2016 Desert Duals

2016 Desert Duals results. December 19th at Las Vegas, Nev.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Results for Minnesota State Moorhead:

Match #1 Round 1: Embry-Riddle defeated Minnesota State Moorhead 23-20
125 – Chandler Strand (Embry-Riddle) over Jared Goldsmith (Minnesota State Moorhead) Dec 8-1
133 – Blake Bosch (Minnesota State Moorhead) over Collin Anderson (Embry-Riddle) Fall 2:20
141 – Cameron Huizar (Embry-Riddle) over Kristian Vazquez (Minnesota State Moorhead) Maj 10-2
149 – Dylan Connell (Minnesota State Moorhead) over Jerod Booth (Embry-Riddle) Dec 7-3
157 – James Williams (Embry-Riddle) over Isaac Novacek (Minnesota State Moorhead) Fall 3:26
165 – Sam Goings (Embry-Riddle) over Brayden Kuntz (Minnesota State Moorhead) Fall 4:08
174 – Adam Blees (Minnesota State Moorhead) over Brenn Schiess (Embry-Riddle) Dec 6-5
184 – Logan Rhode (Minnesota State Moorhead) over Ricky Telles (Embry-Riddle) Maj 10-0
197 – Ryker Greenbaum (Embry-Riddle) over Cody Anderson (Minnesota State Moorhead) Maj 10-2
285 – Nader Abdullatif (Minnesota State Moorhead) over David Rupp (Embry-Riddle) Maj 11-2

Match #2 Round 4: Minnesota State Moorhead defeated Menlo 20-16
125 – Troy Lakin (Menlo) over Jared Goldsmith (Minnesota State Moorhead) Maj 12-3
133 – Blake Bosch (Minnesota State Moorhead) over Blaysen Terukina (Menlo) Maj 10-2
141 – Steele Escobedo (Menlo) over Kristian Vazquez (Minnesota State Moorhead) Dec 10-5
149 – Dylan Connell (Minnesota State Moorhead) over Jeff Uyesaka (Menlo) Dec 5-1
157 – Isaac Novacek (Minnesota State Moorhead) over Logan Winterton (Menlo) SV-1 14-13
165 – Brayden Kuntz (Minnesota State Moorhead) over Josh Sowma (Menlo) Fall 5:22
174 – Adam Blees (Minnesota State Moorhead) over Elliy Gorelik (Menlo) Maj 11-0
184 – Tyler Noon (Menlo) over Logan Rhode (Minnesota State Moorhead) Dec 7-3
197 – Young Woo An (Menlo) over Cody Anderson (Minnesota State Moorhead) Dec 9-3
285 – Javier Gonzalez (Menlo) over Nader Abdullatif (Minnesota State Moorhead) Dec 4-3

Match #3 Round 5: Minnesota State Moorhead defeated California Baptist 27-23
125 – Jared Goldsmith (Minnesota State Moorhead) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Blake Bosch (Minnesota State Moorhead) over Trent Smith (California Baptist) Fall 0:59
141 – Kristian Vazquez (Minnesota State Moorhead) over Unknown (Unattached) Forf
149 – Daxton Gordon (California Baptist) over Dylan Connell (Minnesota State Moorhead) Dec 4-0
157 – Isaac Novacek (Minnesota State Moorhead) over Jacob Cooper (California Baptist) Fall 0:57
165 – Dominic Kincaid (California Baptist) over Brayden Kuntz (Minnesota State Moorhead) TF 18-0
174 – Adam Blees (Minnesota State Moorhead) over Austin Klient (California Baptist) Dec 6-0
184 – Nick Fiegener (California Baptist) over Logan Rhode (Minnesota State Moorhead) Fall 3:14
197 – Jake Waste (California Baptist) over Cody Anderson (Minnesota State Moorhead) Fall 6:45
285 – Paul Head (California Baptist) over Nader Abdullatif (Minnesota State Moorhead) Dec 7-2

Match #4 Round 6: Wheeling Jesuit University defeated Minnesota State Moorhead 34-6
125 – Jacob Donahue (Wheeling Jesuit University) over Jared Goldsmith (Minnesota State Moorhead) Dec 5-1
133 – Blake Bosch (Minnesota State Moorhead) over Nolan Whitely (Wheeling Jesuit University) Dec 6-3
141 – Daniel Romero (Wheeling Jesuit University) over Kristian Vazquez (Minnesota State Moorhead) Dec 7-5
149 – Dominick Nania (Wheeling Jesuit University) over Dylan Connell (Minnesota State Moorhead) TF 18-0
157 – Greg Brusco (Wheeling Jesuit University) over Isaac Novacek (Minnesota State Moorhead) Fall 3:58
165 – Anthony Smith (Wheeling Jesuit University) over Brayden Kuntz (Minnesota State Moorhead) Dec 12-5
174 – Reyse Wallbrown (Wheeling Jesuit University) over Adam Blees (Minnesota State Moorhead) Dec 11-6
184 – Nathaniel Starkey (Wheeling Jesuit University) over Logan Rhode (Minnesota State Moorhead) Fall 3:48
197 – Terrance Fanning (Wheeling Jesuit University) over Cody Anderson (Minnesota State Moorhead) TF 17-1
285 – Nader Abdullatif (Minnesota State Moorhead) over Corey Siegfried (Wheeling Jesuit University) Dec 3-0


Results for Concordia-Moorhead 1:

Match #1 Round 1: Menlo defeated Concordia-Moorhead 1 26-14
125 – Troy Lakin (Menlo) over Jakob Stageberg (Concordia-Moorhead 1) Dec 5-1
133 – Brian Ha (Menlo) over aaron dick (Concordia-Moorhead 1) TF 17-2
141 – Steele Escobedo (Menlo) over Adam Presler (Concordia-Moorhead 1) Dec 9-2
149 – blane tschida (Concordia-Moorhead 1) over Jeff Uyesaka (Menlo) Fall 5:48
157 – Joseph Heinz (Concordia-Moorhead 1) over Angel Beltran (Menlo) Maj 14-2
165 – Josh Sowma (Menlo) over Jake Johnson (Concordia-Moorhead 1) Dec 13-9
174 – parker jackson (Concordia-Moorhead 1) over Elliy Gorelik (Menlo) Maj 9-0
184 – Tyler Noon (Menlo) over ricky briggs (Concordia-Moorhead 1) Dec 5-3
197 – Young Woo An (Menlo) over hunter santamour (Concordia-Moorhead 1) Dec 7-2
285 – Javier Gonzalez (Menlo) over justice davis (Concordia-Moorhead 1) Fall 6:35

Match #2 Round 3: Concordia-Moorhead 1 defeated Wisconsin-Oshkosh 1 34-6
125 – Jakob Stageberg (Concordia-Moorhead 1) over Anthony Senthavisouk (Wisconsin-Oshkosh 1) Maj 18-4
133 – aaron dick (Concordia-Moorhead 1) over Reiss Bielski (Wisconsin-Oshkosh 1) TF 18-3
141 – Adam Presler (Concordia-Moorhead 1) over Dellas Vandenberg (Wisconsin-Oshkosh 1) Dec 3-0
149 – blane tschida (Concordia-Moorhead 1) over Joe Pelkey (Wisconsin-Oshkosh 1) Fall 1:14
157 – nick gravdahl (Concordia-Moorhead 1) over Mark Choinski (Wisconsin-Oshkosh 1) Fall 2:03
165 – Jake Johnson (Concordia-Moorhead 1) over Aristide Serrano (Wisconsin-Oshkosh 1) Dec 6-2
174 – Colten Cashmore (Wisconsin-Oshkosh 1) over parker jackson (Concordia-Moorhead 1) Dec 5-2
184 – ricky briggs (Concordia-Moorhead 1) over Patrick Reilly (Wisconsin-Oshkosh 1) Maj 10-1
197 – John DePersia (Wisconsin-Oshkosh 1) over jacob briggs (Concordia-Moorhead 1) Dec 9-2
285 – justice davis (Concordia-Moorhead 1) over Elijah Burdick (Wisconsin-Oshkosh 1) Dec 4-0

Match #3 Round 6: Concordia-Moorhead 1 defeated Coe 25-19
125 – Jakob Stageberg (Concordia-Moorhead 1) over Brady Wilsie (Coe) Fall 6:24
133 – Brady Ruden (Coe) over aaron dick (Concordia-Moorhead 1) Fall 1:45
141 – Adam Presler (Concordia-Moorhead 1) over Sam Uthoff (Coe) Dec 8-7
149 – blane tschida (Concordia-Moorhead 1) over Romello Hidalgo-Monjares (Coe) Dec 6-3
157 – cole sladek (Concordia-Moorhead 1) over Cody Fritz (Coe) Maj 17-6
165 – Joseph Heinz (Concordia-Moorhead 1) over Ryan Harrington (Coe) Dec 2-1
174 – Jake Voss (Coe) over Jake Johnson (Concordia-Moorhead 1) Maj 14-4
184 – Taylor Mehmen (Coe) over ricky briggs (Concordia-Moorhead 1) Fall 3:00
197 – Andrew Holladay (Coe) over jacob briggs (Concordia-Moorhead 1) Dec 7-2
285 – justice davis (Concordia-Moorhead 1) over Unknown (Unattached) Forf


Results for Concordia-Moorhead 2:

Match #1 Round 3: Concordia-Moorhead 2 defeated North Central 2 34-12
125 – Double Forfeit
133 – Michael Bikulcius (North Central 2) over Unknown (Unattached) Forf
141 – ben baumgartner (Concordia-Moorhead 2) over Matt McGowan (North Central 2) Maj 17-5
149 – ty johnson (Concordia-Moorhead 2) over Unknown (Unattached) Forf
157 – cole sladek (Concordia-Moorhead 2) over Marcello Macellaio (North Central 2) TF 22-6
165 – Travis Deegan (Concordia-Moorhead 2) over Connor Waugh (North Central 2) Dec 8-6
174 – Collin Dolejs (Concordia-Moorhead 2) over Noah Hauser (North Central 2) Maj 11-3
184 – Zac Parker (North Central 2) over joseph grove (Concordia-Moorhead 2) Fall 2:30
197 – jacob briggs (Concordia-Moorhead 2) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Kody Vandeneykel (Concordia-Moorhead 2) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 5: Wartburg 2 defeated Concordia-Moorhead 2 25-19
125 – Connor Cleveland (Wartburg 2) over Unknown (Unattached) Forf
133 – aaron dick (Concordia-Moorhead 2) over Unknown (Unattached) Forf
141 – Adam Presler (Concordia-Moorhead 2) over Unknown (Unattached) Forf
149 – ty johnson (Concordia-Moorhead 2) over Blake Meyer (Wartburg 2) Maj 12-2
157 – Shea Hartzler (Wartburg 2) over nick gravdahl (Concordia-Moorhead 2) Dec 5-2
165 – Travis Deegan (Concordia-Moorhead 2) over Trevor McLaughlin (Wartburg 2) Dec 10-4
174 – Brice Duhe (Wartburg 2) over Collin Dolejs (Concordia-Moorhead 2) Fall 1:59
184 – Tyler Lutes (Wartburg 2) over joseph grove (Concordia-Moorhead 2) Fall 1:00
197 – Bowen Wileman (Wartburg 2) over hunter santamour (Concordia-Moorhead 2) Maj 11-2
285 – Kody Vandeneykel (Concordia-Moorhead 2) over Michael Yeatman (Wartburg 2) Fall 1:39
Concordia-Moorhead 2’s team score was adjusted by 0.000 for double forfeit
Concordia-Moorhead 2’s team score was adjusted by -6.000 for forfeit

Match #3 Round 6: Concordia-Moorhead 2 defeated Iowa State University WC 34-18
125 – Jakob Allison (Iowa State University WC) over Unknown (Unattached) Forf
133 – Clayton Visek (Iowa State University WC) over Unknown (Unattached) Forf
141 – ben baumgartner (Concordia-Moorhead 2) over Matthew Milder (Iowa State University WC) Fall 1:59
149 – ty johnson (Concordia-Moorhead 2) over Unknown (Unattached) Forf
157 – nick gravdahl (Concordia-Moorhead 2) over Unknown (Unattached) Forf
165 – Owen Hemze (Concordia-Moorhead 2) over Cullen Udell (Iowa State University WC) Dec 13-7
174 – parker jackson (Concordia-Moorhead 2) over Cullin Brendeland (Iowa State University WC) Dec 5-1
184 – Chase Reising (Iowa State University WC) over joseph grove (Concordia-Moorhead 2) Fall 2:34
197 – hunter santamour (Concordia-Moorhead 2) over Luke Kliegl (Iowa State University WC) Maj 13-3
285 – Kody Vandeneykel (Concordia-Moorhead 2) over Trevin Nance (Iowa State University WC) Fall 0:14

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.