Art Kraft Memorial

Art Kraft Memorial results. December 12the at Triton College, River Grove, Ill.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

College – 125
1st Place – Tepra Wright of Ellsworth
2nd Place – Zach MaCallaugh of Haprer College
3rd Place – Ian Mullen of Haprer College
4th Place – Brendan Hazelton of Grand Valley
5th Place – Alex Rader of Lincoln College
6th Place – Tyler Burlington of Elmhurst college
1st: Tepra Wright (Ellsworth) won by fall over Zach MaCallaugh (Haprer College) (Fall 1:06)
3rd: Ian Mullen (Haprer College) won by tech fall over Brendan Hazelton (Grand Valley) (TF 23-7)
5th: Alex Rader (Lincoln College) won by fall over Tyler Burlington (Elmhurst college) (Fall 3:14)

College – 133
1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
2nd Place – Jermaine Pryor of Ellsworth
2nd Place – Blake Walker of Ellsworth
3rd Place – Garrad Straube of Lincoln College
4th Place – Antoinne Bess of Haprer College
5th Place – Grant Smiley of Elmhurst college
6th Place – Duke Bogicovic of Haprer College
1st: Blake Walker (Ellsworth) and Jermaine Pryor (Ellsworth) (DFF)
3rd: Garrad Straube (Lincoln College) won by decision over Antoinne Bess (Haprer College) (Dec 7-6)
5th: Grant Smiley (Elmhurst college) won by forfeit over Duke Bogicovic (Haprer College) (FF)

College – 141
1st Place – Bobby Alexander of Ellsworth
2nd Place – Jimmy Knapp of Haprer College
3rd Place – Lamont Cannon of Minnisota west CC
4th Place – Marky Felix of Ellsworth
5th Place – Kyle Todrank of Purdue-Unatatched
6th Place – Dakota Clark of middle tennesse State
1st: Bobby Alexander (Ellsworth) won by fall over Jimmy Knapp (Haprer College) (Fall 1:03)
3rd: Lamont Cannon (Minnisota west CC) won by decision over Marky Felix (Ellsworth) (Dec 5-3)
5th: Kyle Todrank (Purdue-Unatatched) won by major decision over Dakota Clark (middle tennesse State) (Maj 16-3)

College – 149
1st Place – Mike Malles of Triton College
2nd Place – Cory Pych of Haprer College
3rd Place – Adam Kehr of Muskegon CC
4th Place – Corey Perkins of Muskegon CC
5th Place – Howie Olson of Haprer College
6th Place – Jeff Fresch of Lincoln College
1st: Mike Malles (Triton College) won by decision over Cory Pych (Haprer College) (Dec 4-3)
3rd: Adam Kehr (Muskegon CC) won by decision over Corey Perkins (Muskegon CC) (Dec 2-0)
5th: Howie Olson (Haprer College) won by decision over Jeff Fresch (Lincoln College) (Dec 5-2)

College – 157
1st Place – Tj Barnes of Muskegon CC
2nd Place – Gavin Murray of Purdue-Unatatched
3rd Place – Ryan Strope of Unatatched
4th Place – Jake Sobeck of Grand Valley
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
6th Place – Leivon Lewis of Ellsworth
6th Place – Isaiah Kemper of Unatatched
1st: Tj Barnes (Muskegon CC) won by decision over Gavin Murray (Purdue-Unatatched) (Dec 8-7)
3rd: Ryan Strope (Unatatched) won by decision over Jake Sobeck (Grand Valley) (Dec 8-3)
5th: Leivon Lewis (Ellsworth) and Isaiah Kemper (Unatatched) (DFF)

College – 165
1st Place – Matthew Rodriguez-Kirkland of Ellsworth
2nd Place – Jon Makey of Haprer College
3rd Place – Tyree Overton of Lincoln College
4th Place – Jessie Regalado of Minnisota west CC
5th Place – Austin Vannatter of Davenport MI
6th Place – Trenton Holyfield of Davenport MI
1st: Matthew Rodriguez-Kirkland (Ellsworth) won by decision over Jon Makey (Haprer College) (Dec 6-1)
3rd: Tyree Overton (Lincoln College) won by decision over Jessie Regalado (Minnisota west CC) (Dec 13-9)
5th: Austin Vannatter (Davenport MI) won by fall over Trenton Holyfield (Davenport MI) (Fall 2:49)

College – 174
1st Place – Jordan Gundrum of Ellsworth
2nd Place – Dominic Gallo of Haprer College
3rd Place – Bailey Bischer of Grand Valley
4th Place – Walt Miller of Elmhurst college
5th Place – Ben Wright of Grand Valley
6th Place – Joe Laurie of Unatatched
1st: Jordan Gundrum (Ellsworth) won by fall over Dominic Gallo (Haprer College) (Fall 1:27)
3rd: Bailey Bischer (Grand Valley) won by fall over Walt Miller (Elmhurst college) (Fall 4:44)
5th: Ben Wright (Grand Valley) won by forfeit over Joe Laurie (Unatatched) (FF)

College – 184
1st Place – Logan Hagerbaumer of Lincoln College
2nd Place – Tyler Blagg of Muskegon CC
3rd Place – Terry Mooty of Ellsworth
4th Place – John Norton of Davenport MI
5th Place – Logan Nesselrodt of Haprer College
6th Place – De`Andre Jones of Ellsworth
1st: Logan Hagerbaumer (Lincoln College) won by decision over Tyler Blagg (Muskegon CC) (Dec 8-2)
3rd: Terry Mooty (Ellsworth) won by decision over John Norton (Davenport MI) (Dec 9-3)
5th: Logan Nesselrodt (Haprer College) won by forfeit over De`Andre Jones (Ellsworth) (FF)

College – 197
1st Place – LaVonte Perdue of Muskegon CC
2nd Place – Baker Hadwan of Muskegon CC
3rd Place – Dan Tomasello of Grand Valley
4th Place – Kyle Eighner of Lincoln College
5th Place – Aaron Martin of Davenport MI
6th Place – Wallace Grinager of Davenport MI
1st: LaVonte Perdue (Muskegon CC) won by decision over Baker Hadwan (Muskegon CC) (Dec 6-0)
3rd: Dan Tomasello (Grand Valley) won in sudden victory – 1 over Kyle Eighner (Lincoln College) (SV-1 5-3)
5th: Aaron Martin (Davenport MI) won by tech fall over Wallace Grinager (Davenport MI) (TF 15-0)

College – 285
1st Place – Dalonte Holland of Ellsworth
2nd Place – Ramon Correa of Muskegon CC
3rd Place – Robert Carson of Triton College
4th Place – Gary Whitaker of Ellsworth
5th Place – Jaime Galo of Triton College
6th Place – Jonathon Morris of Muskegon CC
1st: Dalonte Holland (Ellsworth) won by injury default over Ramon Correa (Muskegon CC) (Inj. 2:12)
3rd: Robert Carson (Triton College) won by fall over Gary Whitaker (Ellsworth) (Fall 1:31)
5th: Jaime Galo (Triton College) won by forfeit over Jonathon Morris (Muskegon CC) (FF)

View more college results

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?