2016 Class A Section 7 Team Tournament

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

High School Tournament Time Report High School Results

Reload this page in your browser for the latest information.



Preliminaries

Ogilvie over Nashwauk-Keewatin/Greenway by forfeit

Quarterfinals

Pierz 82 Ogilvie 0
106 Radunz, Austin (Pierz) defeated BEAU, BURK, (Ogilvie) === {Fall 0:53} (Score: 6-0)
113 ANDRES, JAKE (Pierz) defeated ETHAN, WARREN, (Ogilvie) === {Tech Fall 18-2} (Score: 11-0)
120 KAPSNER, REESE (Pierz) defeated BRADEN, RYAN, (Ogilvie) === {Tech Fall 17-2} (Score: 16-0)
126 TOMALA, BRANDON (Pierz) defeated Hawkins, Robby (Ogilvie) === {Fall 1:52} (Score: 22-0)
132 ORTMAN, BRANDON (Pierz) defeated Hill, Brandon (Ogilvie) === {Fall 1:05} (Score: 28-0)
138 GIRTZ, LUKE (Pierz) defeated MATTHEW, WARREN, (Ogilvie) === {Fall 4:17} (Score: 34-0)
145 TOMALA, ANDREW (Pierz) defeated BOB, OLSON, (Ogilvie) === {Fall 0:20} (Score: 40-0)
152 Hall, Derrick (Pierz) defeated JACOB, FELDE, (Ogilvie) === {Fall 3:46} (Score: 46-0)
160 EISCHENS, KOLTON (Pierz) defeated Forfeit (Ogilvie) === {Forfeit} (Score: 52-0)
170 GIRTZ, LANE (Pierz) defeated GAVIN, MCLEVIS, (Ogilvie) === {Fall 0:20} (Score: 58-0)
182 KAPSNER, BRETT (Pierz) defeated Forfeit (Ogilvie) === {Forfeit} (Score: 64-0)
195 Lease, Logan (Pierz) defeated Forfeit (Ogilvie) === {Forfeit} (Score: 70-0)
220 DEHLER, TEDDY (Pierz) defeated Forfeit (Ogilvie) === {Forfeit} (Score: 76-0)
285 Skiba, David (Pierz) defeated TRISTAN, HOFFMAN, (Ogilvie) === {Fall 0:13} (Score: 82-0)

Deer River 38 Mille Lacs 36
106 Marshall McKenzie (DR) Dec. Bradley Bernu (ML) 7-5
113 Trey Fairbanks (DR) TFall Darin Brandt (ML) 15-0
120 Brady Long (DR) Fall Eric Thompson (ML) 3:43
126 Jace Geving (DR) Fall Reese Peterson (ML) 3:11
132 Joe Carlson (ML) Won by Forfeit
138 Tyler Gunderson (DR) Maj. Dec. Hunter Sumner (ML) 11-1
145 Kacey Braford (DR) Maj. Dec. Austin Stark (ML) 8-0
152 Dylan Hardy (ML) Won by Forfeit
160 Dain Schultz (ML) Won by Forfeit
170 Cole Orvis (ML) Won by Forfeit
**penalty point against ML for unsportsmanlike conduct
182 Eric Basset (ML) Won by Forfeit
195 Jacob Schimek (DR) Dec. Samuel Virnig (ML) 4-1
220 Macen Haggberg (ML) Won by Forfeit
285 Jared Rabbit (DR) Fall Chris Faust (ML) 2:46

Blackduck/Cass Lake-Bena 66 Crosby-Ironton 6
106 Nate Williams (C-I) Dec. Trenton Juelson (BCLB) 5-0
113 Michael Staples (BCLB) Dec. Adam Christopher (CI) 12-7
120 Aaron Sharbono (BCLB) Dec. Matt Christopher (CI) 10-8
126 Kaven Blazek (C-I) Dec. Xayvion Rodgers (BCLB) 6-0
132 Lucas Reiplinger (BCLB) Fall Josh Meinert (CI) 2:36
138 Ian Frenzel (BCLB) Fall Austin Johnson (CI) 1:16
145 Michael Juelson (BCLB) Fall Zack Bennett (CI) :23
152 Mason Preston (BCLB) Won by Forfeit
160 David Foster (BCLB) Fall Gabe Ryappy (CI) 4:28
170 John Fairbanks (BCLB) Won by Forfeit
182 Johnathan Smid (BCLB) Fall Taylor Eigeneer (CI) 3:32
195 Hunter Wilcowski (BCLB) Won by Forfeit
220 Sage Humphrey (BCLB) Fall Kyle Blazek (CI) 1:04
285 Nate Yates (BCLB) Won by Forfeit

Aitkin 72 Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 4
106 Dillon McGee (WHAN) Maj. Dec. Jack Gravelle (AIT) 13-4
113 Luke Pelarski (AIT) Dec. Carter Rettke (WHAN) 6-4 OT
120 Silas Berg (AIT) Won by Forfeit
126 Caine Owens (AIT) Won by Forfeit
132 Bryce Haugly (AIT) FalL Drew Erickson (WHAN) :51
138 Tyler Bare (AIT) Fall Tristan Hopen (WHAN) 3:39
145 Jake Pederson (AIT) Dec. Kyle Schmidt (WHAN) 4-2
152 Jerod Novak (AIT) Fall Colton Jacob (WHAN) 3:04
160 Noah Landrus (AIT) Fall Austin Smith (WHAN) 3:36
170 Kenny Hesse (AIT) Fall Nick Landwhere (WHAN) :33
182 Bo Workman (AIT) Fall Nick LaFond (WHAN) 4:42
195 Kyle Lynn (AIT) Maj. Dec. Dakota Zimmer (WHAN) 11-2
220: Matt Vogtlin (AIT) Won by Forfeit
285 Liam Andress (WHAN) Won by Forfeit

Semifinals

Pierz 62 Deer River 6
106 AUSTIN, RUDUNZ (Pierz) defeated Marshal, Mekenzie, (Deer River) === {Fall 0:45} (Score: 6-0)
113 ANDRES, JAKE (Pierz) defeated Trey, Fairbanks, (Deer River) === {Maj Dec 12-4} (Score: 10-0)
120 Jace, Geving, (Deer River) defeated KAPSNER, REESE (Pierz) === {Dec 6 – 4} (Score: 10-3)
126 TOMALA, BRANDON (Pierz) defeated Brady, Long, (Deer River) === {Dec 5 – 4} (Score: 13-3)
132 ORTMAN, BRANDON (Pierz) defeated Lukas, Foster, (Deer River) === {Fall 0:56} (Score: 19-3)
138 Tyler, Gunderson, (Deer River) defeated GIRTZ, LUKE (Pierz) === {Dec 8 – 6} (Score: 19-6)
145 TOMALA, ANDREW (Pierz) defeated Kacey, Bradford, (Deer River) === {Maj Dec 11-2} (Score: 23-6)
152 JANSEN, JALEN (Pierz) defeated Forfeit (Deer River) === {Forfeit} (Score: 29-6)
160 EISCHENS, KOLTON (Pierz) defeated Forfeit (Deer River) === {Forfeit} (Score: 35-6)
170 GIRTZ, LANE (Pierz) defeated Forfeit (Deer River) === {Forfeit} (Score: 41-6)
182 KAPSNER, BRETT (Pierz) defeated Jacob, Schimek, (Deer River) === {Dec 2 – 0} (Score: 44-6)
195 KUMMET, MATT (Pierz) defeated Forfeit (Deer River) === {Forfeit} (Score: 50-6)
220 DEHLER, TEDDY (Pierz) defeated Forfeit (Deer River) === {Forfeit} (Score: 56-6)
285 Skiba, David (Pierz) defeated JARED, RABBIT, (Deer River) === {Fall 3:33} (Score: 62-6)

Aitkin 44 Blackduck/Cass Lake-Bena 15
106 – Trenten Juelson (BCLB) over Jack Gravelle by dec. 11-6
113- Michael Staples (BCLB) over Luke Pelarski (Ait) by dec. 9-4
120- Sila Berg (Ait) over Aaron Sharbono by Fall 1:28
126- Caine Owens (Ait) over Xayvion Rodgers by major dec. 8-0
132- Luke Reiplinger (BCLB) over Bryce Haugly by dec. 6-3
138- Ian Frenzel (BCLB) over Tyler Bare by Fall 4:40
145- Jake pederson (Ait) over Michael Juelson by Fall 5:40
152- Jarod Novak (Ait) over David Foster by major dec. 15-4
160- Noah Landrus (Ait) over Mason Preston by Fall 2:39
170- Kenny Hesse (Ait) over Mason Frenzel by dec. 1-0
182- Bo Workman (Ait) over John Smid by dec 10-6
195- Kyle Lynn (Ait) over Hunter Wilcowski by dec. 11-10
220- Michael Roth (Ait) over Saige Humphrey by Fall 2:52
285- Matt Vogtlin (Ait) over Chase Johnson by dec 3-2

Championship

Pierz 57 Aitkin 13
106 AUSTIN, RUDUNZ (Pierz) defeated Jack Gravelle (Aitkin) === {Fall 2:30} (Score: 6-0)
113 ANDRES, JAKE (Pierz) defeated Luke Pelarski (Aitkin) === {Fall 3:16} (Score: 12-0)
120 Silas Berg (Aitkin) defeated KAPSNER, REESE (Pierz) === {Dec 5 – 4} (Score: 12-3)
126 TOMALA, BRANDON (Pierz) defeated Caine, Owens, (Aitkin) === {Dec 9 – 7} (Score: 15-3)
132 ORTMAN, BRANDON (Pierz) defeated Bryce Haugly (Aitkin) === {Fall 3:23} (Score: 21-3)
138 ,, Hagestuen (Aitkin) defeated GIRTZ, LUKE (Pierz) === {Dec 5 – 3} (Score: 21-6)
145 TOMALA, ANDREW (Pierz) defeated Tyler Bare (Aitkin) === {Fall 6:18} (Score: 27-6)
152 JANSEN, JALEN (Pierz) defeated ,, Miller (Aitkin) === {Fall 2:03} (Score: 33-6)
160 Jerod Novak (Aitkin) defeated EISCHENS, KOLTON (Pierz) === {Dec 6 – 5} (Score: 33-9)
170 Noah Landrus (Aitkin) defeated GIRTZ, LANE (Pierz) === {Maj Dec 18-9} (Score: 33-13)
182 KUMMET, MATT (Pierz) defeated Kenny Hesse (Aitkin) === {Fall 3:16} (Score: 39-13)
195 KAPSNER, BRETT (Pierz) defeated Kyle Lynn (Aitkin) === {Fall 6:02} (Score: 45-13)
220 DEHLER, TEDDY (Pierz) defeated Matt, Vogtlin, (Aitkin) === {Fall 5:48} (Score: 51-13)
285 Skiba, David (Pierz) defeated ,, Roth (Aitkin) === {Fall 3:31} (Score: 57-13)

Section 7A Team Champions Pierz

Section 7A Team Champions Pierz

Comments are closed.