MCAC Tournament

MCAC Tournament results. January 30th at Willmar, Minn.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

1. Rochester Community College 108.5
2. Ridgewater College 99.5
3. Itasca Community College 31.0
4. Northland Community College 18.5
5. Minnesota West 17.0

Open Division – 125
1st Place – Lucas Hagel of Ridgewater College
Round 1
Lucas Hagel (Ridgewater College) received a bye () (Bye)
Round 2
Lucas Hagel (Ridgewater College) received a bye () (Bye)
Round 3
Lucas Hagel (Ridgewater College) received a bye () (Bye)

Open Division – 133
1st Place – Logan Crosby of Ridgewater College
2nd Place – Doug Fillbrandt of Itasca Community College
Round 1
Logan Crosby (Ridgewater College) received a bye () (Bye)
Doug Fillbrandt (Itasca Community College) received a bye () (Bye)
Round 2
Logan Crosby (Ridgewater College) received a bye () (Bye)
Doug Fillbrandt (Itasca Community College) received a bye () (Bye)
Round 3
Logan Crosby (Ridgewater College) won by tech fall over Doug Fillbrandt (Itasca Community College) (TF 20-2)

Open Division – 141
1st Place – Zach Scott of Rochester Community College
2nd Place – Lamont Cannon of MN West
3rd Place – Thomas Keskey of Ridgewater College
Round 1
Zach Scott (Rochester Community College) won by fall over Thomas Keskey (Ridgewater College) (Fall 2:00)
Lamont Cannon (MN West) received a bye () (Bye)
Round 2
Lamont Cannon (MN West) won by decision over Thomas Keskey (Ridgewater College) (Dec 9-3)
Zach Scott (Rochester Community College) received a bye () (Bye)
Round 3
Thomas Keskey (Ridgewater College) received a bye () (Bye)
Zach Scott (Rochester Community College) won by decision over Lamont Cannon (MN West) (Dec 14-9)

Open Division – 149
1st Place – Kyler Votava of Ridgewater College
2nd Place – Jonah Gahm of Itasca Community College
3rd Place – Deven Loepp of Rochester Community College
Round 1
Jonah Gahm (Itasca Community College) received a bye () (Bye)
Kyler Votava (Ridgewater College) won by fall over Deven Loepp (Rochester Community College) (Fall 2:48)
Round 2
Deven Loepp (Rochester Community College) received a bye () (Bye)
Jonah Gahm (Itasca Community College) won by tech fall over Kyler Votava (Ridgewater College) (TF 16-0)
Round 3
Kyler Votava (Ridgewater College) received a bye () (Bye)
Deven Loepp (Rochester Community College) won by decision over Jonah Gahm (Itasca Community College) (Dec 7-5)

Open Division – 157
1st Place – Brett Bradford of Rochester Community College
2nd Place – Jared Nickman of MN West
3rd Place – Travis Deegan of Ridgewater College
4th Place – Wayne Voss of Itasca Community College
Round 1
Brett Bradford (Rochester Community College) won by decision over Jared Nickman (MN West) (Dec 6-1)
Travis Deegan (Ridgewater College) won in sudden victory – 1 over Wayne Voss (Itasca Community College) (SV-1 3-1)
Round 2
Wayne Voss (Itasca Community College) won by decision over Brett Bradford (Rochester Community College) (Dec 7-5)
Jared Nickman (MN West) won by decision over Travis Deegan (Ridgewater College) (Dec 15-8)
Round 3
Brett Bradford (Rochester Community College) won by major decision over Travis Deegan (Ridgewater College) (Maj 12-2)
Jared Nickman (MN West) won by decision over Wayne Voss (Itasca Community College) (Dec 5-2)

Open Division – 165
1st Place – Connor Hanson of Rochester Community College
2nd Place – Christopher Schmidt of Ridgewater College
3rd Place – Brian Thorstad of Ridgewater College
4th Place – Mitchell Zachman of Northland Community College
Round 1
Mitchell Zachman (Northland Community College) won by decision over Christopher Schmidt (Ridgewater College) (Dec 4-3)
Connor Hanson (Rochester Community College) won by fall over Brian Thorstad (Ridgewater College) (Fall 5:26)
Round 2
Connor Hanson (Rochester Community College) won by medical forfeit over Mitchell Zachman (Northland Community College) (MFF)
Christopher Schmidt (Ridgewater College) won by fall over Brian Thorstad (Ridgewater College) (Fall 2:03)
Round 3
Brian Thorstad (Ridgewater College) won by medical forfeit over Mitchell Zachman (Northland Community College) (MFF)
Connor Hanson (Rochester Community College) won by decision over Christopher Schmidt (Ridgewater College) (Dec 7-2)

Open Division – 174
1st Place – Zach Revier of Ridgewater College
2nd Place – Tyler Vogt of Rochester Community College
3rd Place – Mike Zupan of Itasca Community College
4th Place – Alex Giese of Northland Community College
5th Place – Todd Fairbanks of Rochester Community College
6th Place – Brandon Bratsch of Ridgewater College
1st Place Match
1st Place Match – Zach Revier (Ridgewater College) won by decision over Tyler Vogt (Rochester Community College) (Dec 5-3)
3rd Place Match
3rd Place Match – Mike Zupan (Itasca Community College) won by fall over Alex Giese (Northland Community College) (Fall 5:19)
5th Place Match
5th Place Match – Todd Fairbanks (Rochester Community College) won by medical forfeit over Brandon Bratsch (Ridgewater College) (MFF)

Open Division – 184
1st Place – Dustin Lee of Rochester Community College
2nd Place – Nick Stafford of Ridgewater College
3rd Place – Alex Kubicek of Rochester Community College
Round 1
Alex Kubicek (Rochester Community College) received a bye () (Bye)
Dustin Lee (Rochester Community College) won by fall over Nick Stafford (Ridgewater College) (Fall 4:14)
Round 2
Nick Stafford (Ridgewater College) received a bye () (Bye)
Dustin Lee (Rochester Community College) won by tech fall over Alex Kubicek (Rochester Community College) (TF 17-0)
Round 3
Dustin Lee (Rochester Community College) received a bye () (Bye)
Nick Stafford (Ridgewater College) won by tech fall over Alex Kubicek (Rochester Community College) (TF 18-0)

Open Division – 197
1st Place – Ryan Jones of Rochester Community College
2nd Place – Devon Kelley of Ridgewater College
3rd Place – Phillip Jackson of Northland Community College
4th Place – Logan Zaske of Ridgewater College
Round 1
Phillip Jackson (Northland Community College) won by major decision over Devon Kelley (Ridgewater College) (Maj 13-2)
Ryan Jones (Rochester Community College) won by fall over Logan Zaske (Ridgewater College) (Fall 2:30)
Round 2
Logan Zaske (Ridgewater College) won by decision over Phillip Jackson (Northland Community College) (Dec 16-13)
Ryan Jones (Rochester Community College) won by major decision over Devon Kelley (Ridgewater College) (Maj 13-5)
Round 3
Devon Kelley (Ridgewater College) won by fall over Logan Zaske (Ridgewater College) (Fall 1:58)
Ryan Jones (Rochester Community College) won by decision over Phillip Jackson (Northland Community College) (Dec 6-4)

Open Division – 285
1st Place – Chase Nottestad of Rochester Community College
2nd Place – John Wittman of Ridgewater College
3rd Place – Jalen Cabrera of Ridgewater College
Round 1
John Wittman (Ridgewater College) received a bye () (Bye)
Chase Nottestad (Rochester Community College) won by fall over Jalen Cabrera (Ridgewater College) (Fall 2:48)
Round 2
John Wittman (Ridgewater College) won by tech fall over Jalen Cabrera (Ridgewater College) (TF 19-0)
Chase Nottestad (Rochester Community College) received a bye () (Bye)
Round 3
Chase Nottestad (Rochester Community College) won by decision over John Wittman (Ridgewater College) (Dec 5-4)
Jalen Cabrera (Ridgewater College) received a bye () (Bye)

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.