Duhawk Open

Duhawk Open results. January 30th at Dubuque, Iowa.

Final Brackets

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Open – 125
1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
2nd Place – Jacob Schwarm of University of Northern Iowa
2nd Place – Leighton Gaul of University of Northern Iowa
3rd Place – Da`Wayne Robertson of Grand View
4th Place – Drake Swarm of Iowa State University
5th Place – Perez Perez of University of Iowa
6th Place – Isiah Lysius of Briar Cliff University
1st: Jacob Schwarm (University of Northern Iowa) and Leighton Gaul (University of Northern Iowa) (DFF)
3rd: Da`Wayne Robertson (Grand View ) won by decision over Drake Swarm (Iowa State University) (Dec 4-1)
5th: Perez Perez (University of Iowa) won by decision over Isiah Lysius (Briar Cliff University) (Dec 14-12)

Open – 133
1st Place – Ethan Lizak of University of Minnesota
2nd Place – Tepra Wright of Ellsworth College
3rd Place – Markus Simmons of Iowa State University
4th Place – Austin Quartullo of UW Whitewater
5th Place – Michael Cullen of University of Wisconsin
6th Place – Rudy Johnson of Unattached
1st: Ethan Lizak (University of Minnesota) won by tech fall over Tepra Wright (Ellsworth College) (TF 18-0)
3rd: Markus Simmons (Iowa State University) won by major decision over Austin Quartullo (UW Whitewater) (Maj 11-3)
5th: Michael Cullen (University of Wisconsin) won by injury default over Rudy Johnson (Unattached) (Inj. 0:00)

Open – 141
1st Place – Vince Turk of University of Iowa
2nd Place – Cole Martin of University of Wisconsin
3rd Place – Eli Stickley of University of Wisconsin
4th Place – Angel Velasquez of Northern Illinois
5th Place – Paul Glynn of University of Iowa
6th Place – Anthony Wesley of Iowa State University
1st: Vince Turk (University of Iowa) won by decision over Cole Martin (University of Wisconsin) (Dec 6-3)
3rd: Eli Stickley (University of Wisconsin) won by decision over Angel Velasquez (Northern Illinois) (Dec 8-2)
5th: Paul Glynn (University of Iowa) won by injury default over Anthony Wesley (Iowa State University) (Inj. 0:00)

Open – 149
1st Place – Jarren Glosser of University of Iowa
2nd Place – Micheal Kemerer of University of Iowa
3rd Place – Josh Wenger of Grand View
4th Place – Lerch Oremar of Ellsworth College
5th Place – McCoy Kent of Northern Illinois
6th Place – Dante Rodriguez of Iowa State University
1st: Jarren Glosser (University of Iowa) won by major decision over Micheal Kemerer (University of Iowa) (Maj 14-1)
3rd: Josh Wenger (Grand View ) won by fall over Lerch Oremar (Ellsworth College) (Fall 1:43)
5th: McCoy Kent (Northern Illinois) won by injury default over Dante Rodriguez (Iowa State University) (Inj. 0:00)

Open – 157
1st Place – Fredy Stroker of University of Minnesota
2nd Place – Caden McWhirter of Northern Illinois
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Daniel Kelly of University of Northern Iowa
4th Place – Paden Moore of University of Northern Iowa
5th Place – Logan Thomsen of University of Iowa
6th Place – Mason Miller of Grand View
1st: Fredy Stroker (University of Minnesota) won by decision over Caden McWhirter (Northern Illinois) (Dec 5-0)
3rd: Paden Moore (University of Northern Iowa) and Daniel Kelly (University of Northern Iowa) (DFF)
5th: Logan Thomsen (University of Iowa) won by fall over Mason Miller (Grand View ) (Fall 1:17)

Open – 165
1st Place – Joey Gunther of University of Iowa
2nd Place – Jeremiah Moody of University of Iowa
3rd Place – Chase Straw of Iowa State University
4th Place – Skyler St. John of University of Iowa
5th Place – Sadarriss Patterson of Ellsworth College
6th Place – Larry Early of University of Minnesota
1st: Joey Gunther (University of Iowa) won by decision over Jeremiah Moody (University of Iowa) (Dec 7-2)
3rd: Chase Straw (Iowa State University) won by decision over Skyler St. John (University of Iowa) (Dec 4-3)
5th: Sadarriss Patterson (Ellsworth College) won by injury default over Larry Early (University of Minnesota) (Inj. 0:00)

Open – 174
1st Place – Mitch Bowman of University of Iowa
2nd Place – Colston DiBlasi of Iowa State University
3rd Place – Jordan Gundrum of Ellsworth College
4th Place – Harrison Swalla of Iowa State University
5th Place – Luke Entzel of Iowa State University
6th Place – Blake Joiner of Grand View
1st: Mitch Bowman (University of Iowa) won by major decision over Colston DiBlasi (Iowa State University) (Maj 15-2)
3rd: Jordan Gundrum (Ellsworth College) won by fall over Harrison Swalla (Iowa State University) (Fall 6:17)
5th: Luke Entzel (Iowa State University) won by decision over Blake Joiner (Grand View ) (Dec 6-5)

Open – 184
1st Place – Cash Wilke of University of Iowa
2nd Place – Hunter Ritter of University of Wisconsin
3rd Place – Mason Reinhardt of University of Wisconsin
4th Place – William Balow of University of Minnesota
5th Place – Dillon Francisco of Davenport University
6th Place – Robert Steveson of University of Minnesota
1st: Cash Wilke (University of Iowa) won by decision over Hunter Ritter (University of Wisconsin) (Dec 8-7)
3rd: Mason Reinhardt (University of Wisconsin) won by decision over William Balow (University of Minnesota) (Dec 10-3)
5th: Dillon Francisco (Davenport University) won by injury default over Robert Steveson (University of Minnesota) (Inj. 0:00)

Open – 197
1st Place – Steven Holloway of University of Iowa
2nd Place – Luke Greenberg of Northern Illinois
3rd Place – Joshua Cannon of UW Platteville
4th Place – Isaiah Doane of UW Whitewater
5th Place – Blake Dierks of Loras College
6th Place – Bryce Fisher of Grand View
1st: Steven Holloway (University of Iowa) won by fall over Luke Greenberg (Northern Illinois) (Fall 0:30)
3rd: Joshua Cannon (UW Platteville) won by decision over Isaiah Doane (UW Whitewater) (Dec 3-2)
5th: Blake Dierks (Loras College) won by injury default over Bryce Fisher (Grand View ) (Inj. 0:00)

Open – 285
1st Place – Caleb Gossett of Northern Illinois
2nd Place – Rylee Streifel of University of Minnesota
3rd Place – Gabriel Rangel of Grand View
4th Place – Ben Stone of University of Wisconsin
5th Place – Tyler Ortmann of Cornell College
6th Place – Ross Sealby of Northern Illinois
1st: Caleb Gossett (Northern Illinois) won by decision over Rylee Streifel (University of Minnesota) (Dec 3-2)
3rd: Gabriel Rangel (Grand View ) won by decision over Ben Stone (University of Wisconsin) (Dec 9-5)
5th: Tyler Ortmann (Cornell College) won by decision over Ross Sealby (Northern Illinois) (Dec 7-1)

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?