Sioux City Open

Sioux City Open results. February 6, 2016 in Sioux City, Iowa.

Sioux City Open Final Brackets

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Open – 125
1st Place – Joel Timmons of Grand View
2nd Place – Deshun Haynes of Dickinson State
3rd Place – Brent Curtis of Morningside
4th Place – Isiah Lysius of Briar Cliff
1st: Joel Timmons (Grand View) won by decision over Deshun Haynes (Dickinson State) (Dec 9-4)
3rd: Brent Curtis (Morningside) won by fall over Isiah Lysius (Briar Cliff) (Fall 0:55)

Open – 133
1st Place – Michael Andreano of Briar Cliff
2nd Place – Jacob Grant of Grand View
3rd Place – Cade Coles of Dickinson State
4th Place – Preston Hoebelheinrich of Northwestern
1st: Michael Andreano (Briar Cliff) won by decision over Jacob Grant (Grand View) (Dec 8-4)
3rd: Cade Coles (Dickinson State) won by decision over Preston Hoebelheinrich (Northwestern) (Dec 4-2)

Open – 141
1st Place – Sonny Gulesian of Briar Cliff
2nd Place – Zach Ryan of Briar Cliff
3rd Place – Nathan Ryan of Morningside
4th Place – Austin Jordan of Augustana
1st: Sonny Gulesian (Briar Cliff) won by forfeit over Zach Ryan (Briar Cliff) (FF)
3rd: Nathan Ryan (Morningside) won by injury default over Austin Jordan (Augustana) (Inj. 0:00)

Open – 149
1st Place – Bailey Neises of Augustana
2nd Place – Seth Ehlang of Dickinson State
3rd Place – Kyle Fowler of Morningside
4th Place – Derek Miller of Grand View
1st: Bailey Neises (Augustana) won by decision over Seth Ehlang (Dickinson State) (Dec 7-4)
3rd: Kyle Fowler (Morningside) won by fall over Derek Miller (Grand View) (Fall 0:30)

Open – 157
1st Place – Zach Milks of Waldorf
2nd Place – Mason Miller of Grand View
3rd Place – Zach Pickering of Jamestown
4th Place – Leland Slawson of Briar Cliff
1st: Zach Milks (Waldorf) won by decision over Mason Miller (Grand View) (Dec 9-4)
3rd: Zach Pickering (Jamestown) won by decision over Leland Slawson (Briar Cliff) (Dec 2-1)

Open – 165
1st Place – Taylor Hodel of Dickinson State
2nd Place – Mike Nord of Jamestown
3rd Place – Bruce Lemon of Unattached
4th Place – Aaron Lopez of Midland
1st: Taylor Hodel (Dickinson State) won by fall over Mike Nord (Jamestown) (Fall 3:28)
3rd: Bruce Lemon (Unattached) won by decision over Aaron Lopez (Midland) (Dec 3-2)

Open – 174
1st Place – Ben Goodwin of Augustana
2nd Place – Kenan Jackson of Grand View
3rd Place – Andras Lukacs-Farkas of Northwestern
4th Place – Mason Bender of Augustana
1st: Ben Goodwin (Augustana) won in sudden victory – 1 over Kenan Jackson (Grand View) (SV-1 9-5)
3rd: Andras Lukacs-Farkas (Northwestern) won in sudden victory – 1 over Mason Bender (Augustana) (SV-1 6-4)

Open – 184
1st Place – Lukas Poloncic of Unattached
2nd Place – Asaiah Dyer of Midland
3rd Place – Jon Solano of Dickinson State
4th Place – Damonte Stogner of Grand View
1st: Lukas Poloncic (Unattached) won by tech fall over Asaiah Dyer (Midland) (TF 15-0)
3rd: Jon Solano (Dickinson State) won by decision over Damonte Stogner (Grand View) (Dec 1-0)

Open – 197
1st Place – Grant Harrill of Grand View
2nd Place – Lane Lettau of Augustana
3rd Place – Dirk McOmber of Waldorf
4th Place – Jordan Watkins of Briar Cliff
1st: Grant Harrill (Grand View) won by fall over Lane Lettau (Augustana) (Fall 2:11)
3rd: Dirk McOmber (Waldorf) won by decision over Jordan Watkins (Briar Cliff) (Dec 4-2)

Open – 285
1st Place – Brian Ervin of Briar Cliff
2nd Place – Aaron Rafalko of Midland
3rd Place – Trevor Conrad of Dickinson State
4th Place – Joe Schiller of Augustana
1st: Brian Ervin (Briar Cliff) won by fall over Aaron Rafalko (Midland) (Fall 2:21)
3rd: Trevor Conrad (Dickinson State) won in sudden victory – 1 over Joe Schiller (Augustana) (SV-1 5-3)

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.