Team Minnesota places 8th at Cadet Greco-Roman National Duals

2015 USA Wrestling Cadet Greco-Roman National Duals results. June 10-11 at York, Penn.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

usa-wrestling

Gold / Silver Pool Results
1st Place – Illinois
2nd Place – Washington
3rd Place – Missouri
4th Place – Kansas 1
5th Place – Pennsylvania 1
6th Place – Ohio 1
7th Place – Iowa
8th Place – Minnesota
1st: Illinois defeated Washington 55-22.
3rd: Missouri defeated Kansas 1 40-36.
5th: Pennsylvania 1 defeated Ohio 1 45-29.
7th: Iowa defeated Minnesota 46-30.

Bronze / Copper Pool Results
1st Place – Indiana
2nd Place – Oklahoma
3rd Place – New Jersey 1
4th Place – Texas
5th Place – Ohio 2
6th Place – Florida
7th Place – Utah
8th Place – Michigan 1
1st: Indiana defeated Oklahoma 39-37.
3rd: New Jersey 1 defeated Texas 50-29.
5th: Ohio 2 defeated Florida 59-16.
7th: Utah defeated Michigan 1 40-38.

Red / Blue Pool Results
1st Place – California
2nd Place – Colorado
3rd Place – Kansas 2
4th Place – Georgia
5th Place – New Jersey 2
6th Place – South Carolina
7th Place – Pennsylvania 2
8th Place – Delaware
1st: California defeated Colorado 53-22.
3rd: Kansas 2 defeated Georgia 42-29.
5th: New Jersey 2 defeated South Carolina 48-15.
7th: Pennsylvania 2 defeated Delaware 55-16.

Green/Yellow Pool Results
1st Place – Virginia
2nd Place – North Carolina
3rd Place – Maryland
4th Place – New York
5th Place – Michigan 2
Round 1
Virginia defeated New York 0-0.
Maryland defeated Michigan 2 0-0.
Round 2
North Carolina defeated New York 0-0.
Virginia defeated Michigan 2 0-0.
Round 3
North Carolina defeated Michigan 2 0-0.
Virginia defeated Maryland 0-0.
Round 4
Virginia defeated North Carolina 0-0.
Maryland defeated New York 0-0.
Round 5
North Carolina defeated Maryland 0-0.
New York defeated Michigan 2 0-0.


Minnesota Results

A Pool – Minnesota is guaranteed 2nd place
Match #1 Quarterfinal: Minnesota defeated Maryland 59-22
120 – Brian Stuart (Maryland) over Sam Webster (Minnesota) TF 10-0
126 – Jackson Stauffacher (Minnesota) over Seth Fillers (Maryland) Fall 1:09
132 – Mason Hall (Minnesota) over Jason Kraisser (Maryland) TF 12-0
138 – Ethan Krause (Maryland) over Tyler Shilson (Minnesota) TF 10-0
145 – Dalton Wagner (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Dale Tiongson (Maryland) over Cooper Martens (Minnesota) TF 14-4
160 – McCoy Tekautz (Minnesota) over Aceymis Brown (Maryland) TF 14-3
170 – Jacob Scherber (Minnesota) over Justin Henry (Maryland) TF 16-5
182 – Caden Steffen (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Keegan Calvallero (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Jackson Schichel (Minnesota) over Aaron Hudson (Maryland) TF 13-1
285 – Dom Cruz (Minnesota) over Jorden Pryor (Maryland) TF 12-2
88 – Max Crowe (Minnesota) over Dustin Balcita (Maryland) TF 10-0
94 – Spencer Miller (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Ashton Clark (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
106 – King Sandoval (Maryland) over Dylan Drogemueller (Minnesota) Fall 1:58
113 – Garrett Vos (Minnesota) over Cord Richardson (Maryland) TF 17-6

Match #2 Semifinal: Minnesota defeated Colorado 53-28
126 – Jackson Stauffacher (Minnesota) over Wyatt Pfau (Colorado) Fall 1:25
132 – Calvin Germinaro (Minnesota) over Thomas Stager (Colorado) TF 12-0
138 – Alex Lloyd (Minnesota) over Brandon Lucero (Colorado) Fall 0:54
145 – Sergio Chavez (Colorado) over Dalton Wagner (Minnesota) Fall 1:12
152 – Tate Samuelson (Colorado) over Cooper Martens (Minnesota) TF 15-2
160 – McCoy Tekautz (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Jacob Scherber (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Mason Rutt (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Dominic Robles (Colorado) over Keegan Calvallero (Minnesota) Dec 9-8
220 – Jackson Schichel (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Sammy DeSeriere (Colorado) over Dom Cruz (Minnesota) Fall 1:41
88 – Max Crowe (Minnesota) over Dylan McChesney (Colorado) Fall 0:21
94 – Tyler Jones (Minnesota) over Caleb Cox (Colorado) Dec 5-4
100 – Mosha Schwartz (Colorado) over Ashton Clark (Minnesota) TF 15-5
106 – Dylan Drogemueller (Minnesota) over Alexadr Scott (Colorado) Fall 2:26
113 – Xander Rens (Colorado) over Garrett Vos (Minnesota) Fall 2:53
120 – Parker Huss (Minnesota) over Kyle Cisneros (Colorado) Dec 8-2

Match #3 1st Place Match: Washington defeated Minnesota 51-27
138 – Alex Lloyd (Minnesota) over Nathan Moore (Washington) TF 10-0
145 – Dalton Wagner (Minnesota) over Braden Orrino (Washington) Fall 4:05
152 – Malachi Lawrence (Washington) over Cooper Martens (Minnesota) Fall 0:56
160 – McCoy Tekautz (Minnesota) over Zachary Stratton (Washington) Fall 0:51
170 – Trevor Senn (Washington) over Jacob Scherber (Minnesota) TF 12-2
182 – Caden Steffen (Minnesota) over Liam Ball (Washington) TF 10-0
195 – Kione Gill (Washington) over Mason Rutt (Minnesota) TF 14-4
220 – David Camacho (Washington) over Jackson Schichel (Minnesota) Dec 8-0
285 – Kenny Marll (Washington) over Dom Cruz (Minnesota) Fall 2:03
88 – Chase Tebbets (Washington) over Max Crowe (Minnesota) TF 12-2
94 – Blake Haney (Washington) over Spencer Miller (Minnesota) Fall 5:07
100 – Brandon Kaylor (Washington) over Ashton Clark (Minnesota) TF 10-0
106 – Riley Gurr (Washington) over Dylan Drogemueller (Minnesota) Fall 0:52
113 – Trent Baun (Washington) over Garrett Vos (Minnesota) TF 10-0
120 – TJ Baun (Washington) over Parker Huss (Minnesota) TF 11-1
126 – Mason Phillips (Washington) over Jackson Stauffacher (Minnesota) TF 10-0
132 – Calvin Germinaro (Minnesota) over Garett Chaney (Washington) Fall 2:32

Match #4 2nd Place Match: Minnesota defeated Utah 53-24
145 – Ryan Hansen (Utah) over Tyler Shilson (Minnesota) TF 14-4
152 – Dalton Wagner (Minnesota) over Owen Pentz (Utah) Fall 3:30
160 – McCoy Tekautz (Minnesota) over Ritchie Heywood (Utah) Dec 11-9
170 – DJ Cohen (Utah) over Jacob Scherber (Minnesota) Dec 13-5
182 – Mason Rutt (Minnesota) over Colton McBride (Utah) TF 10-0
195 – Brandon Closson (Utah) over Caden Steffen (Minnesota) Fall 0:48
220 – Dylan White (Utah) over Keegan Calvallero (Minnesota) TF 10-0
285 – Dom Cruz (Minnesota) over Jaxson Kendall (Utah) Fall 0:55
88 – Max Crowe (Minnesota) over Mitchel Slack (Utah) Fall 0:27
94 – Tyler Jones (Minnesota) over Dalton Stutzman (Utah) TF 16-6
100 – Ashton Clark (Minnesota) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Dylan Drogemueller (Minnesota) over Gentry Warner (Utah) Dec 18-13
113 – Brady Lowry (Utah) over Garrett Vos (Minnesota) TF 14-4
120 – Sam Webster (Minnesota) over Justin Murray (Utah) TF 10-0
126 – Jackson Stauffacher (Minnesota) over Isaac Wilcox (Utah) Dec 9-6
132 – Mason Hall (Minnesota) over Carlitos Nava (Utah) Fall 0:56
138 – Alex Lloyd (Minnesota) over Zac Musselman (Utah) TF 11-0

Gold / Silver Pool – Minnesota is guaranteed 8th place
Match #1 Round 1: Illinois defeated Minnesota 47-31
152 – Sam Durfey (Illinois) over Cooper Martens (Minnesota) TF 10-0
160 – McCoy Tekautz (Minnesota) over Cameron Caffrey (Illinois) TF 12-1
170 – Jack Jessen (Illinois) over Jacob Scherber (Minnesota) TF 10-0
182 – Mason Rutt (Minnesota) over Andrew Demos (Illinois) Dec 11-2
195 – Jackson Schichel (Minnesota) over Jace Punke (Illinois) Fall 1:37
220 – Blake Zalapi (Illinois) over Keegan Calvallero (Minnesota) TF 10-0
285 – Zach Muller (Illinois) over Dom Cruz (Minnesota) Fall 1:59
88 – Max Crowe (Minnesota) over Christian Goin (Illinois) TF 10-0
94 – Nathan Callaway (Illinois) over Spencer Miller (Minnesota) Dec 8-5
100 – Peter Ogunsanya (Illinois) over Ashton Clark (Minnesota) TF 13-0
106 – Charlie Faber (Illinois) over Dylan Drogemueller (Minnesota) TF 15-4
113 – Austin Macias (Illinois) over Garrett Vos (Minnesota) TF 12-2
120 – Will Lewan (Illinois) over Parker Huss (Minnesota) TF 12-2
126 – Jason Renteria (Illinois) over Jackson Stauffacher (Minnesota) TF 16-5
132 – Calvin Germinaro (Minnesota) over Frankie Indelli (Illinois) TF 12-1
138 – Jamie Hernandez (Illinois) over Alex Lloyd (Minnesota) TF 13-3
145 – Dalton Wagner (Minnesota) over Blaize Punke (Illinois) Fall 2:46

Match #2 Round 2: Ohio 1 defeated Minnesota 53-24
160 – Victor Marcelli (Ohio 1) over McCoy Tekautz (Minnesota) Inj 0:08
170 – Mark Kimbrell (Ohio 1) over Jacob Scherber (Minnesota) Dec 10-8
182 – Dom Frisone (Ohio 1) over Caden Steffen (Minnesota) TF 12-1
195 – Mason Rutt (Minnesota) over Cody Howard (Ohio 1) TF 13-3
220 – Jackson Schichel (Minnesota) over Crawford Hamrick (Ohio 1) Dec 5-5
285 – Jon Spaulding (Ohio 1) over Dom Cruz (Minnesota) Dec 11-5
88 – Lucas Byrd (Ohio 1) over Max Crowe (Minnesota) Fall 4:20
94 – Logan Agin (Ohio 1) over Tyler Jones (Minnesota) TF 14-4
100 – Julian Sanchez (Ohio 1) over Ashton Clark (Minnesota) TF 13-3
106 – Dylan D`Emilio (Ohio 1) over Dylan Drogemueller (Minnesota) Fall 0:35
113 – Matt Kazmir (Ohio 1) over Garrett Vos (Minnesota) Fall 2:29
120 – Jordan Decatur (Ohio 1) over Sam Webster (Minnesota) Dec 8-5
126 – Jackson Stauffacher (Minnesota) over Austin Murphy (Ohio 1) Dec 15-7
132 – Farooq Muhammed (Ohio 1) over Mason Hall (Minnesota) TF 10-0
138 – Tyler Shilson (Minnesota) over Colt Yinger (Ohio 1) Dec 12-12
145 – Dalton Wagner (Minnesota) over Kevin Contos (Ohio 1) Fall 0:53
152 – David Carr (Ohio 1) over Cooper Martens (Minnesota) TF 11-0

Match #3 Round 3: Missouri defeated Minnesota 39-37
170 – Elias Vaoifi (Missouri) over Jacob Scherber (Minnesota) TF 10-0
182 – Mason Rutt (Minnesota) over Tage McNutt (Missouri) Fall 1:41
195 – Jacob Boyd (Missouri) over Caden Steffen (Minnesota) TF 10-0
220 – Tyler Curd (Missouri) over Jackson Schichel (Minnesota) Fall 0:47
285 – Dom Cruz (Minnesota) over Sage Smart (Missouri) TF 14-4
88 – Max Crowe (Minnesota) over Garrett Raynor (Missouri) Fall 0:37
94 – Spencer Miller (Minnesota) over Jake Stathopoulos (Missouri) Dec 13-7
100 – Ashton Clark (Minnesota) over Kelvin Eblen (Missouri) Dec 10-2
106 – Clayton Singh (Missouri) over Dylan Drogemueller (Minnesota) TF 10-0
113 – Andrew Gamble (Missouri) over Garrett Vos (Minnesota) TF 10-0
120 – Cameron Valdiviez (Missouri) over Parker Huss (Minnesota) TF 10-0
126 – Colin Valdiviez (Missouri) over Jackson Stauffacher (Minnesota) Fall 2:40
132 – Calvin Germinaro (Minnesota) over Weston DiBlasi (Missouri) TF 14-4
138 – Tyler Shilson (Minnesota) over Tyler Stegall (Missouri) TF 10-0
145 – Alex Lloyd (Minnesota) over Blake Hopson (Missouri) TF 10-0
152 – Dalton Wagner (Minnesota) over Floyd Moore (Missouri) Fall 1:59
160 – Anthony Mabery (Missouri) over Cooper Martens (Minnesota) Fall 2:10

Match #4 7th Place Match: Iowa defeated Minnesota 46-30
182 – Isaac Bartel (Iowa) over Mason Rutt (Minnesota) Dec 13-11
195 – Garrett Kubovec (Iowa) over Jackson Schichel (Minnesota) Fall 0:46
220 – Zach McDaniel (Iowa) over Keegan Calvallero (Minnesota) Fall 1:29
285 – Spencer Trenary (Iowa) over Dom Cruz (Minnesota) Dec 11-4
88 – Max Crowe (Minnesota) over Daniel Kimball (Iowa) TF 10-0
94 – Conrad Braswell (Iowa) over Tyler Jones (Minnesota) Dec 14-10
100 – Gable Fox (Iowa) over Ashton Clark (Minnesota) Fall 1:29
106 – Cam Shaver (Iowa) over Dylan Drogemueller (Minnesota) Fall 0:44
113 – Garrett Vos (Minnesota) over Duncan McCain (Iowa) Dec 8-6
120 – Sam Webster (Minnesota) over Harlan Steffensmeier (Iowa) Dec 9-2
126 – Nathan Lendt (Iowa) over Jackson Stauffacher (Minnesota) Dec 22-13
132 – Calvin Germinaro (Minnesota) over Bradley Holmes (Iowa) Fall 1:35
138 – Tyler Shilson (Minnesota) over Shawn Brown (Iowa) Fall 1:18
145 – Alex Lloyd (Minnesota) over Sawyer Shaw (Iowa) Fall 1:31
152 – Alex Ward (Iowa) over Dalton Wagner (Minnesota) Fall 1:51
160 – Logan Schumacher (Iowa) over Cooper Martens (Minnesota) TF 11-0
170 – Jacob Dykes (Iowa) over Jacob Scherber (Minnesota) Dec 11-4

Bookmark the permalink.

Comments are closed.