Team Minnesota places 12th at Cadet Freestyle National Duals

2015 USA Wrestling Cadet Freestyle National Duals results. June 12-13 at York, Penn.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

usa-wrestling

Gold/Silver Pool Results
1st Place – Illinois
2nd Place – Ohio 1
3rd Place – Washington
4th Place – Pennsylvania 1
5th Place – New Jersey 1
6th Place – Iowa 1
7th Place – Oklahoma
8th Place – Kansas 1
1st: Illinois defeated Ohio 1 45-27.
3rd: Washington defeated Pennsylvania 1 39-34.
5th: New Jersey 1 defeated Iowa 1 46-29.
7th: Oklahoma defeated Kansas 1 45-29.

Bronze/Copper Pool Results
1st Place – Indiana
2nd Place – Virginia
3rd Place – Missouri 1
4th Place – Minnesota
5th Place – Michigan 1
6th Place – Utah
7th Place – New Jersey 2
8th Place – Florida
1st: Indiana defeated Virginia 48-32.
3rd: Missouri 1 defeated Minnesota 40-37.
5th: Michigan 1 defeated Utah 45-33.
7th: New Jersey 2 defeated Florida 36-32.

Red/Blue Pool Results
1st Place – Texas
2nd Place – Colorado
3rd Place – Iowa 2
4th Place – Maryland
5th Place – Missouri 2
6th Place – Ohio 2
7th Place – Kansas 2
8th Place – New York 1
1st: Texas defeated Colorado 52-26.
3rd: Iowa 2 defeated Maryland 47-33.
5th: Missouri 2 defeated Ohio 2 39-37.
7th: Kansas 2 defeated New York 1 38-29.

Green/Yellow Pool Results
1st Place – California
2nd Place – Pennsylvania 2
3rd Place – Georgia
4th Place – North Carolina
5th Place – South Carolina
6th Place – Michigan 2
7th Place – Delaware
8th Place – New York 2
1st: California defeated Pennsylvania 2 47-34.
3rd: Georgia defeated North Carolina 53-22.
5th: South Carolina defeated Michigan 2 37-32.
7th: Delaware defeated New York 2 43-21.


Minnesota Results

Pool D – Minnesota is guaranteed 3rd place
Match #1 Quarterfinal: Minnesota defeated Texas 43-39
100 – Gregory Coapstic (Texas) over Ashton Clark (Minnesota) Fall 1:03
106 – Dylan Drogemueller (Minnesota) over Noah Yeamans (Texas) TF 12-1
113 – Xavier Torres (Texas) over Garrett Vos (Minnesota) TF 16-6
120 – Jack Skudlarczyk (Texas) over Parker Huss (Minnesota) TF 15-4
126 – Jackson Stauffacher (Minnesota) over Jacob Hart (Texas) TF 15-4
132 – Mason Hall (Minnesota) over David Reyes (Texas) Fall 0:42
138 – Tyler Shilson (Minnesota) over Joaquin Bautista (Texas) TF 13-2
145 – Dalton Wagner (Minnesota) over Anderson Salisbury (Texas) Dec 12-6
152 – Alexander Frometa (Texas) over Cooper Martens (Minnesota) TF 12-2
160 – Braeden Redlin (Texas) over McCoy Tekautz (Minnesota) Fall 2:00
170 – Joshua Myers (Texas) over Jacob Scherber (Minnesota) TF 10-0
182 – Caden Steffen (Minnesota) over Zachary Grimes (Texas) Fall 3:00
195 – Mason Rutt (Minnesota) over Collin McCoy (Texas) Fall 3:42
220 – Henry Willoughby (Texas) over Jackson Schichel (Minnesota) Dec 9-1
285 – Colin Lawler (Texas) over Dom Cruz (Minnesota) Fall 0:31
88 – Max Crowe (Minnesota) over Steven Flowers (Texas) TF 14-3
94 – Tyler Jones (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Semifinal: Minnesota defeated Colorado 46-35
106 – Alexandr Scott (Colorado) over Dylan Drogemueller (Minnesota) TF 12-1
113 – Xander Rens (Colorado) over Garrett Vos (Minnesota) TF 14-2
120 – Sam Webster (Minnesota) over Kyle Cisneros (Colorado) TF 15-4
126 – Jackson Stauffacher (Minnesota) over Wyatt Pfau (Colorado) TF 10-0
132 – Mason Hall (Minnesota) over Thomas Stager (Colorado) Fall 1:47
138 – Calvin Germinaro (Minnesota) over Gabriel Dinette (Colorado) TF 20-10
145 – Alex Lloyd (Minnesota) over Sergio Chavez (Colorado) TF 12-1
152 – Tate Samuelson (Colorado) over Dalton Wagner (Minnesota) Dec 22-15
160 – Zac Baker (Colorado) over Cooper Martens (Minnesota) TF 10-0
170 – Jacob Scherber (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Caden Steffen (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Dominic Robles (Colorado) over Keegan Calvallero (Minnesota) TF 12-2
220 – Jackson Schichel (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Sammy DeSeriere (Colorado) over Dom Cruz (Minnesota) Fall 1:32
88 – Max Crowe (Minnesota) over Dylan McChesney (Colorado) TF 10-0
94 – Caleb Cox (Colorado) over Spencer Miller (Minnesota) TF 13-3
100 – Mosha Schwartz (Colorado) over Ashton Clark (Minnesota) TF 13-2

Match #3 1st Place Match: New Jersey 1 defeated Minnesota 56-18
120 – John Burger (New Jersey 1) over Parker Huss (Minnesota) Dec 9-4
126 – Ray Wetzel (New Jersey 1) over Jackson Stauffacher (Minnesota) Dec 6-2
132 – Calvin Germinaro (Minnesota) over Joe Sacco (New Jersey 1) Fall 1:15
138 – Shane Griffith (New Jersey 1) over Tyler Shilson (Minnesota) TF 18-5
145 – Nick Palumbo (New Jersey 1) over Alex Lloyd (Minnesota) TF 20-10
152 – Michael O`Malley (New Jersey 1) over Dalton Wagner (Minnesota) Fall 1:24
160 – Ryan Karoly (New Jersey 1) over McCoy Tekautz (Minnesota) TF 10-0
170 – George Walton (New Jersey 1) over Jacob Scherber (Minnesota) TF 11-1
182 – Joe Soreco (New Jersey 1) over Mason Rutt (Minnesota) Dec 6-6
195 – Sean O`Malley (New Jersey 1) over Jackson Schichel (Minnesota) Dec 6-0
220 – Keegan Calvallero (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Michael Porcaro (New Jersey 1) over Dom Cruz (Minnesota) Dec 5-4
88 – Kaya Sement (New Jersey 1) over Max Crowe (Minnesota) Fall 3:59
94 – Mark Montgomery (New Jersey 1) over Tyler Jones (Minnesota) TF 10-0
100 – Michael Colaiocco (New Jersey 1) over Ashton Clark (Minnesota) TF 10-0
106 – Joe Heilman (New Jersey 1) over Dylan Drogemueller (Minnesota) TF 10-0
113 – Carmen Ferrante (New Jersey 1) over Garrett Vos (Minnesota) Dec 13-6

Match #4 2nd Place Match: Iowa 1 defeated Minnesota 50-25
126 – Keaton Geerts (Iowa 1) over Jackson Stauffacher (Minnesota) Fall 0:38
132 – Calvin Germinaro (Minnesota) over Nelson Brands (Iowa 1) TF 10-0
138 – Alex Lloyd (Minnesota) over Quinn Murphy (Iowa 1) Fall 1:20
145 – Dalton Wagner (Minnesota) over Cayd Lara (Iowa 1) Fall 2:31
152 – Ben Sarasin (Iowa 1) over Cooper Martens (Minnesota) TF 12-0
160 – Marcus Coleman (Iowa 1) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Issac Bartel (Iowa 1) over Jacob Scherber (Minnesota) Dec 10-2
182 – Tucker Morrison (Iowa 1) over Caden Steffen (Minnesota) Dec 8-6
195 – Garrett Kubovec (Iowa 1) over Mason Rutt (Minnesota) Fall 2:45
220 – Jackson Schichel (Minnesota) over Zachary McDaniel (Iowa 1) Dec 4-4
285 – Spencer Trenary (Iowa 1) over Dom Cruz (Minnesota) Fall 3:34
88 – Max Crowe (Minnesota) over Daniel Kimball (Iowa 1) Dec 14-8
94 – Conrad Braswell (Iowa 1) over Spencer Miller (Minnesota) TF 10-0
100 – Kyle Biscoglia (Iowa 1) over Ashton Clark (Minnesota) TF 10-0
106 – Drew Bennett (Iowa 1) over Dylan Drogemueller (Minnesota) TF 10-0
113 – Brody Teske (Iowa 1) over Garrett Vos (Minnesota) Fall 1:24
120 – Sam Webster (Minnesota) over Brady Kyner (Iowa 1) Dec 8-2

Bronze/Copper Pool – Minnesota is guaranteed 4th place
Match #1 Round 1: Indiana defeated Minnesota 47-30
132 – Mason Hall (Minnesota) over Jonathan Moran (Indiana) TF 10-0
138 – Joe Lee (Indiana) over Alex Lloyd (Minnesota) TF 12-1
145 – Brayton Lee (Indiana) over Tyler Shilson (Minnesota) TF 10-0
152 – Gleason Mappes (Indiana) over Cooper Martens (Minnesota) Fall 2:11
160 – McCoy Tekautz (Minnesota) over Drake Guerrero (Indiana) Fall 0:19
170 – Jacob Gray (Indiana) over Jacob Scherber (Minnesota) TF 11-0
182 – Andrew Davison (Indiana) over Caden Steffen (Minnesota) TF 11-0
195 – Garrison Lee (Indiana) over Keegan Calvallero (Minnesota) Fall 0:08
220 – Robert Samuels (Indiana) over Jackson Schichel (Minnesota) TF 12-0
285 – Jacob Rhoades (Indiana) over Dom Cruz (Minnesota) Fall 0:42
88 – Max Crowe (Minnesota) over Isaiah Pachardo (Indiana) Fall 0:34
94 – Tyler Jones (Minnesota) over Jacob Moran (Indiana) Fall 1:50
100 – Asa Garcia (Indiana) over Ashton Clark (Minnesota) Dec 12-7
106 – Dylan Drogemueller (Minnesota) over Alex Strueder (Indiana) TF 11-1
113 – Alec White (Indiana) over Garrett Vos (Minnesota) TF 10-0
120 – Miguel Prado (Indiana) over Sam Webster (Minnesota) TF 10-0
126 – Parker Huss (Minnesota) over Carson Willis (Indiana) Fall 3:35

Match #2 Round 2: Minnesota defeated New Jersey 2 51-22
138 – Tyler Shilson (Minnesota) over Matt Dallara (New Jersey 2) Dec 8-6
145 – Andrew Merola (New Jersey 2) over Dalton Wagner (Minnesota) TF 10-0
152 – Garrett Beam (New Jersey 2) over Cooper Martens (Minnesota) TF 13-2
160 – McCoy Tekautz (Minnesota) over Andrew Meyers (New Jersey 2) Fall 3:41
170 – Jacob Scherber (Minnesota) over Michael Ilic (New Jersey 2) Fall 1:12
182 – Caden Steffen (Minnesota) over Michael Waszen (New Jersey 2) TF 10-0
195 – Jackson Schichel (Minnesota) over Peter Wersinger (New Jersey 2) Dec 5-0
220 – Keegan Calvallero (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Dom Cruz (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
88 – Max Crowe (Minnesota) over Thomas Casey (New Jersey 2) TF 10-0
94 – Mike Esposito (New Jersey 2) over Spencer Miller (Minnesota) Dec 4-4
100 – Ashton Clark (Minnesota) over Alex Amato (New Jersey 2) TF 11-0
106 – Michael Kelly (New Jersey 2) over Dylan Drogemueller (Minnesota) TF 10-0
113 – Garrett Vos (Minnesota) over Maguire Pesci (New Jersey 2) TF 10-0
120 – Parker Huss (Minnesota) over PJ Gohn (New Jersey 2) Dec 12-7
126 – Charlie Cunningham (New Jersey 2) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Mason Hall (Minnesota) over Justin Guzman (New Jersey 2) TF 10-0

Match #3 Round 3: Minnesota defeated Michigan 1 43-29
145 – Alex Lloyd (Minnesota) over Dustin Gross (Michigan 1) TF 10-0
152 – Kam Bush (Michigan 1) over Dalton Wagner (Minnesota) TF 10-0
160 – Hunter Schnieder (Michigan 1) over McCoy Tekautz (Minnesota) Fall 1:05
170 – Jacob Scherber (Minnesota) over Beau Caster (Michigan 1) TF 10-0
182 – Brandon Whitman (Michigan 1) over Mason Rutt (Minnesota) TF 10-0
195 – Jackson Schichel (Minnesota) over Brent Booth (Michigan 1) Dec 7-0
220 – Tyden Ferris (Michigan 1) over Keegan Calvallero (Minnesota) Fall 1:36
285 – Dom Cruz (Minnesota) over Joe Markham (Michigan 1) Fall 1:23
88 – Max Crowe (Minnesota) over Reese Fry (Michigan 1) TF 16-4
94 – Tyler Jones (Minnesota) over Derek Giallombardo (Michigan 1) Dec 10-6
100 – Ben Kamali (Michigan 1) over Ashton Clark (Minnesota) TF 10-0
106 – Dylan Drogemueller (Minnesota) over Stewart Massa (Michigan 1) Dec 10-7
113 – Nick Freeman (Michigan 1) over Garrett Vos (Minnesota) Dec 8-7
120 – Sam Webster (Minnesota) over Carson Price (Michigan 1) TF 11-0
126 – Jackson Stauffacher (Minnesota) over Cam Amine (Michigan 1) TF 14-4
132 – Calvin Germinaro (Minnesota) over Drew Marten (Michigan 1) TF 10-0
138 – Tyler Shilson (Minnesota) over Ethan Willaims (Michigan 1) TF 10-0

Match #4 3rd Place Match: Missouri 1 defeated Minnesota 40-37
152 – Scott Parrack (Missouri 1) over Cooper Martens (Minnesota) TF 17-4
160 – Anthony Mabery (Missouri 1) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Jacob Scherber (Minnesota) over Elias Vaoifi (Missouri 1) Fall 1:23
182 – Caden Steffen (Minnesota) over Zach Elam (Missouri 1) Dec 7-6
195 – Keegan Calvallero (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Tyler Curd (Missouri 1) over Jackson Schichel (Minnesota) TF 10-0
285 – Dom Cruz (Minnesota) over Dan Mangold (Missouri 1) Fall 1:19
88 – Max Crowe (Minnesota) over Garrett Raynor (Missouri 1) TF 13-2
94 – Jake Stathopoulos (Missouri 1) over Spencer Miller (Minnesota) TF 10-0
100 – Kelvin Eblen (Missouri 1) over Ashton Clark (Minnesota) TF 10-0
106 – Clayton Singh (Missouri 1) over Dylan Drogemueller (Minnesota) TF 10-0
113 – Andrew Gamble (Missouri 1) over Garrett Vos (Minnesota) TF 10-0
120 – Cameron Valdiviez (Missouri 1) over Parker Huss (Minnesota) Dec 13-5
126 – Taylor Brown (Missouri 1) over Jackson Stauffacher (Minnesota) Fall 2:01
132 – Mason Hall (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Alex Lloyd (Minnesota) over Tyler Stegall (Missouri 1) TF 10-0
145 – Dalton Wagner (Minnesota) over Griffin Mann (Missouri 1) TF 16-6

Bookmark the permalink.

Comments are closed.