Bill Farrell International Open

Bill Farrell International Open results. November 6-7, 2015 at New York, NY.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

GR – 59 KG
1st Place – Spenser Mango of United States
2nd Place – Hassan Abdelau of Egypt
3rd Place – Ildar Hafizov of Unattached
4th Place – Sammy Jones of United States
1st: Spenser Mango (United States) won by decision over Hassan Abdelau (Egypt) (Dec 7-0)
3rd: Ildar Hafizov (Unattached) won by decision over Sammy Jones (United States) (Dec 5-0)

GR – 66 KG
1st Place – Ji Hyun Jung of Korea
2nd Place – Ellis Coleman of United States
3rd Place – Alejandro Sancho of United States
4th Place – Bo Beckman of United States
1st: Ji Hyun Jung (Korea) won by tech fall over Ellis Coleman (United States) (TF 8-0)
3rd: Alejandro Sancho (United States) won by decision over Bo Beckman (United States) (Dec 5-1)

GR – 75 KG
1st Place – Kendrick Sanders of United States
2nd Place – Justin Lester of United States
3rd Place – Cheney Haight of United States
4th Place – Youssef Karim Ibrahim of Egypt
1st: Kendrick Sanders (United States) won by decision over Justin Lester (United States) (Dec 5-0)
3rd: Cheney Haight (United States) won by fall over Youssef Karim Ibrahim (Egypt) (Fall 3:38)

GR – 85 KG
1st Place – John Anderson of United States
2nd Place – Masato Sumi of Japan
3rd Place – Jake Clark of United States
4th Place – Geonho Kim of Korea
1st: John Anderson (United States) won by decision over Masato Sumi (Japan) (Dec 4-1)
3rd: Jake Clark (United States) won by decision over Geonho Kim (Korea) (Dec 4-0)

GR – 98 KG
1st Place – Josef Rau of United States
2nd Place – Caylor Williams of United States
3rd Place – Jarod Trice of United States
4th Place – Yong Nam Kim of Korea
1st: Josef Rau (United States) won by decision over Caylor Williams (United States) (Dec 5-4)
3rd: Jarod Trice (United States) won by decision over Yong Nam Kim (Korea) (Dec 6-2)

GR – 130 KG
1st Place – Adam Coon of United States
2nd Place – Toby Erickson of United States
3rd Place – Hyun Hee Hong of Korea
4th Place – Zach Merrill of United States
1st: Adam Coon (United States) won by fall over Toby Erickson (United States) (Fall 5:19)
3rd: Hyun Hee Hong (Korea) won by decision over Zach Merrill (United States) (Dec 2-0)

MFS – 57 KG
1st Place – Tyler Graff of United States
2nd Place – Zach Sanders of United States
3rd Place – Daniel Dennis of United States
4th Place – Ali Naser of United States
1st: Tyler Graff (United States) won by tech fall over Zach Sanders (United States) (TF 10-0)
3rd: Daniel Dennis (United States) won by tech fall over Ali Naser (United States) (TF 12-1)

MFS – 65 KG
1st Place – Jordan Oliver of United States
2nd Place – Logan Stieber of United States
3rd Place – Aaron Pico of United States
4th Place – Frank Molinaro of United States
1st: Jordan Oliver (United States) won by decision over Logan Stieber (United States) (Dec 8-5)
3rd: Aaron Pico (United States) won by decision over Frank Molinaro (United States) (Dec 7-4)

MFS – 74 KG
1st Place – Bekzod Abdurakhmonov of Uzbekistan
2nd Place – Dan Vallimont of United States
3rd Place – Nick Marable of United States
4th Place – Adam Hall of United States
1st: Bekzod Abdurakhmonov (Uzbekistan) won by tech fall over Dan Vallimont (United States) (TF 10-0)
3rd: Nick Marable (United States) won by tech fall over Adam Hall (United States) (TF 11-0)

MFS – 86 KG
1st Place – Edward Ruth of United States
2nd Place – Jon Reader of United States
3rd Place – Richard Perry of United States
4th Place – Austin Trotman of United States
1st: Edward Ruth (United States) won by tech fall over Jon Reader (United States) (TF 13-0)
3rd: Richard Perry (United States) won by decision over Austin Trotman (United States) (Dec 4-3)

MFS – 97 KG
1st Place – J.D. Bergman of United States
2nd Place – Dustin Kilgore of United States
3rd Place – Cayle Byers of United States
4th Place – Enock Francois of United States
1st: J.D. Bergman (United States) won by decision over Dustin Kilgore (United States) (Dec 7-5)
3rd: Cayle Byers (United States) won by decision over Enock Francois (United States) (Dec 4-2)

MFS – 125 KG
1st Place – Nick Gwiazdowski of United States
2nd Place – Dom Bradley of United States
3rd Place – Anthony Nelson of United States
4th Place – Tyrell Fortune of United States
1st: Nick Gwiazdowski (United States) won by decision over Dom Bradley (United States) (Dec 1-0)
3rd: Anthony Nelson (United States) won by decision over Tyrell Fortune (United States) (Dec 3-2)

WM – 48 KG
1st Place – Yuka Yago of Japan
2nd Place – Jessica MacDonald of Canada
3rd Place – Jasmine Mian of Canada
4th Place – Natasha Kramble of Canada
1st: Yuka Yago (Japan) won by forfeit over Jessica MacDonald (Canada) (FF)
3rd: Jasmine Mian (Canada) won by tech fall over Natasha Kramble (Canada) (TF 10-0)

WM – 53 KG
1st Place – Whitney Conder of United States
2nd Place – Michaela Hutchison of United States
3rd Place – Deanna Betterman of United States
4th Place – Jade Parsons of Canada
1st: Whitney Conder (United States) won by decision over Michaela Hutchison (United States) (Dec 3-1)
3rd: Deanna Betterman (United States) won by decision over Jade Parsons (Canada) (Dec 7-2)

WM – 58 KG
1st Place – Michelle Fazzari of Canada
2nd Place – Kelsey Campbell of United States
3rd Place – Kayla Miracle of United States
4th Place – Maya Nelson of United States
1st: Michelle Fazzari (Canada) won by decision over Kelsey Campbell (United States) (Dec 6-2)
3rd: Kayla Miracle (United States) won by decision over Maya Nelson (United States) (Dec 4-2)

WM – 63 KG
1st Place – Ayaka Ito of Japan
2nd Place – Misuzu Takahashi of Japan
3rd Place – Danielle Lappage of Canada
4th Place – Amanda Hendey of United States
1st: Ayaka Ito (Japan) won by decision over Misuzu Takahashi (Japan) (Dec 8-0)
3rd: Danielle Lappage (Canada) won by tech fall over Amanda Hendey (United States) (TF 10-0)

WM – 69 KG
1st Place – Dorothy Yeats of Canada
2nd Place – Tamayra Mensah of United States
3rd Place – Stacie Anaka of Canada
4th Place – Julia Salata of United States
1st: Dorothy Yeats (Canada) won by decision over Tamayra Mensah (United States) (Dec 3-0)
3rd: Stacie Anaka (Canada) won by decision over Julia Salata (United States) (Dec 7-2)

WM – 75 KG
1st Place – Erica Wiebe of Canada
2nd Place – Randi Miller of United States
3rd Place – Justina DiSatasio of Canada
4th Place – Destane Garrick of United States
1st: Erica Wiebe (Canada) won by decision over Randi Miller (United States) (Dec 7-0)
3rd: Justina DiSatasio (Canada) won by tech fall over Destane Garrick (United States) (TF 10-0)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.