) 7-0, Jr. over Bailey Mennis (Madison) 13-1, So. (Dec 5-4).
3rd: Spencer Kirkpatrick (Chamberlain) 9-5, Jr. over Caleb Deist (Harrisburg) 5-10, So. (Fall 2:21).
5th: Chase Foster (Dell Rapids) 5-8, Sr. over Mitchell Messersmith (Tea Area) 2-7, Fr. (Dec 7-0).

132 Results
1st Place – Rance Sivertsen of Spearfish
2nd Place – Skyler Castilleja of Sioux Falls Lincoln
3rd Place – Kayde Bartels of Brookings
4th Place – Tayt Boeckholt of West Central
5th Place – Noah Guse of Madison
6th Place – Nick Schirado of Harrisburg
1st: Rance Sivertsen (Spearfish) 11-1, Sr. over Skyler Castilleja (Sioux Falls Lincoln) 2-1, Sr. (Fall 1:42).
3rd: Kayde Bartels (Brookings) 8-1, Sr. over Tayt Boeckholt (West Central) 9-4, Sr. (Dec 5-2).
5th: Noah Guse (Madison) 11-5, So. over Nick Schirado (Harrisburg) 10-6, Fr. (Fall 2:14).

138 Results
1st Place – Luke Loudenburg of Howard
2nd Place – Jacob Schoon of Brookings
3rd Place – Tristen Boeckholt of West Central
4th Place – Adam Fodness of Luverne
5th Place – David Dower of Spearfish
6th Place – Collin Kehrwald of Harrisburg
1st: Luke Loudenburg (Howard) 12-0, Sr. over Jacob Schoon (Brookings) 7-3, 8th. (MD 14-0).
3rd: Tristen Boeckholt (West Central) 11-2, So. over Adam Fodness (Luverne) 6-8, Jr. (Dec 9-7).
5th: David Dower (Spearfish) 4-4, Jr. over Collin Kehrwald (Harrisburg) 8-7, Fr. (Fall 4:09).

145 Results
1st Place – Josh Mettler of West Central
2nd Place – Tate Coon of Brookings
3rd Place – Kaiden Dorris of Madison
4th Place – Tyler Kaiser of Spearfish
5th Place – Austin Hennings of Sioux Falls Lincoln
6th Place – Jeremiah Dooyema of Luverne
1st: Josh Mettler (West Central) 11-1, Sr. over Tate Coon (Brookings) 8-3, So. (MD 14-5).
3rd: Kaiden Dorris (Madison) 13-2, So. over Tyler Kaiser (Spearfish) 8-4, Jr. (MD 12-0).
5th: Austin Hennings (Sioux Falls Lincoln) 11-5, So. over Jeremiah Dooyema (Luverne) 10-7, So. (For.).

152 Results
1st Place – Peter Hansen of Brookings
2nd Place – Tanner Fridrich of Tea Area
3rd Place – Zeph Irion of Spearfish
4th Place – Jonah Rechtenbaugh of West Central
5th Place – James Fuller of Madison
6th Place – Jordan Genzlinger of Howard
1st: Peter Hansen (Brookings) 8-1, Sr. over Tanner Fridrich (Tea Area) 11-3, Jr. (Dec 5-4).
3rd: Zeph Irion (Spearfish) 12-3, Jr. over Jonah Rechtenbaugh (West Central) 9-3, Jr. (Fall 2:29).
5th: James Fuller (Madison) 13-3, Jr. over Jordan Genzlinger (Howard) 5-5, Jr. (Dec 6-3).

160 Results
1st Place – Jake Anderson of West Central
2nd Place – Solomon Nielsen of Luverne
3rd Place – Sean Warnock of Spearfish
4th Place – Austin Eulberg of Dell Rapids
5th Place – Tyler Guthmiller of Madison
6th Place – Cole Eidem of Brookings
1st: Jake Anderson (West Central) 7-3, Sr. over Solomon Nielsen (Luverne) 11-3, So. (Dec 10-9).
3rd: Sean Warnock (Spearfish) 11-5, Jr. over Austin Eulberg (Dell Rapids) 8-5, Sr. (Dec 7-3).
5th: Tyler Guthmiller (Madison) 11-5, Sr. over Cole Eidem (Brookings) 6-5, So. (Dec 10-4).

170 Results
1st Place – Tanner Henkel of Howard
2nd Place – Chase Harmon of Spearfish
3rd Place – Luke Jamison of Sioux Falls Lincoln
4th Place – Riley Hollander of West Central
5th Place – Cole Leighton of Madison
6th Place – Andrew Soukup of Wagner
1st: Tanner Henkel (Howard) 10-2, Sr. over Chase Harmon (Spearfish) 8-3, Sr. (MD 10-0).
3rd: Luke Jamison (Sioux Falls Lincoln) 15-4, Sr. over Riley Hollander (West Central) 8-4, So. (SV-1 6-4).
5th: Cole Leighton (Madison) 9-5, So. over Andrew Soukup (Wagner) 6-8, Sr. (Fall 2:44).

182 Results
1st Place – Trevor Lensing of Wagner
2nd Place – Kaleb Haas of Howard
3rd Place – Wyatt Resmen of Brookings
4th Place – Lane Warzecha of Harrisburg
5th Place – Nate Guthmiller of Madison
6th Place – Jared Mettler of West Central
1st: Trevor Lensing (Wagner) 12-1, Sr. over Kaleb Haas (Howard) 7-1, Sr. (Fall 3:13).
3rd: Wyatt Resmen (Brookings) 9-2, Sr. over Lane Warzecha (Harrisburg) 8-7, Sr. (Fall 2:20).
5th: Nate Guthmiller (Madison) 11-3, So. over Jared Mettler (West Central) 7-7, So. (Fall 3:50).

195 Results
1st Place – Jakob Olson of Luverne
2nd Place – Austin Amick of Spearfish
3rd Place – Chris Stokke of Lennox
4th Place – Jacob Kvigne of Wagner
5th Place – Brendan Jensen of West Central
6th Place – Evan Kizer of Howard
1st: Jakob Olson (Luverne) 11-4, Jr. over Austin Amick (Spearfish) 3-1, Jr. (Fall 4:12).
3rd: Chris Stokke (Lennox) 17-3, Sr. over Jacob Kvigne (Wagner) 6-6, Sr. (Fall 4:05).
5th: Brendan Jensen (West Central) 10-5, So. over Evan Kizer (Howard) 7-6, Fr. (For.).

220 Results
1st Place – Matt Schirado of Harrisburg
2nd Place – Eddie Miller of Brookings
3rd Place – DJ Reker of Luverne
4th Place – Nick Claussen of Chamberlain
5th Place – Braxton Steffen of Madison
6th Place – Sam Metivier of Lennox
1st: Matt Schirado (Harrisburg) 13-1, Sr. over Eddie Miller (Brookings) 6-2, So. (Fall 0:58).
3rd: DJ Reker (Luverne) 9-1, Sr. over Nick Claussen (Chamberlain) 8-5, Jr. (Fall 3:39).
5th: Braxton Steffen (Madison) 8-6, So. over Sam Metivier (Lennox) 8-10, Jr. (Fall 2:38).

285 Results
1st Place – Jerimiah Harmon of Spearfish
2nd Place – Aaron Eggebrecht of Brookings
3rd Place – Truman Ashes of Wagner
4th Place – Hunter Hanley of West Central
5th Place – Nash Hutmacher of Chamberlain
6th Place – Mycah Cummings of Sioux Falls O`Gorman
1st: Jerimiah Harmon (Spearfish) 13-1, Jr. over Aaron Eggebrecht (Brookings) 3-1, Jr. (Fall 0:35).
3rd: Truman Ashes (Wagner) 8-5, . over Hunter Hanley (West Central) 11-3, Jr. (For.).
5th: Nash Hutmacher (Chamberlain) 9-7, 7th. over Mycah Cummings (Sioux Falls O`Gorman) 8-6, Sr. (Fall 4:03).

Bookmark the permalink.

Comments are closed.