NCAA Division II National Championships

2015 NCAA Division II National Championships results. March 13-14 at St. Louis, MO.

1. St. Cloud State 84.5
2. Nebraska-Kearney 76.5
3. Maryville University of St. Louis 61.0
4. Mercyhurst University 58.0
5. Ouachita Baptist University 55.5
6. Notre Dame College 50.0
7. McKendree University 44.5
8. Western State Colorado University 40.0
9. Tiffin University 37.5
10. Colorado Mesa University 34.0
11. Central Missouri 32.0
11. North Carolina-Pembroke 32.0
13. Lindenwood University 30.0
14. Augustana College (SD) 25.5
14. Kutztown Univ. Of Pennsylvania 25.5
16. Ashland University 21.0
17. Minnesota State Mankato 20.5
18. Central Oklahoma 20.0
19. Lake Erie College 18.0
19. Shorter University 18.0
21. Fort Hays State 17.0
21. Newberry College 17.0
23. Anderson University 16.5
24. University of Indianapolis 16.0
25. Southwest Minnesota State 13.5
26. Adams State University 12.5
26. Colorado State University – Pueblo 12.5
28. University of Findlay 12.0
29. Wheeling Jesuit University 11.5
30. California Baptist University 11.0
31. University of Pittsburgh, Johnstown 10.5
32. Wisconsin-Parkside 10.0
33. Long Island University/LIU Post 9.5
34. Belmont Abbey College 8.5
34. Limestone College 8.5
36. Northern State 6.5
37. Minnesota State Moorhead 4.5
38. Shippensburg Univ. Of Pennsylvania 3.0
39. San Francisco State 2.5
40. East Stroudsburg Univ. Of Pennsylvania 1.5
40. Gannon University 1.5
42. Seton Hill University 1.0
43. Coker College 0.5
43. Upper Iowa University 0.5
45. Chadron State 0.0
45. New Mexico Highlands 0.0
45. Newman University 0.0
45. Ohio Valley University 0.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125 Results
1st Place – Tim Prescott of St. Cloud State
2nd Place – TJ North of Augustana College (SD)
3rd Place – Gerald Huff of Adams State University
4th Place – Da`Wayne Robertson of Minnesota State Mankato
5th Place – Dustin Warner of Wheeling Jesuit University
6th Place – Joshua Kieffer of University of Indianapolis
7th Place – Ivan McClay of Notre Dame College
8th Place – Willie Bohince of Mercyhurst University
1st: Tim Prescott (St. Cloud State) 21-8, Jr. over TJ North (Augustana College (SD)) 26-4, RS Jr. (Dec 3-2).
3rd: Gerald Huff (Adams State University) 28-4, Sr. over Da`Wayne Robertson (Minnesota State Mankato) 36-11, Jr. (SV-1 13-8).
5th: Dustin Warner (Wheeling Jesuit University) 35-12, Fr. over Joshua Kieffer (University of Indianapolis) 19-6, RS Jr. (Dec 9-4).
7th: Ivan McClay (Notre Dame College) 28-13, RS Fr. over Willie Bohince (Mercyhurst University) 33-7, RS So. (Dec 4-3).

133 Results
1st Place – Daniel DeShazer of Nebraska-Kearney
2nd Place – Michael Labry of Ashland University
3rd Place – Nate Rodriguez of Ouachita Baptist University
4th Place – Dakota Bauer of Maryville University of St. Louis
5th Place – Mike Rhone of St. Cloud State
6th Place – Joseph Calderone of Long Island University/LIU Post
7th Place – Nick Crume of University of Indianapolis
8th Place – Blake Bosch of Minnesota State Moorhead
1st: Daniel DeShazer (Nebraska-Kearney) 39-5, RS Jr. over Michael Labry (Ashland University) 42-2, Jr. (TB-2 (RT) 7-6).
3rd: Nate Rodriguez (Ouachita Baptist University) 33-3, So. over Dakota Bauer (Maryville University of St. Louis) 14-12, So. (Dec 6-1).
5th: Mike Rhone (St. Cloud State) 22-7, RS So. over Joseph Calderone (Long Island University/LIU Post) 29-11, Fr. (Dec 6-3).
7th: Nick Crume (University of Indianapolis) 32-9, RS Fr. over Blake Bosch (Minnesota State Moorhead) 27-12, RS So. (SV-1 8-6).

141 Results
1st Place – Daniel Ownbey of North Carolina-Pembroke
2nd Place – Corbin Bennetts of Western State Colorado University
3rd Place – Maurice Miller of Notre Dame College
4th Place – Michael Screptock of Tiffin University
5th Place – Keith Surber of Nebraska-Kearney
6th Place – Josh Myers of Ouachita Baptist University
7th Place – Darren Wynn of McKendree University
8th Place – Kyle Webb of Lindenwood University
1st: Daniel Ownbey (North Carolina-Pembroke) 33-2, RS Sr. over Corbin Bennetts (Western State Colorado University) 30-15, RS Jr. (MD 13-5).
3rd: Maurice Miller (Notre Dame College) 31-6, RS Sr. over Michael Screptock (Tiffin University) 23-11, RS So. (Dec 3-2).
5th: Keith Surber (Nebraska-Kearney) 26-11, RS Fr. over Josh Myers (Ouachita Baptist University) 26-5, RS Sr. (Dec 8-4).
7th: Darren Wynn (McKendree University) 45-14, RS So. over Kyle Webb (Lindenwood University) 32-13, RS Sr. (Fall 1:42).

149 Results
1st Place – Frank Cagnina of Central Missouri
2nd Place – Terrel Wilbourn of Lindenwood University
3rd Place – Destin McCauley of Nebraska-Kearney
4th Place – Nick Goebel of University of Findlay
5th Place – Scott Bosak of Belmont Abbey College
6th Place – Jeremy Landowski of Mercyhurst University
7th Place – Larry Bomstad of St. Cloud State
8th Place – Brent Fickel of Ashland University
1st: Frank Cagnina (Central Missouri) 24-1, RS Sr. over Terrel Wilbourn (Lindenwood University) 13-3, RS Jr. (Dec 5-2).
3rd: Destin McCauley (Nebraska-Kearney) 27-8, So. over Nick Goebel (University of Findlay) 7-2, RS So. (Dec 3-2).
5th: Scott Bosak (Belmont Abbey College) 24-3, RS So. over Jeremy Landowski (Mercyhurst University) 31-7, RS Jr. (Dec 8-3).
7th: Larry Bomstad (St. Cloud State) 28-7, Fr. over Brent Fickel (Ashland University) 19-9, RS So. (Fall 1:13).

157 Results
1st Place – James Martinez of Colorado Mesa University
2nd Place – Sean Turner of Anderson University
3rd Place – Clint Poster of St. Cloud State
4th Place – Jonatan Rivera of Notre Dame College
5th Place – Derrick Weller of Lindenwood University
6th Place – Francis Mizia of Mercyhurst University
7th Place – Matt Martoccio of Kutztown Univ. Of Pennsylvania
8th Place – Greg Hegarty of Maryville University of St. Louis
1st: James Martinez (Colorado Mesa University) 39-3, RS Sr. over Sean Turner (Anderson University) 28-5, Sr. (Dec 8-7).
3rd: Clint Poster (St. Cloud State) 40-1, RS Jr. over Jonatan Rivera (Notre Dame College) 32-6, RS Jr. (Dec 7-6).
5th: Derrick Weller (Lindenwood University) 31-22, RS Sr. over Francis Mizia (Mercyhurst University) 31-7, RS So. (SV-1 8-6).
7th: Matt Martoccio (Kutztown Univ. Of Pennsylvania) 28-10, RS Jr. over Greg Hegarty (Maryville University of St. Louis) 32-13, So. (Dec 6-4).

165 Results
1st Place – Chris Watson of Central Oklahoma
2nd Place – Matt Vandermeer of Lake Erie College
3rd Place – Gabe Fogarty of St. Cloud State
4th Place – Devin Aguirre of Nebraska-Kearney
5th Place – Nick Fishback of Wisconsin-Parkside
6th Place – JaCobi Jones of Colorado State University – Pueblo
7th Place – Cody Quinn of Minnesota State Mankato
8th Place – Nicolas Haferkamp of McKendree University
1st: Chris Watson (Central Oklahoma) 42-0, RS Sr. over Matt Vandermeer (Lake Erie College) 17-8, RS Sr. (Dec 7-2).
3rd: Gabe Fogarty (St. Cloud State) 29-4, Jr. over Devin Aguirre (Nebraska-Kearney) 31-16, RS Jr. (Dec 12-6).
5th: Nick Fishback (Wisconsin-Parkside) 33-4, RS Jr. over JaCobi Jones (Colorado State University – Pueblo) 23-12, Fr. (Dec 16-9).
7th: Cody Quinn (Minnesota State Mankato) 20-6, RS Sr. over Nicolas Haferkamp (McKendree University) 43-13, RS Jr. (MD 10-2).

174 Results
1st Place – Joey Davis of Notre Dame College
2nd Place – Zeb Wahle of Maryville University of St. Louis
3rd Place – August Mizia of Mercyhurst University
4th Place – Jacob Begin of Southwest Minnesota State
5th Place – Archie Williams of Central Missouri
6th Place – John Blankenship of University of Pittsburgh, Johnstown
7th Place – Payne Hatter of Ouachita Baptist University
8th Place – Randy Boerner of Colorado Mesa University
1st: Joey Davis (Notre Dame College) 32-0, Jr. over Zeb Wahle (Maryville University of St. Louis) 26-7, So. (Dec 4-2).
3rd: August Mizia (Mercyhurst University) 33-6, RS Jr. over Jacob Begin (Southwest Minnesota State) 30-6, RS Sr. (Dec 1-0).
5th: Archie Williams (Central Missouri) 26-14, Jr. over John Blankenship (University of Pittsburgh, Johnstown) 23-10, RS So. (Dec 8-5).
7th: Payne Hatter (Ouachita Baptist University) 30-8, RS Jr. over Randy Boerner (Colorado Mesa University) 28-16, RS Fr. (Fall 2:20).

184 Results
1st Place – Dallas Smith of Ouachita Baptist University
2nd Place – Nick Burghardt of Maryville University of St. Louis
3rd Place – John Vogt of McKendree University
4th Place – Terrence Smith of Shorter University
5th Place – Jacob Waste of California Baptist University
6th Place – Dakota DesLauriers of Mercyhurst University
7th Place – Kyle Piatt of Western State Colorado University
8th Place – Caleb Rivera of Limestone College
1st: Dallas Smith (Ouachita Baptist University) 29-1, Sr. over Nick Burghardt (Maryville University of St. Louis) 34-8, Jr. (Dec 4-3).
3rd: John Vogt (McKendree University) 43-13, RS Sr. over Terrence Smith (Shorter University) 25-8, Sr. (Dec 9-4).
5th: Jacob Waste (California Baptist University) 30-4, RS So. over Dakota DesLauriers (Mercyhurst University) 25-13, So. (Dec 3-2).
7th: Kyle Piatt (Western State Colorado University) 32-6, RS Sr. over Caleb Rivera (Limestone College) 16-12, RS Sr. (MD 13-2).

197 Results
1st Place – Romero Cotton of Nebraska-Kearney
2nd Place – Huston Evans of Newberry College
3rd Place – Julian Smith of McKendree University
4th Place – Jacob Cramer of Tiffin University
5th Place – Samuel Mangum of Western State Colorado University
6th Place – Jayd Docken of Augustana College (SD)
7th Place – Ryan Beltz of Maryville University of St. Louis
8th Place – Joe Gomez of Northern State
1st: Romero Cotton (Nebraska-Kearney) 18-5, RS Jr. over Huston Evans (Newberry College) 15-1, RS So. (SV-1 3-1).
3rd: Julian Smith (McKendree University) 38-5, RS Jr. over Jacob Cramer (Tiffin University) 27-10, RS Jr. (SV-2 8-6).
5th: Samuel Mangum (Western State Colorado University) 29-8, RS Sr. over Jayd Docken (Augustana College (SD)) 29-7, RS Sr. (Dec 3-2).
7th: Ryan Beltz (Maryville University of St. Louis) 32-10, Jr. over Joe Gomez (Northern State) 28-12, So. (Dec 9-3).

285 Results
1st Place – Ziad Haddad of Kutztown Univ. Of Pennsylvania
2nd Place – Austin Goergen of St. Cloud State
3rd Place – Jack Page of Fort Hays State
4th Place – Garrett Grey of Tiffin University
5th Place – Andy Welton of Mercyhurst University
6th Place – Chris Giddens of North Carolina-Pembroke
7th Place – Peter Anguiano of Western State Colorado University
8th Place – Jordan Passehl of Colorado Mesa University
1st: Ziad Haddad (Kutztown Univ. Of Pennsylvania) 30-0, RS Sr. over Austin Goergen (St. Cloud State) 33-2, RS So. (Dec 8-6).
3rd: Jack Page (Fort Hays State) 46-3, RS Sr. over Garrett Grey (Tiffin University) 35-5, RS So. (MD 13-2).
5th: Andy Welton (Mercyhurst University) 26-13, So. over Chris Giddens (North Carolina-Pembroke) 26-7, RS Sr. (Dec 7-2).
7th: Peter Anguiano (Western State Colorado University) 29-15, RS Sr. over Jordan Passehl (Colorado Mesa University) 30-13, RS Sr. (Dec 3-1).

View more college results

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?