NJCAA North Central District

NJCAA North Central District results. February 15th at Worthington, Minn.

1. Iowa Central CC 171.5
2. North Iowa Area College 148.5
3. Ellsworth CC 147.0
4. Iowa Western CC 101.5
5. Iowa Lakes CC 94.5
6. Itasca CC 79.0
7. Ridgewater College 47.5
8. Northland CTC 45.0
9. Minnesota West CTC 24.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125 Results
1st Place – Alfredo Rodriguez of Iowa Lakes CC
2nd Place – Alex Delacruz of Iowa Central CC
3rd Place – Deshun Brown of Ellsworth CC
4th Place – Paul Mascarenas of North Iowa Area College
5th Place – Dillion Cox of Iowa Western CC
6th Place – Matt Henning of Minnesota West CTC
7th Place – Bennett Sauve of Northland CTC
1st: Alfredo Rodriguez (Iowa Lakes CC) 34-3, So. over Alex Delacruz (Iowa Central CC) 25-8, Fr. (Fall 6:10).
3rd: Deshun Brown (Ellsworth CC) 21-9, So. over Paul Mascarenas (North Iowa Area College) 22-9, RS Fr. (Dec 8-6).
5th: Dillion Cox (Iowa Western CC) 10-11, Fr. over Matt Henning (Minnesota West CTC) 0-3, So. (Fall 0:58).
7th: Bennett Sauve (Northland CTC) 3-15, Fr. over () , . (Bye).

133 Results
1st Place – Clay Stine of Iowa Western CC
2nd Place – Shiquan Hall of North Iowa Area College
3rd Place – Jacob Igartua of Ellsworth CC
4th Place – Ignace Hakizimana of Iowa Central CC
5th Place – Jacob Kristensen of Iowa Lakes CC
6th Place – Jacob Backlund of Ridgewater College
7th Place – Ed Watts of Itasca CC
1st: Clay Stine (Iowa Western CC) 15-2, Fr. over Shiquan Hall (North Iowa Area College) 27-7, RS Fr. (2-OT 5-3).
3rd: Jacob Igartua (Ellsworth CC) 29-13, So. over Ignace Hakizimana (Iowa Central CC) 13-10, So. (Fall 2:29).
5th: Jacob Kristensen (Iowa Lakes CC) 17-13, Fr. over Jacob Backlund (Ridgewater College) 7-16, Fr. (Dec 9-8).
7th: Ed Watts (Itasca CC) 3-18, So. over () , . (Bye).

141 Results
1st Place – Jake Marlin of North Iowa Area College
2nd Place – Jason Alfau of Iowa Central CC
3rd Place – Andres Gonzales of Iowa Lakes CC
4th Place – Saidyokub Kakhramanov of Ellsworth CC
5th Place – Austin Hjelle of Northland CTC
6th Place – Cory Hasbrouck of Itasca CC
7th Place – Thomas Keskey of Ridgewater College
8th Place – Dylan Schulte of Iowa Western CC
1st: Jake Marlin (North Iowa Area College) 21-6, RS Fr. over Jason Alfau (Iowa Central CC) 23-13, Fr. (Dec 10-5).
3rd: Andres Gonzales (Iowa Lakes CC) 25-7, Fr. over Saidyokub Kakhramanov (Ellsworth CC) 22-10, Fr. (Dec 7-2).
5th: Austin Hjelle (Northland CTC) 17-16, Fr. over Cory Hasbrouck (Itasca CC) 2-5, Fr. (Dec 10-9).
7th: Thomas Keskey (Ridgewater College) 15-22, Fr. over Dylan Schulte (Iowa Western CC) 4-12, Fr. (Inj. 0:00).

149 Results
1st Place – Nosomy Pozo of North Iowa Area College
2nd Place – Teddie Harvey of Iowa Central CC
3rd Place – Kevin Cooper of Ellsworth CC
4th Place – Sam Twistol of Northland CTC
5th Place – Marcus Riggle of Itasca CC
6th Place – Trevor Schermer of Iowa Lakes CC
7th Place – Oscar Ramirez of Iowa Western CC
1st: Nosomy Pozo (North Iowa Area College) 27-6, So. over Teddie Harvey (Iowa Central CC) 23-16, So. (Fall 6:04).
3rd: Kevin Cooper (Ellsworth CC) 38-13, So. over Sam Twistol (Northland CTC) 13-11, Fr. (Fall 1:01).
5th: Marcus Riggle (Itasca CC) 22-17, So. over Trevor Schermer (Iowa Lakes CC) 14-10, Fr. (Dec 5-4).
7th: Oscar Ramirez (Iowa Western CC) 14-12, Fr. over () , . (Bye).

157 Results
1st Place – Richie Lewis of Iowa Central CC
2nd Place – Yoanse Mejias of North Iowa Area College
3rd Place – Leivon Lewis of Ellsworth CC
4th Place – Christopher Schmidt of Ridgewater College
5th Place – Wayne Voss of Itasca CC
6th Place – Lucas Lias of Iowa Western CC
7th Place – Cole Moens of Iowa Lakes CC
1st: Richie Lewis (Iowa Central CC) 26-5, So. over Yoanse Mejias (North Iowa Area College) 27-4, So. (Dec 3-2).
3rd: Leivon Lewis (Ellsworth CC) 30-12, Fr. over Christopher Schmidt (Ridgewater College) 8-9, Fr. (Dec 5-1).
5th: Wayne Voss (Itasca CC) 10-8, Fr. over Lucas Lias (Iowa Western CC) 7-16, Fr. (Fall 0:55).
7th: Cole Moens (Iowa Lakes CC) 3-10, Fr. over () , . (Bye).

165 Results
1st Place – Ryan Niven of Iowa Central CC
2nd Place – Matthew Rodriguez-Kirkland of Ellsworth CC
3rd Place – Tim Hester of Iowa Western CC
4th Place – Quincy Kalkbrenner of North Iowa Area College
5th Place – Andrew Tate of Iowa Lakes CC
6th Place – Levi Ballek of Itasca CC
7th Place – Blake Yensen of Northland CTC
8th Place – Zach Doty of Ridgewater College
1st: Ryan Niven (Iowa Central CC) 18-9, So. over Matthew Rodriguez-Kirkland (Ellsworth CC) 20-8, Fr. (Dec 8-6).
3rd: Tim Hester (Iowa Western CC) 15-10, So. over Quincy Kalkbrenner (North Iowa Area College) 19-9, Fr. (Dec 6-5).
5th: Andrew Tate (Iowa Lakes CC) 13-16, Fr. over Levi Ballek (Itasca CC) 8-21, Fr. (Fall 2:02).
7th: Blake Yensen (Northland CTC) 12-20, Fr. over Zach Doty (Ridgewater College) 7-6, Fr. (Inj. 0:00).

174 Results
1st Place – Matt Walker of Iowa Western CC
2nd Place – Sadarriss Patterson of Ellsworth CC
3rd Place – Jacoby Benjamin of North Iowa Area College
4th Place – Travis Cripe of Ridgewater College
5th Place – Mike Zupan of Itasca CC
6th Place – Jake Meehan of Iowa Central CC
7th Place – Dorian Simpson of Minnesota West CTC
8th Place – Austin Long of Iowa Lakes CC
1st: Matt Walker (Iowa Western CC) 22-5, So. over Sadarriss Patterson (Ellsworth CC) 27-15, Fr. (MD 15-6).
3rd: Jacoby Benjamin (North Iowa Area College) 10-7, Fr. over Travis Cripe (Ridgewater College) 10-24, So. (MD 12-4).
5th: Mike Zupan (Itasca CC) 14-13, Fr. over Jake Meehan (Iowa Central CC) 13-11, So. (Inj. 0:00).
7th: Dorian Simpson (Minnesota West CTC) 1-2, Fr. over Austin Long (Iowa Lakes CC) 7-20, Fr. (Dec 5-3).

184 Results
1st Place – Matt Hurford of Ellsworth CC
2nd Place – Chevy Farriss of Minnesota West CTC
3rd Place – Tyler Hoffman of Iowa Central CC
4th Place – Wouvel Chevelon of Iowa Lakes CC
5th Place – Jhalen Flanders of Iowa Western CC
6th Place – Ben Wallace of North Iowa Area College
7th Place – Ryan Valline of Itasca CC
8th Place – Cody Babineau of Ridgewater College
1st: Matt Hurford (Ellsworth CC) 31-7, So. over Chevy Farriss (Minnesota West CTC) 16-5, RS So. (Dec 5-4).
3rd: Tyler Hoffman (Iowa Central CC) 19-10, Fr. over Wouvel Chevelon (Iowa Lakes CC) 19-16, Fr. (MD 15-2).
5th: Jhalen Flanders (Iowa Western CC) 17-9, RS Fr. over Ben Wallace (North Iowa Area College) 14-17, Fr. (Fall 2:44).
7th: Ryan Valline (Itasca CC) 5-7, So. over Cody Babineau (Ridgewater College) 1-19, Fr. (MD 13-5).

197 Results
1st Place – Patrick Downey of Iowa Central CC
2nd Place – Wes Dodd of Itasca CC
3rd Place – Sharod Wilson of Ellsworth CC
4th Place – Kyler Mathews of North Iowa Area College
5th Place – Craig Williams of Northland CTC
6th Place – Luke Nohns of Iowa Western CC
1st: Patrick Downey (Iowa Central CC) 30-2, RS Fr. over Wes Dodd (Itasca CC) 22-20, So. (Fall 0:22).
3rd: Sharod Wilson (Ellsworth CC) 24-8, So. over Kyler Mathews (North Iowa Area College) 10-11, Fr. (Dec 8-3).
5th: Craig Williams (Northland CTC) 9-14, So. over Luke Nohns (Iowa Western CC) 10-15, Fr. (Dec 4-2).
7th: () , . over () , . (Bye).

285 Results
1st Place – Chris Ballard of Iowa Central CC
2nd Place – Lawrence Phillips of North Iowa Area College
3rd Place – Dalonte Holland of Ellsworth CC
4th Place – Kyle Chromy of Itasca CC
5th Place – Guy Henson of Iowa Lakes CC
6th Place – John Wittman of Ridgewater College
7th Place – Erick Carrillo of Iowa Western CC
8th Place – Christopher Kucera of Northland CTC
1st: Chris Ballard (Iowa Central CC) 8-1, RS So. over Lawrence Phillips (North Iowa Area College) 16-5, Fr. (Fall 0:18).
3rd: Dalonte Holland (Ellsworth CC) 32-11, Fr. over Kyle Chromy (Itasca CC) 5-2, Fr. (Dec 7-1).
5th: Guy Henson (Iowa Lakes CC) 21-11, Fr. over John Wittman (Ridgewater College) 19-16, Fr. (Dec 7-4).
7th: Erick Carrillo (Iowa Western CC) 7-11, So. over Christopher Kucera (Northland CTC) 4-8, Fr. (Dec 5-2).

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?