2016 Class AA Section 1 Team Tournament

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

High School Tournament Time Report High School Results

Reload this page in your browser for the latest information.



Brackets/Results on TrackWrestling.com

Preliminaries

Cannon Falls 39 Winona 31
106 – Erwin Strelow (Cannon Falls) over Cole Reinardy (Winona) Fall 1:44
113 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
120 – Chris Modrak (Cannon Falls) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Eli Fabian (Winona) over Peter Fitterer (Cannon Falls) Dec 8-2
132 – Jack Vaselaar (Winona) over Wyatt Johnson (Cannon Falls) Maj 11-1
138 – Dylan Rohr (Cannon Falls) over Devyn Beier (Winona) Fall 2:37
145 – Gavin Gates (Cannon Falls) over Aaron Witt (Winona) Fall 2:56
152 – Ryan Epps (Cannon Falls) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Hayden Strain (Cannon Falls) over Chase Pomeroy (Winona) OT 8-6
170 – Chris Wisted (Winona) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Ryan Linde (Cannon Falls) over Drew Morales (Winona) Fall 3:27
195 – Mason Henke (Winona) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Shawn Mugo (Winona) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Blake Doyscher (Winona) over Unknown (Unattached) Forf

Quarterfinals

Kasson-Mantorville 71 Cannon Falls 3
106 – Robby Horsman (Kasson-Mantorville) over Erwin Strelow (Cannon Falls) Maj 17-5
113 – Jared Johnson (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Brady Laumb (Kasson-Mantorville) over Peter Fitterer (Cannon Falls) Dec 6-0
126 – Keaton Schorr (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Garesen Schorr (Kasson-Mantorville) over Wyatt Johnson (Cannon Falls) Maj 9-1
138 – Elijah Wilcox (Kasson-Mantorville) over Dylan Rohr (Cannon Falls) Fall 0:28
145 – Ryan Epps (Cannon Falls) over Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) Dec 6-4
152 – Ethan Shea (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Brady Berge (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Andy Bigelow (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Aaron Berge (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Noah Ryan (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Jim Paulson (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Brett Paulson (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf

Stewartville 32 Byron 28
106 – Matt Peterson ( Byron) over Ty Smidt (Stewartville) TF 19-3
113 – Mitch Peterson ( Byron) over Hudson Dyke (Stewartville) Fall 1:29
120 – Brody Olsen (Stewartville) over Connor Stringer ( Byron) Fall 5:59
126 – Joey Thompson (Stewartville) over Flabio Olmos ( Byron) Dec 15-8
132 – Tanner Prochaska (Stewartville) over Chris Kline ( Byron) Maj 9-1
138 – Ben Adamson ( Byron) over Ryan Clark (Stewartville) Maj 10-2
145 – Nate Peterson ( Byron) over Ethan Meyer (Stewartville) Dec 5-1
152 – Trent Nelson ( Byron) over Derek Woltman (Stewartville) Dec 3-0
160 – Shawn Curtis (Stewartville) over Sam Kirsch ( Byron) Fall 3:17
170 – Troy Bailey (Stewartville) over Alex Bertham ( Byron) Maj 10-0
182 – Alex Bertham ( Byron) over Shad Curtis (Stewartville) Dec 9-2
195 – Travis Capelle (Stewartville) over Wesley Birch ( Byron) Fall 0:42
220 – Adam Gehling (Stewartville) over Tanner Long ( Byron) OT 5-3
285 – Ben Majewski ( Byron) over Kyle Lipke (Stewartville) Maj 11-3

Plainview-Elgin-Millville 42 GMLOKS 30
106 – Jackson Hale (GMLOKS) over Nick Miller (Plainview-Elgin-Millville) Fall 6:25
113 – Brady Walter (Plainview-Elgin-Millville) over Christian Jacobsen (GMLOKS) Maj 19-5
120 – Reed DeFrang (Plainview-Elgin-Millville) over Rian Leichtnam (GMLOKS) Fall 1:03
126 – Joe Stucky (Plainview-Elgin-Millville) over Noah Eissinger (GMLOKS) Fall 1:51
132 – Carter Marx (Plainview-Elgin-Millville) over Brenn Olson (GMLOKS) SV-3 4-3
138 – Joe Miller (Plainview-Elgin-Millville) over Noah Sayles (GMLOKS) Fall 0:50
145 – Josh Graves (GMLOKS) over Dustin Dittrich (Plainview-Elgin-Millville) Dec 8-6
152 – Keegan Brighton (Plainview-Elgin-Millville) over Isaac Eissinger (GMLOKS) TF 15-0
160 – Parker Hale (GMLOKS) over Jacob Munsch (Plainview-Elgin-Millville) Fall 1:23
170 – Frankie Wingert (Plainview-Elgin-Millville) over Brandon Turner (GMLOKS) Fall 1:52
182 – Drew Copley (GMLOKS) over Ryan Liebenow (Plainview-Elgin-Millville) Fall 5:32
195 – Christophor Bain (GMLOKS) over Jacob Clark (Plainview-Elgin-Millville) Fall 3:07
220 – Isaac Breuer (Plainview-Elgin-Millville) over Jeremy Heller (GMLOKS) Fall 1:36
285 – Clayton Luthe (GMLOKS) over Logan Wingert (Plainview-Elgin-Millville) Dec 4-3

Albert Lea Area 70 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 6
106 – Jake Johnsrud (Albert Lea Area) over Reece Riebel (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Maj 11-2
113 – Joseph Peterson (Albert Lea Area) over Samuel Schwendinger (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Fall 0:39
120 – Gavin Ignaszewski (Albert Lea Area) over Josh Doerr (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Fall 3:33
126 – Zach Glazier (Albert Lea Area) over Dominic Jenkins (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) TF 17-2
132 – Tyler Harms (Albert Lea Area) over Xavier Riser (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Fall 5:40
138 – Garrett Aldrich (Albert Lea Area) over Ethan Sense (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Fall 1:22
145 – Justin Mueller (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) over Logan Donavan (Albert Lea Area) Fall 3:45
152 – Jesse Hernandez (Albert Lea Area) over Noah Herber (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Fall 4:44
160 – Mason Hammer (Albert Lea Area) over Sam Puetz (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Fall 1:54
170 – Chris Nelson (Albert Lea Area) over Bryce Haag (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Fall 0:47
182 – Parker Mulllenbach (Albert Lea Area) over Dominick DePestel (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Maj 9-1
195 – Alex Bledsoe (Albert Lea Area) over Cody Rain (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Dec 7-1
220 – Tanner Palmer (Albert Lea Area) over Colton Mart (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Fall 0:09
285 – Matt Palmer (Albert Lea Area) over Logan Schindeldecker (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Fall 3:40

Semifinals

Kasson-Mantorville 64 Stewartville 6
106 – Robby Horsman (Kasson-Mantorville) over Ty Smidt (Stewartville) Fall 1:28
113 – Jared Johnson (Kasson-Mantorville) over Hudson Dyke (Stewartville) Fall 2:52
120 – Brady Laumb (Kasson-Mantorville) over Joey Thompson (Stewartville) Fall 5:29
126 – Keaton Schorr (Kasson-Mantorville) over Brody Olsen (Stewartville) Fall 3:01
132 – Tanner Prochaska (Stewartville) over Garesen Schorr (Kasson-Mantorville) Dec 5-0
138 – Ryan Clark (Stewartville) over Elijah Wilcox (Kasson-Mantorville) Dec 5-1
145 – Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) over Ethan Meyer (Stewartville) TF 16-1
152 – Ethan Shea (Kasson-Mantorville) over Derek Woltman (Stewartville) Fall 1:49
160 – Brady Berge (Kasson-Mantorville) over Shawn Curtis (Stewartville) Fall 0:48
170 – Andy Bigelow (Kasson-Mantorville) over Troy Bailey (Stewartville) Maj 11-3
182 – Aaron Berge (Kasson-Mantorville) over Shad Curtis (Stewartville) Fall 1:50
195 – Noah Ryan (Kasson-Mantorville) over Travis Capelle (Stewartville) Maj 11-3
220 – Jim Paulson (Kasson-Mantorville) over Adam Gehling (Stewartville) Dec 7-2
285 – Cayden Johnson (Kasson-Mantorville) over Hayden Presley (Stewartville) Fall 0:46

Albert Lea Area 41 Plainview-Elgin-Millville 18
106 – Jake Johnsrud (Albert Lea Area) over Nick Miller (Plainview-Elgin-Millville) Dec 3-0
113 – Joseph Peterson (Albert Lea Area) over Brady Walter (Plainview-Elgin-Millville) Maj 14-5
120 – Reed DeFrang (Plainview-Elgin-Millville) over Gavin Ignaszewski (Albert Lea Area) Fall 3:37
126 – Zach Glazier (Albert Lea Area) over Joe Stucky (Plainview-Elgin-Millville) Fall 4:59
132 – Tyler Harms (Albert Lea Area) over Carter Marx (Plainview-Elgin-Millville) TB-1 6-5
138 – Brody Nielsen (Albert Lea Area) over Joe Miller (Plainview-Elgin-Millville) SV-1 4-2
145 – Garrett Aldrich (Albert Lea Area) over Connor Jones (Plainview-Elgin-Millville) Fall 3:46
152 – Jesse Hernandez (Albert Lea Area) over Dustin Dittrich (Plainview-Elgin-Millville) Dec 4-3
160 – Mason Hammer (Albert Lea Area) over Keegan Brighton (Plainview-Elgin-Millville) Dec 7-1
170 – Frankie Wingert (Plainview-Elgin-Millville) over Chris Nelson (Albert Lea Area) Fall 3:24
182 – Alex Bledsoe (Albert Lea Area) over Ryan Liebenow (Plainview-Elgin-Millville) Maj 11-1
195 – Parker Mulllenbach (Albert Lea Area) over Jacob Clark (Plainview-Elgin-Millville) Dec 3-1
220 – Isaac Breuer (Plainview-Elgin-Millville) over Riet Lony (Albert Lea Area) Fall 1:20
285 – Matt Palmer (Albert Lea Area) over Logan Wingert (Plainview-Elgin-Millville) Dec 1-0

Championship

Kasson-Mantorville 44 Albert Lea Area 6
106 – Robby Horsman (Kasson-Mantorville) over Jake Johnsrud (Albert Lea Area) Dec 3-2
113 – Jared Johnson (Kasson-Mantorville) over Joseph Peterson (Albert Lea Area) Dec 10-9
120 – Gavin Ignaszewski (Albert Lea Area) over Brady Laumb (Kasson-Mantorville) SV-1 6-4
126 – Keaton Schorr (Kasson-Mantorville) over Zach Glazier (Albert Lea Area) Dec 3-1
132 – Garesen Schorr (Kasson-Mantorville) over Tyler Harms (Albert Lea Area) Dec 9-3
138 – Brody Nielsen (Albert Lea Area) over Elijah Wilcox (Kasson-Mantorville) Dec 5-1
145 – Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) over Garrett Aldrich (Albert Lea Area) Dec 3-1
152 – Isaac Haman (Kasson-Mantorville) over Jesse Hernandez (Albert Lea Area) Dec 5-1
160 – Ethan Shea (Kasson-Mantorville) over Mason Hammer (Albert Lea Area) Dec 4-2
170 – Brady Berge (Kasson-Mantorville) over Hunter Lowman (Albert Lea Area) Fall 0:39
182 – Andy Bigelow (Kasson-Mantorville) over Chris Nelson (Albert Lea Area) Maj 15-5
195 – Aaron Berge (Kasson-Mantorville) over Parker Mulllenbach (Albert Lea Area) TF 24-9
220 – Noah Ryan (Kasson-Mantorville) over Tanner Palmer (Albert Lea Area) TF 21-6
285 – Brett Paulson (Kasson-Mantorville) over Matt Palmer (Albert Lea Area) Dec 6-3

Comments are closed.