Matman Invitational

Matman Invitational results. January 16th at Mount Vernon, Iowa.

Matman Invitational
1. Wartburg College 173.5
2. Stevens Institute of Technology 152.5
3. Cornell College 132.5
4. Augsburg 75.5
5. Luther College 70.5
6. Lakeland College 52.5
7. Buena Vista University 49.0
8. Augustana College 42.5
9. UW La Crosse 38.5
10. Morningside College 37.5
11. Concordia 35.0
12. Simpson 29.0
13. Coe College 26.0
14. Central 23.5
15. Iowa State University Club 11.5
16. Loras College 2.0

Matman Invitational Brackets

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Matman Wrestling Invite – 125
1st Place – Rob Murray of Stevens Institute of Technology
2nd Place – Scott Smith of Cornell College
3rd Place – Aaron Dick of Concordia
4th Place – Tanner Terry of Wartburg College
5th Place – Fletcher Green of Coe College
6th Place – Connor Murphy of Luther College
7th Place – James Spencer of Lakeland College
8th Place – Zac Ferguson of Augsburg
1st: Rob Murray (Stevens Institute of Technology) won by decision over Scott Smith (Cornell College) (Dec 8-4)
3rd: Aaron Dick (Concordia) won by major decision over Tanner Terry (Wartburg College) (Maj 16-5)
5th: Fletcher Green (Coe College) won by fall over Connor Murphy (Luther College) (Fall 2:40)
7th: James Spencer (Lakeland College) won by decision over Zac Ferguson (Augsburg) (Dec 9-5)

Matman Wrestling Invite – 133
1st Place – Phillip Opelt of Cornell College
2nd Place – Reid Johnson of UW La Crosse
3rd Place – Yoseph Borai of Stevens Institute of Technology
4th Place – Quinn Miracle of UW La Crosse
5th Place – Gareth Ballard of Luther College
6th Place – Chase Petty of Central
7th Place – Zach Less of Wartburg College
8th Place – Mathew Milder of Iowa State University Club
1st: Phillip Opelt (Cornell College) won by decision over Reid Johnson (UW La Crosse) (Dec 14-7)
3rd: Yoseph Borai (Stevens Institute of Technology) won by decision over Quinn Miracle (UW La Crosse) (Dec 6-0)
5th: Gareth Ballard (Luther College) won by decision over Chase Petty (Central) (Dec 12-7)
7th: Zach Less (Wartburg College) won by forfeit over Mathew Milder (Iowa State University Club) (FF)

Matman Wrestling Invite – 141
1st Place – Kaz Onoo of Wartburg College
2nd Place – Josh Martin of Cornell College
3rd Place – Nashid Barrow of Buena Vista University
4th Place – Brady Ruden of Coe College
5th Place – Cross Cannone of Wartburg College
6th Place – Jason Kiehne of Simpson
7th Place – Nathan Shank of Cornell College
8th Place – Levi Azinger of Coe College
1st: Kaz Onoo (Wartburg College) won by decision over Josh Martin (Cornell College) (Dec 7-3)
3rd: Nashid Barrow (Buena Vista University) won by fall over Brady Ruden (Coe College) (Fall 2:19)
5th: Cross Cannone (Wartburg College) won by major decision over Jason Kiehne (Simpson) (Maj 13-5)
7th: Nathan Shank (Cornell College) won by fall over Levi Azinger (Coe College) (Fall 6:00)

Matman Wrestling Invite – 149
1st Place – Rashad Kennedy of Augsburg
2nd Place – Steven Garcia of Morningside College
3rd Place – Kenneth Martin of Wartburg College
4th Place – Trevor Engle of Cornell College
5th Place – Brad Kerkhoff of Buena Vista University
6th Place – Marcus Hamer of Augsburg
7th Place – Zach Wilhelm of Stevens Institute of Technology
8th Place – Marcus McCauley of Lakeland College
1st: Rashad Kennedy (Augsburg) won in sudden victory – 1 over Steven Garcia (Morningside College) (SV-1 7-5)
3rd: Kenneth Martin (Wartburg College) won by forfeit over Trevor Engle (Cornell College) (FF)
5th: Brad Kerkhoff (Buena Vista University) won by decision over Marcus Hamer (Augsburg) (Dec 6-1)
7th: Zach Wilhelm (Stevens Institute of Technology) won by decision over Marcus McCauley (Lakeland College) (Dec 9-4)

Matman Wrestling Invite – 157
1st Place – Drew Wagenhoffer of Wartburg College
2nd Place – Vic Del Monico of Stevens Institute of Technology
3rd Place – Thomas Poklikuha of Stevens Institute of Technology
4th Place – Aaron Engle of Cornell College
5th Place – Leo Wortman of Stevens Institute of Technology
6th Place – Grant Parker of Augsburg
7th Place – Tristan Zurfluh of Luther College
8th Place – Tone Fuenffinger of Augsburg
1st: Drew Wagenhoffer (Wartburg College) won by decision over Vic Del Monico (Stevens Institute of Technology) (Dec 3-2)
3rd: Thomas Poklikuha (Stevens Institute of Technology) won by forfeit over Aaron Engle (Cornell College) (FF)
5th: Leo Wortman (Stevens Institute of Technology) won in tie breaker – 1 over Grant Parker (Augsburg) (TB-1 15-9)
7th: Tristan Zurfluh (Luther College) won in sudden victory – 1 over Tone Fuenffinger (Augsburg) (SV-1 3-1)

Matman Wrestling Invite – 165
1st Place – Nicholas Michael of Wartburg College
2nd Place – Andrew Steiert of Wartburg College
3rd Place – Colin Navickas of Stevens Institute of Technology
4th Place – Nick Gravdahl of Concordia
5th Place – Cole Sladek of Concordia
6th Place – Mitchell Fucile of Lakeland College
1st: Nicholas Michael (Wartburg College) won by forfeit over Andrew Steiert (Wartburg College) (FF)
3rd: Colin Navickas (Stevens Institute of Technology) won by decision over Nick Gravdahl (Concordia) (Dec 10-4)
5th: Cole Sladek (Concordia) won by forfeit over Mitchell Fucile (Lakeland College) (FF)

Matman Wrestling Invite – 174
1st Place – Nick Fuller of Wartburg College
2nd Place – Austin Boniface of Augsburg
3rd Place – Phil Woods of Stevens Institute of Technology
4th Place – Javier Reyes of Luther College
5th Place – Brian Cristion of Cornell College
6th Place – Sean O`Neil of UW La Crosse
7th Place – Jackson Graham of Augsburg
8th Place – Jake Johnson of Concordia
1st: Nick Fuller (Wartburg College) won by decision over Austin Boniface (Augsburg) (Dec 13-8)
3rd: Phil Woods (Stevens Institute of Technology) won by medical forfeit over Javier Reyes (Luther College) (MFF)
5th: Brian Cristion (Cornell College) won by decision over Sean O`Neil (UW La Crosse) (Dec 6-5)
7th: Jackson Graham (Augsburg) won by decision over Jake Johnson (Concordia) (Dec 3-1)

Matman Wrestling Invite – 184
1st Place – Aj Kowal of Stevens Institute of Technology
2nd Place – Bryan Levsen of Wartburg College
3rd Place – Joseph Keller of Cornell College
4th Place – Wesley Colton of Lakeland College
5th Place – Austin Cook of UW La Crosse
6th Place – Brendan Schott of Wartburg College
7th Place – Thomas Foy of Wartburg College
8th Place – Nick Hogan of Wartburg College
1st: Aj Kowal (Stevens Institute of Technology) won by fall over Bryan Levsen (Wartburg College) (Fall 1:21)
3rd: Joseph Keller (Cornell College) won by major decision over Wesley Colton (Lakeland College) (Maj 10-2)
5th: Austin Cook (UW La Crosse) won by major decision over Brendan Schott (Wartburg College) (Maj 8-0)
7th: Thomas Foy (Wartburg College) won by fall over Nick Hogan (Wartburg College) (Fall 7:00)

Matman Wrestling Invite – 197
1st Place – Kyle Fank of Wartburg College
2nd Place – Ethan Benoit of Augustana College
3rd Place – Eddie Terres of Lakeland College
4th Place – Logan Hortop of Augsburg
5th Place – Zach Lamphere of Wartburg College
6th Place – Derek Stork of Luther College
7th Place – Danny Moore of Stevens Institute of Technology
8th Place – Sean Ward of UW La Crosse
1st: Kyle Fank (Wartburg College) won by fall over Ethan Benoit (Augustana College) (Fall 0:35)
3rd: Eddie Terres (Lakeland College) won by decision over Logan Hortop (Augsburg) (Dec 3-2)
5th: Zach Lamphere (Wartburg College) won in sudden victory – 1 over Derek Stork (Luther College) (SV-1 3-1)
7th: Danny Moore (Stevens Institute of Technology) won by fall over Sean Ward (UW La Crosse) (Fall 6:59)

Matman Wrestling Invite – 285
1st Place – Lance Evans of Wartburg College
2nd Place – Benjamin Nagle of Wartburg College
3rd Place – Tyler Maher of Stevens Institute of Technology
4th Place – Tyler Ortmann of Cornell College
5th Place – Jack Seaman of Augustana College
6th Place – Gable Bonner of Buena Vista University
7th Place – Colby Vlieger of Simpson
8th Place – Erick Carrillo of Morningside College
1st: Lance Evans (Wartburg College) won by decision over Benjamin Nagle (Wartburg College) (Dec 4-0)
3rd: Tyler Maher (Stevens Institute of Technology) won by fall over Tyler Ortmann (Cornell College) (Fall 0:14)
5th: Jack Seaman (Augustana College) won by decision over Gable Bonner (Buena Vista University) (Dec 6-2)
7th: Colby Vlieger (Simpson) won by decision over Erick Carrillo (Morningside College) (Dec 3-2)

View more college results