NCAA Division II Super Region 3 Tournament

NCAA Division II Super Region 3 Tournament results. February 28 and March 1st at Mankato, Minn.

1. Maryville University Of Saint Louis 114.0
2. St. Cloud State University 109.0
3. Ouachita Baptist University 101.5
4. Lindenwood University 89.5
5. McKendree University 84.0
6. Upper Iowa University 79.5
7. Minnesota State (Mankato) 72.0
8. Augustana College (South Dakota) 57.0
9. University Of Central Missouri 38.0
10. Southwest Minnesota State University 34.5
11. Minnesota State (Moorhead) 22.0
12. Northern State University 11.5
13. Minot State University 9.0
13. Truman State University 9.0
15. University Of Mary 6.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125 Results
1st Place – TJ North of Augustana College (South Dakota)
2nd Place – Da`Wayne Robertson of Minnesota State (Mankato)
3rd Place – Tim Prescott of St. Cloud State University
4th Place – Garrett Evans of Ouachita Baptist University
5th Place – Garrett Wangsness of Upper Iowa University
6th Place – Marcos Antonio Tamayo of Lindenwood University
1st: TJ North (Augustana College (South Dakota)) 23-3, RS Jr. over Da`Wayne Robertson (Minnesota State (Mankato)) 32-9, Jr. (SV-1 3-1).
3rd: Tim Prescott (St. Cloud State University) 17-8, Jr. over Garrett Evans (Ouachita Baptist University) 20-8, RS Sr. (Dec 5-4).
5th: Garrett Wangsness (Upper Iowa University) 14-12, So. over Marcos Antonio Tamayo (Lindenwood University) 13-8, RS Sr. (Fall 1:36).

133 Results
1st Place – Nate Rodriguez of Ouachita Baptist University
2nd Place – Dakota Bauer of Maryville University Of Saint Louis
3rd Place – Blake Bosch of Minnesota State (Moorhead)
4th Place – Mike Rhone of St. Cloud State University
5th Place – Hunter Haralson of Lindenwood University
6th Place – Matt Paulus of Upper Iowa University
1st: Nate Rodriguez (Ouachita Baptist University) 29-2, So. over Dakota Bauer (Maryville University Of Saint Louis) 11-10, So. (Fall 6:21).
3rd: Blake Bosch (Minnesota State (Moorhead)) 25-9, RS So. over Mike Rhone (St. Cloud State University) 18-5, RS So. (TB-1 3-2).
5th: Hunter Haralson (Lindenwood University) 23-11, RS Fr. over Matt Paulus (Upper Iowa University) 21-13, RS Jr. (SV-1 7-2).

141 Results
1st Place – Kyle Webb of Lindenwood University
2nd Place – Darren Wynn of McKendree University
3rd Place – Josh Myers of Ouachita Baptist University
4th Place – James Krischke of Maryville University Of Saint Louis
5th Place – Alphonso Vruno of Minnesota State (Mankato)
6th Place – Josh Howk of St. Cloud State University
1st: Kyle Webb (Lindenwood University) 30-10, RS Sr. over Darren Wynn (McKendree University) 42-12, RS So. (Dec 8-4).
3rd: Josh Myers (Ouachita Baptist University) 23-2, RS Sr. over James Krischke (Maryville University Of Saint Louis) 27-16, RS Fr. (Dec 2-0).
5th: Alphonso Vruno (Minnesota State (Mankato)) 26-10, Jr. over Josh Howk (St. Cloud State University) 24-7, RS Sr. (Dec 6-3).

141-WB Results – True-Fourth
1st Place – Alphonso Vruno-WB of Minnesota State (Mankato)
2nd Place – James Krischke-WB of Maryville University Of Saint Louis
1st: Alphonso Vruno-WB (Minnesota State (Mankato)) 1-0, . over James Krischke-WB (Maryville University Of Saint Louis) 0-1, . (Dec 4-3).

149 Results
1st Place – Frank Cagnina of University Of Central Missouri
2nd Place – Keenan Hagerty of Maryville University Of Saint Louis
3rd Place – Terrel Wilbourn of Lindenwood University
4th Place – Larry Bomstad of St. Cloud State University
5th Place – Blake Clevenger of Ouachita Baptist University
6th Place – Trevor Duke of Upper Iowa University
1st: Frank Cagnina (University Of Central Missouri) 20-1, RS Sr. over Keenan Hagerty (Maryville University Of Saint Louis) 29-2, RS Jr. (Dec 12-8).
3rd: Terrel Wilbourn (Lindenwood University) 10-2, RS Jr. over Larry Bomstad (St. Cloud State University) 25-5, Fr. (Dec 9-5).
5th: Blake Clevenger (Ouachita Baptist University) 15-15, RS Fr. over Trevor Duke (Upper Iowa University) 8-8, RS Sr. (Dec 7-2).

157 Results
1st Place – Clint Poster of St. Cloud State University
2nd Place – Derrick Weller of Lindenwood University
3rd Place – Greg Hegarty of Maryville University Of Saint Louis
4th Place – Josh Ballard of McKendree University
5th Place – Adam Cooling of Minnesota State (Mankato)
6th Place – Dakota Head of Ouachita Baptist University
1st: Clint Poster (St. Cloud State University) 36-0, RS Jr. over Derrick Weller (Lindenwood University) 27-20, RS Sr. (Dec 1-0).
3rd: Greg Hegarty (Maryville University Of Saint Louis) 30-10, So. over Josh Ballard (McKendree University) 33-15, RS Jr. (MD 10-1).
5th: Adam Cooling (Minnesota State (Mankato)) 18-8, So. over Dakota Head (Ouachita Baptist University) 21-9, RS Fr. (Dec 5-3).

165 Results
1st Place – Cody Quinn of Minnesota State (Mankato)
2nd Place – Gabe Fogarty of St. Cloud State University
3rd Place – Nicolas Haferkamp of McKendree University
4th Place – Dimitri Willis of Maryville University Of Saint Louis
5th Place – Kyle Jolas of Lindenwood University
6th Place – Colbey Vance of Upper Iowa University
1st: Cody Quinn (Minnesota State (Mankato)) 17-4, RS Sr. over Gabe Fogarty (St. Cloud State University) 25-3, Jr. (Dec 7-1).
3rd: Nicolas Haferkamp (McKendree University) 41-10, RS Jr. over Dimitri Willis (Maryville University Of Saint Louis) 25-10, Jr. (Dec 8-3).
5th: Kyle Jolas (Lindenwood University) 15-14, Fr. over Colbey Vance (Upper Iowa University) 26-16, RS So. (Dec 7-4).

174 Results
1st Place – Zeb Wahle of Maryville University Of Saint Louis
2nd Place – Jacob Begin of Southwest Minnesota State University
3rd Place – Payne Hatter of Ouachita Baptist University
4th Place – Archie Williams of University Of Central Missouri
5th Place – Luis Alba of McKendree University
6th Place – Batchka Zulkhuu of Lindenwood University
1st: Zeb Wahle (Maryville University Of Saint Louis) 23-6, So. over Jacob Begin (Southwest Minnesota State University) 26-4, RS Sr. (Dec 7-5).
3rd: Payne Hatter (Ouachita Baptist University) 27-6, RS Jr. over Archie Williams (University Of Central Missouri) 22-12, Jr. (Dec 13-6).
5th: Luis Alba (McKendree University) 34-19, RS Jr. over Batchka Zulkhuu (Lindenwood University) 15-14, RS Sr. (Dec 7-5).

174-WB Results – True-Fourth
1st Place – Archie Williams-WB of University Of Central Missouri
2nd Place – Luis Alba-WB of McKendree University
1st: Archie Williams-WB (University Of Central Missouri) 1-0, . over Luis Alba-WB (McKendree University) 0-1, . (SV-1 3-1).

184 Results
1st Place – Dallas Smith of Ouachita Baptist University
2nd Place – John Vogt of McKendree University
3rd Place – Nick Burghardt of Maryville University Of Saint Louis
4th Place – John McArdle of Lindenwood University
5th Place – Blake Sorensen of Upper Iowa University
6th Place – Aero Amo of Augustana College (South Dakota)
1st: Dallas Smith (Ouachita Baptist University) 25-1, Sr. over John Vogt (McKendree University) 39-12, RS Sr. (Dec 4-2).
3rd: Nick Burghardt (Maryville University Of Saint Louis) 31-7, Jr. over John McArdle (Lindenwood University) 14-7, RS Sr. (Dec 8-5).
5th: Blake Sorensen (Upper Iowa University) 27-7, RS Sr. over Aero Amo (Augustana College (South Dakota)) 24-12, RS So. (Dec 5-4).

197 Results
1st Place – Julian Smith of McKendree University
2nd Place – Ryan Beltz of Maryville University Of Saint Louis
3rd Place – Jayd Docken of Augustana College (South Dakota)
4th Place – Joe Gomez of Northern State University
5th Place – VJ Giulio of St. Cloud State University
6th Place – Dylan Windfield of Upper Iowa University
1st: Julian Smith (McKendree University) 34-4, RS Jr. over Ryan Beltz (Maryville University Of Saint Louis) 29-8, Jr. (Dec 7-3).
3rd: Jayd Docken (Augustana College (South Dakota)) 27-4, RS Sr. over Joe Gomez (Northern State University) 26-9, So. (Dec 3-2).
5th: VJ Giulio (St. Cloud State University) 15-6, RS Jr. over Dylan Windfield (Upper Iowa University) 19-11, Fr. (Fall 1:59).

285 Results
1st Place – Austin Goergen of St. Cloud State University
2nd Place – Cole Wilson of Southwest Minnesota State University
3rd Place – Logan Hopp of Upper Iowa University
4th Place – Michael Lowman of Augustana College (South Dakota)
5th Place – Malcolm Allen of Minnesota State (Mankato)
6th Place – Mitchell Eull of Minot State University
1st: Austin Goergen (St. Cloud State University) 30-1, RS So. over Cole Wilson (Southwest Minnesota State University) 28-5, RS Jr. (Dec 1-0).
3rd: Logan Hopp (Upper Iowa University) 31-6, RS So. over Michael Lowman (Augustana College (South Dakota)) 29-11, RS So. (Dec 3-2).
5th: Malcolm Allen (Minnesota State (Mankato)) 31-13, RS Jr. over Mitchell Eull (Minot State University) 25-16, So. (Dec 5-3).

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.