High School Results – Saturday, January 17, 2015

Pierz 48 Sauk Rapids-Rice 28
Cambridge-Isanti Bluejacket Duals
1st: Ellsworth
2nd: Mora
3rd: Cambridge-Isanti
4th: Forest Lake
5th: Andover
Round 1
Mora defeated Andover 66-15
Ellsworth defeated Forest Lake 45-22
Round 2
Cambridge-Isanti defeated Andover 63-12
Mora defeated Forest Lake 49-21
Round 3
Mora defeated Cambridge-Isanti 40-26
Ellsworth defeated Andover 75-6
Round 4
Ellsworth defeated Cambridge-Isanti 37-25
Forest Lake defeated Andover 53-18
Round 5
Cambridge-Isanti defeated Forest Lake 46-24
Ellsworth defeated Mora 33-27
Champlin Park Rebel Duals
Round 1:
St. Francis vs. BYE
Lakeville North 51 Park 30
Big Lake 38 White Bear lake 28
Maple Grove 46 Champlin Park 21
Round 2:
White Bear Lake 37 Park 28
Big Lake 46 Lakeville North 25
Champlin Park vs. BYE
St. Francis 62 Maple Grove 7
Round 3:
Park vs. BYE
Maple Grove 36 Lakeville North 31
St. Francis 45 Big Lake 18
White Bear Lake 39 Champlin Park 33
Team Champions: St. Francis
Eastview Lightning Invite
1. Shakopee 218.0
2. Eastview 201.5
3. Scott West 158.0
4. Wayzata 130.0
5. Amery 101.5
6. Winona 90.5
7. Rosemount 84.5
8. Faribault 83.0
9. Minneapolis South 28.0
Eden Prairie Invite
1. St. Michael Albertville 245.0
2. Anoka 151.5
3. Annandale/Maple Lake 147.0
4. Eden Prairie 146.5
5. Eau Claire North 138.0
6. New Richmond 112.0
7. Somerset 44.0
8. Apple Valley 24.5
Elk River Invite
1. Elk River 230.5
2. Eagan 196.0
3. Brainerd/Pillager 143.5
4. Osseo 130.0
5. Zimmerman 105.0
6. Rocori 84.0
7. Blaine 75.0
8. Dassel-Cokato 45.0
Estherville Lincoln Central Duals
1st: Linn-Mar
2nd: Blue Earth Area
3rd: Spirit Lake Park
4th: Estherville Lincoln Central
5th: Forest City
6th: Bishop Heelan
Round 1
Linn-Mar defeated Estherville Lincoln Central 54-22
Blue Earth Area defeated Bishop Heelan 84-0
Spirit Lake Park defeated Forest City 48-30
Round 2
Estherville Lincoln Central defeated Forest City 39-36
Blue Earth Area defeated Spirit Lake Park 60-15
Linn-Mar defeated Bishop Heelan 67-12
Round 3
Spirit Lake Park defeated Estherville Lincoln Central 42-38
Linn-Mar defeated Blue Earth Area 35-31
Forest City defeated Bishop Heelan 39-27
Round 4
Estherville Lincoln Central defeated Bishop Heelan 39-33
Blue Earth Area defeated Forest City 60-21
Linn-Mar defeated Spirit Lake Park 67-10
Round 5
Blue Earth Area defeated Estherville Lincoln Central 66-18
Spirit Lake Park defeated Bishop Heelan 45-36
Linn-Mar defeated Forest City 57-21
Harrisburg Invitational
1. Aberdeen Central 280.0
2. Sioux Falls Roosevelt 254.5
3. Madison 152.5
4. Harrisburg 134.0
5. Sioux Falls Washington 114.5
6. Beresford 99.5
7. Milbank 91.0
8. Yankton 88.5
9. Fulda/Murray County Central 87.5
10. Hartley-Melvin-Sanborn 79.0
11. Sisseton 69.0
12. Dakota Valley 46.0
13. Crofton-Bloomfield 33.0
14. Omaha Gross Catholic 21.0
15. Tea Area 18.0
Hayfield Tournament
1. GMLOKS 161.5
2. Hayfield 154.5
3. Rochester John Marshall 153.0
4. Byron 131.5
5. St. Charles 129.0
6. Medford 114.0
7. St. James Area 106.0
8. Rochester Mayo 90.5
9. Waseca 76.0
10. Minneapolis Southwest 40.0
Hutchinson Tiger Invitational
1. Willmar 182
2. Prior Lake 170
3. Hutchinson 161
4. Jackson County Central 144.5
5. Water-Mayer/Mayer Lutheran 129
6. Atwater-Cosmos-Grove City 121
7. Foley 99
8. Border West 68.5
Lake Mills Duals
North Butler, IA 48 United South Central 30
United South Central 43 West Hancock, IA 28
Lake Mills, IA 60 United South Central 16
LCWM Area Invitational
1. Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 238.0
2. LeSueur-Henderson 149.0
3. Windom/Mountain Lake 146.0
4. Pine Island 117.0
5. Austin/Austin Pacelli 104.5
6. Wabasha-Kellogg 98.0
7. Spectrum 70.0
8. Blooming Prairie 67.0
9. Madelia/Truman/Martin Luther 36.0
MAD Wrestling Classic
1. Kenyon-Wanamingo 267.0
2. Tri-City United 209.5
3. Lakeville South 200.5
4. Trinity School at River Ridge 119.5
5. Orono 119.0
6. Cretin-Derham Hall 85.0
7. Mahtomedi 82.5
8. Edina 82.0
9. St. Thomas Academy 51.5
10. East Ridge 38.0
11. Minnehaha/DeLaSalle 29.0
Minnesota Ninth Grade Wrestling League Team State Tournament
1st: Foley 39 Scott West 24
3rd: Minneota 33 Hastings 31
5th: Anoka 45 Frazee 28
7th: Albert Lea 39 Mounds View 34
Tier I Consolation: Delano 39 Eagan 38
Tier II Consolation: Owatonna 42 Redwood/River Valley 21
Semifinals
Scott West 33 Minneota 31
Foley 54 Hastings 9
Moorhead Gadberry Duals
Round 1
Fargo South 48 Fargo South 30
Fargo Davies 45 Dilworth-Glyndon-Felton 31
Grand Forks Central 54 Mandan 17
Round 2
Moorhead 60 Jamestown 13
Fargo Davies 53 Mandan 14
Grand Forks Central 51 Dilworth-Glyndon-Felton 19
Round 3
Moorhead 53 Grand Forks Central 18
Fargo South 45 Mandan 28
Dilworth-Glyndon-Felton 57 Jamestown 24
Round 4
Moorhead 66 Mandan 17
Fargo South 44 Dilworth-Glyndon-Felton 36
Grand Forks Central 60 Jamestown 21
Round 5
Moorhead 45 Fargo South 25
Northland Invite - Ashland, WI
1. Superior 134.5
2. Lakeland 129.5
3. Medford, WI 104.5
4. Ashland 102.5
5. Bayfield 73.5
6. Proctor 17.0
Rogers Royal Rumble
Quarterfinals
Apple Valley 49 Goodhue 27
Holdingford 54 Mille Lacs 24
Princeton 35 Dassel-Cokato 34
St. Cloud Tech 38 Rogers 33
Semifinals
Apple Valley 64 Holdingford 18
Princeton 38 St. Cloud Tech 36
Consolation Semifinals
Rogers 38 Dassel-Cokato 31
Goodhue 65 Mille Lacs 12
Championship: Apple Valley 55 Princeton 18
3rd Place: St. Cloud Tech 37 Holdingford 36
5th Place: Rogers 36 Goodhue 34
7th Place: Dassel-Cokato 53 Mille Lacs 25
Staples Dravis Duals
First Round
Crosby-Ironton 6 Kimball Area 63
Aitkin 54 LPGE-Browerville 19
Round Two
LPGE-Browerville 27 Quad County 45
Staples-Motley 17 Sartell-St. Stephen 55
Round Three
Quad County 46 Crosby-Ironton 0
Aitkin 51 Kimball Area 17
Round 4
Staples-Motley 33 Kimball Area 43
Sartell-St. Stephen 75 Crosby-Ironton 6
Round 5
Aitkin 47 Quad County 20
Sartell-St. Stephen 54 LPGE-Browerville 19
Stillwater Pony Stampede Duals
Chatfield 51 Little Falls 18
Little Falls 46 Oceola 19
Little Falls 54 Bloomington Kennedy 30
Coon Rapids 38 Hudson 30
Hudson 57 Bloomington Kennedy 13
Stillwater Area 43 Hudson 21
Coon Rapids 39 Chatfield 28
Chatfield 47 Stillwater Area 24
Tartan Duals
Grand Rapids 60 Hopkins 9
Grand Rapids 42 Becker 30
New Prague 42 Grand Rapids 22
Thief River Falls Prowler Invite
1. Totino-Grace 179.0
2. Badger/Greenbush-Middle River 178.5
3. Park Rapids Area 131.0
4. Detroit Lakes 108.5
5. Thief River Falls 104.5
6. Roseau 102.0
7. Ottertail Central 99.0
8. Bemidji 97.0
9. Fertile-Beltrami 68.5
10. Prairie Valley 59.0
11. Crookston 52.0
12. Blackduck/Cass Lake-Bena 43.0
13. East Grand Forks/Sacred Heart 34.0
14. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 31.5
15. Red Lake County Central 24.0
16. Norwood Young America 14.0
17. West Marshall 3.0
18. New York Mills 0.0
Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove Panther Duals
Minneota 34 Adrian 20
Minneota 64 MAHACA 12
Minneota 70 New Ulm 3
MAHACA 39 Marshal 30
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 70 Marshall 6
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 46 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 27
Adrian 58 Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 6
Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 44 New Ulm 22
Tri-Valley Invitational
1. Pipestone Area 234.5
2. Elk Point-Jefferson 200.0
3. Lennox 136.0
4. Garretson 127.0
5. Kimball/White Lake 104.5
6. Tri-Valley 102.0
7. Wolsey/Wessington 99.0
8. Parker 96.0
9. Flandreau 87.0
10. Mt. Vernon/Plankinton/Corsica 85.0
11. Dell Rapids 73.0
12. Wessington Springs/Woonsocket 62.0
13. Miller/Highmore/Harrold 46.0
14. Andes Central 40.0
15. Marion/Freeman 19.0
16. Tiospa Zina 18.0
Zumbrota-Mazeppa Duals
Albert Lea Area 33 Zumbrota-Mazeppa 31
Albert Lea Area 53 Stewartville 18
Albert Lea Area 74 Cochrane-Fountain City, WI 0
Caledonia 37 Worthington 30
Dover-Eyota 46 Worthington 24
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 67 Cochrane-Fountain City, WI 4
Stewartville 33 Dover-Eyota 18
Stewartville 39 Caledonia 21
Worthington 42 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 32
Zumbrota-Mazeppa 63 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 12