Rumble on the Red

January 2-3, 2015 at Fargo, ND.

Rumble on the Red
1. Scott West 170.5
2. Sidney 162.0
3. Coon Rapids 156.0
4. West Fargo 151.0
5. Omaha Skutt 141.0
6. Albert Lea 140.5
7. Annandale-Maple Lake 125.5
8. Cleveland 122.0
9. Omaha North 120.0
10. Carrington 111.0
11. Waconia 108.0
12. Lakeville North 107.5
13. St. Francis 106.0
14. Owatonna 102.5
15. Dover-Eyota 97.0
16. Centennial 95.0
17. Moorhead 90.0
18. Delano 89.0
19. Windom/Mountain Lake 87.5
20. Chaska-Chanhassen 83.5
21. Plattsmouth 82.5
22. Eagan 82.0
23. Spearfish 80.0
24. White Bear Lake 75.5
25. Rosemount 71.0
26. Chisago Lakes Area 67.0
27. Thief River Falls 66.0
28. Detroit Lakes 65.5
29. Byron 64.0
30. Elk Point-Jefferson 60.5
30. Osseo 60.5
32. Fargo Davies 58.0
32. Rapid City Stevens 58.0
34. Oakes 52.0
35. Woodbury 49.5
36. Border West 49.0
37. Bismarck St. Marys 42.0
38. Hettinger 40.0
39. South Border 38.0
40. Wahpeton 37.0
41. Hillsboro-Central Valley 35.0
42. Central Cass 34.5
43. Dilworth-Glyndon-Felton 33.5
44. Spring Lake Park-St. Anthony 33.0
45. Andover 32.0
45. Orono 32.0
47. Becker 31.0
47. Trinity School at River Ridge 31.0
49. Cloquet-Esko 28.0
50. Jamestown 27.0
51. Valley City 25.0
52. Grand Forks Red River 22.0
53. Lisbon 20.0
54. St. Cloud Apollo 19.5
55. Fargo South 19.0
56. Benilde St. Margaret`s 18.0
57. Fargo North 16.0
58. Glenrock 14.0
59. Watford City 13.0
60. Bismarck Legacy 9.0
60. Harvey 9.0
60. Sisseton 9.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106 Results
1st Place – Andrew Nielsen of Plattsmouth
2nd Place – Sodan Ka of Eagan
3rd Place – Peyton Robb of Owatonna
4th Place – Van Schmidt of Omaha Skutt
5th Place – Zach Glazier of Albert Lea
6th Place – Reuben Cephas of Rosemount
7th Place – Parker Huss of Scott West
8th Place – Holden Youngs of Annandale-Maple Lake
1st: Andrew Nielsen (Plattsmouth) 18-1, So. over Sodan Ka (Eagan) 17-2, Sr. (Dec 10-5).
3rd: Peyton Robb (Owatonna) 19-1, Fr. over Van Schmidt (Omaha Skutt) 20-5, Fr. (Dec 5-0).
5th: Zach Glazier (Albert Lea) 22-4, 8th. over Reuben Cephas (Rosemount) 16-4, Jr. (Dec 11-4).
7th: Parker Huss (Scott West) 13-6, So. over Holden Youngs (Annandale-Maple Lake) 16-3, Jr. (SV-1 3-1).

113 Results
1st Place – Tucker Sjomeling of Delano
2nd Place – Korbin Meink of Omaha Skutt
3rd Place – Jackson Stauffacher of Scott West
4th Place – Gavin Ignaszewski of Albert Lea
5th Place – Noah Mirabal of Cleveland
6th Place – Jack Bergeland of Centennial
7th Place – Quinn Youngs of Annandale-Maple Lake
8th Place – Alex Borsgard of Windom/Mountain Lake
1st: Tucker Sjomeling (Delano) 14-0, So. over Korbin Meink (Omaha Skutt) 20-2, So. (Dec 5-4).
3rd: Jackson Stauffacher (Scott West) 17-4, Fr. over Gavin Ignaszewski (Albert Lea) 15-7, . (Dec 5-3).
5th: Noah Mirabal (Cleveland) 19-4, So. over Jack Bergeland (Centennial) 16-6, Sr. (Dec 5-2).
7th: Quinn Youngs (Annandale-Maple Lake) 17-2, Fr. over Alex Borsgard (Windom/Mountain Lake) 13-5, 8th. (Dec 9-3).

120 Results
1st Place – Jared Franek of West Fargo
2nd Place – Garrett Aldrich of Albert Lea
3rd Place – Tyler Waterson of Spearfish
4th Place – Jake Bergeland of Centennial
5th Place – Jeff Heinz of Omaha Skutt
6th Place – Teddy Pierce of Chisago Lakes Area
7th Place – Grant Brendemuhl of Moorhead
8th Place – Trey Nicoley of Cleveland
1st: Jared Franek (West Fargo) 23-0, Fr. over Garrett Aldrich (Albert Lea) 19-2, So. (Dec 4-3).
3rd: Tyler Waterson (Spearfish) 21-3, So. over Jake Bergeland (Centennial) 18-3, So. (Dec 8-6).
5th: Jeff Heinz (Omaha Skutt) 17-8, So. over Teddy Pierce (Chisago Lakes Area) 16-6, So. (Dec 7-3).
7th: Grant Brendemuhl (Moorhead) 14-4, Sr. over Trey Nicoley (Cleveland) 19-3, Jr. (Dec 4-2).

126 Results
1st Place – Cameron Sykora of Border West
2nd Place – Gresh Jones of Sidney
3rd Place – Tanner Vassar of Annandale-Maple Lake
4th Place – Wade Sullivan of Lakeville North
5th Place – Ben Kelvington of Scott West
6th Place – Stephen Holecek of Thief River Falls
7th Place – Jade Hepper of Watford City
8th Place – Tanner Cole of Owatonna
1st: Cameron Sykora (Border West) 15-0, Sr. over Gresh Jones (Sidney) 26-1, Sr. (MD 10-0).
3rd: Tanner Vassar (Annandale-Maple Lake) 19-2, Jr. over Wade Sullivan (Lakeville North) 18-4, So. (Dec 9-3).
5th: Ben Kelvington (Scott West) 20-5, Jr. over Stephen Holecek (Thief River Falls) 13-6, Sr. (Inj. 0:00).
7th: Jade Hepper (Watford City) 27-4, Jr. over Tanner Cole (Owatonna) 16-4, So. (Inj. 0:00).

132 Results
1st Place – David Flynn of Scott West
2nd Place – Dylan Connell of Chisago Lakes Area
3rd Place – Otis Rollins of Omaha North
4th Place – Ethan Graves of Sidney
5th Place – Tate Barnhardt of Bismarck St. Marys
6th Place – Ben Adamson of Byron
7th Place – Joe Fischenich of Windom/Mountain Lake
8th Place – Justin Schultz of Waconia
1st: David Flynn (Scott West) 22-2, Sr. over Dylan Connell (Chisago Lakes Area) 18-2, Sr. (Dec 2-0).
3rd: Otis Rollins (Omaha North) 16-2, Jr. over Ethan Graves (Sidney) 22-6, Sr. (UTB 2-1).
5th: Tate Barnhardt (Bismarck St. Marys) 11-5, Sr. over Ben Adamson (Byron) 14-4, So. (Fall 2:38).
7th: Joe Fischenich (Windom/Mountain Lake) 16-3, Sr. over Justin Schultz (Waconia) 14-6, So. (Dec 7-1).

138 Results
1st Place – Adam Hedin of Rosemount
2nd Place – Erik Loepp of Oakes
3rd Place – Logan Wood of Rapid City Stevens
4th Place – Grant Bolduan of White Bear Lake
5th Place – Aaron Wilson of St. Francis
6th Place – Andrew Null of Plattsmouth
7th Place – Ty Johnson of Woodbury
8th Place – Josh Bryant of Coon Rapids
1st: Adam Hedin (Rosemount) 17-0, Jr. over Erik Loepp (Oakes) 17-2, Sr. (TB-1 5-2).
3rd: Logan Wood (Rapid City Stevens) 23-1, Jr. over Grant Bolduan (White Bear Lake) 18-5, Sr. (Dec 5-2).
5th: Aaron Wilson (St. Francis) 19-5, Sr. over Andrew Null (Plattsmouth) 17-4, Jr. (DQ).
7th: Ty Johnson (Woodbury) 17-4, Sr. over Josh Bryant (Coon Rapids) 20-6, Jr. (MD 8-0).

145 Results
1st Place – Walker Carr of Carrington
2nd Place – Rayn Chatterton of Sidney
3rd Place – Jared Willaby of Windom/Mountain Lake
4th Place – Bailey Vanderpool of Omaha Skutt
5th Place – Isaac Loosbrock of Chaska-Chanhassen
6th Place – Jesse Nieto of Cleveland
7th Place – Elijah Muedeking of White Bear Lake
8th Place – Jared Hueser of Elk Point-Jefferson
1st: Walker Carr (Carrington) 17-0, Jr. over Rayn Chatterton (Sidney) 20-1, Jr. (SV-1 6-4).
3rd: Jared Willaby (Windom/Mountain Lake) 16-2, Sr. over Bailey Vanderpool (Omaha Skutt) 13-3, Jr. (Dec 7-4).
5th: Isaac Loosbrock (Chaska-Chanhassen) 18-5, Jr. over Jesse Nieto (Cleveland) 19-4, Sr. (Dec 6-4).
7th: Elijah Muedeking (White Bear Lake) 15-5, Sr. over Jared Hueser (Elk Point-Jefferson) 12-3, Jr. (Dec 9-4).

152 Results
1st Place – Carson Brolsma of Osseo
2nd Place – Brandon Moen of Owatonna
3rd Place – Brenden Olevson of Chaska-Chanhassen
4th Place – Ben Donnelly of Woodbury
5th Place – Parker Jackson of Detroit Lakes
6th Place – Dietrich Balsbaugh of Trinity School at River Ridge
7th Place – Paxton Mewes of Jamestown
8th Place – Billy Holtan of Carrington
1st: Carson Brolsma (Osseo) 20-0, Sr. over Brandon Moen (Owatonna) 19-3, So. (Dec 11-9).
3rd: Brenden Olevson (Chaska-Chanhassen) 19-2, Jr. over Ben Donnelly (Woodbury) 15-6, Sr. (Dec 1-0).
5th: Parker Jackson (Detroit Lakes) 18-2, Sr. over Dietrich Balsbaugh (Trinity School at River Ridge) 15-3, Jr. (Dec 7-4).
7th: Paxton Mewes (Jamestown) 19-2, Jr. over Billy Holtan (Carrington) 18-3, Jr. (Dec 2-0).

160 Results
1st Place – Andrew Fogarty of Scott West
2nd Place – Lucas Westrich of Lakeville North
3rd Place – Ty Jackson of Omaha North
4th Place – Kiyanu Baker of Coon Rapids
5th Place – Kasey Klapprodt of Rapid City Stevens
6th Place – Jesse Shearer of West Fargo
7th Place – Nick Green of Waconia
8th Place – Samuel Grove of Moorhead
1st: Andrew Fogarty (Scott West) 22-0, Sr. over Lucas Westrich (Lakeville North) 19-1, Sr. (MD 12-2).
3rd: Ty Jackson (Omaha North) 17-2, Sr. over Kiyanu Baker (Coon Rapids) 17-5, Sr. (Dec 9-3).
5th: Kasey Klapprodt (Rapid City Stevens) 21-2, Sr. over Jesse Shearer (West Fargo) 16-5, So. (Inj. 0:00).
7th: Nick Green (Waconia) 16-3, Sr. over Samuel Grove (Moorhead) 13-4, So. (Fall 5:44).

170 Results
1st Place – Weston Dobler of West Fargo
2nd Place – Nathanael Holecek of Thief River Falls
3rd Place – Cody Johnson of Sidney
4th Place – Braydon Kuntz of South Border
5th Place – Gage Orton of Plattsmouth
6th Place – Chase Harmon of Spearfish
7th Place – Joseph Grove of Moorhead
8th Place – Cory Schmidt of Annandale-Maple Lake
1st: Weston Dobler (West Fargo) 22-1, Sr. over Nathanael Holecek (Thief River Falls) 15-1, Sr. (Dec 3-2).
3rd: Cody Johnson (Sidney) 22-2, Sr. over Braydon Kuntz (South Border) 16-2, Sr. (Dec 6-2).
5th: Gage Orton (Plattsmouth) 17-4, Jr. over Chase Harmon (Spearfish) 19-6, Sr. (Inj. 0:00).
7th: Joseph Grove (Moorhead) 12-6, Jr. over Cory Schmidt (Annandale-Maple Lake) 16-6, Jr. (Fall 0:40).

182 Results
1st Place – Nick Richards of Dover-Eyota
2nd Place – Cody Christian of Sidney
3rd Place – Riley Lura of Carrington
4th Place – Jonny Zarnke of Chaska-Chanhassen
5th Place – Nick Kjera of Fargo Davies
6th Place – Michael Bothwell of Coon Rapids
7th Place – Jed Waligoski of Waconia
8th Place – Chase Teiken of West Fargo
1st: Nick Richards (Dover-Eyota) 15-1, Sr. over Cody Christian (Sidney) 20-3, Sr. (Dec 6-4).
3rd: Riley Lura (Carrington) 16-3, Jr. over Jonny Zarnke (Chaska-Chanhassen) 10-3, Jr. (Fall 2:24).
5th: Nick Kjera (Fargo Davies) 19-3, Sr. over Michael Bothwell (Coon Rapids) 17-5, Sr. (Inj. 0:00).
7th: Jed Waligoski (Waconia) 14-5, Jr. over Chase Teiken (West Fargo) 16-8, So. (SV-1 3-1).

195 Results
1st Place – Jackson Striggow of Orono
2nd Place – Lukas Forsling of Elk Point-Jefferson
3rd Place – Tyler Berdahl of Coon Rapids
4th Place – Jackson Dunnell of Lakeville North
5th Place – Garrett Pemelton of Dilworth-Glyndon-Felton
6th Place – Spencer Ogden of Annandale-Maple Lake
7th Place – Alby Rodriquez of West Fargo
8th Place – Nick Douglas of Byron
1st: Jackson Striggow (Orono) 16-0, Sr. over Lukas Forsling (Elk Point-Jefferson) 15-1, Sr. (Dec 8-2).
3rd: Tyler Berdahl (Coon Rapids) 12-2, Sr. over Jackson Dunnell (Lakeville North) 18-5, Jr. (Fall 0:55).
5th: Garrett Pemelton (Dilworth-Glyndon-Felton) 9-3, Sr. over Spencer Ogden (Annandale-Maple Lake) 16-6, Sr. (TF-1.5 3:45 (19-1)).
7th: Alby Rodriquez (West Fargo) 9-4, Sr. over Nick Douglas (Byron) 13-6, Sr. (Fall 2:48).

220 Results
1st Place – Tristan Westerlund of Albert Lea
2nd Place – Tristyn Hanson of Lakeville North
3rd Place – Jordan Magnuson of Valley City
4th Place – Kevin Kneisl of Delano
5th Place – Brandon Metz of West Fargo
6th Place – Colbey Steeke of Hettinger
7th Place – Brody Jerome of Moorhead
8th Place – Dylan Gluck of Waconia
1st: Tristan Westerlund (Albert Lea) 21-2, Sr. over Tristyn Hanson (Lakeville North) 19-1, Sr. (Dec 4-2).
3rd: Jordan Magnuson (Valley City) 23-2, Jr. over Kevin Kneisl (Delano) 16-2, Jr. (TB-1 5-2).
5th: Brandon Metz (West Fargo) 20-6, So. over Colbey Steeke (Hettinger) 19-5, Jr. (Inj. 0:00).
7th: Brody Jerome (Moorhead) 13-4, Jr. over Dylan Gluck (Waconia) 13-7, Jr. (Fall 2:27).

285 Results
1st Place – Devalon Whitcomb of Omaha North
2nd Place – Michael Kelly of Oakes
3rd Place – Joe Nelson of Centennial
4th Place – Jerimiah Harmon of Spearfish
5th Place – James Huwe of Detroit Lakes
6th Place – Tanner Welsh of Dover-Eyota
7th Place – Jackson Grad of Bismarck St. Marys
8th Place – Josiah Schatz of Scott West
1st: Devalon Whitcomb (Omaha North) 10-0, Sr. over Michael Kelly (Oakes) 17-1, Jr. (Dec 7-3).
3rd: Joe Nelson (Centennial) 21-3, Sr. over Jerimiah Harmon (Spearfish) 21-3, Jr. (Fall 0:49).
5th: James Huwe (Detroit Lakes) 11-5, Jr. over Tanner Welsh (Dover-Eyota) 15-3, Jr. (Inj. 0:00).
7th: Jackson Grad (Bismarck St. Marys) 11-2, Sr. over Josiah Schatz (Scott West) 8-5, Jr. (Dec 3-2).

Bookmark the permalink.

Comments are closed.