US Senior Last Chance OTT Qualifier Men’s Freestyle

US Senior Last Chance OTT Qualifier Men’s Freestyle results. April 2nd at the UNI-Dome in Cedar Falls, Iowa.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

MFS – 57
1st Place – Obenson Blanc of TMWC
2nd Place – Dan Mitcheff of NYAC/Penn WC
3rd Place – Stevan Micic of Cliff Keen Wrestling Club
4th Place – Mark McKnight of Nittany Lion Wrestling Club
1st: Obenson Blanc (TMWC) won by tech fall over Dan Mitcheff (NYAC/Penn WC) (TF 11-0)
3rd: Stevan Micic (Cliff Keen Wrestling Club) won by tech fall over Mark McKnight (Nittany Lion Wrestling Club) (TF 12-1)

MFS – 65
1st Place – Bernard Futrell of TMWC/CKWC
2nd Place – Nazar Kulchytskyy of TMWC
3rd Place – Chance Pami of Sunkist Kids Wrestling Club
4th Place – Brandon Wright of Viking Wrestling Club
1st: Bernard Futrell (TMWC/CKWC) won by decision over Nazar Kulchytskyy (TMWC) (Dec 8-2)
3rd: Chance Pami (Sunkist Kids Wrestling Club) won by tech fall over Brandon Wright (Viking Wrestling Club) (TF 12-1)

MFS – 74
1st Place – Mark Hall II of OTC
2nd Place – Anthony Valencia of Sunkist Kids Wrestling Club
3rd Place – Chance Marsteller of Unattached
4th Place – Santiago Martinez of Lehigh valley athletic club
1st: Mark Hall II (OTC) won by decision over Anthony Valencia (Sunkist Kids Wrestling Club) (Dec 5-4)
3rd: Chance Marsteller (Unattached) won by tech fall over Santiago Martinez (Lehigh valley athletic club) (TF 13-2)

MFS – 86
1st Place – Deron Winn of TMWC
2nd Place – Timmy McCall of TMWC
3rd Place – Nicholas Heflin of Princeton AWS
4th Place – Bo Nickal of Nittany Lion Wrestling Club
1st: Deron Winn (TMWC) won by decision over Timmy McCall (TMWC) (Dec 10-6)
3rd: Nicholas Heflin (Princeton AWS) won by fall over Bo Nickal (Nittany Lion Wrestling Club) (Fall 3:27)

MFS – 97
1st Place – Kallen Kleinschmidt of OTC
2nd Place – Matthew Gibson of Cyclone Wrestling Club
3rd Place – Joshua Manu of North providence
4th Place – Donald Mcneil of Bears Wrestling Club
1st: Kallen Kleinschmidt (OTC) won by fall over Matthew Gibson (Cyclone Wrestling Club) (Fall 3:29)
3rd: Joshua Manu (North providence) won by decision over Donald Mcneil (Bears Wrestling Club) (Dec 6-3)

MFS – 125
1st Place – Blaize Cabell of Panther Wrestling Club RTC
2nd Place – David Zabriskie of Lehigh valley athletic club
3rd Place – Austin Schafer of Cowboy Wrestling Club
4th Place – Dustin Porter of Tiffin
1st: Blaize Cabell (Panther Wrestling Club RTC) won by fall over David Zabriskie (Lehigh valley athletic club) (Fall 0:55)
3rd: Austin Schafer (Cowboy Wrestling Club) won by fall over Dustin Porter (Tiffin) (Fall 0:16)

Semifinals:

MFS 57
Obenson Blanc (TMWC) won by decision over Frank Perrelli (TMWC) Dec 9-3
Dan Mitcheff (NYAC/Penn WC) won by tech fall over Andrew Hochstrasser (TMWC) TF 10-2

MFS 65
Bernard Futrell (TMWC/CKWC) won by tech fall over Christopher Dardanes (Minneapolis) TF 8-0
Nazar Kulchytskyy (TMWC) won by decision over Nick Dardanes (Minnesota Storm) Dec 4-3

MFS 74
Mark Hall II (OTC) won by decision over Nestor Taffur (Lehigh valley athletic club) Dec 10-6
Anthony Valencia (Sunkist Kids Wrestling Club) won by tech fall over Andrew Sorenson (Panther Wrestling Club RTC) TF 11-0

MFS 86
Deron Winn (TMWC) won by decision over Robert Hamlin (Lehigh valley athletic club) Dec 5-1
Timmy McCall (TMWC) won by tech fall over Kevin Steinhaus (Minnesota Storm) TF 11-0

MFS 97
Kallen Kleinschmidt (OTC) won by fall over Braden Atwood (Tar Heel Wrestling Club) Fall 1:56
Matthew Gibson (Cyclone Wrestling Club) won by tech fall over Joshua Manu (North providence) TF 13-3

MFS 125
David Zabriskie (Lehigh valley athletic club) won by decision over Chad Johnson (Minnesota Storm) Dec 6-2
Blaize Cabell (Panther Wrestling Club RTC) won by tech fall over Benjamin Durbin (Cyclone Wrestling Club) TF 12-2

Bookmark the permalink.

Comments are closed.