The Guillotine Class AA HS Rankings – November 11, 2016

The Guillotine Class AA High School Top Team and Individual Rankings

Rankings Input | Past Rankings

Class AA Rankings Editor: Aaron Tatone

(Section in parenthesis)

Class AA Teams
1. Kasson-Mantorville (1)
2. Foley (6)
3. Scott West (2)
4. Albert Lea Area (1)
5. Simley (4)
6. Perham (8)
7. Wabasso/Red Rock Central (3)
8. Totino-Grace (5)
9. Waconia (2)
10. Mora (7)
11. Hutchinson (2)
12. Fairmont/Martin County West (3)

Lean and Mean
Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie (8), New Prague (2), Watertown-Mayer/Mayer Lutheran (2), Worthington (3), Bemidji (8), Pequot Lakes/Pine River-Backus (8), Litchfield (6), Plainview-Elgin-Millville (1), Delano (6), Grand Rapids (7), Quad County (3), Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United (3), Annandale/Maple Lake (6), Cloquet-Esko-Carlton (7)

Class AA Individuals

106 pounds
1. Ben Naddy, Ottertail Central (8) 11
2. Matt Petersen, Byron (1) 12
3. Ryan Sokol, Simley (4) 8
4. Jaxson Rohman, Fairmont/Martin County West (3) 8
5. Quinn Kern, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie (8) 10
6. Kyle Lundberg, Grand Rapids (7) 12
7. Nic Cantu, Albert Lea Area (1) 9
8. Kyle Boeke, Princeton (7) 9
9. Carter Entinger, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran (2) 10
10. Nathan Garceau, Foley (6) 11
113 pounds
1. Charlie Pickell, Mankato West (2) 9
2. Jake Svihel, Totino-Grace (5) 10
3. Justin Sampson, Waseca (2) 11
4. Jared Johnson, Kasson-Mantorville (1) 11
5. Gabe Bellefeuille, Perham (8) 9
6. Kellen Schauer, Grand Rapids (7) 10
7. Joe Peterson, Albert Lea Area (1) 9
8. Mitchel Petersen, Byron (1) 9
9. Justin Stauffacher, Scott West (2) 10
10. Ryan Nosbush, Mora (7) 10
120 pounds
1. Garrett Vos, Waconia (2) 12
2. Quinn Youngs, Annandale/Maple Lake (6) 11
3. Leighton Rach, Perham (8) 10
4. Cade Lundeen, Thief River Falls (8) 10
5. Tanner Kroells, Delano (6) 10
6. Robby Horsman, Kasson-Mantorville (1) 10
7. Jordan Wolter, Fairmont/Martin County West (3) 10
8. Jake Johnsrud, Albert Lea Area (1) 11
9. Tyler Shackle, Scott West (2) 10
10. Tristan Zuniga, Totino-Grace (5) 9
126 pounds
1. Jake Gliva, Simley (4) 11
2. Reed DeFrang, Plainview-Elgin-Millville (1) 12
3. Prestin Bradley, Dassel-Cokato (6) 10
4. Brock Luthens, Hutchinson (2) 11
5. Jon Hall, Milaca (7) 11
6. Josh Clark, Totino-Grace (5) 11
7. Gavin Ignazewski, Albert Lea Area (1) 11
8. John Dierkes, Foley (6) 11
9. Tate Olson, Cloquet-Esko-Carlton (7) 11
10. Andrew Nowacki , Minneapolis Edison (5) 12
132 pounds
1. Tucker Sjomeling, Delano (6) 12
2. Jackson Stauffacher, Scott West (2) 11
3. Lorenzo Diaz, South St. Paul (4) 11
4. Connor Swetala, Richfield (5) 11
5. Nic Fite, Fridley (5) 11
6. Ben Nelson, Perham (8) 12
7. Brady Laumb, Kasson-Mantorville (1) 12
8. Marcus Ostvig, Orono (5) 11
9. Cade Mueller, Waconia (2) 10
10. Quayin Short, Simley (4) 8
138 pounds
1. Garrett Aldrich, Albert Lea Area (1) 12
2. Morgan Fuenffinger, Hibbing (7) 12
3. Keaten Schorr, Kasson-Mantorville (1) 12
4. Jared Rohloff, MAHACA (8) 12
5. Justin Schultz, Waconia (2) 12
6. Ben Adamson, Byron (1) 12
7. Kendall Sandifer Jr, Richfield (5) 12
8. Phil Skeps, St. Thomas Academy (4) 10
9. Zach Ringnell, Fairmont/Martin County West (3) 10
10. Sam Tibbets, Litchfield (6) 12
145 pounds
1. Tyler Wagener, Waconia (2) 11
2. Peter Nelson, St. Cloud Apollo (6) 12
3. Isaac Haman, Kasson-Mantorville (1) 12
4. Trevor Oberg, South St. Paul (4) 12
5. Brody Nielson, Albert Lea Area (1) 11
6. Michael Menth, Totino-Grace (5) 12
7. Parker Huss, Scott West (2) 12
8. Tim Bialka, Princeton (7) 12
9. Noah Lefebvre, Foley (6) 12
10. Peyton Mortenson, Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United (3) 11
152 pounds
1. McCoy Tekautz, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson (1) 12
2. Sakai Kelly, Henry Sibley (4) 12
3. Luis Cirilo, St. Paul Johnson (4) 12
4. Zach Glazier, Albert Lea Area (1) 10
5. Conner Denman, Cloquet-Esko-Carlton (7) 12
6. Josh Oberg, South St. Paul (4) 12
7. Jared Schroepfer, Wabasso/Red Rock Central (3) 10
8. Gaven Gillman, Dassel-Cokato (6) 12
9. Collin Steuber, Fairmont/Martin County West (3) 11
10. Alex Pachan, St. Cloud Apollo (6) 12
160 pounds
1. Brady Berge, Kasson-Mantorville (1) 12
2. Solomon Nielsen, Luverne (3) 12
3. Trae Bedford, Annandale/Maple Lake (6) 12
4. Chase Pomeroy, Winona (1) 12
5. Beau Milbrett, Waseca (2) 10
6. Evan Lawrence, Mahtomedi (4) 12
7. Patrick Voigt, Richfield (5) 12
8. Logan Nelson, Litchfield (6) 10
9. Joe Tindahl , Grand Rapids (7) 12
10. Will Savre, Totino-Grace (5) 12
170 pounds
1. Patrick Kennedy, Kasson-Mantorville (1) 9
2. Zach Peterson, Perham (8) 10
3. Vince Riley, Worthington (3) 12
4. Dylan Lentz, Columbia Heights (5) 11
5. Branan Peralta, Thief River Falls (8) 10
6. Preston Burch, Princeton (7) 12
7. Jake Leicht , Bloomington Kennedy (5) 11
8. Nate Carlson , Annandale/Maple Lake (6) 12
9. Branden Frisby, Grand Rapids (7) 12
10. Alex Logelin , Waconia (2) 12
182 pounds
1. Ryan Duffy, South St. Paul (4) 12
2. Tyler Buesgens, Scott West (2) 11
3. Jared Florell, Totino-Grace (5) 12
4. Mason Rutt, Tri-City United (2) 12
5. Zach Moon, Simley (4) 12
6. Ty Moser, Perham (8) 10
7. Noah Keith, Bloomington Kennedy (5) 12
8. Wyatt Martin, Marshall (3) 11
9. Jake Ubert, Fosston/Bagley (8) 11
10. Nick Altermatt, Wabasso/Red Rock Central (3) 11
195 pounds
1. Noah Ryan, Kasson-Mantorville (1) 12
2. Greg Kerkvliet, Simley (4) 10
3. Bobby Striggow, Orono (5) 11
4. Saylor Schmit, Foley (6) 11
5. John Allen, Fridley (5) 12
6. Bryce Kallenbach, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran (2) 12
7. Jordan Simonette, Tri-City United (2) 12
8. Erick Lopez, Bloomington Kennedy (5) 12
9. Neil Hanson, Milaca (7) 12
10. Alponso Cooper, St. Paul Washington Tech (4) 12
220 pounds
1. Zachary Jakes, Mankato West (2) 11
2. Travis Capelle, Stewartville (1) 12
3. Jared Welch, Wabasso/Red Rock Central (3) 12
4. Jesse Heck, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran (2) 11
5. Tyler Stenzel, Hutchinson (2) 12
6. Steven Hajas, Delano (6) 10
7. Alchan Robbs, Bloomington Kennedy (5) 12
8. Nate Schultz, Totino-Grace (5) 11
9. Colton Hellman, Princeton (7) 11
10. Nic Putnam, Worthington (3) 12
285 pounds
1. Matt Palmer, Albert Lea Area (1) 12
2. Luke Zaiser, Simley (4) 11
3. Tyler Baird, Albany (6) 12
4. Jonathon Staebler, Perham (8) 12
5. Alex Burns, Tri-City United (2) 12
6. Manny Alvarez, Columbia Heights (5) 11
7. Cody Coulter, Wabasso/Red Rock Central (3) 12
8. Corey Guenther, St. Paul Como Park (4) 11
9. Anthony Putz, St. Peter (2) 11
10. Mitch Trigg, Foley (6) 11

Bookmark the permalink.

Comments are closed.