St. Cloud State Holiday Inn/ Husky Open

St. Cloud State Holiday Inn/ Husky Open results. December 13 at St. Cloud, Minn.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Tournament Results
Open Division – 125
1st Place – Mike Fuenffinger of Augsburg
2nd Place – Tim Prescott of St. Cloud State
3rd Place – Brett Velasquez of St. Cloud State
4th Place – James Goman of Augsburg
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Joel Salomon of St. Cloud State
6th Place – Ronzel Darling of University Wisconsin Parkside
1st: Mike Fuenffinger (Augsburg) won by decision over Tim Prescott (St. Cloud State) (Dec 9-4)
3rd: Brett Velasquez (St. Cloud State) won by decision over James Goman (Augsburg) (Dec 6-0)
5th: Joel Salomon (St. Cloud State) and Ronzel Darling (University Wisconsin Parkside) (DFF)

Open Division – 133
1st Place – Jarred Oftedahl of St. Cloud State
2nd Place – Joseph Her of University Wisconsin Parkside
3rd Place – Mike Rhone of St. Cloud State
4th Place – Chad Bartschenfeld of Augsburg
5th Place – Mason Moreno of Rochester Comunity College
6th Place – Thomas Keskey of Ridgewater CC
1st: Jarred Oftedahl (St. Cloud State) won by decision over Joseph Her (University Wisconsin Parkside) (Dec 5-2)
3rd: Mike Rhone (St. Cloud State) won by major decision over Chad Bartschenfeld (Augsburg) (Maj 11-0)
5th: Mason Moreno (Rochester Comunity College) won by decision over Thomas Keskey (Ridgewater CC) (Dec 10-5)

Open Division – 141
1st Place – Curt Zachmeier of St. Cloud State
2nd Place – Zach Stewart of Unattached
3rd Place – Brett Stolarzyk of St. Cloud State
4th Place – Travis Swanson of St. Cloud State
5th Place – Marcus Hamer of Augsburg
6th Place – Adam Yde of University Wisconsin Parkside
1st: Curt Zachmeier (St. Cloud State) won by decision over Zach Stewart (Unattached) (Dec 4-3)
3rd: Brett Stolarzyk (St. Cloud State) won by decision over Travis Swanson (St. Cloud State) (Dec 8-5)
5th: Marcus Hamer (Augsburg) won by decision over Adam Yde (University Wisconsin Parkside) (Dec 5-3)

Open Division – 149
1st Place – Josh Howk of St. Cloud State
2nd Place – Jay Hildreth of St. Cloud State
3rd Place – Larry Bomstad of St. Cloud State
4th Place – Will Keeter of Augsburg
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Taner Trembley of St. Cloud State
6th Place – Noah Cuzzetto of St. Cloud State
1st: Josh Howk (St. Cloud State) won by decision over Jay Hildreth (St. Cloud State) (Dec 3-2)
3rd: Larry Bomstad (St. Cloud State) won by decision over Will Keeter (Augsburg) (Dec 11-7)
5th: Taner Trembley (St. Cloud State) and Noah Cuzzetto (St. Cloud State) (DFF)

Open Division – 157
1st Place – Clint Poster of St. Cloud State
2nd Place – Lane Blasius of Augustana
3rd Place – Travis Holt of St. Cloud State
4th Place – Brandt Welcher of University Wisconsin Parkside
5th Place – Brett Bradford of Rochester Comunity College
6th Place – Matt Meyer of Ridgewater CC
1st: Clint Poster (St. Cloud State) won by major decision over Lane Blasius (Augustana) (Maj 15-2)
3rd: Travis Holt (St. Cloud State) won by fall over Brandt Welcher (University Wisconsin Parkside) (Fall 1:21)
5th: Brett Bradford (Rochester Comunity College) won by injury default over Matt Meyer (Ridgewater CC) (Inj. 0:00)

Open Division – 165
1st Place – Gabe Fogarty of St. Cloud State
2nd Place – Nick Fishback of University Wisconsin Parkside
3rd Place – Vince Dietz of St. Cloud State
4th Place – Josh Berg of St. Cloud State
5th Place – Zach Revier of Ridgewater CC
6th Place – Tyler Vogt of Rochester Comunity College
1st: Gabe Fogarty (St. Cloud State) won by fall over Nick Fishback (University Wisconsin Parkside) (Fall 0:49)
3rd: Vince Dietz (St. Cloud State) won by decision over Josh Berg (St. Cloud State) (Dec 11-4)
5th: Zach Revier (Ridgewater CC) won by decision over Tyler Vogt (Rochester Comunity College) (Dec 6-0)

Open Division – 174
1st Place – Nick Becker of University Wisconsin Parkside
2nd Place – Clayton Jennissen of St. Cloud State
3rd Place – Eric Hensel of Augsburg
4th Place – Garret Miller of St. Cloud State
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Aaron Bates of St. Cloud State
6th Place – Tim Moore of St. Cloud State
1st: Nick Becker (University Wisconsin Parkside) won by decision over Clayton Jennissen (St. Cloud State) (Dec 2-0)
3rd: Eric Hensel (Augsburg) won by fall over Garret Miller (St. Cloud State) (Fall 2:40)
5th: Aaron Bates (St. Cloud State) and Tim Moore (St. Cloud State) (DFF)

Open Division – 184
1st Place – Dylon Braun of St. Cloud State
2nd Place – Montrail Johnson of University Wisconsin Parkside
3rd Place – Ben McPhail of St. Cloud State
4th Place – Kyle Ryan of Unattached
5th Place – Miles Hammerlund of Augsburg
6th Place – Tom Teigen of Augsburg
1st: Dylon Braun (St. Cloud State) won by fall over Montrail Johnson (University Wisconsin Parkside) (Fall 5:46)
3rd: Ben McPhail (St. Cloud State) won by fall over Kyle Ryan (Unattached) (Fall 1:24)
5th: Miles Hammerlund (Augsburg) won by injury default over Tom Teigen (Augsburg) (Inj. 0:00)

Open Division – 197
1st Place – Matthew Hechsel of Augsburg
2nd Place – Vj Giulio of Unattached
3rd Place – Trae Story of St. Cloud State
4th Place – Cody Linssen of St. Cloud State
5th Place – Nick Osowski of St. Cloud State
6th Place – Jake Armellani of University Wisconsin Parkside
1st: Matthew Hechsel (Augsburg) won in overtime over Vj Giulio (Unattached) (OT 6-4)
3rd: Trae Story (St. Cloud State) won by decision over Cody Linssen (St. Cloud State) (Dec 10-4)
5th: Nick Osowski (St. Cloud State) won by fall over Jake Armellani (University Wisconsin Parkside) (Fall 0:40)

Open Division – 285
1st Place – Austin Goergen of St. Cloud State
2nd Place – Mike Hobbs of St. Cloud State
3rd Place – Donny Longendyke of Unattached
4th Place – Shamus O`Grady of Unattached
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Caleb White of St. Cloud State
6th Place – Luke Belich of St. Cloud State
1st: Austin Goergen (St. Cloud State) won by decision over Mike Hobbs (St. Cloud State) (Dec 6-1)
3rd: Donny Longendyke (Unattached) won by major decision over Shamus O`Grady (Unattached) (Maj 10-1)
5th: Luke Belich (St. Cloud State) and Caleb White (St. Cloud State) (DFF)

View more college results

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?