Big Bear Tournament

December 16-17

Big Bear Tournament
1. Hutchinson 209.5
2. Thief River Falls 161.5
3. Staples-Motley 142.5
4. West Central Area 141.5
5. Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 139.5
6. Blackduck/Cass Lake-Bena 134.0
7. Park Rapids 125.0
8. Belgrade-Brooten-Elrosa 112.5
9. Mounds View 112.0
10. Hibbing 111.0
11. Barnesville 107.0
12. Detroit Lakes 101.0
13. Badger-Greenbush-Middle River 96.5
14. Deer River 83.5
15. Fosston-Bagley 80.0
16. United North Central 79.5
17. Dilworth-Glyndon-Felton 76.5
18. St. Cloud Apollo 75.0
19. Osakis 72.0
19. Roseau 72.0
21. Bemidji 70.0
22. Mora 66.5
23. Sauk Centre-Melrose 63.0
24. Aitkin 61.5
25. Andover 54.5
26. Pequot Lakes/Pine River-Backus 54.0
27. Crookston 38.0
28. MAHACA 34.0
29. Wadena- Deer Creek 32.5
30. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 27.0
31. Crosby-Ironton 25.0
31. United Clay-Becker 25.0
33. Nash-Kee- Greenway 24.0
34. Virginia 23.0
35. Fertile-Beltrami 17.0
36. Fergus Falls 12.0
37. Spectrum 7.0
38. Red Lake County Central 6.0
39. Mahnomen-Waubun 5.0

Final Brackets

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106 Results
1st Place – Quinn Kern of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
2nd Place – Tristian Lang of Hutchinson
3rd Place – Lazaro Garcia of Sauk Centre-Melrose
4th Place – Isaac Tellers of United North Central
5th Place – Matthew Kolden of Thief River Falls
6th Place – Alex Kowelchek of Andover
7th Place – Hunter Hitchen of Fertile-Beltrami
8th Place – Darren Roth of Bemidji
1st: Quinn Kern (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 11-2, So. over Tristian Lang (Hutchinson) 13-3, 8th. (Dec 5-2).
3rd: Lazaro Garcia (Sauk Centre-Melrose) 13-3, Fr. over Isaac Tellers (United North Central) 10-7, So. (Dec 7-6).
5th: Matthew Kolden (Thief River Falls) 10-4, Fr. over Alex Kowelchek (Andover) 7-7, 8th. (Dec 4-2).
7th: Hunter Hitchen (Fertile-Beltrami) 12-4, Fr. over Darren Roth (Bemidji) 8-11, 8th. (Fall 1:39).

113 Results
1st Place – Spencer Miller of Staples-Motley
2nd Place – Ryan Nosbush of Mora
3rd Place – Canon Swanson of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Ashton Clark of Park Rapids
5th Place – Tucker Gifferson of Hutchinson
6th Place – Blake Weber of Detroit Lakes
7th Place – John Babineau of Andover
8th Place – Addisuone Harrington of Pequot Lakes/Pine River-Backus
1st: Spencer Miller (Staples-Motley) 13-1, So. over Ryan Nosbush (Mora) 10-3, So. (Dec 4-2).
3rd: Canon Swanson (Belgrade-Brooten-Elrosa) 11-1, Fr. over Ashton Clark (Park Rapids) 10-2, So. (Dec 3-2).
5th: Tucker Gifferson (Hutchinson) 9-8, So. over Blake Weber (Detroit Lakes) 8-3, Fr. (Dec 7-0).
7th: John Babineau (Andover) 9-6, Fr. over Addisuone Harrington (Pequot Lakes/Pine River-Backus) 3-5, Jr. (Dec 6-5).

120 Results
1st Place – Jace Geving of Deer River
2nd Place – Nick Dunagan of Mounds View
3rd Place – Drake Swanson of West Central Area
4th Place – Jack Fuchs of Dilworth-Glyndon-Felton
5th Place – Konrad Blood of Mora
6th Place – Dillon McGee of Walker-Hackensack-Akeley/Nevis
7th Place – Nate Williams of Crosby-Ironton
8th Place – Jake Davis of Thief River Falls
1st: Jace Geving (Deer River) 10-0, Jr. over Nick Dunagan (Mounds View) 10-2, So. (Fall 2:59).
3rd: Drake Swanson (West Central Area) 9-1, Sr. over Jack Fuchs (Dilworth-Glyndon-Felton) 8-4, So. (Dec 6-5).
5th: Konrad Blood (Mora) 11-3, Jr. over Dillon McGee (Walker-Hackensack-Akeley/Nevis) 8-5, Jr. (Dec 7-0).
7th: Nate Williams (Crosby-Ironton) 11-2, So. over Jake Davis (Thief River Falls) 10-6, Fr. (SV-1 6-4).

126 Results
1st Place – Jake Nohre of West Central Area
2nd Place – Jamaal Baird of Deer River
3rd Place – Cade Lundeen of Thief River Falls
4th Place – Tyler Bents of Belgrade-Brooten-Elrosa
5th Place – Owen Bjerga of Staples-Motley
6th Place – Dasin Mateski of Hutchinson
7th Place – Sam Bobick of Mounds View
8th Place – Trenten Juelson of Blackduck/Cass Lake-Bena
1st: Jake Nohre (West Central Area) 8-0, Sr. over Jamaal Baird (Deer River) 9-1, Jr. (Dec 8-5).
3rd: Cade Lundeen (Thief River Falls) 10-4, So. over Tyler Bents (Belgrade-Brooten-Elrosa) 10-3, So. (Dec 4-2).
5th: Owen Bjerga (Staples-Motley) 12-3, Fr. over Dasin Mateski (Hutchinson) 11-5, Sr. (Dec 9-3).
7th: Sam Bobick (Mounds View) 11-3, Sr. over Trenten Juelson (Blackduck/Cass Lake-Bena) 6-5, Fr. (Dec 5-1).

132 Results
1st Place – Brock Luthens of Hutchinson
2nd Place – Eric Lisson of Staples-Motley
3rd Place – Gage Zieske of Osakis
4th Place – Matthew Pollock of Dilworth-Glyndon-Felton
5th Place – Jordan Winter of Sauk Centre-Melrose
6th Place – Trey Fairbanks of Deer River
7th Place – Silas Berg of Aitkin
8th Place – Tanner Hinzman of Virginia
1st: Brock Luthens (Hutchinson) 13-2, Jr. over Eric Lisson (Staples-Motley) 12-3, Sr. (Dec 6-3).
3rd: Gage Zieske (Osakis) 11-2, Jr. over Matthew Pollock (Dilworth-Glyndon-Felton) 8-2, Fr. (Dec 4-3).
5th: Jordan Winter (Sauk Centre-Melrose) 11-4, Sr. over Trey Fairbanks (Deer River) 7-5, Fr. (Dec 8-6).
7th: Silas Berg (Aitkin) 7-6, Sr. over Tanner Hinzman (Virginia) 9-5, Jr. (Dec 6-2).

138 Results
1st Place – Morgan Fuenffinger of Hibbing
2nd Place – Colton Weiland of Crookston
3rd Place – Nolan Booge of Park Rapids
4th Place – Owen Novacek of Badger-Greenbush-Middle River
5th Place – Austin Bacon of United North Central
6th Place – Ben Olson of Roseau
7th Place – Nate Golden of Bemidji
8th Place – Cale Luthens of Hutchinson
1st: Morgan Fuenffinger (Hibbing) 5-0, Sr. over Colton Weiland (Crookston) 6-2, Jr. (TF-1.5 5:05 (19-4)).
3rd: Nolan Booge (Park Rapids) 11-2, Sr. over Owen Novacek (Badger-Greenbush-Middle River) 13-5, So. (Fall 3:31).
5th: Austin Bacon (United North Central) 11-5, Sr. over Ben Olson (Roseau) 8-6, 8th. (Fall 5:37).
7th: Nate Golden (Bemidji) 11-5, So. over Cale Luthens (Hutchinson) 3-6, 8th. (Dec 3-0).

145 Results
1st Place – AJ Bethea of Hibbing
2nd Place – Cody Andersen of Hutchinson
3rd Place – Brady Tweeton of Barnesville
4th Place – Kaden Spindler of West Central Area
5th Place – Chandler Mooney of Roseau
6th Place – Isaiah Gilbert of Belgrade-Brooten-Elrosa
7th Place – Austin Baker of Detroit Lakes
8th Place – Thomas Mclaughlin of Andover
1st: AJ Bethea (Hibbing) 7-0, Jr. over Cody Andersen (Hutchinson) 12-2, Jr. (Dec 9-6).
3rd: Brady Tweeton (Barnesville) 12-1, Jr. over Kaden Spindler (West Central Area) 8-2, Jr. (Dec 2-1).
5th: Chandler Mooney (Roseau) 9-3, So. over Isaiah Gilbert (Belgrade-Brooten-Elrosa) 10-3, Jr. (Dec 5-4).
7th: Austin Baker (Detroit Lakes) 9-2, Jr. over Thomas Mclaughlin (Andover) 9-6, Sr. (Fall 5:09).

152 Results
1st Place – Josh Bernier of Thief River Falls
2nd Place – Adam Jaeger of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Ian Frenzel of Blackduck/Cass Lake-Bena
4th Place – Jack Graham of Mounds View
5th Place – Keaton Long of West Central Area
6th Place – Alex Pachan of St. Cloud Apollo
7th Place – Chance Hinrichs of Bemidji
8th Place – Tucker Cain of Pequot Lakes/Pine River-Backus
1st: Josh Bernier (Thief River Falls) 13-0, Jr. over Adam Jaeger (Belgrade-Brooten-Elrosa) 12-1, Jr. (Dec 7-6).
3rd: Ian Frenzel (Blackduck/Cass Lake-Bena) 10-1, So. over Jack Graham (Mounds View) 9-3, Sr. (Dec 8-3).
5th: Keaton Long (West Central Area) 8-2, Sr. over Alex Pachan (St. Cloud Apollo) 8-4, Sr. (Inj. 0:00).
7th: Chance Hinrichs (Bemidji) 12-7, So. over Tucker Cain (Pequot Lakes/Pine River-Backus) 5-3, Jr. (Dec 7-1).

160 Results
1st Place – Colton Waldvogel of Osakis
2nd Place – Brett Kirchner of St. Cloud Apollo
3rd Place – Tyler Onstad of West Central Area
4th Place – Toby Hintzman of United North Central
5th Place – Noah Hawkins of Thief River Falls
6th Place – Mason Preston of Blackduck/Cass Lake-Bena
7th Place – Isaiah Thompson of Detroit Lakes
8th Place – Ryan Grant of Andover
1st: Colton Waldvogel (Osakis) 11-1, Jr. over Brett Kirchner (St. Cloud Apollo) 10-5, Jr. (Dec 6-5).
3rd: Tyler Onstad (West Central Area) 8-1, Sr. over Toby Hintzman (United North Central) 12-5, Jr. (Dec 8-5).
5th: Noah Hawkins (Thief River Falls) 12-4, Sr. over Mason Preston (Blackduck/Cass Lake-Bena) 9-4, Sr. (Dec 7-5).
7th: Isaiah Thompson (Detroit Lakes) 6-2, Fr. over Ryan Grant (Andover) 10-7, So. (Fall 0:57).

170 Results
1st Place – Blake Skogstad of Roseau
2nd Place – Cody Dravis of Park Rapids
3rd Place – Aidan Schiltz of St. Cloud Apollo
4th Place – Kenny Hesse of Aitkin
5th Place – Zack Waln of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
6th Place – Levi Larkin of West Central Area
7th Place – Sean Lundeen of Detroit Lakes
8th Place – Preston Snobl of Barnesville
1st: Blake Skogstad (Roseau) 13-1, Sr. over Cody Dravis (Park Rapids) 9-1, So. (MD 14-6).
3rd: Aidan Schiltz (St. Cloud Apollo) 13-3, Sr. over Kenny Hesse (Aitkin) 11-4, Sr. (Dec 2-1).
5th: Zack Waln (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 12-2, Sr. over Levi Larkin (West Central Area) 6-4, Jr. (MD 13-2).
7th: Sean Lundeen (Detroit Lakes) 8-3, Sr. over Preston Snobl (Barnesville) 9-5, So. (Dec 13-9).

182 Results
1st Place – Alex Erpelding of Staples-Motley
2nd Place – Justin Dravis of Park Rapids
3rd Place – Josh Filk of Hutchinson
4th Place – Holt Truax of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
5th Place – Rowan Morgan of Mounds View
6th Place – Dalton Guzier of Belgrade-Brooten-Elrosa
7th Place – Hunter Roller of Thief River Falls
8th Place – Kole Platt of Nash-Kee- Greenway
1st: Alex Erpelding (Staples-Motley) 14-0, Sr. over Justin Dravis (Park Rapids) 9-1, Sr. (Dec 8-5).
3rd: Josh Filk (Hutchinson) 11-4, Sr. over Holt Truax (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 10-3, Jr. (Dec 6-2).
5th: Rowan Morgan (Mounds View) 11-2, So. over Dalton Guzier (Belgrade-Brooten-Elrosa) 11-6, Sr. (MD 9-1).
7th: Hunter Roller (Thief River Falls) 10-7, Sr. over Kole Platt (Nash-Kee- Greenway) 12-3, So. (MD 13-2).

195 Results
1st Place – Tyler Stenzel of Hutchinson
2nd Place – Jake Ubert of Fosston-Bagley
3rd Place – Ethan Kimber of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
4th Place – Hunter Wilcowski of Blackduck/Cass Lake-Bena
5th Place – Brenan Peralta of Thief River Falls
6th Place – Dominik Vacura of Badger-Greenbush-Middle River
7th Place – Braden Tyrell of Staples-Motley
8th Place – Jack Hensel of Park Rapids
1st: Tyler Stenzel (Hutchinson) 13-1, Sr. over Jake Ubert (Fosston-Bagley) 11-2, Jr. (Fall 1:25).
3rd: Ethan Kimber (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 12-2, Sr. over Hunter Wilcowski (Blackduck/Cass Lake-Bena) 5-2, Jr. (Dec 7-3).
5th: Brenan Peralta (Thief River Falls) 7-4, So. over Dominik Vacura (Badger-Greenbush-Middle River) 10-7, 8th. (MD 17-6).
7th: Braden Tyrell (Staples-Motley) 5-2, Jr. over Jack Hensel (Park Rapids) 6-6, . (Fall 2:24).

220 Results
1st Place – Chandler Kurth of Hutchinson
2nd Place – Devante Jelle of Hibbing
3rd Place – Kieran Johnson of Barnesville
4th Place – Sam Wamre of United Clay-Becker
5th Place – Devin Pries of Badger-Greenbush-Middle River
6th Place – Johnathan Smid of Blackduck/Cass Lake-Bena
7th Place – Johnny Tereault of Mounds View
8th Place – Eric Tysdal of Fergus Falls
1st: Chandler Kurth (Hutchinson) 10-1, Sr. over Devante Jelle (Hibbing) 7-3, Sr. (Dec 6-2).
3rd: Kieran Johnson (Barnesville) 10-2, Sr. over Sam Wamre (United Clay-Becker) 15-3, Jr. (Dec 6-1).
5th: Devin Pries (Badger-Greenbush-Middle River) 14-2, Sr. over Johnathan Smid (Blackduck/Cass Lake-Bena) 9-4, Sr. (Dec 7-6).
7th: Johnny Tereault (Mounds View) 11-3, Sr. over Eric Tysdal (Fergus Falls) 8-6, Sr. (Dec 6-1).

285 Results
1st Place – Bradey Berg of Barnesville
2nd Place – Chase Johnson of Blackduck/Cass Lake-Bena
3rd Place – Craig Orlando of Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie
4th Place – Kyle Serich of Staples-Motley
5th Place – Nick Anderson of Fosston-Bagley
6th Place – Jared Seibert of United North Central
7th Place – Xavier Whalen of Bemidji
8th Place – Hunter Macziewski of Dilworth-Glyndon-Felton
1st: Bradey Berg (Barnesville) 9-2, Sr. over Chase Johnson (Blackduck/Cass Lake-Bena) 8-1, Jr. (Dec 4-3).
3rd: Craig Orlando (Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie) 11-4, Fr. over Kyle Serich (Staples-Motley) 10-8, Jr. (Fall 5:36).
5th: Nick Anderson (Fosston-Bagley) 9-5, Jr. over Jared Seibert (United North Central) 8-9, So. (Dec 11-6).
7th: Xavier Whalen (Bemidji) 10-3, Sr. over Hunter Macziewski (Dilworth-Glyndon-Felton) 3-3, Jr. (Fall 2:50).

Bookmark the permalink.

Comments are closed.