Team Minnesota places 1st at Junior Greco-Roman National Duals

2016 USA Wrestling Junior Greco-Roman National Duals results. June 22-23 at Tulsa, Okla.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

USA-Wrestling-Logo

Gold /Silver Pool Results
1st Place – Minnesota Blue
2nd Place – Illinois
3rd Place – California
4th Place – Washington
5th Place – Michigan Blue
6th Place – Oklahoma Red
7th Place – Iowa
8th Place – Florida
1st: Minnesota Blue defeated Illinois 42-21.
3rd: California defeated Washington 40-23.
5th: Michigan Blue defeated Oklahoma Red 45-21.
7th: Iowa defeated Florida 36-30.

BRONZE/COPPER Results
1st Place – Ohio
2nd Place – Kansas Blue
3rd Place – Utah Green
4th Place – North Dakota Blue
5th Place – Nebraska Blue
6th Place – Minnesota-Red
7th Place – Missouri
8th Place – Tennessee
1st: Ohio defeated Kansas Blue 45-23.
3rd: Utah Green defeated North Dakota Blue 47-20.
5th: Nebraska Blue defeated Minnesota-Red 39-26.
7th: Missouri defeated Tennessee 38-25.

RED/BLUE Results
1st Place – Texas-Blue
2nd Place – Pennsylvania
3rd Place – Georgia
4th Place – Colorado
5th Place – Kansas-Red
6th Place – North Carolina
7th Place – Indiana
8th Place – North Dakota-Red
1st: Texas-Blue defeated Pennsylvania 35-34.
3rd: Georgia defeated Colorado 38-30.
5th: Kansas-Red defeated North Carolina 43-20.
7th: Indiana defeated North Dakota-Red 40-17.

GREEN Results
1st Place – Arizona
2nd Place – Utah White
3rd Place – Nebraska Red
4th Place – Texas Red
5th Place – South Carolina


Minnesota Blue Results

A POOL – Minnesota Blue is guaranteed 1st place
Match #1 Champ. Round 1: Minnesota Blue defeated Indiana 56-13
126 – Paul Konrath (Indiana) over Rylee Molitor (Minnesota Blue) Dec 6-4
132 – Brent Jones (Minnesota Blue) over Breyden Bailey (Indiana) Fall 1:35
138 – Calvin Germinaro (Minnesota Blue) over Luke Schleissman (Indiana) TF 10-0
145 – Alex Crowe (Minnesota Blue) over Zach Worden (Indiana) TF 10-0
152 – Travis Ostby (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Jerod Novak (Minnesota Blue) over Jacob Clark (Indiana) TF 14-0
170 – Alston Bane (Indiana) over Lucas Jeske (Minnesota Blue) Dec 14-12
182 – Owen Webster (Minnesota Blue) over Noah Cressell (Indiana) TF 11-1
195 – Andrew Davison (Indiana) over Jonah Lange (Minnesota Blue) TF 14-4
220 – Trenten Rogich (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Sam Erckenbrack (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Matt Peterson (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Ashton Clark (Minnesota Blue) over Traye Owens (Indiana) TF 10-0
113 – Patrick Mckee (Minnesota Blue) over Nick Brady (Indiana) TF 26-15
120 – Victor Gliva (Minnesota Blue) over Colin Poynter (Indiana) TF 20-9

Match #2 Quarterfinal: Minnesota Blue defeated South Dakota 60-6
132 – Brent Jones (Minnesota Blue) over Tyler Waterson (South Dakota) TF 18-5
138 – Calvin Germinaro (Minnesota Blue) over Bailey Mennis (South Dakota) TF 13-0
145 – Mitchell Mckee (Minnesota Blue) over Josh Cid (South Dakota) TF 10-0
152 – Ryan Epps (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Jerod Novak (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Jake Allar (Minnesota Blue) over Jesse Mikrut (South Dakota) TF 10-0
182 – Taylor Venz (Minnesota Blue) over Nick Casperson (South Dakota) TF 10-0
195 – Keegan Moore (Minnesota Blue) over Payson Dirk (South Dakota) TF 10-0
220 – Trenten Rogich (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Sam Erckenbrack (Minnesota Blue) over Turman Ashes (South Dakota) Dec 3-2
100 – Kellyn March (South Dakota) over Matt Peterson (Minnesota Blue) TF 11-1
106 – Tyler Jones (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Patrick Mckee (Minnesota Blue) over Trevor Klinnert (South Dakota) TF 11-0
120 – Curtis Lemair (Minnesota Blue) over Caden Lamer (South Dakota) TF 10-0
126 – Rylee Molitor (Minnesota Blue) over Brandon Carroll (South Dakota) TF 10-0

Match #3 Semifinal: Minnesota Blue defeated Tennessee 55-14
145 – Alex Crowe (Minnesota Blue) over Eli King (Tennessee) TF 13-2
152 – Ryan Epps (Minnesota Blue) over Mason Reiniche (Tennessee) Fall 2:51
160 – Jake Allar (Minnesota Blue) over Drew Nicholson (Tennessee) Fall 1:00
170 – Thomas Brackett (Tennessee) over Lucas Jeske (Minnesota Blue) Fall 1:14
182 – Taylor Venz (Minnesota Blue) over Seth Patera (Tennessee) Fall 0:28
195 – Owen Webster (Minnesota Blue) over James Hargrove (Tennessee) TF 10-0
220 – Trenten Rogich (Minnesota Blue) over Javier Salvador (Tennessee) TF 12-2
285 – Nicholas Boykin (Tennessee) over Sam Erckenbrack (Minnesota Blue) Fall 0:35
100 – Matt Peterson (Minnesota Blue) over Christian Isbell (Tennessee) TF 10-0
106 – Ashton Clark (Minnesota Blue) over Jeff Gross (Tennessee) TF 10-0
113 – Patrick Mckee (Minnesota Blue) over Sean Sesnan (Tennessee) TF 22-12
120 – Curtis Lemair (Minnesota Blue) over TJ Hicks (Tennessee) Dec 8-4
126 – Peyton Robb (Minnesota Blue) over Michael Mora-Colon (Tennessee) TF 14-0
132 – Brent Jones (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Mitchell Mckee (Minnesota Blue) over Knox Fuller (Tennessee) TF 10-0

Match #4 1st Place Match: Minnesota Blue defeated Washington 54-16
160 – Jake Allar (Minnesota Blue) over Mason McDaniel (Washington) TF 12-2
170 – Jerod Novak (Minnesota Blue) over Keegan Dorsey (Washington) TF 13-2
182 – Owen Webster (Minnesota Blue) over Logan Nelson (Washington) Fall 0:44
195 – Taylor Venz (Minnesota Blue) over Jeremy Smith (Washington) TF 10-0
220 – Keegan Moore (Minnesota Blue) over Dagen Kramer (Washington) Fall 0:52
285 – Sam Erckenbrack (Minnesota Blue) over Nick Workman (Washington) TF 13-3
100 – Brenden Chaowanapibool (Washington) over Matt Peterson (Minnesota Blue) Dec 8-2
106 – Brandon Kaylor (Washington) over Tyler Jones (Minnesota Blue) TF 17-4
113 – Patrick Mckee (Minnesota Blue) over Parker McBride (Washington) Fall 3:00
120 – Victor Gliva (Minnesota Blue) over Jaron Gunter (Washington) TF 10-0
126 – Peyton Robb (Minnesota Blue) over Jake Howerton (Washington) TF 15-5
132 – Brent Jones (Minnesota Blue) over QB Foster (Washington) Fall 1:22
138 – Mitchell Mckee (Minnesota Blue) over Mason Philips (Washington) TF 10-0
145 – Alex Crowe (Minnesota Blue) over Layn Pannkuk (Washington) TF 10-0
152 – Ryden Fu (Washington) over Travis Ostby (Minnesota Blue) Fall 2:17

GOLD/SILVER – Minnesota Blue is guaranteed 1st place
Match #1 Round 1: Minnesota Blue defeated Florida 47-22
160 – Max Wohlabaugh (Florida) over Jake Allar (Minnesota Blue) Dec 8-2
170 – Leonardo Tarantino (Florida) over Jerod Novak (Minnesota Blue) Dec 2-2
182 – Owen Webster (Minnesota Blue) over Josiah Gittman (Florida) TF 15-5
195 – Jonah Lange (Minnesota Blue) over Nelson Hernandez (Florida) TF 10-0
220 – Keegan Moore (Minnesota Blue) over Darius Hamilton (Florida) TF 10-0
285 – Sam Erckenbrack (Minnesota Blue) over Kyron Taylor (Florida) Fall 5:47
100 – Jacob Cochran (Florida) over Matt Peterson (Minnesota Blue) Fall 3:40
106 – Elijah Varona (Florida) over Ashton Clark (Minnesota Blue) TF 11-0
113 – Patrick Mckee (Minnesota Blue) over Malyke Hines (Florida) TF 14-2
120 – Victor Gliva (Minnesota Blue) over Craig Marshall (Florida) Fall 1:35
126 – Peyton Robb (Minnesota Blue) over Jordan Marshall (Florida) Fall 1:17
132 – Brent Jones (Minnesota Blue) over Marcus Abreu (Florida) TF 16-5
138 – Calvin Germinaro (Minnesota Blue) over Demetrius Anderson (Florida) Fall 2:29
145 – Anthony Artalona (Florida) over Alex Crowe (Minnesota Blue) Dec 6-1
152 – Ryan Epps (Minnesota Blue) over Todd Perry (Florida) TF 13-2

Match #2 Round 2: Minnesota Blue defeated California 42-25
170 – Anthony Mantanona (California) over Jake Allar (Minnesota Blue) TF 10-0
182 – Taylor Venz (Minnesota Blue) over Juan Rosales (California) Fall 0:30
195 – Owen Webster (Minnesota Blue) over Bonifacio Escobar (California) TF 10-0
220 – Darryl Aiello (California) over Keegan Moore (Minnesota Blue) Fall 4:15
285 – Gavin Nye (California) over Sam Erckenbrack (Minnesota Blue) Fall 1:06
100 – Matt Peterson (Minnesota Blue) over Giovanni Villegas (California) TF 10-0
106 – Eric Sanchez (California) over Tyler Jones (Minnesota Blue) TF 22-12
113 – Patrick Mckee (Minnesota Blue) over Oscar Nellis (California) TF 17-6
120 – Victor Gliva (Minnesota Blue) over Chase Zollmann (California) TF 10-0
126 – Peyton Robb (Minnesota Blue) over Mason Hartshorn (California) TF 10-0
132 – Brent Jones (Minnesota Blue) over Patrick Ramirez (California) TF 12-2
138 – Calvin Germinaro (Minnesota Blue) over Jaden Enriquez (California) TF 11-1
145 – Mitchell Mckee (Minnesota Blue) over Peyton Omania (California) TF 10-0
152 – Ryan Epps (Minnesota Blue) over Joshua Kim (California) Dec 2-1
160 – Andrew Cervantez (California) over Travis Ostby (Minnesota Blue) Dec 11-5

Match #3 Round 3: Minnesota Blue defeated Oklahoma Red 43-22
182 – Taylor Venz (Minnesota Blue) over Bear Hughes (Oklahoma Red) Dec 14-10
195 – Owen Webster (Minnesota Blue) over Dan Baker (Oklahoma Red) TF 10-0
220 – Jonah Lange (Minnesota Blue) over Tanner Hawkins (Oklahoma Red) Fall 4:11
285 – Trenton Lieurance (Oklahoma Red) over Trenten Rogich (Minnesota Blue) Dec 9-2
100 – Matt Peterson (Minnesota Blue) over Alex Fields (Oklahoma Red) TF 12-0
106 – Wyatt Adams (Oklahoma Red) over Ashton Clark (Minnesota Blue) TF 10-0
113 – Patrick Mckee (Minnesota Blue) over Alec McDoulett (Oklahoma Red) Dec 16-15
120 – Jet Taylor (Oklahoma Red) over Curtis Lemair (Minnesota Blue) TF 10-0
126 – Rylee Molitor (Minnesota Blue) over Dalton Duffield (Oklahoma Red) TF 24-13
132 – Jacob Butler (Oklahoma Red) over Brent Jones (Minnesota Blue) Dec 12-10
138 – Jaxen Gilmore (Oklahoma Red) over Calvin Germinaro (Minnesota Blue) Fall 1:45
145 – Mitchell Mckee (Minnesota Blue) over Brik Filippo (Oklahoma Red) Fall 0:35
152 – Travis Ostby (Minnesota Blue) over Payton Scott (Oklahoma Red) TF 10-0
160 – Jake Allar (Minnesota Blue) over Ezequiel Rubio (Oklahoma Red) Fall 0:09
170 – Lucas Jeske (Minnesota Blue) over Nick Mahan (Oklahoma Red) TF 10-0

Match #4 1st Place Match: Minnesota Blue defeated Illinois 42-21
195 – Taylor Venz (Minnesota Blue) over Zack Crosby (Illinois) Fall 0:53
220 – Keegan Moore (Minnesota Blue) over Sergio Villalobos (Illinois) TF 11-0
285 – Thomas Helton (Illinois) over Sam Erckenbrack (Minnesota Blue) Dec 6-3
100 – Matt Peterson (Minnesota Blue) over Anthony King (Illinois) Dec 6-1
106 – Ashton Clark (Minnesota Blue) over Anthony Molton (Illinois) Dec 4-4
113 – Patrick Mckee (Minnesota Blue) over Joey Melendez (Illinois) Dec 20-15
120 – Louis Hayes (Illinois) over Victor Gliva (Minnesota Blue) TF 11-0
126 – Peyton Robb (Minnesota Blue) over Anthony Madrigal (Illinois) Dec 7-6
132 – Brent Jones (Minnesota Blue) over Gabe Townsell (Illinois) TF 10-0
138 – Mitchell Mckee (Minnesota Blue) over Nolan Baker (Illinois) TF 15-4
145 – Will Lewan (Illinois) over Calvin Germinaro (Minnesota Blue) Dec 16-11
152 – Austin O`Connor (Illinois) over Ryan Epps (Minnesota Blue) TF 11-0
160 – Jake Allar (Minnesota Blue) over Emille Shannon (Illinois) Dec 5-1
170 – Lucas Jeske (Minnesota Blue) over Drew Matticks (Illinois) TF 11-0
182 – Owen Webster (Minnesota Blue) over Logan Gruszka (Illinois) TF 12-2


Minnesota Red Results

C POOL – Minnesota-Red is guaranteed 4th place
Match #1 Quarterfinal: Minnesota-Red defeated Arizona 32-31
126 – Jake Gliva (Minnesota-Red) over Jayce Cunha (Arizona) TF 10-0
132 – Stone Crooks (Arizona) over Anthony Meister (Minnesota-Red) Dec 3-0
138 – Sam Webster (Minnesota-Red) over Alfredo Calzadillas (Arizona) Dec 2-1
145 – Cory Crooks (Arizona) over Mason Hall (Minnesota-Red) TF 11-0
152 – Quentin Hovis (Arizona) over Austin Braun (Minnesota-Red) TF 10-0
160 – Anthony Wokasch (Arizona) over Nick Knutson (Minnesota-Red) Fall 1:52
170 – Justin Dravis (Minnesota-Red) over Jason Moore (Arizona) Dec 10-1
182 – Jared Florell (Minnesota-Red) over Blake Smith (Arizona) Fall 1:02
195 – Nathan Hellman (Minnesota-Red) over Brock Doolen (Arizona) TF 10-0
220 – Jackson Schichel (Minnesota-Red) over David Tilley (Arizona) TF 10-0
285 – Timothy Mandyck (Minnesota-Red) over Hunter Chapman (Arizona) Dec 7-2
100 – Ernest Del Rio IV (Arizona) over Matthew Harfmann (Minnesota-Red) TF 10-0
106 – Jason Holmes (Arizona) over Trayton Anderson (Minnesota-Red) TF 12-0
113 – Kyle Lundberg (Minnesota-Red) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Atilano Escobar (Arizona) over Garrett Vos (Minnesota-Red) TF 19-6

Match #2 Semifinal: Ohio defeated Minnesota-Red 51-16
132 – Jakob Bergland (Minnesota-Red) over Tariq Wilson (Ohio) Dec 9-9
138 – Corey Shie (Ohio) over Sam Webster (Minnesota-Red) Dec 13-6
145 – Teddy Pierce (Minnesota-Red) over Jakee Frazier (Ohio) TF 11-1
152 – Austin Braun (Minnesota-Red) over Nico O`Dor (Ohio) Dec 3-2
160 – Jake Henderson (Ohio) over Benjamin Kelvington (Minnesota-Red) Dec 17-10
170 – Victor Marcelli (Ohio) over Justin Dravis (Minnesota-Red) TF 10-0
182 – James Handwerk (Ohio) over Sam Truen (Minnesota-Red) Fall 2:13
195 – Benjamin Darmstadt (Ohio) over Nathan Hellman (Minnesota-Red) TF 13-3
220 – Jared Campbell (Ohio) over Reid Seelhammer (Minnesota-Red) Fall 1:39
285 – Matthew Adams (Ohio) over Dom Cruz (Minnesota-Red) Fall 1:12
100 – Lucas Byrd (Ohio) over Stewart Martin (Minnesota-Red) TF 11-0
106 – Jaivon Jones (Ohio) over Trayton Anderson (Minnesota-Red) TF 14-4
113 – Dylan D`Emilio (Ohio) over Kyle Lundberg (Minnesota-Red) TF 14-4
120 – Drew Mattin (Ohio) over Dylan Droegemuller (Minnesota-Red) TF 11-0
126 – Nicholas Berry (Ohio) over Jake Gliva (Minnesota-Red) Dec 10-3

Match #3 Cons. Semi: Minnesota-Red defeated North Carolina 51-15
138 – Sam Webster (Minnesota-Red) over Tony Locke (North Carolina) Dec 8-4
145 – Mason Hall (Minnesota-Red) over Damyon McFarland (North Carolina) TF 12-2
152 – Teddy Pierce (Minnesota-Red) over Ryan Dominique (North Carolina) TF 13-0
160 – Caleb Spears (North Carolina) over Nick Knutson (Minnesota-Red) Dec 13-9
170 – Benjamin Kelvington (Minnesota-Red) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Sam Truen (Minnesota-Red) over Marquez Keyes (North Carolina) Dec 8-7
195 – Jared Florell (Minnesota-Red) over Derek Rose (North Carolina) TF 10-0
220 – Reid Seelhammer (Minnesota-Red) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Dom Cruz (Minnesota-Red) over Marquise Peele (North Carolina) Dec 15-12
100 – Stewart Martin (Minnesota-Red) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Trayton Anderson (Minnesota-Red) over Marcelo Aponte (North Carolina) TF 13-3
113 – Kyle Lundberg (Minnesota-Red) over Jon Massey (North Carolina) Dec 9-8
120 – Garrett Vos (Minnesota-Red) over Turner Garrison (North Carolina) TF 10-0
126 – Chris Kelly (North Carolina) over Dylan Droegemuller (Minnesota-Red) Fall 1:49
132 – Anthony Meister (Minnesota-Red) over Jay Johnson (North Carolina) Dec 10-4

Match #4 3rd Place Match: California defeated Minnesota-Red 37-27
145 – Peyton Omania (California) over Teddy Pierce (Minnesota-Red) TF 10-0
152 – Austin Braun (Minnesota-Red) over Michael Zaragoza (California) TF 10-0
160 – Andrew Cervantez (California) over Benjamin Kelvington (Minnesota-Red) Dec 12-4
170 – Justin Dravis (Minnesota-Red) over Juan Rosales (California) Fall 5:18
182 – Anthony Mantanona (California) over Jared Florell (Minnesota-Red) Dec 13-8
195 – Bonifacio Escobar (California) over Nathan Hellman (Minnesota-Red) Dec 13-5
220 – Cristian Ayala (California) over Jackson Schichel (Minnesota-Red) Dec 10-1
285 – Gavin Nye (California) over Timothy Mandyck (Minnesota-Red) Fall 0:44
100 – Giovanni Villegas (California) over Matthew Harfmann (Minnesota-Red) Dec 2-1
106 – Eric Sanchez (California) over Trayton Anderson (Minnesota-Red) TF 19-6
113 – Oscar Nellis (California) over Kyle Lundberg (Minnesota-Red) Fall 2:04
120 – Mason Hartshorn (California) over Garrett Vos (Minnesota-Red) Dec 8-0
126 – Jake Gliva (Minnesota-Red) over Jake Lilienstein (California) TF 12-2
132 – Jakob Bergland (Minnesota-Red) over Angelo Reyes (California) TF 10-0
138 – Sam Webster (Minnesota-Red) over Alex Olivias (California) TF 13-0

BRONZE/COPPER – Minnesota-Red is guaranteed 6th place
Match #1 Round 1: North Dakota Blue defeated Minnesota-Red 40-29
160 – Paxton Mewes (North Dakota Blue) over Nick Knutson (Minnesota-Red) TF 12-2
170 – Justin Dravis (Minnesota-Red) over Dale Spilman (North Dakota Blue) TF 15-5
182 – Jesse Shearer (North Dakota Blue) over Sam Truen (Minnesota-Red) Fall 4:36
195 – Samuel Grove (North Dakota Blue) over Nathan Hellman (Minnesota-Red) Fall 4:31
220 – Jordan Will (North Dakota Blue) over Jackson Schichel (Minnesota-Red) Dec 9-6
285 – Timothy Mandyck (Minnesota-Red) over Denzel Sanders (North Dakota Blue) TF 10-0
100 – Matthew Harfmann (Minnesota-Red) over Laken Boese (North Dakota Blue) Dec 9-6
106 – Trayton Anderson (Minnesota-Red) over Karsen Mosbrucker (North Dakota Blue) Fall 4:57
113 – Kyle Burwick (North Dakota Blue) over Kyle Lundberg (Minnesota-Red) Dec 18-11
120 – Ryan Ripplinger (North Dakota Blue) over Dylan Droegemuller (Minnesota-Red) Fall 1:52
126 – Jake Gliva (Minnesota-Red) over Brody Armstrong (North Dakota Blue) TF 10-0
132 – Jakob Bergland (Minnesota-Red) over Dawson Zerr (North Dakota Blue) Fall 2:39
138 – Taylor Nein (North Dakota Blue) over Sam Webster (Minnesota-Red) TF 10-0
145 – Jared Franek (North Dakota Blue) over Mason Hall (Minnesota-Red) TF 11-1
152 – Luke Hastings (North Dakota Blue) over Austin Braun (Minnesota-Red) DQ

Match #2 Round 2: Minnesota-Red defeated Missouri 39-31
170 – Charley Genisio (Missouri) over Justin Dravis (Minnesota-Red) TF 10-0
182 – Tyler Selemaea (Missouri) over Sam Truen (Minnesota-Red) Dec 9-6
195 – Jared Florell (Minnesota-Red) over Sage Smart (Missouri) TF 13-2
220 – Jacob Sobbing (Missouri) over Reid Seelhammer (Minnesota-Red) TF 11-0
285 – Dom Cruz (Minnesota-Red) over Austin Kemp (Missouri) Fall 3:19
100 – Stewart Martin (Minnesota-Red) over Jake Minihan (Missouri) TF 14-4
106 – Cevion Severado (Missouri) over Matthew Harfmann (Minnesota-Red) TF 12-1
113 – Cody Phippen (Missouri) over Kyle Lundberg (Minnesota-Red) TF 19-8
120 – Garrett Vos (Minnesota-Red) over Connor Brown (Missouri) TF 18-8
126 – Colin Valdiviez (Missouri) over Jake Gliva (Minnesota-Red) Dec 7-4
132 – Anthony Meister (Minnesota-Red) over David Berryman (Missouri) Fall 4:44
138 – Jakob Bergland (Minnesota-Red) over Taylor Brown (Missouri) Fall 1:59
145 – Teddy Pierce (Minnesota-Red) over Lawyer Morgan (Missouri) TF 20-8
152 – Thomas Lisher (Missouri) over Austin Braun (Minnesota-Red) TF 14-4
160 – Benjamin Kelvington (Minnesota-Red) over Daniel Filipek (Missouri) Dec 9-4

Match #3 Round 3: Kansas Blue defeated Minnesota-Red 39-26
182 – Dylan Servis (Kansas Blue) over Sam Truen (Minnesota-Red) TF 11-0
195 – Jacob Smith (Kansas Blue) over Nathan Hellman (Minnesota-Red) Dec 8-0
220 – Jackson Schichel (Minnesota-Red) over Austin Hart (Kansas Blue) Dec 2-2
285 – Kayne Hutchison (Kansas Blue) over Timothy Mandyck (Minnesota-Red) Dec 10-4
100 – Matthew Harfmann (Minnesota-Red) over Dalton Dawkins (Kansas Blue) Fall 2:55
106 – Jace Koelzer (Kansas Blue) over Trayton Anderson (Minnesota-Red) TF 12-2
113 – Kyle Lundberg (Minnesota-Red) over Drake Taysom (Kansas Blue) Fall 0:35
120 – Tate Carney (Kansas Blue) over Garrett Vos (Minnesota-Red) TF 10-0
126 – Jake Gliva (Minnesota-Red) over Conner Ward (Kansas Blue) Dec 8-5
132 – Corbin Nirschl (Kansas Blue) over Jakob Bergland (Minnesota-Red) Dec 10-4
138 – Mason Wallace (Kansas Blue) over Sam Webster (Minnesota-Red) TF 20-9
145 – Jonny Trowbridge (Kansas Blue) over Mason Hall (Minnesota-Red) TF 12-2
152 – Sammy Cokeley (Kansas Blue) over Austin Braun (Minnesota-Red) Dec 9-6
160 – Nick Knutson (Minnesota-Red) over Andrew Johnson (Kansas Blue) Dec 11-8
170 – Clay Lautt (Kansas Blue) over Benjamin Kelvington (Minnesota-Red) TF 14-4

Match #4 5th Place Match: Nebraska Blue defeated Minnesota-Red 39-26
195 – Colton Wolfe (Nebraska Blue) over Sam Truen (Minnesota-Red) TF 10-0
220 – Nick Pray (Nebraska Blue) over Reid Seelhammer (Minnesota-Red) TF 13-2
285 – Lee Herrington (Nebraska Blue) over Dom Cruz (Minnesota-Red) Fall 2:21
100 – Stewart Martin (Minnesota-Red) over Beau Kaup (Nebraska Blue) TF 10-0
106 – Trayton Anderson (Minnesota-Red) over Tyler Cunningham (Nebraska Blue) Dec 10-10
113 – Joe Harrison (Nebraska Blue) over Kyle Lundberg (Minnesota-Red) TF 12-2
120 – Jake Stogdill (Nebraska Blue) over Dylan Droegemuller (Minnesota-Red) Dec 3-0
126 – Wesley Dawkins (Nebraska Blue) over Jake Gliva (Minnesota-Red) TF 14-3
132 – Anthony Meister (Minnesota-Red) over Matthew Torring (Nebraska Blue) TF 10-0
138 – Sam Webster (Minnesota-Red) over Jonathan Killingsworth (Nebraska Blue) Dec 16-14
145 – Josh Velasquez (Nebraska Blue) over Teddy Pierce (Minnesota-Red) Dec 17-10
152 – Billy Higgins (Nebraska Blue) over Austin Braun (Minnesota-Red) TF 12-2
160 – Benjamin Kelvington (Minnesota-Red) over Josh Anderson (Nebraska Blue) Dec 13-9
170 – Andrew Null (Nebraska Blue) over Justin Dravis (Minnesota-Red) TF 10-0
182 – Jared Florell (Minnesota-Red) over Cade Brownlee (Nebraska Blue) TF 15-3

Bookmark the permalink.

Comments are closed.