East Ridge Ruckus

East Ridge Ruckus
1. Waconia 236.5
2. South St. Paul 175.5
3. Lake City 148.0
4. Mason City 134.0
5. Wayzata 127.5
6. Roseville 122.0
7. Cannon Falls 117.5
8. St. Croix Central 103.0
9. Hopkins 93.5
10. Trinity School at River Ridge 71.0
11. Somerset 63.5
12. Blaine 62.0
13. East Ridge 56.5
14. Mahtomedi 53.0
15. Northfeild 51.0
16. Unity 37.0
17. Rochester Century 30.5
18. St. Paul Humboldt 13.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106 Results
1st Place – Garrett Vos of Waconia
2nd Place – Jordan Canedy of Northfeild
3rd Place – Jake Nyhagen of Saint Croix Central
4th Place – Mark Wallerius of Wayzata
5th Place – Preston Anez of Somerset
6th Place – Erwin Strelow of Cannon Falls
1st: Garrett Vos (Waconia) 19-2, So. over Jordan Canedy (Northfeild) 16-5, So. (Fall 5:39).
3rd: Jake Nyhagen (Saint Croix Central) 16-3, So. over Mark Wallerius (Wayzata) 13-6, Sr. (Dec 8-4).
5th: Preston Anez (Somerset) 24-5, Fr. over Erwin Strelow (Cannon Falls) 13-7, 8th. (Dec 12-6).

113 Results
1st Place – Boyd Mumbawa of Wayzata
2nd Place – Lorenzo Diaz of South St. Paul
3rd Place – Jesse Sattler of Hopkins
4th Place – Jack Ridgway of Trinity
5th Place – Jeremy Keller of Lake City
6th Place – Jared Larsen of Rochester Century
1st: Boyd Mumbawa (Wayzata) 15-4, Fr. over Lorenzo Diaz (South St. Paul) 15-7, Fr. (Dec 10-6).
3rd: Jesse Sattler (Hopkins) 18-4, So. over Jack Ridgway (Trinity) 13-6, Fr. (Dec 7-2).
5th: Jeremy Keller (Lake City) 17-6, Jr. over Jared Larsen (Rochester Century) 13-8, So. (Dec 2-1).

120 Results
1st Place – Tyler Wagener of Waconia
2nd Place – Austin Peper of South St. Paul
3rd Place – Ty Okada of Eastridge
4th Place – Nate Johnson of Hopkins
5th Place – Gavin Gates of Cannon Falls
6th Place – Luke Meincke of Lake City
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Ronnie Lyles of Rochester Century
8th Place – John Kraft of Mason City
1st: Tyler Wagener (Waconia) 18-4, Fr. over Austin Peper (South St. Paul) 17-4, Sr. (Dec 7-3).
3rd: Ty Okada (Eastridge) 19-4, So. over Nate Johnson (Hopkins) 15-5, So. (Dec 5-2).
5th: Gavin Gates (Cannon Falls) 16-5, So. over Luke Meincke (Lake City) 3-2, Fr. (Fall 0:54).
7th: Ronnie Lyles (Rochester Century) 12-7, Sr. over John Kraft (Mason City) 9-13, Jr. (DFF).

126 Results
1st Place – December Htoo of Roseville
2nd Place – Trevor Oberg of South St. Paul
3rd Place – Luke Smith of Saint Croix Central
4th Place – David Couri of Wayzata
5th Place – Cade Mueller of Waconia
6th Place – Austin Anez of Somerset
1st: December Htoo (Roseville) 18-2, Sr. over Trevor Oberg (South St. Paul) 12-7, So. (Dec 7-6).
3rd: Luke Smith (Saint Croix Central) 16-6, Jr. over David Couri (Wayzata) 10-8, Jr. (Fall 1:58).
5th: Cade Mueller (Waconia) 15-6, 8th. over Austin Anez (Somerset) 9-10, Fr. (Fall 4:33).

132 Results
1st Place – Paul Fitterer of Cannon Falls
2nd Place – Justin Schultz of Waconia
3rd Place – Carl Kozlowski of Lake City
4th Place – Carson Lesher of Eastridge
5th Place – Carter Newman of Blaine
6th Place – Lucas Deinhart of Mason City
1st: Paul Fitterer (Cannon Falls) 18-1, Sr. over Justin Schultz (Waconia) 18-7, So. (Dec 5-2).
3rd: Carl Kozlowski (Lake City) 11-10, So. over Carson Lesher (Eastridge) 10-11, So. (OT 5-3).
5th: Carter Newman (Blaine ) 11-9, . over Lucas Deinhart (Mason City) 11-12, Fr. (Dec 11-5).

138 Results
1st Place – Ryan Epps of Cannon Falls
2nd Place – Aaron Cote of Wayzata
3rd Place – Joe Carlson of Blaine
4th Place – Josh Oberg of South St. Paul
5th Place – Quinn Slaven of Mason City
6th Place – Charlie Kinnenberg of Waconia
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Joel Alvarado of Northfeild
8th Place – Freddie Mangine of Somerset
1st: Ryan Epps (Cannon Falls) 18-2, Jr. over Aaron Cote (Wayzata) 15-5, Sr. (Dec 7-2).
3rd: Joe Carlson (Blaine ) 13-4, Jr. over Josh Oberg (South St. Paul) 2-2, So. (Fall 1:25).
5th: Quinn Slaven (Mason City) 9-6, Jr. over Charlie Kinnenberg (Waconia) 14-7, Fr. (MD 13-3).
7th: Joel Alvarado (Northfeild) 9-11, So. over Freddie Mangine (Somerset) 10-7, Sr. (DFF).

145 Results
1st Place – Mac Spotts of Mason City
2nd Place – Bryant Ridgway of Trinity
3rd Place – Hayden Strain of Cannon Falls
4th Place – Andrew Schmidt of Lake City
5th Place – Alex Logelin of Waconia
6th Place – Travis White of Northfeild
7th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
8th Place – Tamir Beeler of Roseville
8th Place – Isaac Contreras of South St. Paul
1st: Mac Spotts (Mason City) 24-3, Jr. over Bryant Ridgway (Trinity) 17-5, Sr. (Dec 2-0).
3rd: Hayden Strain (Cannon Falls) 15-4, Fr. over Andrew Schmidt (Lake City) 17-3, Sr. (Inj. 0:00).
5th: Alex Logelin (Waconia) 15-4, So. over Travis White (Northfeild) 11-8, Jr. (Dec 3-2).
7th: Isaac Contreras (South St. Paul) 11-7, . over Tamir Beeler (Roseville) 7-13, So. (DFF).

152 Results
1st Place – Dietrich Balsbaugh of Trinity
2nd Place – Devin Fitzpatrick of Mahtomedi
3rd Place – Jacob Carlson of Mason City
4th Place – Ryan Duffy of South St. Paul
5th Place – Ryan Gulich of Saint Croix Central
6th Place – Ian Smith of Hopkins
1st: Dietrich Balsbaugh (Trinity) 20-3, Jr. over Devin Fitzpatrick (Mahtomedi) 14-2, Jr. (Dec 5-3).
3rd: Jacob Carlson (Mason City) 20-5, Jr. over Ryan Duffy (South St. Paul) 12-8, So. (Dec 11-8).
5th: Ryan Gulich (Saint Croix Central) 18-3, Sr. over Ian Smith (Hopkins) 17-8, Jr. (Fall 2:53).

160 Results
1st Place – Shane Siewert of Lake City
2nd Place – Nick Green of Waconia
3rd Place – Logan Peterson of Somerset
4th Place – Evan Kluck of Wayzata
5th Place – Jamze Powers of Eastridge
6th Place – Hsinku Lay of Roseville
1st: Shane Siewert (Lake City) 20-0, Sr. over Nick Green (Waconia) 19-4, Sr. (Dec 3-1).
3rd: Logan Peterson (Somerset) 17-5, Jr. over Evan Kluck (Wayzata) 14-6, Sr. (Fall 2:24).
5th: Jamze Powers (Eastridge) 9-9, Jr. over Hsinku Lay (Roseville) 16-7, Jr. (OT 10-8).

170 Results
1st Place – Tyler Graham of Roseville
2nd Place – Tevin Anderson of Unity
3rd Place – Isaac Baratel of Mason City
4th Place – Trent Smith of Saint Croix Central
5th Place – Mason Hemze of Waconia
6th Place – Nathan Melhouse of Cannon Falls
1st: Tyler Graham (Roseville) 17-4, Sr. over Tevin Anderson (Unity) 21-4, Sr. (Dec 9-7).
3rd: Isaac Baratel (Mason City) 22-7, So. over Trent Smith (Saint Croix Central) 14-5, Jr. (Dec 9-2).
5th: Mason Hemze (Waconia) 18-6, Sr. over Nathan Melhouse (Cannon Falls) 6-2, Sr. (Dec 7-3).

182 Results
1st Place – Jed Waligoski of Waconia
2nd Place – Henry Elholm of Roseville
3rd Place – Billy O`Neill of Mason City
4th Place – Ryan Hanson of Lake City
5th Place – Zach Dreher of Eastridge
6th Place – Cody Gostovich of Saint Croix Central
1st: Jed Waligoski (Waconia) 18-5, Jr. over Henry Elholm (Roseville) 14-4, Sr. (MD 9-0).
3rd: Billy O`Neill (Mason City) 15-7, Sr. over Ryan Hanson (Lake City) 14-8, Jr. (Dec 6-5).
5th: Zach Dreher (Eastridge) 6-9, Sr. over Cody Gostovich (Saint Croix Central) 11-8, Jr. (Dec 5-3).

195 Results
1st Place – Michael Noll of Lake City
2nd Place – Joe Luna of South St. Paul
3rd Place – Hunter Miller of Mason City
4th Place – Josh Vanbeek of Saint Croix Central
5th Place – Tj Tumbleson of Mahtomedi
6th Place – Logan Scholla of Waconia
1st: Michael Noll (Lake City) 16-1, Sr. over Joe Luna (South St. Paul) 11-6, Jr. (Dec 8-3).
3rd: Hunter Miller (Mason City) 20-7, Jr. over Josh Vanbeek (Saint Croix Central) 10-8, Sr. (Fall 0:23).
5th: Tj Tumbleson (Mahtomedi) 5-2, . over Logan Scholla (Waconia) 7-6, Jr. (Fall 1:16).

220 Results
1st Place – Isaac Schmaedeke of Roseville
2nd Place – Paxton Woods of South St. Paul
3rd Place – Malik Smith of Hopkins
4th Place – Dylan Gluck of Waconia
5th Place – Justin Stableski of Blaine
6th Place – Corrie King of Wayzata
1st: Isaac Schmaedeke (Roseville) 18-1, Sr. over Paxton Woods (South St. Paul) 11-6, Jr. (Fall 1:54).
3rd: Malik Smith (Hopkins) 12-8, Sr. over Dylan Gluck (Waconia) 15-9, Jr. (Inj. 0:00).
5th: Justin Stableski (Blaine ) 6-6, Sr. over Corrie King (Wayzata) 8-8, Jr. (Dec 5-0).

285 Results
1st Place – Zach Christians of Waconia
2nd Place – Michael Valkos of Lake City
3rd Place – Arafat Santa of South St. Paul
4th Place – Sam Szuba of Hopkins
5th Place – Ahmed Hassan of Blaine
6th Place – Jacob Conley of Saint Croix Central
1st: Zach Christians (Waconia) 4-2, Sr. over Michael Valkos (Lake City) 9-11, Sr. (Dec 3-2).
3rd: Arafat Santa (South St. Paul) 10-5, Jr. over Sam Szuba (Hopkins) 2-2, Jr. (Fall 1:45).
5th: Ahmed Hassan (Blaine ) 6-5, Sr. over Jacob Conley (Saint Croix Central) 13-9, Sr. (Dec 8-4).

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?