SDSU Warren Williamson/Daktronics Open

SDSU Warren Williamson/Daktronics Open results. November 1, 2015 at Brookings, SD.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Open – 125
2nd Place – Tim Lambert of Nebraska – Lincoln
2nd Place – Kris Williams of Nebraska – Lincoln
3rd Place – Joshua Rodriguez of North Dakota State
4th Place – Skyler Petry of Minnesota
5th Place – Ethan Lizak of Minnesota
6th Place – Cameron Sykora of South Dakota State
1st Place Match
3rd: Joshua Rodriguez (North Dakota State) won by major decision over Skyler Petry (Minnesota) (Maj 10-2)
5th: Ethan Lizak (Minnesota) won by fall over Cameron Sykora (South Dakota State) (Fall 2:04)

Open – 133
1st Place – Eric Montoya of Nebraska – Lincoln
2nd Place – Colton McCrystal of Nebraska – Lincoln
3rd Place – Samuel Brancale of Minnesota
4th Place – Steven Polakowski of Minnesota
5th Place – Ben Gillette of South Dakota State
6th Place – Nicholas O`Brien of North Dakota State
1st: Eric Montoya (Nebraska – Lincoln) won by decision over Colton McCrystal (Nebraska – Lincoln) (Dec 6-5)
3rd: Samuel Brancale (Minnesota) won by decision over Steven Polakowski (Minnesota) (Dec 1-0)
5th: Ben Gillette (South Dakota State) won by decision over Nicholas O`Brien (North Dakota State) (Dec 10-4)

Open – 141
1st Place – Thomas Thorn of Minnesota
2nd Place – Seth Gross of South Dakota State
3rd Place – Colin Purinton of Nebraska – Lincoln
4th Place – Benjamin Brancale of Minnesota
5th Place – Gannon Volk of Minnesota
6th Place – Mitchell Friedman of North Dakota State
1st: Thomas Thorn (Minnesota) won by decision over Seth Gross (South Dakota State) (Dec 5-2)
3rd: Colin Purinton (Nebraska – Lincoln) won by decision over Benjamin Brancale (Minnesota) (Dec 12-5)
5th: Gannon Volk (Minnesota) won by fall over Mitchell Friedman (North Dakota State) (Fall 2:09)

Open – 149
1st Place – Jake Sueflohn of Nebraska – Lincoln
2nd Place – Clayton Ream of North Dakota State
3rd Place – Fredy Stroker of Minnesota
4th Place – Mitchell Bengtson of North Dakota State
5th Place – Tyler Stenberg of Northern State
6th Place – Jake Short of Minnesota
1st: Jake Sueflohn (Nebraska – Lincoln) won by decision over Clayton Ream (North Dakota State) (Dec 8-7)
3rd: Fredy Stroker (Minnesota) won by decision over Mitchell Bengtson (North Dakota State) (Dec 8-1)
5th: Tyler Stenberg (Northern State) won by injury default over Jake Short (Minnesota) (Inj. 0:00)

Open – 157
1st Place – Tyler Berger of Nebraska – Lincoln
2nd Place – Brandon Kingsley of Minnesota
3rd Place – Larry Early of Minnesota
4th Place – Andrew Fogarty of North Dakota State
5th Place – Jack Bass of Minnesota
6th Place – Daniel Cartagena of Minnesota
1st: Tyler Berger (Nebraska – Lincoln) won in sudden victory – 1 over Brandon Kingsley (Minnesota) (SV-1 6-4)
3rd: Larry Early (Minnesota) won by decision over Andrew Fogarty (North Dakota State) (Dec 4-3)
5th: Jack Bass (Minnesota) won by fall over Daniel Cartagena (Minnesota) (Fall 4:52)

Open – 165
1st Place – Dustin Williams of Nebraska – Lincoln
2nd Place – Tyler McNutt of North Dakota State
3rd Place – Luke Zilverberg of South Dakota State
4th Place – Sean Havlovic of Northern State
5th Place – Brandon Krone of Minnesota
6th Place – Brett Bye of South Dakota State
1st: Dustin Williams (Nebraska – Lincoln) won by decision over Tyler McNutt (North Dakota State) (Dec 1-0)
3rd: Luke Zilverberg (South Dakota State) won by decision over Sean Havlovic (Northern State) (Dec 7-4)
5th: Brandon Krone (Minnesota) won by injury default over Brett Bye (South Dakota State) (Inj. 1:01)

Open – 174
1st Place – Micah Barnes of Nebraska – Lincoln
2nd Place – David Kocer of South Dakota State
3rd Place – Nicholas Wanzek of Minnesota
4th Place – Carter Nielsen of North Dakota State
5th Place – Tim Weber of Augustana
6th Place – Jaquon Sowell of Nebraska – Lincoln
1st: Micah Barnes (Nebraska – Lincoln) won by decision over David Kocer (South Dakota State) (Dec 3-2)
3rd: Nicholas Wanzek (Minnesota) won by major decision over Carter Nielsen (North Dakota State) (Maj 12-0)
5th: Tim Weber (Augustana) won in sudden victory – 1 over Jaquon Sowell (Nebraska – Lincoln) (SV-1 11-5)

Open – 184
1st Place – Hayden Zillmer of North Dakota State
2nd Place – Brady Ayers of South Dakota State
3rd Place – Christopher Pfarr of Minnesota
4th Place – Martin Mueller of South Dakota State
5th Place – Nick Lawrence of Unattached
6th Place – Aero Amo of Augustana
1st: Hayden Zillmer (North Dakota State) won by fall over Brady Ayers (South Dakota State) (Fall 3:26)
3rd: Christopher Pfarr (Minnesota) won by injury default over Martin Mueller (South Dakota State) (Inj. 5:10)
5th: Nick Lawrence (Unattached) won by medical forfeit over Aero Amo (Augustana) (MFF)

Open – 197
1st Place – Brett Pfarr of Minnesota
2nd Place – Nate Rotert of South Dakota State
3rd Place – Aaron Studebaker of Nebraska – Lincoln
4th Place – Logan Paxton of North Dakota State
5th Place – Cordell Eaton of North Dakota State
6th Place – Clayton Wahlstrom of Augustana
1st: Brett Pfarr (Minnesota) won by tech fall over Nate Rotert (South Dakota State) (TF 15-0)
3rd: Aaron Studebaker (Nebraska – Lincoln) won by tech fall over Logan Paxton (North Dakota State) (TF 16-1)
5th: Cordell Eaton (North Dakota State) won by major decision over Clayton Wahlstrom (Augustana) (Maj 13-3)

Open – 285
1st Place – Michael Kroells of Minnesota
2nd Place – Rylee Streifel of Minnesota
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Collin Jensen of Nebraska – Lincoln
4th Place – Patrick Grayson of Nebraska – Lincoln
5th Place – Benjamin Tyanan of North Dakota State
6th Place – Joe Scanlan of Iowa State
1st: Michael Kroells (Minnesota) won by decision over Rylee Streifel (Minnesota) (Dec 4-0)
3rd: Patrick Grayson (Nebraska – Lincoln) and Collin Jensen (Nebraska – Lincoln) (DFF)
5th: Benjamin Tyanan (North Dakota State) won by medical forfeit over Joe Scanlan (Iowa State) (MFF)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.