2016 Class AAA Section 3 Individual Tournament

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

High School Tournament Time Report High School Results


Brackets/Results on TrackWrestling.com

106 Results
1st Place – Andrew Wick of Eagan
2nd Place – Cole West of Woodbury
3rd Place – Roman Rogotzke of East Ridge
4th Place – Paul Kendall of Hastings
5th Place – Htu Net of St Paul Harding
6th Place – Cody Alvarado of Tartan
7th Place – Danny Vrtis of Cretin-Derham Hall
1st: Andrew Wick (Eagan) 24-15, Fr. over Cole West (Woodbury) 33-6, Fr. (SV-1 4-2).
2nd Place Wrestleback
Cole West (Woodbury) 33-6, Fr. over Roman Rogotzke (East Ridge) 22-19, 7th. (RULE).
3rd: Roman Rogotzke (East Ridge) 22-19, 7th. over Paul Kendall (Hastings) 19-21, Fr. (Fall 3:29).
5th: Htu Net (St Paul Harding) 21-11, Jr. over Cody Alvarado (Tartan) 7-27, 8th. (Dec 10-5).
7th: Danny Vrtis (Cretin-Derham Hall) 8-19, Fr. over () , . (Bye).

113 Results
1st Place – Brady Moesenthin of Woodbury
2nd Place – Criox Mader of Hastings
3rd Place – Nathan Alvarado of Tartan
4th Place – Jack Johnson-Macpherson of Eagan
5th Place – Bailey Thurmes of Park
6th Place – Tyler Xiong of St Paul Harding
8th Place – Tanner Holt of East Ridge
8th Place – Ted Hoover of Cretin-Derham Hall
1st: Brady Moesenthin (Woodbury) 27-10, Fr. over Criox Mader (Hastings) 23-14, 8th. (Dec 9-6).
2nd Place Wrestleback
Criox Mader (Hastings) 23-14, 8th. over Nathan Alvarado (Tartan) 27-9, Jr. (RULE).
3rd: Nathan Alvarado (Tartan) 27-9, Jr. over Jack Johnson-Macpherson (Eagan) 17-13, So. (Fall 1:35).
5th: Bailey Thurmes (Park) 20-21, Sr. over Tyler Xiong (St Paul Harding) 12-16, Fr. (MD 11-2).

120 Results
1st Place – Derek Edwards of Hastings
2nd Place – Kaden Gage of Eagan
3rd Place – Peter Oyebanji of Park
4th Place – Yoo Yo Po of St Paul Central
5th Place – Zach Dox of Tartan
6th Place – Thomas Yang of East Ridge
8th Place – Chontu Lee of St Paul Harding
8th Place – Cedric Ramos of Woodbury
1st: Derek Edwards (Hastings) 28-14, Sr. over Kaden Gage (Eagan) 29-11, So. (Dec 10-9).
2nd Place Wrestleback
Kaden Gage (Eagan) 29-11, So. over Peter Oyebanji (Park) 15-13, So. (RULE).
3rd: Peter Oyebanji (Park) 15-13, So. over Yoo Yo Po (St Paul Central) 15-7, So. (TF-1.5 4:27 (18-0)).
5th: Zach Dox (Tartan) 7-18, 8th. over Thomas Yang (East Ridge) 3-11, Fr. (For.).

126 Results
1st Place – Adam McSorley of Hastings
2nd Place – Jet Mi Ka of St Paul Harding
3rd Place – Harvey Bradley of St Paul Central
4th Place – Austin Miller of Cretin-Derham Hall
5th Place – Michael Murphy of Eagan
6th Place – Ethan Pittman of East Ridge
8th Place – Jack Ryan of Woodbury
8th Place – Josh Ruiz of Park
1st: Adam McSorley (Hastings) 37-5, Jr. over Jet Mi Ka (St Paul Harding) 27-3, Jr. (Dec 9-2).
2nd Place Wrestleback
Jet Mi Ka (St Paul Harding) 27-3, Jr. over Harvey Bradley (St Paul Central) 31-5, Sr. (RULE).
3rd: Harvey Bradley (St Paul Central) 31-5, Sr. over Austin Miller (Cretin-Derham Hall) 20-13, Sr. (Dec 5-2).
5th: Michael Murphy (Eagan) 23-19, 8th. over Ethan Pittman (East Ridge) 18-22, 8th. (Dec 8-1).

132 Results
1st Place – Riley White of Eagan
2nd Place – Ty Okada of East Ridge
3rd Place – Brock Rinehart of Woodbury
4th Place – Garrett Whitehead of Park
5th Place – Javen Guzik-McNeil of Cretin-Derham Hall
6th Place – Jonah Schill of Hastings
8th Place – Silvio Whidby of Tartan
8th Place – Dylan Vang of St Paul Harding
1st: Riley White (Eagan) 33-9, Sr. over Ty Okada (East Ridge) 31-6, Jr. (Dec 3-1).
2nd Place Wrestleback
Ty Okada (East Ridge) 31-6, Jr. over Brock Rinehart (Woodbury) 18-16, 8th. (RULE).
3rd: Brock Rinehart (Woodbury) 18-16, 8th. over Garrett Whitehead (Park) 24-18, So. (Dec 12-10).
5th: Javen Guzik-McNeil (Cretin-Derham Hall) 24-13, So. over Jonah Schill (Hastings) 14-27, Sr. (Dec 3-2).

138 Results
1st Place – Austin Braun of Woodbury
2nd Place – Collin LaBrosse of Park
3rd Place – Mac Wilson of Hastings
4th Place – Mohamed Al of Eagan
5th Place – Evan Haldeman of St Paul Harding
6th Place – Max Steigauf of Cretin-Derham Hall
7th Place – Collin Brown of East Ridge
1st: Austin Braun (Woodbury) 32-8, Jr. over Collin LaBrosse (Park) 35-7, Sr. (Dec 5-1).
2nd Place Wrestleback
Collin LaBrosse (Park) 35-7, Sr. over Mac Wilson (Hastings) 16-16, Fr. (MD 10-2).
3rd: Mac Wilson (Hastings) 16-16, Fr. over Mohamed Al (Eagan) 13-15, Sr. (Dec 5-4).
5th: Evan Haldeman (St Paul Harding) 11-17, Fr. over Max Steigauf (Cretin-Derham Hall) 6-26, So. (Dec 7-5).
7th: Collin Brown (East Ridge) 7-12, So. over () , . (Bye).

145 Results
1st Place – MJ Okada of Woodbury
2nd Place – Spencer Kopp of Hastings
3rd Place – Xavier Rosenbloom of Eagan
4th Place – Carson Lesher of East Ridge
5th Place – Lawrence Sanders of St Paul Central
6th Place – Phillip Asiago of Tartan
8th Place – Steven Rose of Park
8th Place – Edmundo Villalva Lijo of Cretin-Derham Hall
1st: MJ Okada (Woodbury) 22-9, Sr. over Xavier Rosenbloom (Eagan) 25-6, Jr. (Dec 1-0).
2nd Place Wrestleback
Spencer Kopp (Hastings) 29-14, Sr. over Xavier Rosenbloom (Eagan) 25-6, Jr. (Dec 8-2).
3rd: Spencer Kopp (Hastings) 29-14, Sr. over Carson Lesher (East Ridge) 20-14, Jr. (MD 12-0).
5th: Lawrence Sanders (St Paul Central) 30-10, Sr. over Phillip Asiago (Tartan) 11-6, So. (Dec 14-9).

152 Results
1st Place – TJ Pottinger of Hastings
2nd Place – Nick Holt of Eagan
3rd Place – Robb Scott of East Ridge
4th Place – Logan Smith of Cretin-Derham Hall
5th Place – Gavin Bradley of Woodbury
6th Place – Andrew Johnson of Tartan
7th Place – Devin Long of Park
1st: TJ Pottinger (Hastings) 30-11, So. over Nick Holt (Eagan) 27-15, Sr. (Dec 3-1).
2nd Place Wrestleback
Nick Holt (Eagan) 27-15, Sr. over Robb Scott (East Ridge) 21-20, Sr. (Fall 2:37).
3rd: Robb Scott (East Ridge) 21-20, Sr. over Logan Smith (Cretin-Derham Hall) 29-6, Jr. (Dec 5-4).
5th: Gavin Bradley (Woodbury) 20-15, Jr. over Andrew Johnson (Tartan) 26-14, So. (Dec 6-1).
7th: Devin Long (Park) 1-19, Jr. over () , . (Bye).

160 Results
1st Place – Justin Burg of Tartan
2nd Place – Josh Goldberg of Cretin-Derham Hall
3rd Place – Kyle Erickson of Hastings
4th Place – Jamze Powers of East Ridge
5th Place – Alex Wick of Eagan
6th Place – Elijah Loscheider of St Paul Harding
7th Place – Zane Schaffer of Woodbury
1st: Justin Burg (Tartan) 34-3, Sr. over Josh Goldberg (Cretin-Derham Hall) 32-5, Jr. (Dec 6-1).
2nd Place Wrestleback
Josh Goldberg (Cretin-Derham Hall) 32-5, Jr. over Kyle Erickson (Hastings) 28-10, Jr. (RULE).
3rd: Kyle Erickson (Hastings) 28-10, Jr. over Jamze Powers (East Ridge) 24-16, Jr. (MD 11-3).
5th: Alex Wick (Eagan) 11-17, So. over Elijah Loscheider (St Paul Harding) 4-17, So. (Dec 8-6).
7th: Zane Schaffer (Woodbury) 14-16, Jr. over () , . (Bye).

170 Results
1st Place – Austin Eichmann of Hastings
2nd Place – Alex Hauser of Eagan
3rd Place – Sam Conway of Tartan
4th Place – Dan Gainer of Cretin-Derham Hall
5th Place – Kelvoni Hobson of St Paul Harding
6th Place – Carter Clark of East Ridge
8th Place – Sam McKee of Woodbury
8th Place – William (Conrad) Rolf of St Paul Central
1st: Austin Eichmann (Hastings) 36-6, Sr. over Alex Hauser (Eagan) 29-11, Sr. (MD 12-3).
2nd Place Wrestleback
Alex Hauser (Eagan) 29-11, Sr. over Sam Conway (Tartan) 7-5, Jr. (Fall 2:33).
3rd: Sam Conway (Tartan) 7-5, Jr. over Dan Gainer (Cretin-Derham Hall) 23-14, Sr. (Fall 5:11).
5th: Kelvoni Hobson (St Paul Harding) 12-17, Jr. over Carter Clark (East Ridge) 3-20, Jr. (Dec 6-4).

182 Results
1st Place – Trey Rogers of Hastings
2nd Place – Andrew French of Woodbury
3rd Place – Roth Stricker of Eagan
4th Place – Sam Figlmiller of Park
5th Place – Campbell Wozniak of Cretin-Derham Hall
6th Place – Jaron Pittman of East Ridge
8th Place – Santiago Gracia of Tartan
8th Place – Martinie Chhin of St Paul Harding
1st: Trey Rogers (Hastings) 38-4, So. over Andrew French (Woodbury) 30-9, Jr. (Dec 10-4).
2nd Place Wrestleback
Andrew French (Woodbury) 30-9, Jr. over Roth Stricker (Eagan) 20-17, Jr. (RULE).
3rd: Roth Stricker (Eagan) 20-17, Jr. over Sam Figlmiller (Park) 9-23, Sr. (Dec 7-1).
5th: Campbell Wozniak (Cretin-Derham Hall) 22-18, Sr. over Jaron Pittman (East Ridge) 4-15, So. (Dec 10-5).

195 Results
1st Place – Mark Vaith of Hastings
2nd Place – Zach Wills of Park
3rd Place – Donald Nde of Woodbury
4th Place – Antwan McClenty of Eagan
5th Place – Andrew Haldeman of St Paul Harding
6th Place – Connor Roering of Cretin-Derham Hall
1st: Mark Vaith (Hastings) 31-6, Sr. over Zach Wills (Park) 21-13, Sr. (Dec 4-1).
2nd Place Wrestleback
Zach Wills (Park) 21-13, Sr. over Donald Nde (Woodbury) 18-11, Fr. (Dec 5-0).
3rd: Donald Nde (Woodbury) 18-11, Fr. over Antwan McClenty (Eagan) 15-23, So. (Dec 8-6).
5th: Andrew Haldeman (St Paul Harding) 14-7, Sr. over Connor Roering (Cretin-Derham Hall) 18-19, Sr. (Dec 7-3).

220 Results
1st Place – John Gardiner of Woodbury
2nd Place – Jackson Schichel of Hastings
3rd Place – Devin Hubbard of Park
4th Place – Marco Cavallaro of East Ridge
5th Place – Brian Robinson of St Paul Harding
6th Place – Trey Staves of Tartan
8th Place – Landon Borges of Eagan
8th Place – Jon Gauster of Cretin-Derham Hall
1st: John Gardiner (Woodbury) 28-12, Sr. over Jackson Schichel (Hastings) 37-5, Jr. (Dec 4-3).
2nd Place Wrestleback
Jackson Schichel (Hastings) 37-5, Jr. over Devin Hubbard (Park) 24-14, Sr. (Dec 3-1).
3rd: Devin Hubbard (Park) 24-14, Sr. over Marco Cavallaro (East Ridge) 11-17, Fr. (Dec 2-0).
5th: Brian Robinson (St Paul Harding) 7-4, Sr. over Trey Staves (Tartan) 6-24, Jr. (Dec 6-4).

285 Results
1st Place – Jacob Bacon of Hastings
2nd Place – Justin Sabin of Park
3rd Place – Billy Olander of Cretin-Derham Hall
4th Place – Abdu Seef of Eagan
5th Place – William Brennhofer of St Paul Central
6th Place – Brandon Floyd of Tartan
8th Place – Sawyer Cotterman of East Ridge
8th Place – Erion Holliday of St Paul Harding
1st: Jacob Bacon (Hastings) 6-1, Sr. over Justin Sabin (Park) 11-6, Jr. (Dec 1-0).
2nd Place Wrestleback
Justin Sabin (Park) 11-6, Jr. over Billy Olander (Cretin-Derham Hall) 23-17, Sr. (RULE).
3rd: Billy Olander (Cretin-Derham Hall) 23-17, Sr. over Abdu Seef (Eagan) 8-17, So. (Fall 0:32).
5th: William Brennhofer (St Paul Central) 28-9, Sr. over Brandon Floyd (Tartan) 15-22, So. (Dec 3-2).

Comments are closed.