Team Minnesota places 4th at Junior Freestyle National Duals

2016 USA Wrestling Junior Freestyle National Duals results. June 24-25 at Tulsa, Okla.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

USA-Wrestling-Logo

GOLD/SILVER Results
1st Place – Ohio
2nd Place – Illinois
3rd Place – New Jersey
4th Place – Minnesota Red
5th Place – Pennsylvania
6th Place – Iowa Red
7th Place – Oklahoma Blue
8th Place – Michigan Blue
1st: Ohio defeated Illinois 37-27.
3rd: New Jersey defeated Minnesota Red 50-17.
5th: Pennsylvania defeated Iowa Red 35-32.
7th: Oklahoma Blue defeated Michigan Blue 56-15.

BRONZE/COPPER Results
1st Place – Missouri
2nd Place – California
3rd Place – North Dakota-Blue
4th Place – Utah Blue
5th Place – Kansas Blue
6th Place – Florida
7th Place – Iowa Blue
8th Place – Washington
1st: Missouri defeated California 39-28.
3rd: North Dakota-Blue defeated Utah Blue 37-32.
5th: Kansas Blue defeated Florida 40-26.
7th: Iowa Blue defeated Washington 36-35.

RED/BLUE Results
1st Place – Texas Blue
2nd Place – Arizona
3rd Place – Minnesota Blue
4th Place – Nebraska Blue
5th Place – Oklahoma Red
6th Place – Indiana Gold
7th Place – Tennessee
8th Place – Texas Red
1st: Texas Blue defeated Arizona 36-32.
3rd: Minnesota Blue defeated Nebraska Blue 39-29.
5th: Oklahoma Red defeated Indiana Gold 34-33.
7th: Tennessee defeated Texas Red 61-10.

GREEN/YELLOW Results
1st Place – Georgia
2nd Place – Nebraska Red
3rd Place – Arkansas
4th Place – Kansas Red
5th Place – Utah Red
6th Place – North Dakota Red
7th Place – Georgia Blue
8th Place – Michigan Red
1st: Georgia defeated Nebraska Red 49-20.
3rd: Arkansas defeated Kansas Red 50-14.
5th: Utah Red defeated North Dakota Red 37-29.
7th: Georgia Blue defeated Michigan Red 35-23.

PURPLE/GREY Results
1st Place – Colorado
2nd Place – South Dakota
3rd Place – North Carolina
4th Place – Louisiana
5th Place – Montana
6th Place – Indiana Blue
7th Place – South Carolina
Round 1
Louisiana defeated South Carolina 29-29.
Colorado defeated Montana 47-24.
North Carolina defeated Indiana Blue 42-16.
South Dakota defeated null 0-0.
Round 2
South Dakota defeated Louisiana 50-12.
Montana defeated South Carolina 32-15.
North Carolina defeated null 0-0.
Colorado defeated Indiana Blue 55-10.
Round 3
Colorado defeated Louisiana 61-3.
North Carolina defeated Montana 34-28.
South Carolina defeated null 0-0.
South Dakota defeated Indiana Blue 49-7.
Round 4
Louisiana defeated Indiana Blue 36-31.
South Dakota defeated Montana 37-25.
North Carolina defeated South Carolina 48-13.
Colorado defeated null 0-0.
Round 5
North Carolina defeated Louisiana 43-25.
Montana defeated null 0-0.
Colorado defeated South Dakota 50-21.
Indiana Blue defeated South Carolina 22-21.
Round 6
Louisiana defeated null 0-0.
Montana defeated Indiana Blue 25-21.
South Dakota defeated North Carolina 45-14.
Colorado defeated South Carolina 64-4.
Round 7
Louisiana defeated Montana 34-29.
Colorado defeated North Carolina 51-13.
South Dakota defeated South Carolina 56-2.
Indiana Blue defeated null 0-0.


Minnesota Red Results

B POOL – Minnesota Red is guaranteed 1st place
Match #1 Champ. Round 1: Minnesota Red defeated Colorado 45-23
182 – Taylor Venz (Minnesota Red) over James Weaver (Colorado) TF 14-4
195 – Keegan Moore (Minnesota Red) over Nolan Funk (Colorado) TF 16-5
220 – Jonah Lange (Minnesota Red) over Hunter Mooring (Colorado) TF 16-5
285 – Trenten Rogich (Minnesota Red) over Sammy DeSeriere (Colorado) Dec 7-4
100 – Matthew Petersen (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Caleb Cox (Colorado) over Trayton` Anderson (Minnesota Red) Dec 7-2
113 – Colton Yapujion (Colorado) over Patrick McKee (Minnesota Red) TF 11-0
120 – Curtis LeMair (Minnesota Red) over Stephen Debalko (Colorado) TF 10-0
126 – Jake Gliva (Minnesota Red) over Jack Kelly (Colorado) TF 10-0
132 – Jakob Bergeland (Minnesota Red) over Thomas Stager (Colorado) TF 12-1
138 – Mitchell Mckee (Minnesota Red) over Owen Lamb (Colorado) Fall 0:24
145 – Alex Crowe (Minnesota Red) over Juan Rodriguez (Colorado) TF 10-0
152 – Dre-Son Scruggs (Colorado) over Travis Ostby (Minnesota Red) Fall 1:44
160 – Jerod Novak (Minnesota Red) over Diego Calderon (Colorado) Dec 10-3
170 – Myles Wilson (Colorado) over Lucas Jeske (Minnesota Red) Fall 1:10

Match #2 Quarterfinal: Minnesota Red defeated Tennessee 51-14
195 – Taylor Venz (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Jonah Lange (Minnesota Red) over Greyson Walthall (Tennessee) Fall 2:13
285 – Sammy Evans (Tennessee) over Trenten Rogich (Minnesota Red) TF 10-0
100 – Matthew Petersen (Minnesota Red) over Dream Cotton (Tennessee) TF 10-0
106 – Ashton Clark (Minnesota Red) over Jeff Gross (Tennessee) TF 10-0
113 – Garrett Bowers (Tennessee) over Trayton` Anderson (Minnesota Red) TF 14-1
120 – Curtis LeMair (Minnesota Red) over TJ Hicks (Tennessee) Dec 4-0
126 – Jake Gliva (Minnesota Red) over Michael Mora-Colon (Tennessee) TF 11-0
132 – Jakob Bergeland (Minnesota Red) over Brock Herring (Tennessee) TF 10-0
138 – Calvin Germinaro (Minnesota Red) over Bryce Wittman (Tennessee) TF 20-10
145 – Alex Crowe (Minnesota Red) over Eli King (Tennessee) Dec 14-8
152 – Mason Reiniche (Tennessee) over Travis Ostby (Minnesota Red) Dec 8-2
160 – Jake Allar (Minnesota Red) over Drew Nicholson (Tennessee) TF 12-2
170 – Jerod Novak (Minnesota Red) over Dawson Satterfield (Tennessee) TF 10-0
182 – Lucas Jeske (Minnesota Red) over Seth Patera (Tennessee) Fall 1:03

Match #3 Semifinal: Minnesota Red defeated Nebraska Blue 42-24
285 – Nick Pray (Nebraska Blue) over Sam Erckenbrack (Minnesota Red) Dec 12-11
100 – Matthew Petersen (Minnesota Red) over Beau Kaup (Nebraska Blue) TF 10-0
106 – Tyler Cunningham (Nebraska Blue) over Ashton Clark (Minnesota Red) Dec 8-3
113 – Joe Harrison (Nebraska Blue) over Patrick McKee (Minnesota Red) TF 12-2
120 – Victor Gliva (Minnesota Red) over Jack Huffman (Nebraska Blue) TF 19-8
126 – Peyton Robb (Minnesota Red) over Wesley Dawkins (Nebraska Blue) Dec 9-7
132 – Jakob Bergeland (Minnesota Red) over Matthew Torring (Nebraska Blue) TF 10-0
138 – Jonathan Killingsworth (Nebraska Blue) over Calvin Germinaro (Minnesota Red) TF 18-8
145 – Mitchell Mckee (Minnesota Red) over Josh Velasquez (Nebraska Blue) TF 12-1
152 – Billy Higgins (Nebraska Blue) over Ryan Epps (Minnesota Red) TF 12-0
160 – Jake Allar (Minnesota Red) over Zemua Baptista (Nebraska Blue) TF 10-0
170 – Lucas Jeske (Minnesota Red) over Andrew Null (Nebraska Blue) Fall 2:01
182 – Taylor Venz (Minnesota Red) over Cade Brownlee (Nebraska Blue) TF 10-0
195 – Colten Wolfe (Nebraska Blue) over Jonah Lange (Minnesota Red) Dec 10-5
220 – Trenten Rogich (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 1st Place Match: Minnesota Red defeated Oklahoma Blue 35-31
106 – Wyatt Adams (Oklahoma Blue) over Ashton Clark (Minnesota Red) TF 10-0
113 – Colt Newton (Oklahoma Blue) over Patrick McKee (Minnesota Red) TF 10-0
120 – Dalton Duffield (Oklahoma Blue) over Victor Gliva (Minnesota Red) TF 11-1
126 – Daton Fix (Oklahoma Blue) over Jake Gliva (Minnesota Red) TF 12-0
132 – Brent Jones (Minnesota Red) over Jacob Butler (Oklahoma Blue) TF 13-2
138 – Mitchell Mckee (Minnesota Red) over Kaden Gfeller (Oklahoma Blue) Dec 7-4
145 – Alex Crowe (Minnesota Red) over Beau Guffey (Oklahoma Blue) Dec 4-3
152 – Jaryn Curry (Oklahoma Blue) over Ryan Epps (Minnesota Red) TF 12-2
160 – Jake Allar (Minnesota Red) over Wyatt Sheets (Oklahoma Blue) Dec 11-7
170 – Lucas Jeske (Minnesota Red) over Dayton Garrett (Oklahoma Blue) Dec 24-20
182 – Taylor Venz (Minnesota Red) over Bear Hughes (Oklahoma Blue) TF 12-2
195 – Owen Webster (Minnesota Red) over Zach Marcheselli (Oklahoma Blue) TF 14-3
220 – Keegan Moore (Minnesota Red) over Gunner Cash (Oklahoma Blue) TF 10-0
285 – Trenton Lieurance (Oklahoma Blue) over Sam Erckenbrack (Minnesota Red) Dec 4-4
100 – Matthew Petersen (Minnesota Red) over Riley Weir (Oklahoma Blue) TF 13-2

GOLD/SILVER – Minnesota Red is guaranteed 4th place
Match #1 Round 1: Minnesota Red defeated Pennsylvania 44-24
120 – Victor Gliva (Minnesota Red) over Zurich Storm (Pennsylvania) TF 14-3
126 – Jake Gliva (Minnesota Red) over Brandon Bach (Pennsylvania) TF 10-0
132 – Jakob Bergeland (Minnesota Red) over Cary Palmer (Pennsylvania) TF 10-0
138 – Wyatt Long (Pennsylvania) over Brent Jones (Minnesota Red) Fall 1:18
145 – Sam Sasso (Pennsylvania) over Mitchell Mckee (Minnesota Red) Dec 14-8
152 – Ryan Epps (Minnesota Red) over Will Kaldes (Pennsylvania) Dec 4-2
160 – Jake Allar (Minnesota Red) over Trent Hidlay (Pennsylvania) Dec 3-2
170 – Eric Hong (Pennsylvania) over Lucas Jeske (Minnesota Red) Fall 1:21
182 – Taylor Venz (Minnesota Red) over Anthony Welch (Pennsylvania) Fall 1:16
195 – Owen Webster (Minnesota Red) over Jake Woodley (Pennsylvania) Dec 8-6
220 – Keegan Moore (Minnesota Red) over Zane Black (Pennsylvania) TF 11-0
285 – Sam Erckenbrack (Minnesota Red) over Brendan Furman (Pennsylvania) Fall 5:30
100 – Matthew Petersen (Minnesota Red) over Matt Rodriquez (Pennsylvania) TF 14-4
106 – Jaret Lane (Pennsylvania) over Ashton Clark (Minnesota Red) Fall 1:20
113 – Patrick McKee (Minnesota Red) over Nick Bauer (Pennsylvania) TF 12-1

Match #2 Round 2: Minnesota Red defeated Michigan Blue 46-21
126 – Peyton Robb (Minnesota Red) over Drew Marten (Michigan Blue) Dec 11-10
132 – Brent Jones (Minnesota Red) over James Whitaker (Michigan Blue) Fall 3:49
138 – Calvin Germinaro (Minnesota Red) over Trent Lashuay (Michigan Blue) TF 13-2
145 – Alex Crowe (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Ryan Epps (Minnesota Red) over Dustin Gross (Michigan Blue) TF 10-0
160 – Jake Allar (Minnesota Red) over Bret Fedewa (Michigan Blue) TF 10-0
170 – Jerod Novak (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Taylor Venz (Minnesota Red) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Brandon Whitman (Michigan Blue) over Jonah Lange (Minnesota Red) TF 10-0
220 – Keegan Moore (Minnesota Red) over Anthony Riopelle (Michigan Blue) Fall 1:58
285 – Trent Hilger (Michigan Blue) over Trenten Rogich (Minnesota Red) TF 11-0
100 – Matthew Petersen (Minnesota Red) over Devon Johnson (Michigan Blue) TF 12-2
106 – Ravon Foley (Michigan Blue) over Ashton Clark (Minnesota Red) TF 10-0
113 – Dominic LaJoie (Michigan Blue) over Patrick McKee (Minnesota Red) Dec 15-9
120 – Jordan Hamdan (Michigan Blue) over Curtis LeMair (Minnesota Red) Dec 8-4

Match #3 Round 3: Ohio defeated Minnesota Red 38-25
132 – Jakob Bergeland (Minnesota Red) over Tariq Wilson (Ohio) Dec 14-8
138 – Mitchell Mckee (Minnesota Red) over Corey Shie (Ohio) TF 10-0
145 – Dom Demas (Ohio) over Alex Crowe (Minnesota Red) Dec 3-1
152 – Davey Tunon (Ohio) over Ryan Epps (Minnesota Red) Dec 10-7
160 – Jake Allar (Minnesota Red) over Austin Hiles (Ohio) TF 10-0
170 – Jesse Beverly (Ohio) over Lucas Jeske (Minnesota Red) TF 12-1
182 – James Handwerk (Ohio) over Taylor Venz (Minnesota Red) Dec 8-6
195 – Benjamin Darmstadt (Ohio) over Owen Webster (Minnesota Red) TF 12-0
220 – Keegan Moore (Minnesota Red) over Jared Campbell (Ohio) TF 14-1
285 – Matt Adams (Ohio) over Trenten Rogich (Minnesota Red) TF 10-0
100 – Lucas Byrd (Ohio) over Matthew Petersen (Minnesota Red) TF 12-1
106 – Oscar Sanchez (Ohio) over Ashton Clark (Minnesota Red) Dec 8-2
113 – Dylan D`Emilio (Ohio) over Patrick McKee (Minnesota Red) TF 12-0
120 – Drew Mattin (Ohio) over Victor Gliva (Minnesota Red) TF 10-0
126 – Jake Gliva (Minnesota Red) over Nicholas Berry (Ohio) TF 10-0

Match #4 3rd Place Match: New Jersey defeated Minnesota Red 50-17
138 – Mitchell Mckee (Minnesota Red) over Requir Van Der Merwe (New Jersey) TF 14-4
145 – Alex Crowe (Minnesota Red) over Nicholas Palumbo (New Jersey) TF 11-0
152 – Andrew Merola (New Jersey) over Travis Ostby (Minnesota Red) TF 18-6
160 – Kyle Bierdumpfel (New Jersey) over Jake Allar (Minnesota Red) TF 10-0
170 – Brandon Dallavia (New Jersey) over Jerod Novak (Minnesota Red) TF 10-0
182 – Joseph Grello (New Jersey) over Taylor Venz (Minnesota Red) Fall 1:11
195 – Brandon Kui (New Jersey) over Jonah Lange (Minnesota Red) TF 11-1
220 – Kevin Mulligan (New Jersey) over Trenten Rogich (Minnesota Red) TF 12-0
285 – Chase Singletary (New Jersey) over Sam Erckenbrack (Minnesota Red) TF 10-0
100 – Matthew Petersen (Minnesota Red) over Thomas Fierro (New Jersey) TF 12-2
106 – Nicholas Shutzenhofer (New Jersey) over Ashton Clark (Minnesota Red) TF 10-0
113 – Michael Colaiocco (New Jersey) over Patrick McKee (Minnesota Red) TF 20-9
120 – Sebastian Rivera (New Jersey) over Curtis LeMair (Minnesota Red) TF 12-2
126 – Zachary Sherman (New Jersey) over Jake Gliva (Minnesota Red) TF 10-0
132 – Nicholas Farro (New Jersey) over Brent Jones (Minnesota Red) Dec 5-2


Minnesota Blue Results

D POOL – Minnesota Blue is guaranteed 5th place
Match #1 Champ. Round 1: Minnesota Blue received a Bye

Match #2 Quarterfinal: Michigan Blue defeated Minnesota Blue 38-26
195 – Brandon Whitman (Michigan Blue) over Nathan Hellman (Minnesota Blue) TF 11-0
220 – Jackson Schichel (Minnesota Blue) over Anthony Riopelle (Michigan Blue) Dec 6-4
285 – Trent Hilger (Michigan Blue) over Timothy Mandyck (Minnesota Blue) TF 10-0
100 – Devon Johnson (Michigan Blue) over Martin Stewart (Minnesota Blue) TF 10-0
106 – Ravon Foley (Michigan Blue) over Tyler Jones (Minnesota Blue) TF 10-0
113 – Dominic LaJoie (Michigan Blue) over Kyle Lundberg (Minnesota Blue) TF 10-0
120 – Jordan Hamdan (Michigan Blue) over Dylan Droegemuller (Minnesota Blue) TF 12-2
126 – Rylee Moliter (Minnesota Blue) over Drew Marten (Michigan Blue) TF 17-7
132 – James Whitaker (Michigan Blue) over Anthony Meister (Minnesota Blue) Dec 8-0
138 – Sam Webster (Minnesota Blue) over Trent Lashuay (Michigan Blue) TF 11-0
145 – Teddy Pierce (Minnesota Blue) over Ben Freeman (Michigan Blue) Fall 2:05
152 – Bret Fedewa (Michigan Blue) over McCoy Tekautz (Minnesota Blue) Fall 0:57
160 – Benjamin Kelvington (Minnesota Blue) over Dustin Gross (Michigan Blue) TF 10-0
170 – Tyler Morland (Michigan Blue) over Justin Dravis (Minnesota Blue) TF 10-0
182 – Jared Florell (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Cons. Round 2: Minnesota Blue received a Bye

Match #4 Cons. Round 3: Minnesota Blue defeated Utah Red 60-9
285 – Dom Cruz (Minnesota Blue) over Bradden Davis (Utah Red) Fall 2:36
100 – Matthew Harfmann (Minnesota Blue) over Mitchel Slack (Utah Red) Inj 1:50
106 – Tyler Jones (Minnesota Blue) over Colby Bowden (Utah Red) Fall 0:26
113 – Kyle Lundberg (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Garrett Vos (Minnesota Blue) over John Evans (Utah Red) TF 10-0
126 – Rylee Moliter (Minnesota Blue) over Carson Halls (Utah Red) TF 10-0
132 – Raynger Keckler (Utah Red) over Anthony Meister (Minnesota Blue) Dec 5-0
138 – Sam Webster (Minnesota Blue) over Daniel Waddoups (Utah Red) TF 10-0
145 – Mason Hall (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Austin Braun (Minnesota Blue) over Carson Bowdren (Utah Red) TF 10-0
160 – Nick Knutson (Minnesota Blue) over Seth Gardner (Utah Red) Fall 1:07
170 – Justin Dravis (Minnesota Blue) over Tanner Shields (Utah Red) Fall 4:08
182 – Jared Florell (Minnesota Blue) over Michael Milliner (Utah Red) TF 12-2
195 – Sam Truen (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Wade French (Utah Red) over Reid Seelhammer (Minnesota Blue) Fall 3:51

Match #5 Cons. Semi: Kansas Blue defeated Minnesota Blue 46-22
100 – Dalton Dawkins (Kansas Blue) over Martin Stewart (Minnesota Blue) Fall 4:10
106 – Jace Koelzer (Kansas Blue) over Tyler Jones (Minnesota Blue) TF 10-0
113 – Drake Taysom (Kansas Blue) over Kyle Lundberg (Minnesota Blue) TF 12-1
120 – Tanner Hitchcock (Kansas Blue) over Dylan Droegemuller (Minnesota Blue) TF 10-0
126 – Conner Ward (Kansas Blue) over Rylee Moliter (Minnesota Blue) Dec 9-9
132 – Corbin Nirschl (Kansas Blue) over Anthony Meister (Minnesota Blue) TF 10-0
138 – Michael Prieto (Kansas Blue) over Sam Webster (Minnesota Blue) TF 14-3
145 – Mason Hall (Minnesota Blue) over Chris Deters (Kansas Blue) TF 14-3
152 – Sammy Cokeley (Kansas Blue) over McCoy Tekautz (Minnesota Blue) Fall 0:48
160 – Nick Knutson (Minnesota Blue) over Andrew Johnson (Kansas Blue) Dec 10-5
170 – Benjamin Kelvington (Minnesota Blue) over Daniel Butler (Kansas Blue) TF 10-0
182 – Dylan Servis (Kansas Blue) over Sam Truen (Minnesota Blue) TF 12-1
195 – Jared Florell (Minnesota Blue) over Jacob Smith (Kansas Blue) TF 13-2
220 – Jackson Schichel (Minnesota Blue) over Austin Hart (Kansas Blue) Dec 5-2
285 – Kasey Feyh (Kansas Blue) over Timothy Mandyck (Minnesota Blue) Fall 1:03

Match #6 5th Place Match: Minnesota Blue defeated Oklahoma Red 36-30
106 – Tyler Jones (Minnesota Blue) over Cameron Picklo (Oklahoma Red) TF 10-0
113 – Caron Watson (Oklahoma Red) over Kyle Lundberg (Minnesota Blue) TF 12-2
120 – Paxton Rosen (Oklahoma Red) over Garrett Vos (Minnesota Blue) Dec 12-10
126 – Brandon Bright (Oklahoma Red) over Rylee Moliter (Minnesota Blue) TF 13-0
132 – Anthony Meister (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Wes Arhberg (Oklahoma Red) over Sam Webster (Minnesota Blue) Dec 12-9
145 – Tanner Skidgel (Oklahoma Red) over Teddy Pierce (Minnesota Blue) TF 10-0
152 – Austin Braun (Minnesota Blue) over Dakota Phillips (Oklahoma Red) TF 14-1
160 – Nick Knutson (Minnesota Blue) over Ezequiel Rubio (Oklahoma Red) TF 12-0
170 – Benjamin Kelvington (Minnesota Blue) over Ke`Von Curry (Oklahoma Red) Fall 0:55
182 – Drake Barbee (Oklahoma Red) over Sam Truen (Minnesota Blue) Fall 0:57
195 – Jared Florell (Minnesota Blue) over Noah Hooks (Oklahoma Red) TF 10-0
220 – Tanner Hawkins (Oklahoma Red) over Reid Seelhammer (Minnesota Blue) TF 11-0
285 – Dom Cruz (Minnesota Blue) over Montana Phillips (Oklahoma Red) Dec 15-6
100 – Matthew Harfmann (Minnesota Blue) over Cooper Cox (Oklahoma Red) TF 14-3

RED/BLUE – Minnesota Blue is guaranteed 3rd place
Match #1 Round 1: Texas Blue defeated Minnesota Blue 38-31
120 – Dylan Droegemuller (Minnesota Blue) over Tyrae Carter (Texas Blue) TF 10-0
126 – Rylee Moliter (Minnesota Blue) over Demone McClinton (Texas Blue) Fall 2:34
132 – Anthony Meister (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Sam Webster (Minnesota Blue) over Camden Fontenot (Texas Blue) Dec 6-6
145 – Taylor Parks (Texas Blue) over Mason Hall (Minnesota Blue) Fall 2:06
152 – Dylanger Potter (Texas Blue) over McCoy Tekautz (Minnesota Blue) Fall 1:44
160 – Benjamin Kelvington (Minnesota Blue) over Braeden Redlin (Texas Blue) Dec 14-11
170 – Jose Taylor (Texas Blue) over Justin Dravis (Minnesota Blue) TF 10-0
182 – Trevor Kleckner (Texas Blue) over Sam Truen (Minnesota Blue) TF 17-7
195 – Jared Florell (Minnesota Blue) over Collin McCoy (Texas Blue) TF 14-3
220 – Colin Lawler (Texas Blue) over Jackson Schichel (Minnesota Blue) Dec 14-6
285 – Brian Andrews (Texas Blue) over Timothy Mandyck (Minnesota Blue) TF 10-0
100 – Martin Stewart (Minnesota Blue) over James Clarkson (Texas Blue) TF 12-2
106 – Isaiah Delgado (Texas Blue) over Tyler Jones (Minnesota Blue) TF 14-4
113 – Nathaneal Rankin (Texas Blue) over Kyle Lundberg (Minnesota Blue) Fall 2:16

Match #2 Round 2: Minnesota Blue defeated Tennessee 36-29
126 – Rylee Moliter (Minnesota Blue) over Michael Mora-Colon (Tennessee) TF 14-1
132 – Brock Herring (Tennessee) over Anthony Meister (Minnesota Blue) TF 10-0
138 – Bryce Wittman (Tennessee) over Sam Webster (Minnesota Blue) Dec 10-5
145 – Eli King (Tennessee) over Teddy Pierce (Minnesota Blue) TF 10-0
152 – Austin Braun (Minnesota Blue) over Mason Reiniche (Tennessee) TF 14-4
160 – Benjamin Kelvington (Minnesota Blue) over Drew Nicholson (Tennessee) TF 10-0
170 – Nick Knutson (Minnesota Blue) over Dawson Satterfield (Tennessee) TF 10-0
182 – Seth Patera (Tennessee) over Sam Truen (Minnesota Blue) TF 18-8
195 – Nathan Hellman (Minnesota Blue) over James Hartgrove (Tennessee) Fall 4:03
220 – Greyson Walthall (Tennessee) over Jackson Schichel (Minnesota Blue) TF 10-0
285 – Sammy Evans (Tennessee) over Dom Cruz (Minnesota Blue) TF 10-0
100 – Matthew Harfmann (Minnesota Blue) over Christian Isbell (Tennessee) TF 10-0
106 – Tyler Jones (Minnesota Blue) over Jeff Gross (Tennessee) TF 18-7
113 – Garrett Bowers (Tennessee) over Kyle Lundberg (Minnesota Blue) Dec 21-20
120 – Garrett Vos (Minnesota Blue) over TJ Hicks (Tennessee) TF 10-0

Match #3 Round 3: Minnesota Blue defeated Indiana Gold 47-22
132 – Breyden Bailey (Indiana Gold) over Anthony Meister (Minnesota Blue) Dec 10-6
138 – Zach Melloh (Indiana Gold) over Sam Webster (Minnesota Blue) Dec 13-8
145 – Austin Holmes (Indiana Gold) over Mason Hall (Minnesota Blue) TF 14-4
152 – McCoy Tekautz (Minnesota Blue) over Zach Worden (Indiana Gold) TF 10-0
160 – Nick Knutson (Minnesota Blue) over Gleason Mappes (Indiana Gold) TF 10-0
170 – Benjamin Kelvington (Minnesota Blue) over Christian Warren (Indiana Gold) Fall 0:25
182 – Justin Dravis (Minnesota Blue) over Noah Cressel (Indiana Gold) Fall 2:40
195 – Andrew Davison (Indiana Gold) over Nathan Hellman (Minnesota Blue) TF 10-0
220 – Reid Seelhammer (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Timothy Mandyck (Minnesota Blue) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Martin Stewart (Minnesota Blue) over Josh Smith-Goheen (Indiana Gold) TF 12-2
106 – Tyler Jones (Minnesota Blue) over Jake Moran (Indiana Gold) Dec 8-6
113 – Kyle Lundberg (Minnesota Blue) over Nick Brady (Indiana Gold) Fall 1:20
120 – Dylan Droegemuller (Minnesota Blue) over Colin Poynter (Indiana Gold) TF 12-2
126 – Brock Hudkins (Indiana Gold) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 3rd Place Match: Minnesota Blue defeated Nebraska Blue 39-29
138 – Jonathan Killingsworth (Nebraska Blue) over Sam Webster (Minnesota Blue) TF 12-2
145 – Teddy Pierce (Minnesota Blue) over Josh Velasquez (Nebraska Blue) Fall 2:51
152 – Austin Braun (Minnesota Blue) over Billy Higgins (Nebraska Blue) Fall 1:32
160 – Nick Knutson (Minnesota Blue) over Zemua Baptista (Nebraska Blue) Dec 10-4
170 – Benjamin Kelvington (Minnesota Blue) over Andrew Null (Nebraska Blue) TF 15-4
182 – Cade Brownlee (Nebraska Blue) over Sam Truen (Minnesota Blue) Dec 18-14
195 – Colten Wolfe (Nebraska Blue) over Nathan Hellman (Minnesota Blue) TF 10-0
220 – Nick Pray (Nebraska Blue) over Jackson Schichel (Minnesota Blue) TF 11-0
285 – Lee Herrington (Nebraska Blue) over Dom Cruz (Minnesota Blue) TF 20-8
100 – Martin Stewart (Minnesota Blue) over Beau Kaup (Nebraska Blue) TF 14-4
106 – Tyler Jones (Minnesota Blue) over Tyler Cunningham (Nebraska Blue) Fall 1:35
113 – Joe Harrison (Nebraska Blue) over Kyle Lundberg (Minnesota Blue) Fall 1:19
120 – Garrett Vos (Minnesota Blue) over Jack Huffman (Nebraska Blue) TF 10-0
126 – Rylee Moliter (Minnesota Blue) over Wesley Dawkins (Nebraska Blue) Dec 23-15
132 – Anthony Meister (Minnesota Blue) over Matthew Torring (Nebraska Blue) Dec 16-12

Bookmark the permalink.

Comments are closed.